Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"dobry" Kocioł 1F Do Domu


Marc0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono

Jestem użytkiem kotła zasypowego, lecz chcę przejść na coś bardziej przyjaznego w użytkowaniu. W domu przebywa osoba starsza, której użytkowanie kotła zasypowego czasami sprawia problemy- gdy jestem w pracy.  W związku z tym przymierzam się do zakupu kotła gazowego po sezonie. Kocioł 1 funkcyjny kondensacyjny do 25kW z sterowaniem pogodowym. Dom podłączony do gazu (GZ50).

 

Według strony ciepłowłaściwe potrzebuje kotła gazowego 24kW (C.O + C.W.U)

 

Co do marki i modelu to nie mam preferencji. Zależy mi tylko na tym, żeby był to dobry zakup. Stwarzający mało problemów (awarie, łatwe czyszczenie wymiennika). Tani w serwisowaniu. Jeżeli to możliwe, chciałbym uniknąć produktu, który posiada wiele części zintegrowanych. Chcąc wymienić uszkodzony element trzeba zakupić jakiś zestaw np. Płyta główna zintegrowana z czymś itd

 

Budżet: maks 7000zł, wiadomo im mniej tym lepiej. Dotyczy zakupu samego kotła.

Przeglądając ceneo i przejrzeniu ofert kotłów w zakładanym budżecie wytypowałem kilkanaście. Poniżej zamieszczam listę kotłów z podziałem na markę i model wraz z danymi tj. zakres modulacji, waga i cena.

Saunier duval:

Thelia AS 25-A | 6,1-30,6 kW | waga: 31,6 | 3488zł

Niedźwiedź | 7,5-25 kW | waga:  86kg | 4646zł

Immergas:

Victrix exa | 5,7-24,2 kW | waga: 36kg | 3890zł

Termet:

Ecodens Silver | 4,0-24,6 kW | waga: 34,5kg | 3147zł

Ecodens Crystal II | 2,8-25,1 kW | waga: 36,5kg | 3988zł

Ecodens Gold | 2,8-25,1 kW | waga: 31kg | 3653zł

Buderus:

GB062 | 6,6-23,8 kW | waga: ? | 4700

Vaillant:

VC 246/5-3 (H-PL) Ecotec Pro | 6,9-26,1 kW | waga: 32kg | 4873zł

VC 206/5-5 Ecotec Plus | 4,2-21,5 kW | waga: 33,5kg | 5005zł

Beretta:

Ciao Green R.S.I | 5-20 kW | waga: 27kg | 3141zł

Mynute Green R.S.I | 6-25 kW | waga: 37kg | 4287zł

EXCLUSIVE GREEN R.S.I | 2,5-25 kW | waga: ? | 5535zł

De Detrich:

MCR 3 Plus | 6,1-24,8 kW | waga: 25kg | 3908zł

MCX Plus | 6,3-25 kW | waga: ? | 3980zł

Junkers:

Captur smart ZSB 24-5c | 3,0-24 kW | waga: 43kg | 4795zł

Viessmann:

Vitodens 100-W | 6,5-26 kW | waga: ? | 5478zł

Wolf:

CGB2 | 5,6-25,8 kW | waga: ? | 7100zł

 

Jak widać jest w czym wybierać. Panowie, doradźcie jaki kocioł wybrać i dlaczego? Z drugiej strony, których najlepiej unikać.

Poz. Marc0

 

E:

Zapomniałem dodać, dom ogrzewany wyłącznie grzejnikami 140x60 oraz 160x60. 19szt + 2 drabinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może  byś  opisał jaki to  dom ile m2  jak ocieplony.

Dla mnie   najlepszy  stosunek ceny  do  parametrów  to  Imergass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na czym użytkownikowi najbardziej zależy,czy na jakości czy na np.stosunku ceny do jakości.Instalacja jest prosta tzn.jest tylko jeden obieg grzejnikowy a więc nie brałbym modeli z rozbudowaną automatyką która jest w stanie obsłużyć kilka obiegów bo to znacznie podnosi cenę.Ważny też jest serwis aby był w miarę blisko.Przykład:Vaillant EcoTec Pro i EcoTec Plus,wystarczy Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsza od ocieplenia jest inf jaka jest instalacja - czy tylko same grzejniki czy też podłoga , a jak tak to ile?

