Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

To może jednak zainwestować w ten kocioł z wątku Juzefa. On sam utrzymuje żar do następnego dołożenia. 

Przy własnym paliwie to się szybko zamortyzuje. Zresztą sensowny kocioł na pellet też kosztuje spore pieniądze, a paliwo do niego tanie nie jest. 

Przy DSie zawsze będziesz się męczył z małą komorą zasypową, bo to kotły zaprojektowane do węgla.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do bookmarków ten kocioł https://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly-na-drewno   Jego nie da się kupić w Polsce. Do Czech mam daleko, bo jestem z drugiego końca Polski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik fajny pokazuje istotę spalania dolnego, ale nie wiem czy te wszystkie mechanizmy będą działać po jakimś czasie pracy tego kotła? Ile serwis kosztuje by naprawić i ustawić te mechanizmy? Może jakiś link do forum użytkowników tego kotła ? - to by było autorytatywne, bo sam marketing wizualny i kosmiczna muzyka nie nagrzeje chałupy za rozsądne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pepikowy kocioł to bardziej ciekawostka. Jego nie ma w Polsce i raczej nie będzie. Zakup ma sens kto mieszka blisko Czech o ile w ogóle ma jakikolwiek sens jego zakup. Moim zdaniem nie ma.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak się na to spojrzy, czyli jak dla kogo ? Gdybyś np. spalał 5 ton pelletu na zimę i płacił za to około 5k, to kocioł za 10k i swoje drewno byłoby sensowne. Tym bardziej, że ten czech ma tam jakąś automatykę i bezobsługowość. Taniej można kombinować np. z MPM-em ale chcąc zbliżyć się do czecha, to trzeba znowu dokładać wyciąg, dobry sterownik a pewnie i bufor. Szczególnie, że Ty masz duże oczekiwania w stosunku do jak najmniejszej obsługi. Ktoś inny po prostu paliłby na naturalnym ciagu i najwyżej rozpalał 2 razy dziennie ale za to bez dodatkowych kosztów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym zdecydował się na kocioł HG to muszę mieć bufor, bo w instalacji mam jak Ty to nazywasz "wiadro wody".  Moja instalacja jest dobra dla gazu, PC wysokotemperaturowej, czy pelletu. Korci mnie ten Irleh z wyciągiem. Dla samej ciekawości któregoś dnia zadzownię do nich i zapytam jak wygląda sytuacja z ich kotłami. Szkoda, że nie mają o mnieszych mocach, ale a takiej samej pojemności komory załadowczej jak 20 kW. Teraz mi się przypomniało, że Suwalskie FEX Plusy miały skośny załadunek. Wolsztyniaki  zrobili jak dla węgla, załadunek boczny. Taki plus, że ta komora jest bardzo duża, skoro wchodzą w poziomie polana 40 cm.

Nie wiem, czy to dobry kierunek, ale jakby doszło do zakupu Irleha 20 kW to trzeba tak dobrać bufor, że przy pełnym załadunku naładowanie bufora nie wypali całego paliwa. To co zostanie będzie się kisiło, aż spadnie temp. na buforze. Dzięki temu zachowam stałopalność. Przynajmniej tak robić, żeby na noc kocioł był załadowany drewnem i rano coś tam się żarzyło.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale kompletnie nie rozumiem Twojej awersji do rozpalania. Rozumiem, że masz złe doświadczenia. U siebie jeżeli mam w kotłowni jakieś drobne szczapki drewna i nie muszę szczepać z czegoś grubszego, to rozpalanie zajmuje 3-4 minuty więcej niż samo dołożenie do kotła. I koniec zabawy. Żadnych ceregieli wielkich nie ma. W czasie reklamy w trakcie filmu można się uwinąć z taką robotą i jeszcze zrobić sobie kawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych złych doświadczeń z rozpalaniem. W Kostrzewie palę bez wygaszania 2-3 miesiące i to mi się podoba. Gaszę tylko do czyszczenia. Jest także zachowana stała  temperatura grzejnikowa. Dom mam nieocieplony. Za bardzo mi się nie podoba ładowanie bufora z jednoczesnym wygaszeniem kotła. Bufor popracuje z 10 godzin, albo i krócej i znowu rozpalanie w nie wiadomo jakich godzinach. Dom szybko się wychładza bo jest nieocieplony. W instalacji mała ilość wody, grzejniki aluminiowe, które szybko się nagrzewają, ale także ekstremalnie szybko stygną. Brak promieniowania cieplnego z grzejnika to w domu od razu robi się zimno nawet jak ten grzejnik jest ciepły, ale nie ma wystarczającej temperatury(50-55). Takie pieprzenie się z rozpalaniem, wygaszaniem i pilnowaniem bufora. To jest fajne jak ma się np. pelleciak z buforem, albo "wyngiel" w podajniku. Wszystko dzieje się automatycznie i zaglądamy do kotłowni co kilka dni, aby tylko dosypać paliwo. Tylko grzenie pelletem i kupowanie go mając swoje drewno to jakiś idiotyzm w moim przypadku. Już wiem, że sprzedanie własnego drewna suchego nawet w postaci jeszcze stojącego drzewa w lesie komuś jest kompletnie nieopłacalne. 

