Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heiztechnik Hit Pellet


jarsi102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,dziwna rzecz dziś nastąpiła w moim kotle heitztechnik hitpellet 900.Kocioł funkcjonuje koło miesiąca i do tej pory funkcjonował na zasadzie że dochodził do zadanej temperatury 67 stopni na kotle i przechodził w postòj.Dziś osiągnął 62 stopnie i pyka sobie na tej temp już od godziny ani w dòł ani w gòre..dodam że na zaworze tròjdrożnym ustawione 45 na grzejniki- osiągnięte, na CWU 50 stopni- osiągnięte a kocioł stoi na 62 ani w gòre ani w dòł...dodam iż nie ustawiałem żadnego podtrzymania.Temperatura powrotu regulowana pompką 55 stopni, na zewnątrz około 14 stopni,grzejniki w domu poskręcane na termostatach,podłogòwka na 28 stopni na RTL-u.Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.Pellet cały czas ten sam,żadnych zmian z mojej strony

20201023_151522.jpg

20201023_151454.jpg

20201023_151429.jpg

20201023_151414.jpg

20201023_151402.jpg

Edytowane przez rewolwer1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przypchało palnik zgorzelą i nie wyrabia z mocą? sprawdz\ź Wyłącz go i sprawdź jak wygląda palenisko w środku, może pozatykane. Inna opcja to słaby ciąg w kominie. Jeszcze inna możliwość to ;przypchanie podajnika i podaje za mało pelletu, łatwo sprawdzić zdejmując rurę tą harmonijkę ile sypie paliwa-zobacz w instrukcji jak się przeważa pellet i zastosuj się do tego. Jak na spodzie zbiornika z pelletem nazbiera sie dużo trocin to uniemożliwia to zaciąganie pelletu przez ślimak podajnika, wystarczy odkręcić na dole zbiornika zaślepkę i wyczyścić.

Edytowane przez spec237
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Odnośnie podtrzymania to sprawa ma się tak: u jednych działa, u drugich nie. U mnie działała ale czasem "glupialo". Pokazywało ze jest podtrzymanie a kocioł palił dalej jak na mocy minimalnej a czasami pośredniej - jak mu "odbiło". Czasem zamiast przejść w podtrzymanie (było włączone) dalej palił aż do maksymalnej temp. kotła 85 st. Po zmianie oprogramowania na nowsze teraz działa podtrzymanie jak powinno. 

Ale inaczej się ustawia podtrzymanie w starym oprogramowaniu, a inaczej w nowym. 

W starym się ustawiało czas sypania pelletu na cykl, który był wydłużony - chyba 60 albo 70 sekund. (normalny cykl pracy to 20 sek.) . W nowym się ustawia tylko ile % mocy minimalnej w podtrzymaniu (np. 50) oraz nadmuch. 

Histereze kotła w podtrzymaniu zmniejszamy na 2-3 stopnie. 

Jeśli u kogoś, tak jak u mnie, postuj kotła wynosił tylko 15-20 minut i znów rozpalanie to włączenie podtrzymania ma sens. 

Przez 2 sezony miałem prawie 2500 rozpaleń (część a nich było wynikiem wadliwego czujnika jasności). Oczywiście grzałka tego nie wytrzymała i była już 1 raz zmieniana. 

Od poczatku stycznia 2020 kiedy wgrali mi nowsze oprogramowanie i podtrzymanie działa tak jak powinno mam na dzień dzisiejszy 260 rozpaleń. Palę od początku października, temp zaworu 34 - 37 st. C. W zależności od temp. Na noc kocioł wyłączam. Pali się od rana do 22-23.godziny. Spalanie średnio 15 kg pelletu na dobę. 

5 godzin temu, rewolwer1981 napisał:

Witam,dziwna rzecz dziś nastąpiła w moim kotle heitztechnik hitpellet 900.Kocioł funkcjonuje koło miesiąca i do tej pory funkcjonował na zasadzie że dochodził do zadanej temperatury 67 stopni na kotle i przechodził w postòj.Dziś osiągnął 62 stopnie i pyka sobie na tej temp już od godziny ani w dòł ani w gòre..dodam że na zaworze tròjdrożnym ustawione 45 na grzejniki- osiągnięte, na CWU 50 stopni- osiągnięte a kocioł stoi na 62 ani w gòre ani w dòł...dodam iż nie ustawiałem żadnego podtrzymania.Temperatura powrotu regulowana pompką 55 stopni, na zewnątrz około 14 stopni,grzejniki w domu poskręcane na termostatach,podłogòwka na 28 stopni na RTL-u.Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.Pellet cały czas ten sam,żadnych zmian z mojej strony

20201023_151522.jpg

20201023_151454.jpg

20201023_151429.jpg

20201023_151414.jpg

20201023_151402.jpg

Myślę że tak jak napisano ,za mała moc minimalna. Ale ten nadmuch 20 na takiej małej mocy? Nie za dużo? Ja mam moc min 10 kw i nadmuch też 10. Moc maks 18-nadmuch 23. To jest wystarczająco. 

