Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jakby ktoś był zainteresowany , to do 16-tej dzisiaj można pozwiedzać . Palniki Kipi też mają być. http://www.targibielskie.pl/dla-zwiedzajacych-37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palacz66  kocioł w miarę doczyściłem po węglu ale jeszcze nie do końca, i jeden zawirowacz mam już wstawiony lecz nie zauważyłem jakiegoś  spadku temperatury spalin 

Jak w tym moim kotle można by tą dodatkową półkę zbudować?

IMG_20190929_104125.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szumik83 Wrzuć przekrój kotła przede wszystkim. 

Ale już widać czemu tak wysoka temperatura spalin po tych zdjęciach. Pellet swobodnie ucieka kominem. Wyczyść konkretnie ten kocioł najlepiej palnik gazowy i szpachelka w rękę (polecam toporkiem skrobać). 

Musisz spowolnić ujście spalin z kotła bo na tą chwilę grzejesz komin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1763799250_kocio.jpg.06c85bbbe89c78d039bacf578a5b3ae8.jpgoto przekrój,zajmę się jeszcze czyszczeniem ale to co widać na zdjęciu to praktycznie już sama blacha tam jest, tylko na zdjęciu jakoś tak wygląda, gorzej jest w komorze gdzie siedzi palnik ale i tam pomału odczyszczam z tego nagaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2019 o 19:52, szumik83 napisał:

bo jak ustawiłem na 15 kw to kocioł dużo szybciej doszedł do zadanej temperatury  a jak 12 kw to się buja i buja, bo chłodna woda schodzi z podłogówki i nie daje rady jej zagrzać, 

To co chciałbyś,żeby palnik przeszedł w postój mimo,że podłoga i chałupa nie jest nagrzana?

W jaki sposób prowadzisz palnik i ogrzewanie podłogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g69 to dopiero moje pierwsze testy:) chodzi mi o to czy nie będzie oszczędniej jak palnik puszczę na 15kw , bo przykładowo dogrzeje mi się dom w 2 godziny a nie w 4, no i kocioł będzie miał lepsze warunki bo szybciej dojdzie do zadanej temperatury 

Na obecną chwilę palę tak  temperatura zadana kotła 60 stopni w podłogę na mieszaczu idzie sztywno 34stopnie, zadana temperatura w domu 23-histereza 0,5   pompa startuje na 35 , po osiągnieciu temperatury pokojowej 23 stopnie termostat  obniża temp mieszacza do 27 stopni, palnik pracuje w trybie standard, przy obecnych temperaturach palnik odpala się 1 raz na dobę czasami 2, sterowanie pogodowe na razie wyłączone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 raz na dobę a ile w tym czasie godzin pracuje? 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej 3 godziny  pracuje palnik ale teraz ciepło na zewnątrz jeszcze,dzisiaj 15 stopni

Edytowane przez szumik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , co jaki czas włącza się wam podajnik pelletu do palnika ? Ja mam kipi 16kw obrotowy, mi od włączenia do włączenia podajnika mija 15 sekund. Pytam się bo ostatnio pellet po pewnym czasie pracy zasypuje komorę spalania i zanika płomień. Kaloryczność pelletu ustawiona na 5,5 kw a wydajność podajnika 17kg/h, palę lokalnym peletem z MDF, wcześniej nie było takiego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychu23Gda napisał:

Witam , co jaki czas włącza się wam podajnik pelletu do palnika ? Ja mam kipi 16kw obrotowy, mi od włączenia do włączenia podajnika mija 15 sekund. Pytam się bo ostatnio pellet po pewnym czasie pracy zasypuje komorę spalania i zanika płomień. Kaloryczność pelletu ustawiona na 5,5 kw a wydajność podajnika 17kg/h, palę lokalnym peletem z MDF, wcześniej nie było takiego problemu.

Skoro palisz mdf { co nie pochwalam } to może zajść potrzeba zawyżenia kaloryczności nawet powyżej 6 kw , bo coś kojarzę że któryś z kolegów na tym forum miał tek zawyżoną kaloryczność paląc właśnie tymże pelletem bo inaczej to mu palnik zasypywało , jeśli wcześniej paliłeś tym samym i było dobrze to możliwe też że dziurki w palniku ci zarastają od tego peletu i trzeba je udrożnić , wydłużenie czy skrócenie czasu pracy podajnika numer 2 { tego w palniku } nic tu nie pomoże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, laszud napisał:

Zakupiłem Econeta przez kolege Palacz66. Wszystko sprawnie i szybko. Econet juz podlaczony... teraz pytanko jak to z tymi softami czy są aktualne czy nie??

