Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

Czujnik jeden.Ten za zaworem 4D.Niestety nie było w komplecie.Dobrze,że miałem pozostałości czujnikowe ze starego kopciucha.

Czy zadana temp. CO na 60st/histereza 10st.,lub CO 55/histereza 15,to wydaje mi się,że spali to samo.Ale może mi się zdawo :)?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to tech daje 4 czujniki. Bojler,zawór,powrót i zewnętrzny pogodowa. Ale jak zakłada firma normalnie kradną , jeden 50 zł. Ja bym się upomniał laski nie robią.

Co do temperatur to rzeczywiście ci się wydaje. Przeanalizuj obieg wody jaka idzie na kaloryfery, jak z nich wraca, i jaka jest na piecu w chwili mieszania w zaworze i jaka ostatecznie wpływa do kotła.

Nie wiem dlaczego pokutuje takie przekonanie że jak będzie mniej na kotle to mniej spali. To nie zasypowiec który sam w sobie posiadał pojemność 100-120 litrów a w twoim ile masz 50-60. A instalacja z kaloryferami ma ile 60-100. Więc wytłumacz sobie sam.

Zasada jest jedna jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz. Tutaj na pewno znajdziesz rady i porady jednak na pewno nie gotowe rozwiązania bo każda instalacji jest inna. Chyba coś za dużo się rozpisalem 🤦

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz pisz bo dobrze prawisz 👍🙂

Masz racje,warto pokombinować.

Tylko co z zaworami termostatycznymi na kaloryferach?Sprzedać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic, jak ktoś lubi sobie pokręcić to nie ma przeszkód, też mam i żona też lubi czasami poprawiać. Zagroziłem że zdejmę ale jak to będzie wyglądać !!!???  no właśnie i przestała.  🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy rzeczywiście zamontowanie siłownika to wygoda?

Teraz myślę,że aby ustawić rządaną temp. w pomieszczeniu,to przy termostatach wystarczyło podejść do kaloryfera.Przy siłowniku na zaworze 4D muszę schodzić do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wiele przed toba. Termostat pokojowy sterujesz z pokoju to raz dwa jeżeli sterownik posiada sterowanie kotłem c.o lub sterowanie pompą c.o . Druga opcja super po uzyskaniu temperatury zadanej w pomieszczeniu pompa c.o się wyłącza ,pompa powrotu chodzi cały czas pięć wchodzi w nadzór czuwanie lub tym podobne. Można można. 

Opcja druga pogodowa czujnik zewnetrzny ustawiamy krzywą grzewcza dla temperatury zewnętrznej siłownik reguluje sam jaka ma iść temperatura na grzejniki. Można można . Mam obie opcje i polecam.👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele przede mną,bo to mój pierwszy sezon grzewczy bez kopciucha.

Wracając do termostatów...więc one działają jak działały.Czyli żonka może sobie skręcać lub odkręcać,w zależności czy ma "wary"czy nie ;)?I tak grzejnik skręcony na 2 na termostacie,po uzyskaniu temp. 20 st.w pokoju wyłączy dopływ ciepłej wody do kaloryfera?

Pytam,bo słyszałem opinie,żeby mieć cały czas rozkręconye termostaty na full,przy takim siłowniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest tak jak mówisz. Z reguły 3 na termostatach odpowiada za 21 stopni w pomieszczeniu i praktycznie wokół tej wartości można sobie kręcić i chyba nie ma potrzeby całkowicie zamykać. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić zawór?Jako CO czy ochrona powrotu?

Miałem jako CO i zmieniłem na ochrona powrotu,ale siłownik otwiera się na maxa i nie reaguje.Temp.zadana zaworu to 40 st. a bierząca 62st.Skąd taka różnica?

 

20221118_120305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ochronie powrotu powinien się raczej zamykać tworząc Mały obieg. Mam wątpliwości czy dobrze podłączyłem siłownik jeżeli nie zmień biegunowość przewodów.