W Kostrzewie nawet zrezygnowałem w uchylanie klapki PP na stałe dla naturanego ciągu. Jadę w całości na dmuchawie i sterowniku - a że się kisi jak dmuchawa przestanie dmuchać to niech się kisi - fuck it. Rok temu i lata wcześniej bawiłem się w uchylanie klapki na stałe 4fun. Zbyt mocny ciąg w danym dniu i trzeba robić korekty, bo temp. dochodziła do 90 stopni na kotle a nawet dochodziło do zagotowania wody w kotle. Totalnie zrezygnowałem w jakieś naturalne ciągi dla wygody. Aktualnie moje zadanie, albo kogoś z rodziny to tylko podłożenie nowej porcji drewna. W duże mrozy przekładka drewno z Orzechem II, ale tylko na noc. Przynajmniej  mogę pozwolić na taki komfort nie zaglądania zbyt często do kotłowni i ograniczając go tylko do podłożenia kolejnej porcji drewna. Nie jestem jakimś maniakiem modyfikacji, ustawień i rozpaleń co chwilę kotła. Mam inne ciekawsze zajęcia. Z racji tego, że mam duże ilości własnego drewna to mam zamiar z tego korzystać, ale nie kosztem rozpalania nawet co drugi dzień kotła. Rozpalić mogę, ale raz na miesiąc. Tak mnie niestety rozleniwił kocioł DS i nie mam zamiaru z tego rezygnować. Chociaż nie wiem, czy można to nazwać jakimś lenistwem. Po prostu korzystam z takiej możliwości palenia ciągłego w kotle dolnospalającym. 

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gumy74

Posiadasz jakąś wiedzę na temat tego kotła? Używałeś, czy gdzieś montowałeś? Może znasz osobę, która ten kocioł używa do dziś i mogłaby się wypowiedzieć? Czy tylko przeczytałeś co jest napisane na stronie irleh.com.pl i na takiej podstawie wnioski?

Apropo Irleha - http://irleh.com.pl/kontakt.html   Chyba mogę operować imieniem i nazwiskiem skoro jest publicznie na stronie. Jan Oleksy to ten sam człowiek co pracował wcześniej w Suwałkach w Ferrum. To właśnie z nim rozmawiałem telefonicznie i widziałem z nim się na żywo jak pojechałem do Suwałk zobaczyć "mój kocioł FEX Plus...". On był odpowiedzialny za pracowników, produkcję i chyba za wszystko. Widocznie Irleh razem z kotłem zabrał ze sobą pracownika. Taka ciekawostka. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gumy74 napisał:

Mam jakąś wiedze na temat tego kotła,ponieważ pale w nim 4 lata.

To jakbyś miał któregoś dnia chwilę czasu, byś mógł trochę opowiedzieć jak Ci ten kocioł się sprawuje? Zalety i wady jego. Zadam Ci kilka pytań i jakbyś mógł na nie odpowiedzieć. Z góry dzięki.