20190928_152758.jpg

Aktualne oprogramowanie Masz po zalogowaniu na stronie econet24.com w zakładce ustawienia urządzenia, Witam wszystkich użytkuje pięć sumo z płatnikiem kipi 20 kw.od tego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam Państwa serdecznie

przypadkowo na YT trafilem na filmik palnika w moderatorze i zaczałem sie zastanawiac nad modernizacją kotłowni :)

Jednakze w sklepie powiedzieli ze nie warto montowac palnika w starszym kotle... więc pytanie do Panstwa czy warto zainwestowac w palnik KIPI 20kW (zakladam koszt ok 6000,-?)czy odrazu wymienic piec na pellet/gaz (15000-25000) :)

Piec to Moderator Unica sensor z 2010 r. na sterowniku ST81 /  25kW / poj. wodna 88l / maks temp, robocza 90 st C, z tego co wiem palone głównie drewnem bez nadmuchu z rana i popoludnie-wieczór, do tej pory bez wiekszych problemow, ew. kondesacja na kominie na poddaszu, komin z cegły, grzejniki bez termostatow , 1 pompa CO, 1 CWU

 

Zdjęcie z kotłowni:

EBTkiMfjkikWOGiXI70lljreRev_pldW1ZN6SwNCkociol-moderator-unica-sensor-na-drewno-

 

 

Edytowane przez PIlny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym kotle nie warto robić żadnej modernizacji. Jak palisz drewnem to jeszcze popal trochę jak masz chęć. Chyba , że chcesz zrobić to na siłę, i za rok , dwa , palnik przełożyć do nowego kotła , którego można kupić za około 4,5 tyś zł. np. MPM Bio. Zaś sama modernizacja tego kotła licząc zakup palnika zakup zaworów 4 D i własna praca powinna się zamknąć w kwocie do 5000 zł.

Przy paleniu pelletem konieczny wkład do komina ze stali kwasowej najlepiej grubości 1 mm i symbolu 14404. Takowe wkłady ze stali nie oszukanej i znacznie grubszej na zamówienie produkuje ta firma https://www.chelchowski.pl/oferta, ceny wyższe ale jakość niepodważalna i niemal dożywotnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje serdecznie!

Troszke szkoda bo jednak zalezało by mi zostawic mozliwosc palenia drewnem i z palnika pelletem tak jak czytałem Pan to robi ;) a przy wymianie calego pieca taka możliwość odpada  :(

a moze ma Pan kogos do polecenia z okolic Suwalszczyzny do spojrzenia na ta instalacje i elementy wymagajace ew. modernizacji?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @laszud jedynym aktualnym softem jest ecosterToucz oraz econet300 reszta jest do aktualizacji. Ja się tym zajmuję , lecz dzieli nas duża odległość więc nici z pomocy. W tej kwestii radzę zgłosić się do najbliższego serwisanta Kotłospaw który powinien Ci tę usługę wykonać, bo się na tym zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @PIlny ja Cię rozumiem w całej rozciągłości , że przepalanie na ruszcie drewnem i palenie pelletem do super sprawa i duża uniwersalność w pewnym sensie niezależność i nie skazywanie się na jedno tylko źródło ogrzewania.

Może się trochę nie precyzyjnie wypowiedziałem .Moje obawy sprowadzają się jedynie czy ten kocioł Moderatora unika wytrzyma Ci jeszcze ze dwa czy 4 lata, ponieważ te kotły posiadały bardzo krótki żywot w tamtych latach produkcji z uwagi na to , że zostały wyprodukowane ze złej jakości blachy i  ciekły bardzo szybko.

Poza tym położył bym kilka cegieł szamotek na pierwszej komorze tak by spowolnić spaliny , przy paleniu pelletem i wszystko by było OKI.

Instalacja zakładam jest u Ciebie stara więc przy pellecie najprościej jest dołożyć zawór 4 D ustawić ile ma iść na grzejniki i tyle. W tedy będzie działać prawidłowo i przy paleniu na ruszcie.

Wyłączysz całkowicie nadmuch przez palnik jedynie dasz powietrza przez popielnik i wszystko działa jak należy.

Nie działam tak daleko bo to ponad 200 Km. Poszukaj w pobliżu dobrego hydraulika i na pewno Ci to ewentualnie dobrze przerobi. Jak byś miał więcej pytań odnośnie Twej modernizacji by nie zaśmiecać tego wątku zapraszam na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje raz jeszcze pozdrawiam serdecznie!

czytałem na forum temat odnosnie dramatu tego pieca moderatoea, do tej pory nie wystepowaly przedstawione tam problemy z cieknieciem. Zdaje sobie sprawe wlasnie z mozliwie ktotkiej dalszej wytrzymaloscie pieca dlatego pojawil sie lekki dylemat

skoro piec jest sprawny na te chwile to szkoda inwestowac duze pieniadze w nowy, (tym bardziej z problemem czy wybrac pellet czy gaz) czy dalej palic drewnem co wiadomo jest dosyc uciązliwe i nie zapewnia stałej temperatury w domu

temat Palnika zdaje sie niesamowiecie ciekawa alternatywą ;) odewze sie do Pana na PW jak "rozbiore" obecną instalacje, dziękuje raz jeszcze

Edytowane przez PIlny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem palnik, w sumie to nie było co czyścić, zwiększyłem kaloryczność do 7 , podajnik dalej na 17kg/h, wydłużyłem czas cyklu praca podajnika na 22 sekundy, podajnik nr 2 dalej 8 sekund. I dalej zasypuje komorę spalania pelletem, tylko że trwa to nieco dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzychu23Gda masz inny pellet? Wrzuć na próbę sprawdź czy będzie ok. Moim zdaniem winny jest pellet. Pomogły by korekty ustawień ale trzeba by było bacznie to obserwować. Przypominam, że mamy palić peletem drzewnym w naszych Kipich a nie jakimś ustrojstwem mdf. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.