 

Na same grzejniki to wszystkie te kotły są OK

Ja bym brał Termeta Golda lub z wyższej półki Wolfa., ale nie FGB- to za mocny kocioł.

Warto też powiedzieć  jaki masz bojler i ile osób z CW korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor posta twierdzi że potrzebuje kocioł o mocy 24kW i do tego się odniosłem,nie wnikam w zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Kocioł CGB 24kW ma podobną minimalną moc na CO co FGB. Wiadomo moc maksymalną można ograniczyć.Być może nie jest potrzebny kocioł o tak dużej mocy.Może rzeczywiście wybrać kocioł "Teraz Polska")Trzeba wspierać rodzimą produkcję)

I jak autor tematu podaje 24kW(CO+CWU)za ciepłemwłaściwym to tak nie można bo kocioł gazowy CWU grzeje w priorytecie innymi słowy jak grzeje CWU to nie grzeje CO.Istotna jest moc na CO oraz dobór wielkości zasobnika w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym  a co się z tym wiąże odpowiednia moc kotła na CWU żeby nie grzał zbyt długo wody użytkowej=zbyt długa przerwa w ogrzewaniu budynku.

post-32948-0-39393800-1516527627_thumb.jpg

post-32948-0-85422700-1516527646_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wagę zamieściłem tylko dla informacji. Jak widać różnica między najlżejszym, a najcięższym kotłem wiszącym to prawie 20kg. Czy nie oznacza to, że producent mógł na czymś przyoszczędzić? Np. mniejszy/gorszy wymiennik?

 

Fakt, może za mało tych informacji podałem. Zasugerowałem się wynikiem z strony ciepłowłaściwe. Według niej wyniki wyszły takie:

-Maksymalna moc grzewcza 15,1kW

-Dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU 3kW

-Niezbędna moc grzewcza 20kW

-Kocioł gazowy >24kW

 

Więc tak jak napisałem w 1poście. Instalacja miedziana 28mm, posiadam tylko grzejniki stalowe panelowe 140x60 oraz 160x60 (łącznie 19szt) + 2 drabinki w łaźienkach. Poniżej zamieszczam, więcej informacji dot. budynku:

  • 2 obiegi grzejnikowe
  • Dom wolnostojący z skośnym dachem. 294m2 według pomiarów na potrzeby podatku od nieruchomości (skosy). Powierzchnia ogrzewana całkowita po podłodze to jakieś 300m2 + nieogrzewane poddasze (40m2),
  • Ściany z phorothermu 25cm + styropian 12cm,
  • Okna dwuszybowe,
  • Dach ocieplony wełną 30cm, podłoga poddasza od piętra wełną 10cm,
  • Ocieplenie podłogi w piwnicy - styropian, nie pamiętam jaki,
  • Bojler 160L - 3 dorosłe osoby (dziennie 2x prysznic + 1x wanna). Pompka obiegowa (duże odległości między zbiornikiem, a punktami odbioru),
  • Kotłownia w piwnicy (posiadam 1 wolny, nieużywany kanał kominowy 16x16. Wysokość? Pomiędzy 10-11m.

Zimy u mnie z reguły są lekkie. Większość sezonu w okolicach 0*C. Mrozy jak już nadejdą to przeważnie do -7~10*. Przeglądając strony producentów to każdy z nich posiada autoryzowanych/licencjonowanych sprzedawców, serwisantów i instalatorów. Najskromniej w tym zestawieniu wypada Wolf, jedna firma świadcząca te usługi.

 

Możliwe, że to będą istotne informacje. Obecnie staram się palić cyklicznie (drewnem). W zależności od temperatury jaką mamy na zewnątrz jest to od 1 do 3 razy na dobę (rano,po pracy,wieczorem). 1 zasyp utrzymuje się 4h. Temp. zasilania dochodzi do 70*C i potem spada do całkowitego wypalenia zasypu.  Po nagrzaniu temp. w domu 23-24*C. Czasami jest w domu cieplej i potrzebne jest jego wietrzenie. Chciałbym zachować kocioł na paliwo stałe na wypadek awarii kotła gazowego.

