Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie dziś sprzątający kocioł zauważyłem że na spodzie kotła w dolnej wyczystce mam kawałki złuszczonej blachy widocznie jednak mam za dużą różnicę temperatury powrotu. Za pompą CO mam zamontowany zawór 3D bez siłownika ustawiony na 60% temperatura na kotle waha się między 80°C a 48°C. Co mogę zrobić żeby ochronić ten powrót lepiej bo to co mam teraz widzę że się nie spisuje??

Screenshot_20210131-115355_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarny21

Jaka jest ta różnica między zasilaniem a powrotem?

U mnie pompa która pcha wodę na grzejniki jednocześnie chroni powrót przez bojler.

Różnica między zasilaniem a powrotem wynosi 6 stopni.

Na wiosnę prawdopodobnie przed bojlerem założę  coś takiego z siłownikiem na 230v .Sterowanie będzie napięciem styków  pompy CWU20201112_054624.thumb.jpg.f2a9319c02ad9d0516ec89922d3465d0.jpg

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czujnika powrotu i nie pokazuje mi jaka jest dokładna temperatura powrotu. Na wiosnę musze coś przerobić w instalacji u mnie pompq CO jest przed zaworem 3D z którego idzie woda na krótki obieg i na CO.

20201117_180453.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie masz żadnej kontroli nad temperaturą powrotu i temperaturą zasilania grzejników zawór u ciebie działa na zasadzie rozdzielenia strumienia wody zassilającej .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale równie dobrze zamiasst tego zaworu można dać trójnik i zawory do regulacji przepływu tak samo by działało , przede wszystkim załóż czujnik na powrót a dowiesz się jaką i kiedy masz temperaturę powrotu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik owszem ale co potrzebuję do tego układy dołożyć żeby można było regulować ten powrót?

Edytowane przez czarny21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci nie zależy na regulacji temperaturą wody na grzejniki to ustaw na sztywno przepływ na grzejnik i krótki obieg tak żeby różnica między zasilaniem a powrotem nie przekraczała 10 st jak nie to zawór ATV 50 st i przeróbka , prawidłowy schemat znajdziesz na tym forum .

Nie podoba mi się obecnie zawór zwrotny przed 3d jak pompa nie pracuje to nie ma krótkiego obiegu na zasadzie grawitacji . jak kocioł w postoju to różnica temperatur w kotle jest większa między zasilaniem a powrotem  .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zakręciłem zawór na 30% na CO i 70% na powrót. Temperatura na Kotle 66°C a na powrocie 56°C czy tyle wystarczy? Jak znaleźć ten schemat bo próbowałem i ciężko wyszukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia czasu jak będzie  spadała.. . Przy temp 66 st na kotle  i zaworze na 3, to temp zasilania będzie poniżej 40st ( 36-38). 

Za pół godziny sprawdź jaka jest różnica temp  grzejników. Jakie były przed zmianą i jakie są po zmianie. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle już rośnie go zmieniłem minimalną moc na 16kW

Screenshot_20210131-160957_Chrome.jpg

Właśnie kocioł się wygasza. Więc zastanawiam się czy teraz nie będzie za często się rozpalał i czy nie lepiej nie będzie przejść na nadzór?

Różnica temperatury między kotłem a powrotem utrzymuje się na wysokości 10°C i raczej mniejszej różnicy to ja nie uzyskam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od histerezy kotła termostat tylko steruje pompą. Duża różnica jest wody na powrocie a tej po wymieszaniu co wraca do kotła. Wyższa to powracająca po wymieszaniu

Screenshot_20210131-161741_EasyBBQ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, czarny21 napisał:

Jak znaleźć ten schemat bo próbowałem i ciężko wyszukać?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teraz ustawiłeś na "3", to chyba tak wygląda przegroda w zaworze jak pokazałem na zdjęciu Jeżeli tak jest, to przy nast grzaniu możesz nawet nie dogrzać domu, ponieważ pompa będzie mieliła wodę tylko w kotle, a praktycznie mało co poleci na grzejniki.  Daj znać przy nast dogrzewaniu i patrz jak rośnie temp kotła... 

20210131_163559.jpg

A ta pompa CO jak wygasi się kocioł, to pracuje czy się zatrzymuje? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na 50% w tygodniu zamówię hydraulika żeby mi zamontował zawór ATV. I pytanie jak teraz utrzymuję temperaturę na kotle 65 plus 5°C histereza to zawór muszę kupić ATV60 czy 55?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarny21 U Ciebie trochu to do kitu ,wyłączasz pompę od termostatu ,kocioł nagrzany i co ? obieg kotłowy stop bo zawór zwrotny nie puści na grawitacji jak kocioł dłużej tak postoi to u góry robi się gorący a na dole chłodny do tego grzejniki się ochłodzą jak to wszystko póżniej ruszy to prawdopodobnie masz spory spadek na powrocie . Masz w koncu ten czujnik powrotu?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem na razie stermometr do rurki może być zakłamanie. Lepiej ustawić pracę kotła rozpalanie i wygaszanie od termostatu czy według histerezy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarny21 sam mam ten dylemat. Ruda mi wyłazi w kotle. Rzuć okiem na to:
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/praca-od-histerezy-kota-czy-od.html

Wejdź na
www.cieplowlasciwie.pl i policz swoje zapotrzebowanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.