1. Czy używasz go z buforem, czy bezpośrednio wpiętego w instalację?
2. Jakim drewnem palisz?
3. Czy czyszczenie z tyłu kotła wymienników jest problematyczne?
4. Masz wersję z dmuchawą, czy wyciągiem?
5. Jak z wyciągiem to na jakiej zasadzie działa cała praca kotła zintegrowana z wentylatorem wyciągowym?
6. Jest jakaś stała szczelina powietrza pierwotnego, przez które jest zaciągne powietrze dla wentylatora wyciągowego, czy całe powietrze jest zaciągane tylko przez kanał powietrza wtórnego? 
7. Czy kocioł produkuje smołę przy mocy minimalnej?
8. O ile to nie jakaś tajemnica zdradź cenę ile za niego zapłaciłeś? 4 lata to dość nowy kocioł, więc cena raczej mało się zmieniła, albo w ogóle.
9. Czy ponownie byś kupił ten kocioł mając już to 4 letnie doświadczenie palenia w tym kotle?

O ile to nie problem to byś mógł porobić jakieś fotki, albo nagrać filmik z pracy kotła? Dzięki z góry. Być może jesteś jedyną osobą na tym forum, która posiada ten kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, emigrant napisał:

W Kostrzewie nawet zrezygnowałem w uchylanie klapki PP na stałe dla naturanego ciągu. Jadę w całości na dmuchawie i sterowniku - a że się kisi jak dmuchawa przestanie dmuchać to niech się kisi - fuck it.

Bez obrazy, ale kolega jest prawie 12 lat na forum, ma ponad 1000 postów i do spalania drewna w kotle DS założył dmuchawę. Jak tu się dziwić, że sąsiedzi kopcą jak użytkownicy z takim doświadczeniem robią to samo i z wypowiedzi powyżej można wywnioskować, że mają to gdzieś.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnej dmuchawy nie zakładałem. To Kostrzewa ją założyła fabrycznie i tak kocioł ma pracować według nich razem z ich sterownikiem Luxus 4. Pracuje bardzo dobrze. Zapewnia mi prawie bezobsługowość palenia 24/dobę, poza dorzucaniem paliwa i bez względu jaki jest ciąg kominowy. Że produkuje się smoła, kisi się to już inna bajka. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobię później. Tak,używam go z buforem 1000l,ale ja akurat mam wszędzie podłogowe. Kocioł 30 kw. Ogrzewam ponand 260 m2,ale dobrze ocieplone(chyba) Palone głównie świerkiem. Podejrzewam że gdybm miał grzejniki, to bufor był by zbędny. Ja mam wentylator nadmuchowy(w Irlehu,przy dobrym kominie,podobno lepiej się sprawdza).Czyszczenie faktycznie trochę do bani,ja czyszcze może 4 razy w roku.  Kocioł jak stoi w podtrzymaniu to wiadomo że trochę smoli,ale tragedi nie ma. Nie wiem jak z pracuje z wyciągiem. U mnie dobrze pracuje jak spaliny mają 200-250c. Kocioł ogólnie mało problematyczny,spokojnie może pracować na naturalnym ciągu. Czy bym go kupił,nie wiem. Lubię zmiany. Mam w drugim domu KDS MAXX od Przemka,wolę Irleha. Tak jak pisałem mniej problematyczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawisz się w ładowanie i wygaszanie kotła, czy strasz się utrzymywać żar i w miare możliwości znowu go ładujesz drewnem i albo pali się na pełnej mocy, albo jak dojdzie do zadanej temp. razem z buforem zaczyna się "kiszenie"? 

