Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Na Rozdzielaczach


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

10 stopni to dramatu nie ma.

Jakiej mocy sprzęgło polecacie do pieca 21 kW? U mnie w okolicy ciężko dostac i chyba będę musiał z netu brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzejników CU 22 i pompa 40ka z autoadapt np.Grundfos Alpha 2 +zawory termost.na grzejnikach. Pompa do OP np Grundfos Alpha 1L 25-60+dobór zaworu 3D o odpowiednim Kvs.Można też  zrobić podłogówkę na 2 zaworach 3D osobno parter osobno piętro(o ile sterownik kotła obsługuje 3x 3D) od razu przy wyjściu ze sprzęgła 2x trójnik mos.1" i od niego Cu 28 na każdy rozdzielacz OP tu jak pętle do 90m(z komunikacją)wystarczą pompy 40ki a z drugiego trójnika CU 22 na grzejniki.

Przy jednej pompie na OP dałbym wspólną rurę zasilanie/powrót Cu 35 do pierwszego rozgałęzienia na rozdzielacze,jednak te 20pętli potrzebuje odpowiedniego przepływu

Muszą być zawory odcinające tuż przed i za filtrem osadnikowym

Do zasobnika Cu 22 +pompa 40ka

Kocioł będzie w układzie otwartym?zamkniętym?

 

 

klk.JPG

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Kocioł będzie w układzie zamkniętym. Myślę że na razie spróbuję OP zrobić na jednej pompie, jeśli będzie problem z przepływem to rozbiję rozdzielacze osobno.

Co to jest KVS zaworu 3d?

Do sprzęgła tez dojechać cu 35?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł w układzie zamkniętym to:

1)Producent musi dopuszczać swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym

2)Potrzebne są zabezpieczenia dla układu zamkniętego:

-wężownica schładzająca lub zawór schładzający typu DBV

-naczynie przeponowe

-zawór bezpieczeństwa 

-woda użytkowa nie może być z hydroforu

Co do Kvs to należy dobrać odpowiedni zawór w zależności od mocy instalacji i różnicy temp.pomiędzy zasilaniem i powrotem lub alternatywnie na podstawie przypływu 

 

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak piec będzie w układzie zamkniętym. W piecu mam specjalne wyjście na zawór dbv, oczywiście będzie zawór bezpieczeństwa, i naczynie przeponowe. Bojler będzie przed sprzęgłem. Przed zaworem dbv od strony wodociągów może być zawór czy muśi być bezpośrednio?

Jak robicie zasilanie pieca w zimną wodę (do napełniania układu) może być na sztywno miedzią czy musi być przewodem odłączalnym np na szteko?

Teraz jaka ma być pompa kotłowa. Za sprzęgłem będzie jedna pompa 60 i jedna 40, a na bojler 40 przed sprzęgłem.

Zawór 3d wystarczy calowy z kvs 10m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór do napełniania instalacji nie powinien być na sztywno chociażby dlatego że może przepuszczać i woda będzie się uzupełniać samoczynnie.Najlepiej zrobić to na dwóch zaworach łączonych wężykiem.Przed pierwszym zaworem zawór zwrotny

 

W obiegu kotłowym dałbym pompę 60kę

Zawór o Kvs=10 z pewnością nie będzie za mały 

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przepływ w obiegu przed sprzęgłem powinien być większy przy kotle na paliwo stałe aby podnieść temp.wody powracającej do kotła?(odwrotnie jak przy kondensacie)  Myślałem że skoro za sprzęgłem mamy dwie pompy 60kę i 40kę to ich przepływy się sumują a przed sprzęgłem będzie tylko jedna pompa która musi w tym przypadku dać większy przepływ niż te dwie.Bzdura?;)

 

Sprzęgło Immer.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@odpowietrznik

Czy możliwy jest taki przypadek:

- po stronie kotła przepływ 2m3/h temperatura wody wychodzącej z kotła 60, temperatura wody powrotu 55.

- po stronie instalacji przepływ 1m3/h temperatura wody wychodzącej 60, temperatura wody powrotu 45.

 

Przepływ po stronie kotła jest dwukrotnie większy niż po stronie instalacji.

 

Jak wtedy pracuje sprzęgło? Co dzieje się po dłuższym czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, odpowietrznik napisał:

Bo przepływ w obiegu przed sprzęgłem powinien być większy przy kotle na paliwo stałe aby podnieść temp.wody powracającej do kotła?(odwrotnie jak przy kondensacie)  Myślałem że skoro za sprzęgłem mamy dwie pompy 60kę i 40kę to ich przepływy się sumują a przed sprzęgłem będzie tylko jedna pompa która musi w tym przypadku dać większy przepływ niż te dwie.Bzdura?;)

 

Sprzęgło Immer.jpg

Pompka kotłowa przed sprzęgłem w zupełności wystarczy 25/40

U siebie mam takę założoną i już na drugim biegu uzyskuję maksymalny przepływ (2,1 m3/h) dla sprzęgła a to dlatego ponieważ opory po stronie obiegu kotłowego są bardzo małe. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór dwufunkcyjny np.Regulus DBV-1 powinien być zamontowany na sztywno.Należy zadbać o to aby element termostatyczny był zanurzony całkowicie w gnieździe 3/4" w kotle czy to na rurze.Na wejściu zimnej wody do zaworu należy zamontować filtr osadnikowy a także reduktor ciśnienia wody.

A w którym miejscu zamierzasz zamontować naczynie przeponowe?jakiej pojemności?jakie ciśnienie wstępne?jakie ciśnienie napełnienia instalacji? i ile bar zawór bezp.?

Regulus DVB.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe na powrocie ze sprzęgła do pieca. Wyszło mi ok 260 litrów wody w CO więc myślę że 20 litrów wystarczy. Zawór bezpieczeństwa 2 bar będzie tez wkręcony prosto do pieca - chyba że zdubluję go jeszcze na rurze zasilającej sprzęgło. Co do ciśnienia wstępnego to muszę się doszkolić.

Jutro postaram się narysować obieg miedzy piecem a sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ronuch napisał:

Naczynie przeponowe na powrocie ze sprzęgła do pieca. Wyszło mi ok 260 litrów wody w CO więc myślę że 20 litrów wystarczy.

tego się nie wymyśla to się liczy zależnie od temp w kotle i ciśnienia zadziałania ZB.

Polecam kalkulator reflexa z jego strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie dobrałem na podstawie pojemności instalacji, gdzieś natrafiłem że naczynie powinno mieć 8% z pojemności całej instalacji.

Nie radzę sobie z tym kalkulatorem. Wyszło mi naczynie n800 czyli 800 litrów.

Temperatura max 80 stopni. Ciśnienie zaworu 2 bar. Ciśnienie statyczne zostawiłem 0,2 bar (wysokość max słupa wody 2-3m), piec 21 kW, pojemność pieca 48 litrów. Instalacja ok 70 procent podłogówka, pojemność według rurki ok 144m, grzejniki ok 30 %, pojemność ok 35-40 litrów. Coś źle wprowadziłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisnienie zaworu 2,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowalem sie swoim kotlem dla ukladu zamknietego przyjmuje 2,5 bar, a dla otwatrego 1,5bar. 

NG80 +NG16 (lub NG24 nie panietam) stoi u mnie przy okolo 750litrach w ukladzie. 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktory producent deklaruje ze jego kociol zostal dopuszczony do ukladu zamknietego max 2bar?

Sambor: po co w ukladzie otwartym dobierac zbiornik przeponowy 8%? Albo ja cos zle zrozumialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.