Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a ja mam taki problem, za nic nie mogę trafić w w co najmniej dobre ustawienia pracy mieszacza, tzn ustawien wsp. proporcjonalności i stałej całkowania. zmniejszam , zwiększam i nic. nie jest dla mnie istotny czas w jakim mieszacz osiągnie zadaną temp. tylko żeby podczas szukania nie otwarł się na tyle mocno aby wywalić mi całą ciepłą wodę z pieca do instalacji, co teraz tak się dzieje. Mam duży zład wody i muszę delikatnie operować zaworem 4D. Piec staram sie trzymać wysoko, a mieszacz jest na harmonogramie, i przy przechodzeniu z obniżenia  ( o 4st) do temp właściwej tak potrafi pływać  że wywali na raz  całą wode i piec znów musi wchodzić na pełną moc. Poprzednio miałem zamontowany sterownik z Tech st431 i tam ustawienie mieszacza to była bułka z masłem, ustawiało się wsp. proporcjonalności, skok minimalny i czas pomiaru i chwilę potem temp była ustawiona nie przekraczając zadanej. to samo dotyczy krzywej pogodowej tu tez troche czasu zajęło mi znalezienie odpowiednich ustawien, a w techu też banalnie proste, ustawiało się osobno temp mieszacza dla temp zewn np. dla -20, -10, 0 ,10, i tyle i mogłem sobie kształtować krzywą jak chciałem. Zaczynam żałować że nie zdemontowałem ten sterownik techa, ale chciałem sterować wszystkim z jednego sterownika.

Panowie podpowiedzcie jakiś sposób na dobór tych parametrów do pracy mieszacza i krzywej pogodowej, albo podajcie przykładowo swoje, 

 

A i jeszcze jedno czy możliwe jest że po wyczyszczeniu wymiennika i dołożeniu do niego  kilku cegieł szamotowych temp spalin spadła o ok 50st.  Bo przy mocy 26kw i 70st na piecu temp spalin ok 90st, gdzie wcześniej było ok 130,  czy to wina pelletu, którm po czyszczeniu wymiennika  zasypałem zasobnik. chociaż piec w dość krótkim czasie osiąga zadaną temp. tylko ilościowo spala się więcej niż poprzedni, pellet no name od lokalnego producenta.

Pozdrowienia dla maniaków i zdesperowanych ;)

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Miros o ustawieniach mieszacza kolega @Dragster bardzo obiektywnie wyjaśniał to kilka stron wstecz o całkowaniach itd. musisz poszukać było o tym z miesiąc temu. 

Co do włożonych cegieł w wymiennik tak mogła spaść temperatura znacznie o te 30 st. , oraz może być ciut gorszy pellet ale nie koniecznie.

 

Poczytaj strony 196 - 197 tam coś na pewno ustawisz.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miros, Trzy pytania: Jaki masz KVS tego 4D? Jaką masz pojemność wodną kotła? Czy masz włączoną ochronę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność wodna kotła to 120 L, całej instalacji ok 300 L, cwu 300L , kvs nie znam, ale spory, zawór jest chyba 1,5 cala

 

Teraz bez ochrony powrotu bo zawór właśnie nie pracuje stabilnie.

Przy poprzednim sterowniku z ochroną powrotu i piec i zawór pracowały stabilnie

 

 Teraz również chciałbym ustawić ochronę powrotu, ale piec przez zła prace mieszacza pracuje niestabilnie

 

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz teraz ustawienia 4D na sterowniku? Czujnik temperatury gdzie jest?

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp jest ok 0,5m za zaworem, mam dwa, jeden do sterownika drugi mechaniczny termometr do obserwacji.
Jakie ustawienia 4D, wsp prop. I stałą czasową 2/160/1

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Koledzy, kolejny dzień pracy pieca z ostatnich godzin wygląda tak jak na wykresie, wprawadzilem małe modyfikacje w sterowaniu, jeżeli do jutra na nic się nie zmieni napisze co pozmienialem.
Dodam tylko że nie miałem jeszcze takich wyników. :-)dcb1fb0030557b4b659ce15089fb478e.jpg

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja nie dowidzę czy tak ma być czyli nic nie widać,chyba że niebieskie to praca a zielone postój 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darbatt napisał:

 

A tak wygląda to u mnie. 

Screenshot_20181205-210903.jpg

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiękam 193fcafb0cea4e155de76a3b7ccdd5d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co osiem odpaleń na dobę, to nie cztery

 

Ale to po wyłączeniu pompy kaloryferów od termostatu. Podlogowka pompuje cały czas na 6W. Pompa Wilo Pico.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz teraz ustawienia 4D na sterowniku? Czujnik temperatury gdzie jest?

