Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Schemat Jest Poprawny


ciepłolub85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Nie długo będą mi montować piec z podajnikiem na pellet, schemat zamieszczam niżej proszę o weryfikację poprawności instalacji.Inwestycja jest dofinansowywana z funduszy unijnych ,projekt robiła gmina .Na schemacie dorysowałem obejście grawitacyjne ponieważ instalacja działa też na grawitacji.Zastanawiam się czy nie powinien być tam jeszcze zawór klapowy za zaworem 4D na powrocie do pieca ,a przed powrotem CWU.Co o tym myślicie?post-76935-0-48271300-1515183705_thumb.jpg

Piec heiztechnik 30kw z podajnikiem pelletowym, zawór 4D z siłownikiem sterowanym sterownikiem, pompa zmieszania kotłowego(wymóg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zapytam: skoro pompa kotłowa, to po co 4D? Brak zaworów termostatycznych na grzejnikach? 

Jesli tak, to pompa kotłowa powinna być na powrocie z 4D. Powroty przed 4D z góry i z dołu - skad są?

Nawiasem mówiąc: taki projekt zrobiła "gmina" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pompę kotłową montuję ale przed zaworem 3d i tak jak poprzednik pompa powinna być na powrocie 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmina zrobiła to co jest w obiegu kotłowym , mi się nie podoba ta pompa z zaworem 4D ,tez mi się wydaje ze wtej sytuacji powinien być 3D. Ten powrót z dołu to powrót z grzejników z piwnicy , (nie będzie działać na grawitacji)a ten z góry to powrót z pięter wyżej i to by chodziło w grawitacji w razie braku prądu,a i piec ma ruszt dodatkowy poto chce aby działała grawitacja w czasie braku prądu aby się nie zagotowało ..,wyższe piętro całe na zaworach termostatycznych doprowadzone do rozdzielacza i z niego na grzejniki .Parter bez zaworów i tam chce założyć regulator termostat pokojowy w salonie.A co myślicie o tym zaworze na powrocie klapowym ? A i obieg co i cwu będą miały swoje pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie z gminy do kotła 5 klasy peletowego i kocioł ma ruszt dodatkowy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oficjalnie nie ma, w praktyce jest dostawiony ruszt z żeber żeliwnych który można włożyć w piec i palić jak zwykłym zasypowym bez tego rusztu pewnie nie było by wielu chętnych (zakaz palenia węglem) A i projekt był robiony jeszcze zeszłego roku ale przez zawirowanie z watem dopiero kotły są montowane.Ponawiam pytanie o zawór klapowy, czy podczas pracy pompy obiegowej i  cwu woda cwu nie zacznie kręcić się w odwrotnym kierunku przez zawór 4d i przez to będzie słabo grzać bojler.I czy grawitacja da sobie radę z tym zaworem na powrocie? z pieca mam wyjście 1,1/2 i będę wymagał aby taki zrobili mi obieg kotłowy do trójnika cwu dalej do zaworu 1,1/4 bo taki dali zawór 4d i dalej powrót z zaworu 1,1/4 przed piecem jest jeszcze przepływomierz na powrocie który ma liczyć ilość uzyskanej energi o przyłączu 1,1/4.Pompa kotłowa na rurze 1cal taki bajpas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to nie dopisuj ciągle co jest na tej nieprofesjonalnej (aby nie powiedzieć dobitniej - tak jak to się odnosi bo dziecięcych początków nauki rysowania lub pisania) dokumentacji projektowej TYLKO WSZYSTKO POWINNO WYNIKAĆ Z CZYTANIA RYSUNKU/PROJEKTU  dlatego najlepiej zrób zdj. (bo to najprostsza forma) tego co piszesz "projekt robiła gmina" no to otworz tą dokumentację i PSTRYK a następnie załącz tutaj - już wyżej koledzy mają wątpliwości co do tak stworzonej przez gminę dokumentacji jaką wskazaleś na 1 zd. 

Jeśli jednak nie masz tej dok. to zamieść to (co piszesz lup ciągle dopisujesz) na tej kratkowanej kartce czyli np. średnice, opisy, (a dodatkowo wszystko powinno być prawidłowo narysowane np. jak grawitacja to i zawsze zachowany chociażby mały spadek w str. kotła. Wówczas będzie łatwiej ustosunkowywać się do konkretnych pytań

No a przedewszystkim to jest jak piszesz jeszcze w fazie projektowo-decyzyjnej co na pewno z tym/na tym forum pozwoli stworzyć prawidłowy projekt - DZIAŁAJĄCY w przyszłości prawidłowo co jest podstawą Twojego oczekiwania

Ja bym ten klapowy co dorysowaleś nad strzałką na powrocie dał dalej za wpięciem powrotu "prawdopodobnie" z piwnicy (jak dopisałeś - dlatego ta sugestia byś to zamieścił na rysunku) a przed rurą od pompy kotłowej (chyba jak się domyślam z Twych dopisywań) 1" (?? - dobrze)  dlatego umieść także i te średnice w odpowiednich miejscach.

