Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, palacz66 napisał:

Witam. Po założeniu atv 55 na powrocie  niestety nie spełnia on swego zadania.

A jaką masz temperaturę na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor proszę. 

 

@Jockey70C. Gdy jest 55 na kotle od razu ciepło idzie na poddasze gdzie jest 7 grzejników z głowicami natomiast na dole dopiero po ok godz zaczynają grzać dwa grzejniki bez głowic jeden mała drabinka w łazience drugi w salonie na którym mi najbardziej mi zależy a on sobie leci w kulki haha

IMG_20200103_111957.jpg

 

IMG_20200103_112358.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz jakoś zmniejszyć przepływy przez podłogówkę - tam masz sytuację że są dwie pompy i jedna pcha wodę - ta za zaw 3-D podłogi, a druga ciągnie ta od VTA i tu się może coś zakłócać.

Parter pewnie jest na cienkich rurach a piętro na grubszych i to też ma wpływ na pracę grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor mogę przydlawic podłogę mam zawory tylko przed, za pompa czy na powrocie zdlawic? A czy w obecnej chwili nie potrzeba zaworu grzybkoweg na zasilaniu atv? Bo wydaje mi się że teraz pompa nie pcha praktycznie wg w CO tylko krąży sobie krótkim obiegiem bo ma lżej niż na dół pchać wodę? 

IMG_20200103_124126.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor jak wyłącze pompę od podłogi też nic nie daje nadal bez zmian sprawdzałem to już wiec i zmniejszenie przepływu też nic nie da. Jedyne wyjście chyba zostaje albo usunąć ten zawór lub spróbować założyć zawor na zasileniu atv i mu zdlawic przepływ żeby pompa bardziej pchala na grzejniki?

@Grundfoswiem że tego nie powinno być ale po odkreceniu zaworu działa mi grawitacja. Wiem, że powinno być ale nie ma miało być tanio i dobrze a coś poszło nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny przy 55 stopniach tylko trochę przepuszcza wodę, pełne otwarcie będzie jak temperatura powrotu uzyska o 10 stopni większą temperaturę, czyli przy 65 stopniach na powrocie nastąpi pełne otwarcie i całkowite zamknięcie tzw. krótkiego obiegu. Taki stan trzeba non-stop utrzymywać. Wydaje mi się, że taki zawór nie nadaje się do bezpośredniego zasilania instalacji. Spełnia swoją rolę, gdy non-stop palimy na pełnej mocy i zadana temp. jest ustawiona bardzo wysoko 80-90 stopni, czyli do np. ładowania bufora. Jak nie masz bufora to może lepiej sprawdzi się zawór 4D, który od razu będzie podmieszywać wodę powrotną. To takie moje przemyślenia i może nie mam racji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @emigrant ale fajnie działa zawór i jestem zadowolony z temperatury powrotu tylko te nieszczęsne grzejniki na dole strasznie długo trwa ich rozgrzane i w tym problem. Wcześniej bez zaworu pompa się włączala i grzejniki były od razu ciepłe wszystkie i było super prócz tem powrotu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trzy lata temu miałeś kolego podane rozwiązanie. Nie skorzystałeś z niego i się do tej pory z tym bujasz. Rozumiem że chciałby to zrobić najniższym kosztem ale jak widać chyba się nie da bo ktoś wcześniej konkretnie skopał instalację - złe podłączenie powrotów, brak rotametrów na rozdzielaczu podłogówki.

Masz w poście #59 podany schemat. Na pewno wtedy wszystko będzie działać

3 minuty temu, emigrant napisał:

może nie mam racji.

No nie masz - u siebie mam VTC 55st na samą instalację i wszytko działa super. Temp na kotle 65st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem jak działa taki zawór od strony techniczej. Ja aktualnie też zasilam instalację bezpośrednio z kotła, ale chyba bym takiego zaworu nie założył. Do ładowania bufora jak najbardziej a nawet trzeba taki zawór założyć.  U mnie ochronę powrotu pełnie zawór 4D, ale to taka pseudo-ochrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler428mam tak i nic na to nie poradzę. Nie mogłem tego wykonać wcześniej bo choroba nie wybiera i nie chciałbyś być w mojej sytuacji zdrowotnej i finansowej jak brakowało na chleb. Cieszę się, że u ciebie działa u mnie nie i szukam pomocy. Dzięki za pomoc. 

A podłogówka działa bardzo dobrze i grzeje równomiernie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrantja doskonale wiem jak on działa tylko myśle że jest potrzebny zawór grzybkowy do zmniejszenia przepływu wody do atv z zasilania i może nastąpić reanimacja tej instalacji lub nie hahah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Przecież masz i tak za mały przepływ- nie ma przepływu przez grzejniki na parterze to po co chcesz jeszcze zmniejszać przepływ?

Tam coś nie tak jest z tymi połączeniami powrotów

Pewnie że jest nie tak, bo VTC  pobiera z zasilania kotła przed odejściem zasilania do CWU, zaś powrót CWU jest wpięty bezpośrednio przed kotłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborTak, nic nie daje zmiana biegu dopiero jak zamykają  się głowice na górze to zaczyna coś ruszac na dole. Na próbę mogę  przykrecic o połowę powroty z grzejników bo na zasilaniu mam termostaty i są tylko na 2 więc i tak praktycznie są zamknięte. 

Jadę kupić grzybkowy i inne bzdety i zakładam zobaczę czy to pomoże kolejnym tanim kosztem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrantA ja napisałem jak działa od strony faktycznej :) Zawór nie otwiera i zamyka się nagle gdy ma albo nie ma 55st. Działa bardo płynnie i instalacja cały czas jest zasilana więc nie widzę różnicy co jest po stronie odbioru - bufor czy instalacja

@palacz66. Stwierdam tylko fakt błędnie wykonanej instalacji - nie wnikam w pryczyny. Nieraz po prostu nie da się czegoś zrobić na skróty - fizyka nie wybacza. Moim zdaniem tanią próbą rozwiiązania problemu może być ograniczenie przepływu na podłogówce - montaż belki z rotametrami. Ewentualnie próba przydławienia zaworkami kulowymi na pętlach ale to racezj trudne będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gmaj22 napisał:

Pewnie że jest nie tak, bo VTC  pobiera z zasilania kotła przed odejściem zasilania do CWU, zaś powrót CWU jest wpięty bezpośrednio przed kotłem 

Na CWU idzie oddzielna pompa za pompa jest zawor zwrotny? 

@hajtaler428 już pisałem nawet wyłączenie pompy od podłogi nic nie daje to co ma jedno do drugiego nie w tym problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborTeż chciałem to zrobić tylko jakbym spuszczal ewentualnie trochę wody bym wstawił zawór od razu i w zasilanie ATV. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor  pamiętasz, co pisałeś w innym temacie o "zapętlonym"  obiegu po zlikwidowanym podejściu od pionu do naczynia otwartego? Może u palacza66 też tak jest, że woda "lata" sobie przez taki bajpas na pionie, zamiast przez grzejniki na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborpowiedz proszę czy jest sens zakładania tych zaworów grzybkowych czy wywalić ta wkładkę i tyle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysuj chłopakom swoją instalację. Fotki nic nie mówią ani Twój opis instalacji. Dopiero na schemacie widać jak masz zrobione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.