Aby sprawdzić właściwy kierunek zamykania i otwierania wejdź w pracę ręczna zawór na i tam powinno być zamykania otwieranie i stóp. 

Jeszcze jedno aby ochrona powrotu działała musi być czujnik na powrocie tuż przy piecu a mówiłeś że masz tylko jeden no to jak ?

Stare czujniki z kopciucha mogą nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra otwieranie(w prawo)

dół zamykanie(w lewo)

Tak to jest podpięte:

 

 

20221118_132223.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięte może być chodzi o to jak pokazuje sterownik tak jak pisałem wcześniej. Teraz zetknąłem na zdjęcie, jeżeli masz włączoną ochronę powrotu i ustawione na 40 to jak widać zawór się otwarł bo ma 50 stąd ta różnica. Teraz pilnuje powrotu bo to jest priorytet dla sterownika a nie grzejników. Moja rada taka daj sobie spokój z tą ochrona powrotu . Bez niej i tak będziesz miał powrót około 55 przy zadanej 60. Przy zaworze 4d i pompie na powrocie ta funkcja nie jest przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po co dublować powrót jak mam na pompie przewałowej ochronę powrotu na 55st.

 

20221118_120325.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 1mps napisał(a):

Jeszcze jedno aby ochrona powrotu działała musi być czujnik na powrocie tuż przy piecu a mówiłeś że masz tylko jeden no to jak ?

Tak mam tylko jeden.

To z czego on pokazuje ten parametr?Myślałem,że piec ma jakiś czujnik wbudowany?

 

zawór wbudowany.jpg

Edytowane przez CeKris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz założony i sam o tym nie wiesz 😂 Patrz zdjęcie listwy przyłączeniowej.🤦 .Teraz kwestia w którym miejscu jest, powinien być na rurze powrotu jak najbliżej krućca kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a co w przypadku jezeli kocioł stalmark Eco silver odpalony w modulacji z regulatora pokojowego i w nastawach fabrycznych a wydobywa się z komina szary lub ciemny dym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 1mps napisał(a):

Masz założony i sam o tym nie wiesz 😂 Patrz zdjęcie listwy przyłączeniowej.🤦 .Teraz kwestia w którym miejscu jest, powinien być na rurze powrotu jak najbliżej krućca kotła.

No mam.Zamotałem się w tym wszystkim.Nigdy z takimi rzeczami nie miałem do czynienia więc wybacz.

Czujnik powrotu jest tutaj:

 

czujka powrotu.jpg

 

Natomiast na zasilaniu tuyaj:

 

czujnik nz zasilaniu..jpg

Edytowane przez CeKris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CeKris prawidłowo i 3 to bojler jednym słowem brakuje ci jednego na zewnątrz aby móc korzystać z pogodówki. Czujniki powinieneś zaizolować pianka do rur.

@Mateusz000 jeżeli twój pellet jest odpowiedni a piec pracuje na ustawieniach fabrycznych i dymi na czarno czy szaro proponuje najlepiej kontakt z serwisem bo ustawienia serwisowe na pewno do poprawy.

@CeKris tu będzie pokazywana temperatura zewnętrzna po zamontowaniu czujnika1419368202_166886520693890205266137352939982.thumb.jpg.99a742af4089cfd159c6bc7ca44dd216.jpg

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakie menu powinienem wejść aby zobaczyć jakieś wykresy,czy dane spalania itp.Jest to w tym sterowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2022 o 22:31, 1mps napisał(a):

Opcja druga pogodowa czujnik zewnetrzny ustawiamy krzywą grzewcza dla temperatury zewnętrznej siłownik reguluje sam jaka ma iść temperatura na grzejniki. Można można .

Znalazłem u siebie w papierach Stalmarka taki czujnik.To chyba pogodówka jest?

 

 

czujka pogodowa.jpg

Edytowane przez CeKris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży wpływ ma taka pogodówka na oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.