Albo po prostu trzeba przeczyścić kocioł w środku. 1 mm osadu osłabia moc grzejną o parę %. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wyczyszczony,dobrej jakości pellet a ustawienia są wynikiem doboru parametrów  sterownika względem przeważonej dawki pelletu ale to nie znaczy że to jest dobry sposòb ustawienia tego kotła...uczę się go na razie .Jakie ustawić konkretne ustawienia podtrzymania na pròbe jak to funkcjonuje

Edytowane przez Ryni
Nie ma potrzeby cytowania poprzedniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś ten temat naszych kotłòw chyba umarł...albo wszystkie tak perfekcyjnie pracują albo macie już dość...moje pytanie czy u was gdy jest podawany pellet do palnika jest też stosunkowo głośno?Poròwnując pracę podajnika z kolegą posiadającym Defro to jest dużo głośniej przynajmniej w moim hit pellecie 16kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rewolwer1981 napisał:

Coś ten temat naszych kotłòw chyba umarł...albo wszystkie tak perfekcyjnie pracują albo macie już dość...moje pytanie czy u was gdy jest podawany pellet do palnika jest też stosunkowo głośno?Poròwnując pracę podajnika z kolegą posiadającym Defro to jest dużo głośniej przynajmniej w moim hit pellecie 16kw

Poziom głośności akceptowalny, czasami delikatnie strzela ten ślimak-sprężyna podająca pellet, ogólnie nie mam zastrzeżeń. Wiadomo,że bezgłośnie nie będzie to pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert11450 napisał:

Czesc.

co może być przyczyna „ nieudanego rozpalania”?

cos ostatnio zbyt często Mi się to przydarza w moim hit...25kw

Tak jak napisał searcher - może być za mało paliwa. W menu serwisowym > rozpalanie możesz zwiększyć ilość - zależy od rodzaju pelletu. Ja mam ustawione obecnie 140% i teraz nie mam problemów z rozpalaniem. Po nieudanym rozpaleniu sprawdź co się dzieje w palniku - czy pellet się nie zapalił, czy zapalił, ale czujnik jasności nie wykrył odpowiedniego płomienia. I jeszcze wydajność dmuchawy przy rozpalaniu - też ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dołączyłem w końcu i ja do szczęśliwych posiadaczy kotła HitPelet :)

Dwa dni już pracuje bez zarzutu. Dziś cały dzień świeciło słońce ani raz pompa nie podała wody na grzejniki, ale kocioł był wygrzany, 55-70 stopni.

Steruję temperaturą w domu przy pomocy sterownika bezprzewodowego Salus który włącza i wyłącza pompę. Wolał bym obniżać nim temperaturę na zaworze, niestety nie widzę nigdzie takiej opcji.

Nie mam też możliwości ustawienia mocy pośredniej i minimalnej. Jest tylko moc maksymalna i tyle. Kocioł sam obniża stopniowo moc przed dochodzeniem do temp. zadanej.

Czy w tych najnowszych sterownikach tego kotła tak jest czy ja jestem ślepy?

Do jakiego gniazda w sterowniku macie podpiętą pompę za zaworem 3D, u mnie to jest wpięte jako pompa c.o. , a wejście z opisem pompa zaworu jest puste. Czy tak to ma być?

Pozwólcie że będę Was o różne kwestie jako że macie dłuższy staż z tym kotłem.

A tak na marginesie, pokrywka zbiornika na pelet jest niezła, jak by tam nie można było zamontować zawiasów i jednego siłownika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa do: pompa co, termostat wpięty do: termostat pok zaworu 1.
Menu serwisowe - aktywacja modułów: termostat pokojowy co-wył, termostat pokojowy zaworu mieszającego 1- załączony.
Potem w głównym menu wchodzisz w zawór mieszający 1: termostat pokojowy mieszacza-załączony, obniżenie nastawy zaworu mieszającego od termostatu - 10.
Działa to tak, że grzeje tak jak ustawiony jest : Temperatura zaworu 1,po tym jak termostat w pokoju osiągnie temperaturę to pompa co nadal pcha wodę na grzejniki, ale zawór 3d obniża temperaturę o 10 stopni. Kocioł pracuje non stop, przechodzi sobie na podtrzymanie lub na postuj - jak nie masz włączonego podtrzymania.