No to ciekawe na jakiej zasadzie działa palnik z powietrzem wtórnym przy nadmuchu? To jest bezpieczne? W kotłach, gdzie mają PW nie wolno używać dmuchaw. W Kostrzwie jest dmuchawa i nawet PW, ale ten PW to śmiech na sali - według Kostrzwy PW to powietrze dostarczone poprzez PP przepływające za cegłami szmotowymi przy ściance wymiennika. Między ścianką wymiennika a cegłami jest szczelina. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał ochotę nagrać filmik podczas pracy kotła? W sumie nie tylko dla mnie, ale pewnie dla większej liczby osób być może zainteresowanych tym kotłem. Kocioł praktycznie na rynku jest niczym widmo. Jak Ci się nie chce to spoko, olej. Problemu nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2019 o 02:27, Piecuch19 napisał:

Filmik fajny pokazuje istotę spalania dolnego, ale nie wiem czy te wszystkie mechanizmy będą działać po jakimś czasie pracy tego kotła? Ile serwis kosztuje by naprawić i ustawić te mechanizmy? Może jakiś link do forum użytkowników tego kotła ? - to by było autorytatywne, bo sam marketing wizualny i kosmiczna muzyka nie nagrzeje chałupy za rozsądne pieniądze.

Niestety złotówka za km, ale może to dla mnie i jeszcze będę to negocjowal. Dla mnie bo już ok powiedzialem ze cena jest na Czechy dużo niższa i rozmawiamy tylko przy tych cenach wyjściowych. Sprzęty raczej nie trzeba ustawiac... Bo zwykła mechanika. W tym roku Blaze do PL, już z nowym kotlem bez bufora(na papierze i prawnie bo to zależy od wymaganej mocy) jeszcze nie wiem czy są jakieś przeróbki, bo inne ich kotły nie wolno kisic. Ten mimo że nie wymaga bufora to tez ma... 7 lat! Gwarancji. Na razie tylko opis tylko po czesku. Parametry dla 25kW są takie jak dla Comfort 20kW:( 80l/33cm

https://www.blazeharmony.com/cs/www/kotle-na-drevo/zplynovaci-kotel-blaze-praktik#head

W dniu 13.12.2019 o 02:27, Piecuch19 napisał:

Ile serwis kosztuje by naprawić i ustawić te mechanizmy?

Jeszcze na całą Polskę nie ma. Ale co tam trudnego w srodku? Bo ja się na mechanice nie znam kompletnie ale to mnie wcale nie przeraża. Wykręcić i wkrecic, to dźwignię przyslony i dźwignią dyrekcji paliwa a nie silnik dwusuwowy. 

W dniu 14.12.2019 o 12:27, emigrant napisał:

kotłach, gdzie mają PW nie wolno używać dmuchaw. W

Wolno. takie sa wszystkie "na wzór vigasa". Moim zdaniem można tylko wtedy gdy dmuchawa pcha w obydwa kanały. Innej możliwości nie widzę. Nie zajmowałem się tym bo poważne hg to wszystkie maja wyciągowy. 

 

Ogólnie to nie widzę problemu z ceną, nawet te poza Czechy (koty Comfort nie Harmony są tańsze a bajery dokupujemy ) i sadze ze bedzie niższa jak w tym roku wejdą. Gadałem z producentem (mała spółka, klientów obsługuje CEO lub jego syn) i wiedzą ze u nas z tymi cenami to zapomnij. Nawet Vigas że swoimi nie przędzie. Atmosy to wszyscy S-ke za 5400 montuja. 

Jednak ja zrobiłem kalkulację że od ceny odpada mi bufor za 2x2,5 tys, układ laddomatu z pompa za 700pln, prąd za 500pln przez 15 lat i 500pln na sterowanie ekwitermiczne. Dochodzi lepsza sprawność (nie potrzeba rozgrzewania kotła i ogólnie wyższa - 94% dla kotła który biorę ), brak straty na mniejszych budowach, rozpalka, podpalka, palenie próchnem i trocinami, i tak się zdaje ale ten kocioł co kosztuje (w Czechach 1500 mniej) tyle co Lazar, Defro czy Atmos w standardzie "powiedzmy że można postawić obok" ma odcięte od swojej ceny 8 tys minimum. Ale czekaj gdybym chciał mieć podobny (bo i tak niższy) komfort bez 2 rozpalen dziennie to odejmuję jeszcze 2,5tys... Wiecie ktoś inny inaczej kalkuluje bo potrafi na 1000l popalić kotlem 25kW w 100 metrowym domu. Tym też bym powinno popalil ale chce mieć max 2 dołożenia o stałych godzinach. 