 

Zależy mi na kotle, względnie mało awaryjnym do 7000zł. Łatwym w czyszczeniu (podobno niektóre modele mają tak skonstruowany wymiennik, że nie da się go dobrze wyczyścić) oraz żeby części były nie za drogie np. kocioł kosztuje 3000+, a płyta główna połowę nowego kotła. Czy taki kocioł jest dostępny na rynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Immergas Victrix (nie miałeś w zestawieniu), ale jest bardzo przyzwoity, albo Termet EcoCondens Gold - też bardzo fajny kocioł. W tak prostej instalacji nie widzę sensu dopłacania do Junkersa, Vaillanta, Viessmanna czy Wolfa.

Patrz czy serwis masz w pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Immergas Victrix (nie miałeś w zestawieniu), 

A nie  lepszy Imergas Exa z wymiennikiem  ciepła z  stali  szlachtnej  a  nie  z stali krzemowo-wapiennej ALSi. Mniej  prawdopodobnych  problemów.

Tak wiem Vitrix ma  mniejszą moc  minimalną ale  przy  takiej  instalacji grzejnikowej trzeba  utrzymywać  wyższą temperature wody grzewczej  . Zauważalne  mogą być  równice w  rachunkach miesięcznych  60-80zł  w  sezonie  grzewczym  a  w  lecie  ok  20 do ogrzewania  wody użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Immergas Victrix (nie miałeś w zestawieniu), ale jest bardzo przyzwoity, albo Termet EcoCondens Gold - też bardzo fajny kocioł. W tak prostej instalacji nie widzę sensu dopłacania do Junkersa, Vaillanta, Viessmanna czy Wolfa.

Patrz czy serwis masz w pobliżu.

Masz na myśli Victix TT? Link: https://www.immergas.pl/Produkty,5544/VICTRIX_24_TT_2_ErP?dest=1

Jeśli to ten, nie załączyłem go z uwagi na to, że według karty produktu jest to kocioł 2F

 

W przypadku Termet gold niepokoją mnie komentarze na portalu ceneo. Część z nich wystawiona przez "instalatorów" - podobno. Jeden z użytkowników tego kotła wspomina, że w przypadku uszkodzenia czujnika temp. spalin konieczna jest wymiana całego wymiennika. Chciałbym, żeby kocioł oferował w jak największym stopniu swobodną wymianę pojedynczych części.

Linki do komentarzy:

https://www.ceneo.pl/31870615#tab=reviews_scroll

https://www.ceneo.pl/31870611#tab=reviews_scroll

 

Lecz jak jest naprawdę? Producent na swojej stronie chwali się, że kocioł ma 7lat gwarancji. Jednak gdy pobierzemy kartę warunków gwarancji jest mowa o 36mc w przypadku zamontowania i uruchomienia przez autoryzowany serwis lub autoryzowanego instalatora. Dalej piszą o przeglądach w wysokości 200zł netto + koszty przyjazdu + ewentualne koszty materiałów eksploatacyjnych. Fragment pogrubiony bardzo mnie zaintrygował. Co obejmuje ich reklamowana gwarancja 7lat, a praktyczna 3lata? Czym dokładnie są materiały eksploatacyjne w kotłach gazowych?

 

Dodatkowo w warunkach przeglądu zaznaczają, że:

"Odkamienienie  wymiennika  ciepła,  wymiana  anody  magnezowej w  przypadku współpracy kotła z układem zasobnikowym oraz czynności konserwacyjno-naprawcze, wynikające z przyczyn nieobjętych gwarancją , nie wchodzi w zakres przeglądu technicznego."

Tzn, że klient musi zapłacić 250zł + przyjazd za to, że autoryzowany serwisant sprawdzi poprawność instalacji, tej samej, którą przeglądał podczas uruchomienia zerowego? Czym są czynności konserwacyjno naprawcze?

U innych producentów wygląda to podobnie? Kiedyś przeglądając dział kotłów gazowych natrafiłem na post pewnego użytkownika, który wspominał, że za przegląd kotła z wyczyszczeniem wymiennika płaci 250zł lub 300zł

 

Jeżeli droższy kocioł będzie oferował mi wymianę pojedynczych części, zamiast zestawów to chyba warto dołożyć? Wydaje mi się, że taki kocioł oferuje niższe koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Będziesz też potrzebował wkład do komina to ok 2 tyś zależy jaki wybierzesz.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tak  drogo ja  płaciłem  115zł  za 1mb  80/125   a 60/100 jest  tańsza i  więcej pieców  wymaga  taką  średnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.