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Cześć.
Dołączyłem w końcu i ja do szczęśliwych posiadaczy kotła HitPelet :)
Dwa dni już pracuje bez zarzutu. Dziś cały dzień świeciło słońce ani raz pompa nie podała wody na grzejniki, ale kocioł był wygrzany, 55-70 stopni.
Steruję temperaturą w domu przy pomocy sterownika bezprzewodowego Salus który włącza i wyłącza pompę. Wolał bym obniżać nim temperaturę na zaworze, niestety nie widzę nigdzie takiej opcji.
Nie mam też możliwości ustawienia mocy pośredniej i minimalnej. Jest tylko moc maksymalna i tyle. Kocioł sam obniża stopniowo moc przed dochodzeniem do temp. zadanej.
Czy w tych najnowszych sterownikach tego kotła tak jest czy ja jestem ślepy?
Do jakiego gniazda w sterowniku macie podpiętą pompę za zaworem 3D, u mnie to jest wpięte jako pompa c.o. , a wejście z opisem pompa zaworu jest puste. Czy tak to ma być?
Pozwólcie że będę Was o różne kwestie jako że macie dłuższy staż z tym kotłem.
A tak na marginesie, pokrywka zbiornika na pelet jest niezła, jak by tam nie można było zamontować zawiasów i jednego siłownika.
 
Więcej ustawień palnika jest w menu serwisowym-6543

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Osikarob 

Moc palnika możesz obniżyć w MENU PALNIKA. Co do pozostałych rzeczy, to już koledzy chyba opisali to dość obrazowo, aż za bardzo, mając na uwadze kod serwisowy ;)

@Robert11450

Czy nie zmieniałeś ostatnio paliwa? Jeśli tak to musiałbyś zrobić od nowa przeważenie. Tak jak koledzy piszą, może to być przyczyna zbyt małej dawki paliwa, aczkolwiek po drugiej lub trzeciej próbie rozpalania ilość paliwa powinna być wystarczająca. Czy zauważyłeś jakąś regułę przy nieudanym rozpaleniu? Brudny palnik,  nie okopcony pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Dzięki. Faktycznie funkcje obniżania temperatury są po aktywacji termostatu pokojowego zaworu, ja dotąd miałem aktywny termostat co. Tylko termostat mam podpięty do gniazda termostat pokojowy kotła, a nie tak jak Ty Paablo do termostat pok zaworu 1. Zobaczę czy działa, znaczek informujący że termostat rozwarł styki przeniósł się na ekran zaworu 3D. Ustawiłem obniżenie o 10 stopni (można aż o 25) i narazie tak utrzymuję, jak podniesie temperaturę zaworu po spadku temperatury w domu to jest OK.

Co do palnika to tak w menu palnika. Tylko tam mam jedynie temperaturę maksymalną. A wcześniej tu czytałem że ustawia się też pośrednią i minimalną.

Powiedzcie mi jeszcze jak macie włączone pompy (w sensie na jakim "biegu") Panowie montujący kocioł ustawili mi wszystkie pompy na 3 biegu, gdzie pobór energii jest prawie 50W. I powiedzieli że tak ma być. Ja przełączyłem na bieg Auto/Eco gdzie pobór jest poniżej 10W i też działa normalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pośrednią można było ustawić na starszych oprogramowaniach tych z 2017-18 roku. W nowszym oprogramowaniu jest tylko moc maksymalna. Ale w menu serwisowym jest też moc minimalna. Trzeba trochę pogrzebać w menu serwisowym.

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że termostat pokojowy musi być podpięty pod gniazdo w sterowniku I3 (termostat pokojowy zaworu 1) żeby działała prawidłowo funkcja obniżania temperatury zaworu od termostatu.

Kiedy termostat jest podłączony jak u mnie pod I2 (termostat pokojowy kotła) zawór utrzymuje temperaturę obniżoną o ustawioną wartość ale jej nie podniesie po otrzymaniu informacji od termostatu pokojowego.

Potwierdźcie mi proszę czy tak  jest. Bo jak tak to muszę to przepiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że tak ma być - termostat pokojowe zaworu 1

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

3 wejście od lewej na samym dole

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Trzecia para złączek od lewej

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też poustawiali pompy na 3 bieg,zmniejszyłem na bieg 2 i wszystko jest dogrzane,funkcjonuje okej.U mnie poszedłem  po najmniejszej lini oporu jeżeli chodzi o sterowanie kotłem tzn.na wszystkich 10 grzejnikach mam termostaty i to jest cała moja regulacja,poprostu w pokojach w ktòrych funkcjonujemy każdy sobe reguluje wg uznana,a w pomieszczeniach mniej używanych ustawiam na 3 głowice i jest ok.Temp.kotła zadana 67stopni, CWU 50 stopni i temp zaworu tròjdrożnego na kaloryfery 50 stopni, ochrona powrotu 55.Reszta pozostała tak jak ustawili instalatorzy.Podłogòwke mam na rtlu 28stopni. Pellet Olczyk ,podawanie 9 kg/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.