Ciepła wymienna komora bez kondensatu więc myślę że jak mówią że pochodzi 20lat to i tak ocena konserwatywna. 20 lat, gwarancji przy możliwości palenia wilgotnego... 

Jadę tam najwcześniej po świętach. 

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DzonyZerg napisał:

nie potrzeba rozgrzewania kotła i ogólnie wyższa - 94% dla kotła który biorę

kolego kup ale potem nie płacz że czujesz sie  oszukany - bez lambdomatu /4d i bufora nie ma opcji aby to chodziło na 1/2 czy 1/4 mocy z wydajnością te 90% - nie ma takiej opcji.  

Tak samo jest z kotłami U32 - niby na filmikach pięknie a w rzeczywistości jest kicha bo palnik zatyka sie i trzeba to drzeć pogrzebaczem + cała kotłownia jest dymu.

Wszystko to ichtnie sterowanie to pic na wodę - czeski marketing.  Gdyby to jeszcze ktoś przetestował i opisał - ale  tego nikt nie ma - ty bedziesz pacjentem zero. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie co pisałem i gadalem ale ostatni weekend nie był gruby ani 55 poprzednich więc to chyba jest tak że takich rzeczy nie gadalem. 

https://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly-na-drewno/kociol-zgazowujacy-blaze-harmony

Tutaj jest opis i przeczytaj a nie strzelaj tymi polskimi mądrościami o polskich heblach za ponad pół ceny tego sprzętu. 

Tam jest wbudowany "laddomat"- termostat i... mnie to boli mam 7 lat gwarancji i mogę palić mokrym paliwem. 

Jak mówię ekwitermice to raczej będzie 4d.

Nic nie jest to samo co z viadrusem bo to zupełnie nie ten ciężar gatunkowy. Jak chcesz porównywać to ewentualnie możesz obok postawić P7C za 23-25tys.

Nie chce tutaj nikogo obrażać jak Ty ale lepsze to niż polski marketing że mpm za 4,5tys to kocioł. To nowy jest kocioł to jakieś pudlo do palenia węgla. (nie żebym coś miał do MPM). 

Nie będzie modulacji do 25%, nie wiem skąd takie informacje ale jakoś mnie to nie dziwi... 

W zależności od modelu 43 do 50% jest certyfikowane ecodesign czy 5kl a 30% też będzie bo o to ten firmie chodzi. Niektóre podobnie jak pelety maja na minimalnych wyżej i dochodzi do 94,5 %. Wez tu najlepiej do Brna dzwon od razu albo do prokuratury. Co te Brno daje za certyfikaty. 

I wtorek to z życia że jeżeli forma odwala takie cuda to nie będzie robić biznesu na nabijaniu ludzi w butelkę. Tak robią tutaj z pudlami za 4500 czy 7000, wartymi 900. Jasne że jest to bardzo duże ryzyko ale gra jest warta świeczki, ja lubię ryzyko i małe spółki. 

O Viadrusie się wypowiadam. Też prawie bym się w to pakowal, na szczęście życie znudziło mnie by uczyć się kalkulacji. Nawet jak ma pochodzić 7 lat to i tak taniej niż kupować 3500l bufora by żyć godnie bez automatu. 

Co do kopcenia to tez sie boje. Da filmiki z palenia protoplasty tego kotła, który chyba już wyleciał z oferty. To Verner V140 /V210. Nie wiem który był kręcony. Sprawa jest taka że tym kotlem palimy tak ze rzucamy paliwo na kilku godzinny żar. Będzie kopcic czy nie? Inni producenci też mają takie kotły, tylko trzeba przejrzeć co jest na listach BAFA a nie w sklepach internetowych naszego węglowego kurwidolka. 