A gdybyś jeszcze zamieścił i legendę do tego bo nie każdy co to czyta lub będzie chciał skorzystać w przyszłości z tego będzie wiedział że prostokąt z takimi "zębami piły" zamieszczony bezpośrednio przed kotłem na zasilaniu to przepływomierz (a ja uważam że jednak CIEPŁOMIERZ)

Dorysuj jeszcze strzałki jaki powiniem być kierunek przepływu - w każdym miejscu by to było czytelne. A na końcach linii gdy brak np. grzejnika/ków , bojlera - chociaż dopisz to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to zazdroszczę Ci że macie taką możliwość skorzystania z dopłat do wymiany kotła i modernizacji kotłowni 

Jak bym się decydował na pelleciak to wybierałbym przedewszystkim z dobrym palnikiem - lecz ja zdaję sobie sprawę że za darmo to się grzać takim nie będzie do niektórych to nie dociera i chcieliby "zjeść ciastko i nadal mieć ciastko" bo to tak wygląda. 

I dziwi mnie takie podejście urzędnicze (te wymogi są tak ustalane by zawsze można je bylo obchodzić - oczywiście tylko dzięki czemuś ...???  TAKA POLSKA RZECZYWISTOŚĆ !!!!!

Dlaczego nie ustalić precyzyjniej wymogów bez żadnych odstępstw z rygorystycznymi konsekwencjami ich złamania a DODATKOWO rozszerzyć to jednakowo na całą POLSKĘ ???

Niech ten co w to wchodzi - wie że nie tylko skorzysta finansowo (z tzw. dopłaty) ALE PRZEDEWSZYSTKIM  pozwoli to osiągnąć założony cel tego przedsięwzięcia czyli eliminację tych "parowozowych dymów" wydobywających się z kominów przez nieświadomych palaczy (ile tracą finansowo, jakie negatywne skutki dla kotłów, instalacji, budynków, otoczenia a o ludziach nie wspomnę) !!!

Podstawa to wiedzieć że wiążą się z tym TAKŻE = a może i GŁÓWNIE -  ZOBOWIĄZANIA, OBOWIĄZKI, WYMOGI  a ich złamanie to RYGORYSTYCZNE KONSEKWENCJE - i to nieuniknione dla wszyskich bezwzględnie - bez układów, kombinacji, nieprecyzyjności pozwalającym dla zorientowanych lub wtajemniczonych je obchodzić.  Tak dla przykładu tej patologii nasunął mi się przykład dopłat rolniczych do orzechów gdy 1 roczna dopłata była ustalona (i znana dla wtajemniczonych) w wysokości chyba ok. 1,8 tyś zł co odpowiadało kwocie potrzebnej na zakup tej ziemi a od 2 roku to już tylko kokosy - symbolem tego był PISKORSKI - oby tak i w tym przypadku nie było!!!???

Gdybym miał możliwość skorzystania to ja wchodzę w pellet gdy mi dopłacą do tego.  

A jak można to dopisz jaka jest procentowo lub kwotowo - dopłata u Was bo nie chcę szukać w internecie ??  Z gory dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O podejściu urzędników nie będziemy pisać bo to straszne jak oni pracują.Najpierw wszystko obiecują a potem się okazuje,że np. pompy to mój koszt,termostat pokojowy i takie dodatkowe koszty nie zawsze niskie.Z tego co zauważyłem to sami nie bardzo wiedzą co robią ale ludziom trzeba coś mówić jak pytają a jak przychodzi co do czego to dopiero wychodzi co i jak.Podajnik jest heztechnika ze zgarniaczem szlaki chyba dobry model,wydaje mi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie słuchy doszły, że niektóre urzędy gminne  "zalecają" wręcz kupno konkretnego kotła u konkretnego sprzedawcy.  I nie jest np. dowolny kocioł z listy Ecodesign wybierany dowolnie przez użytkownika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest projekt ze specyfikacji technicznej gminy.To co zakreśliłem w koło to daje gmina reszta moje koszty.Grubości rur nie są opisane wyczytałem tylko, że zawór 4D do pieca 30kw ma być 1,1/4. Pompa obiegowa ma przyłącza 1cal.Przepływomierz (nie ciepłomierz tak jest w legendzie rysunku)ma przyłącze 1,1/4.Dowiedziałem się też od inspektora nadzoru że ta pompa kotłowa nie musi być tak jak na rysunku na zasadzie bajpasu może być na powrocie z zaworu 4D(warunek jest taki ,że musi być w obiegu kotłowym)teraz proszę o opinie jak lepiej to zrobić post-76935-0-72104800-1515334286_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest projekt ze specyfikacji technicznej gminy.To co zakreśliłem w koło to daje gmina reszta moje koszty.Grubości rur nie są opisane wyczytałem tylko, że zawór 4D do pieca 30kw ma być 1,1/4. Pompa obiegowa ma przyłącza 1cal.Przepływomierz (nie ciepłomierz tak jest w legendzie rysunku)ma przyłącze 1,1/4.Dowiedziałem się też od inspektora nadzoru że ta pompa kotłowa nie musi być tak jak na rysunku na zasadzie bajpasu może być na powrocie z zaworu 4D(warunek jest taki ,że musi być w obiegu kotłowym)teraz proszę o opinie jak lepiej to zrobić attachicon.gifIMG_20180107_150949154.jpg