Poradzisz coś na te moje bolączki ze sterowaniem mieszacza, czy ciężki temat

 

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam moje ustawienia. Krzywa grzewcza kaloryferów sprawdzała się u mnie, dopóki nie zaczęło się szybko ochładzać. Wtedy przebiło mi zadaną temperaturę o jakieś 0,5 stopnia. No i zadaną pokojowa mam teraz na stałe 22.2. Przy wyłączeniu pompy kaloryferów od termostatu trzyma rzeczywiscie histerezę pokojowa 0.2 stopnia, a więc w widełkach 22.0 - 22.2.
Przy dużym zladzie wody ja bym ustawił temperaturę na stałe, ewentualnie z minimalną histerezą. U mnie te 0.2 stopnia wewnątrz już mocno widać na wykresach. d4e41ec40873fe65dab3d99ad4c82192.jpg953d2bd02272e35ad9dfc1d6e367feff.jpg6ba1eed203ab28d008c5ef5e8df9d0b2.jpg6435f661d4162430094c165bdb8b3fa8.jpg7e393cae8b5188fa4ac532f684ce183d.jpg236f9d42f3a512d6fe22b05537f3c2cd.jpg00945be628dfb6f480660c7f80bd2438.jpg6953d4edc82f99a5e15147fc43369493.jpg6425e079687b02e055182cdb2663e258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, papen76 napisał:

Co osiem odpaleń na dobę, to nie cztery emoji6.png

 

Ale to po wyłączeniu pompy kaloryferów od termostatu. Podlogowka pompuje cały czas na 6W. Pompa Wilo Pico.

Oczywiście pompy wyłączone od termostatu. Dodam, że temperatura w domku dzień 22.5 C a noc 22.2 C histereza w na ecoster 0.3 C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Miros napisał:

Poradzisz coś na te moje bolączki ze sterowaniem mieszacza, czy ciężki temat

Moim zdaniem to: zwiększaj stała całkowania nawet do 190-200. Tylko po np 10.  Może uda się wyeliminować wpadanie zaworu w oscylację. Początkowo przy zmianie temperatury zadanej o 5stC zawsze będzie wachlował. Pytanie jak szybko dojdzie do ustalonej. 

Masz duży zawór, więc nie spodziewaj się precyzji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, palacz66 napisał:

Oczywiście pompy wyłączone od termostatu. Dodam, że temperatura w domku dzień 22.5 C a noc 22.2 C histereza w na ecoster 0.3 C. 

To jest taki paradoks. Po to są kotły stało palne by był komfort temperaturowy. By nie mieć problemów z zasypowóców, gdzie ciepło jest dwa razy dziennie :). Fakt, że elektronika nie pozwoli do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń ale kocioł instalację i tak będzie rozgrzewał od nowa. Kolego @palacz66 jakie masz dobowe spalanie przy średniej zimowej?

Fajnie by było jakbyście wrzucali na wykresach temperaturę zewnętrzną jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, palacz66 napisał:

Oczywiście pompy wyłączone od termostatu. Dodam, że temperatura w domku dzień 22.5 C a noc 22.2 C histereza w na ecoster 0.3 C. 

Ogółem mam podobną temperaturę i histerezę jak kolega powyżej...z tym że...mam harmonogram...postój od 22 do 6 rana.

Rano mam temperaturę z reguły 21,4...i tak się zastanawiam jak będzie korzystniej... 

Czy obniżyć 0.3 na noc, czy zrobić postój na harmonogramie w godzinach  nocnych...

W sumie od 21.4 do 22,5 stopnia na podłogówce potrzebuje ok 4,5 godziny do przejścia w postój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sam sobie odpowiedziałeś lepiej nie wchodzić w postój i wyziebiac domku bo później dłużej palnik pracuje i więcej pożera naszych bobkow, przynajmniej tak u mnie było. 

Przez te 4,5 godz zje ok 16kg pelletu więc to bardzo dużo to tak bez mała jak u mnie przez cały dzień! 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów ciąg dalszy Po wyłączeniu pompy kaloryferów od termostatu powrót trochę wariuje. Ilość rozpaleń spadła, za to jak kaloryfery robią się chłodne, to ciągnie od okien. I chociaż utrzymuje się stała temperatura, to teściowa wczoraj marudziła, że chłodno

Plusem wyłączenia pompy jest nieprzegrzanie pomieszczeń, gdy świeci słońce, bo mam duze okna od południa.
Muszę pomyśleć o kupnie zaworów termostatycznych. To chyba lepsze rozwiązanie, bo pompy mam Wilo z autoadaptem.
No i jeszcze różnica poboru mocy przez kaloryfery a podłogówkę. Przy wyłączonej pompie wykres powrotu jest niemal płaski.

1c41c1103f7e4f771466ff382b506f6c.jpgeea4fab61f51a839b3fe90e07462b5f5.jpg3c83d332432cf2fd00b7f8f0189f94c7.jpg585b0efb8b02e0996948b79ae8b03e78.jpg832401407a335d3d98bfe4fed8aab4db.jpg24e1fdf89d38f3698b80b446c14e81cb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dragster napisał:

To jest taki paradoks. Po to są kotły stało palne by był komfort temperaturowy. By nie mieć problemów z zasypowóców, gdzie ciepło jest dwa razy dziennie :). Fakt, że elektronika nie pozwoli do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń ale kocioł instalację i tak będzie rozgrzewał od nowa. Kolego @palacz66 jakie masz dobowe spalanie przy średniej zimowej?

Fajnie by było jakbyście wrzucali na wykresach temperaturę zewnętrzną jeszcze.

W tamtą zimę spaliłem niecale 3200kg bobkow. Przeliczajac to na 180dni grzewczych wychodzi ok 17,5kg/24h. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.