Sorry, to nic osobistego ale ta polska mentalność mnie dobija. Czechy Czechami ale oni osiągnęli sukces a nie taki gnoj jak my... Jeszcze dekada i będziemy przy nich biedakami a może już jesteśmy? To raczej nawet nie do ekonomistów pytanie, bo ci ostatni są raczej zgodni. Pol życia jeździłem do Czech kilka razy do roku a teraz... Teraz to moi koledzy jeżdżą tam do roboty... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować nie wiem czy, to tutaj napisze. 

Sorki ze udal ostro ale od tygodnia przymusowo mecze się z facetami co w nie wiedzą a się mądrza, na, nawet nie wiedzą gdzie sprawdzić i nie słuchają co się do mówi. Było pisane i grubo akcentówane że modulacja jest certyfikowana,bo o to chodzi w tych kotlach. Szczecinie dlatego ze drewno to wdzięczne paliwo i w Ruben kotle się spało sprawnie. Ile buk ma tyle da. 

 

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj - w twojej wypowiedzi jest dużo teorii a bardzo mało praktyki - a jak to mówią rosjanie  pożyjot uwidim -  obyś nie uczył sie na błedach innych - tylko tego ci życzę - oczywiście tylko w pozytywnym akcencie.  Nie to abym miał coś do czechów ale znam niektóre ich technologie i naprawdę Polska nie ma sie niczego wstydzić , jednak czeskie technologie to nie to samo co technologie z USA (mówię o technice grzewczej) a nie wpominając do techniki z Japonii.

Najprostszy przykład - polska firma Selfa - od lat robiła grzałki teraz robi Panele foto na technologii z Japonii  nie z niemiec czy z włoch ale własnie z Japonii i przez to że jest u nich wdrożone coś takiego jak KAIZEN ich produkt konkuruje z najlepszymi. 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Jeszcze raz przepraszam. 

No teorii tam właśnie nie widzę. Poza zarem. Podobne kotły Veissman i yyy SDG? Jakieś niemieckie i drogie. A nie czekaj. One raczej są podobne do U/E68, U32 i U22 economy i chyba jest ok jeżeli chodzi o kopcenie. Jak myślisz? W nich tylko wymienik pionowy, nie poziomy i wyciąg. Tutaj jeszcze w tańszych kotlach jest przysłona na pol wejścia do komory. 

Jak ktoś płaczę ze U32 dymi to się pytam czy jest zet-ka i czy mierzył ciąg nim go kupił i kupił taki by grało, oraz czy komin jest ogólnie ok, czopuch ocieplony. Moim zdaniem najlepiej zmierzyć temp na czopuchu i metr od końca komina by ocenić stratę temperatury. Bo mnie w sumie zablokowal ciąg kominowy bo bym potrzebował ok 40kW by tym grzać jak ludzie choc troszkę cywilizowani. Wyznaczyłem te moc, spojrzałem instrukcje i przyłączyłem na chrom by szukać wentylatora i regulatora ciągu. 

O jakich technologiach mówisz? Za komuny to byliśmy największym producentem generatorów wielkiej mocy, nierzadko chłodzonych ciekłym azotem. Ja mam żal do producentów węgla bo te kotły są drogie i gowniane. Mam na myśli głównie zasypoece bo jak się mówi - że Polsce nic nie udaje to niestety racja - ekogroszek też. Żeby nie było, jestem skrajnym patriota i nie dam sobie na Polskie nic powiedzieć. Nie znam się na kotlach ale wkurza mnie ze Optima DS w standardzie tego Blaze by wyszła chyba 9,5.

Ciekawe jestem kotłów z Japonii i Chin bo w USA nie wygooglowalem nic wartego uwagi. Aż mnie dziwi że kotły maja sprawność 91% bo u nich miarą jest bodaj "fura", cos chyba 4mp:). Niby Orlanski u nich pdniosl sukces, chyba Orlanem. 

Najlepszy jest HG Froeling z kondensacja :) coś 104% sprawność. Czy mamy jakiś dobry kocioł DS? Nie. I to reszta tego żalu do technologii. Mój zdaniem polskie spolki zatopily kotły zasypowe. A to problem bo z tego wiem to lepiej się pali słabym orzechem niż słabym groszkiem z retorty. Mam racje? 

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.