Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wentylacja Mechaniczna Z Rekuperacja


byry007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam wentylację mechaniczną z rekuperacją i problem mam taki ze mi wysusza powietrze w domu do 40 % plus mam w domu wszędzie podłogowke i bardzo dużo mam kurzu , stwierdzam że wszystko się kumuluje podłogowka plus mała wilgotność i sprzątać trzeba co 3 dni bo widać na meblach kurz . Nic nie daje jak wentylacja działa na 25 % niżej to już nie robie bo czuć zaduch w domu mam Jan gaza 350 centrale co robić żeby była wilgotność większą ? Jak żona rozwiesi pranie to jest 50 % ale tylko przez noc jak schnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak niestety będzie. zaleta to taka, że chałupa nie zagrzybieje. dziś miałem oględziny właśnie zagrzybiałego mieszkania, nic ciekawego, nie polecam mieszkać w czymś takim. winą były przytkane kratki wentylacyjne i brak wietrzenia. wilgotność w mieszkaniu 54 do 56% ustabilizowana, niby to idealne 55% ale podejrzewam, że na codzień będzie tam min. 60%. w narożach ścian pleśń, na ramach i uszczelkach okiennych pleśń, szyby zroszone.

a kominek masz i korzystasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustawić 20-25m3/h na osobę. Nie wiem jaka tam jest dokładnie teraz wydajność przy 25%, ale z grubsza to odpowiadało by dla 3 osób w domu. Na zmianę wilgotności w domu po zmianie ustawień musisz poczekać nawet kilka tygodni, to są bardzo powolne procesy. Na dziś werdykt jest jednoznaczny, zbyt intensywna wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie da się tak nic stwierdzić, bo nie mamy zamierzonych oporów instalacji dla poszczególnych biegów.

Można tylko zakładać, że jest między 50 a 100Pa i z tego założenia można by wnioskować, że przy mrozami dla tej rodziny centrala powinna pracować na pierwszym biegu, a przy temperaturze ok 0C i więcej na drugim. Najlepiej kup jeden lub kilka higrometów i będziesz wiedział gdzie jesteś i dokąd dążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Sa nawilżacze ultradźwiękowe, prężnośc pary wodnej jest zależna od temperatury. Sprzątać i tak trzeba. Grzejniki też bardzo wysuszaja powietrze. Ja mam akwarium też pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sama wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie daje korzyści energetycznych wbrew powszechnie panującej opinii. Wentylacja mechaniczne wymusza dużo większe straty energii niż klasyczna wentylacja grawitacyjna. Moduł rekuperacji stosuje się, aby pokryć straty wynikające z zastosowania bardzo energochłonnej wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Nie, wystarczy tani chiński higromet za 10zl, to nie muzeum i nie laboratorium.

Z tymi za 10zl to bym uważał. Kolega miał dwa takie i wskazywały ze wilgotność w nowym domu ma 20% a na dobę miał dwa wiadra wody z odpływu reku. Na zewnątrz w deszczowy dzień jeden wskazywał 50 drugi 60% .Kupił pożądny higrometr a on już 70% wskazał w domu. Zresztą sam tez się przekonałem ze warto dołożyć do markowego higrometru, taki Baurer za 50zl sprawdza się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że jak masz wentylacje grawitacyjną, to musisz wietrzyć mieszkanie, jesienią i zimą również. W ten sposób strata ciepła jest ogromna, bo przy mrozie w ciągu 15 minut wietrzenia powietrze bardzo się ochładza. WM sterujesz sam i sam musisz sobie wykombinować tak żeby było dobrze. Mnie pomogli ludzie z BCS, która zakładała mi WM. Na początku też nie wiedziałem wielu ważnych rzeczy. A co do suchego powietrza – kup nawilżacz zwłaszcza do sypialni i problem zniknie. Coś za coś. (ewentualnie powieś na grzejniku mokry ręcznik....jeśli masz grzejnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadome że grawitacyjna wentylacja z nieszczelnymi oknami to około 30%.  Wszystko zależy od ilości przepływającego powietrza. Łatwo to sprawdzić - anemometr i już wszytko wiesz ile ciepła ucieka w danej chwili z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Od pewnego czasu słyszę w domu szum pracującej wentylacji, dokładnie to tylko ja to słyszę ale wiem że to wentylacja bo jak wyłącze to nie ma takiego dźwięku. Sądziłem może że to filtry po 1 miesiącu wymiany ale wymieniłem na nowe i nic jedynie był wentylator od wywiewu powietrza z domu na zewnątrz brudny zardzewiały po skrobałem go, drugi jak nowy. Wydaje mi się że ten dźwięk zrobił się od tego czasu jak pierwszy raz od 5 lat wyłączyłem wentylację na 2 dni jak nas nie było czy to może mieć coś związane z tym ?20181014_211142.jpeg20181014_211149.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź łożyska. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.