Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Okap a wentylacja mechaniczna


Uzytkownik2

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Grundfos napisał:

optymalnie  rozwiązać "problem" okapu/pochłaniacza w budynku z wentylacją mechaniczną.

Przejsc na okap z cyrkulacja wewnętrzna z filtrami.

A co gdy mamy wyrzut bezpośredni? Pogodzic sie ze stratami ciepla i zakloceniem w pracy rekuperacji przy wyrzucie bezpośrednim. No wlasnie czy reku (pewnie nie kazde) "monitoruje" zakłócenie w przeplywie/cisnieniu po obu stronach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój reku będzie miał takie możliwości,jest wyposażony w system tzw.CF (control flow) który na bieżąco równoważy wywiew/nawiew

Tylko jeżeli chodzi o wyrzut bezpośredni to byłby chyba problem bo inwestor umyślił sobie aby płytę indukcyjną zainstalować na tzw.modnej teraz wyspie czyli w tej sytuacji odprowadzenie z tradycyjnego okapu nie wyglądałoby zbyt ciekawie wizualnie a po drugie gdzie poprowadzić takie kanały?)Zapewne musiałaby być klapa zwrotna w takim okapie.

16 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

To było preludium.
Masz możliwość wykonać jakieś otwory wentylacyjne ?. Najlepiej w dół, na przekór naturalnemu ciągowi.

Na tym etapie jeszcze wszystko mogę ,dom na etapie budowy,sam chudziak i surowe mury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grundfos napisał:

modnej teraz wyspie czyli w tej sytuacji odprowadzenie z tradycyjnego okapu nie wyglądałoby zbyt ciekawie wizualnie a po drugie gdzie poprowadzić takie kanały

Sufitem podwieszanym. Slupkiem w zabudowie g-k. A co dalej nie wiem - zalezy od budynku i pomieszczen sasiednich.

Opcja z filtrami najkorzystniejsza w wykonaniu budowlanym i pracy z reku. Filtry trzeba wymieniac, cos za cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak "pchać" się w dół? W sumie to nie wyspa a "półwysep";) więc można polecieć z rurą(kanałem)odprowadzającym opary nawet niekoniecznie w samej posadzce ale poprzez szafki i wywalić za zewnętrzną ścianę tylko przy takim rozwiązaniu obawiam się o elewację czy wywiewy nie będą jej brudzić.Jakoś powątpiewam w skuteczność okapów pracujących w obiegu zamkniętym czyli z okresową wymianą filtrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wylocie z okapu dorobiłem sobie klapkę która otwiera się tylko jak działa wentylator okapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam ten sam dylemat. Okna w kuchni mam fixy, okap rownież do instalacji nad "półwyspą", mój wykonawca rekuperacji wymyślił że kanał wylotowy z okapu poprowadzi w w podłodze w górnej sypialni i przejdzie tym kanałem do pralni gdzie już jest wyprowadzona dziura w dachu(dach płaski), natomiast dopływ powietrza chce zrobić w ścianie do której łączy się wyspa, w ścianie zrobić klapę sterowaną automatycznie - włączenie okapu otwiera dopływ powietrza, a sam kanał poprowadzić pod blatem wyspy w miejsce gdzie będzie zainstalowana płyta indukcyjna - tu jeszcze nie mam pomysłu jak to wykończyć, ale generalnie idea jest taka, że powietrze z zewnątrz zasysane jest przez okap i zabiera ze sobą całą zawartość pary i zapachów z gotowania... nie wiem czy ta idea ma sens, ale nie mam innego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.