piec palnik pompa i zawór wybierała gmina na zasadzie przetargów ponoć i postawiobych wymogów jakie dostawca musiał spełnić .Za piec 30kw płaciłem 3200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy urzad wskaże gdzie sie udać by kupić co trzeba jak klient jest totalnie zielony w temacie.

Nie ma prawnego wymogu korzystania z konretnego producenta a urząd może sobie zalecać. W końcu to dofinansowanie a nie gminny projekt. Gdzie nie mamy wpływu na to co dostaniemy czy kto wykona.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj lepsze zdjęcie na tym to mało co widać.

Ale błędy chyba są

http://ugdzwola.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//Zal._Nr_1b_do_SIWZ_-_Dokumentacje_techniczne_kotlow_na_biomase..pdf 

na stronie 13 jest rysunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłomierz to nic innego jak przepływomierz z dwoma termometrami i "kalkulatorem" liczącym ilość ciepła na podstawie tegoż przepływu oraz różnicy temperatur zasilania i powrotu. 

Ale wymóg 5/4 cala dla przepływomierza??? Tam w zupełności wystarczy DN20 zamontowany na bajpasie. Ma przepływ bodajże do 2,5 m3/h  co  tylko przy delcie T=10 K daje do 30 kW/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z tymi linkami chyba nie tak napiszę inaczej jak znależć to. na stronie gminy dzwola z lewej klikamy przetargi potem punkt 5 Dostawa i montaż instalacji kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę na terenie Gminy Dzwola następnie załącznik nr1b dokumentacja techniczna kotłów na biomasę i tam na 13 stronie w pdf jest schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłomierz to nic innego jak przepływomierz z dwoma termometrami i "kalkulatorem" liczącym ilość ciepła na podstawie tegoż przepływu oraz różnicy temperatur zasilania i powrotu. 

Ale wymóg 5/4 cala dla przepływomierza??? Tam w zupełności wystarczy DN20 zamontowany na bajpasie. Ma przepływ bodajże do 2,5 m3/h  co  tylko przy delcie T=10 K daje do 30 kW/h

Na bajpasie za pompą kotłową?z tego co wiem to muszą go założyć na powrocie przed piecem na prostym odcinku 25cm przed piecem i chyba 15cm za przepływomierzem(warunek dobrego działania przepływomierza),a w tamtym miejscu dn20 nie z mniejszy bardzo przepływy podczas pracy na grawitacji(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są błędy ale bez porządnego rys nic więcej

Jak chcesz pomocy to się trochę postaraj o ten schemat

 

Rysunek jest

Błędy też

Rysunek mamy, to teraz doradzcie co w typ poprawić .Chciałbym aby działało to w grawitacji chociRsz to jedno piętro bo piwnica nie da rady chyba i góra na zaworach termostatycznych raczej słabo.Ale głównym założeniem jest ochrona kotła przed zagotowaniem w przypadku braku prądu, i paleniu na ruszcie zasypowym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie będzie działać na grawitacji, na dodatek nawet z elektryką też nie bardzo pójdzie, ta pompa na bypasie jest zbędna,

trzeba ją wstawić na powrót z zaw 4-D, inaczej to nie ruszy.

Poniżej jak to prawidłowo powinno być, oczywiście bez szans na grawitację

post-18578-0-20055800-1515338915_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływomierz  nie na bajpasie pompy tylko na bajpasie powrotu przed kotłem. Oczywiście tylko jeśli w wersji do montażu na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.