Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wentylacja mechaniczna w kotłowni


Rekuperator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy może ktoś z Szanownych Forumowiczów orientuje się czy przepisy dopuszczają w kotłowni z kotłem kondensacyjnym (rura powietrzno-spalinowa przez ścianę) jedynie wywiew do centrali wentylacyjnej? Innymi słowy brak komina i wentylacji grawitacyjnej w tym pomieszczeniu.W pozostałej części budynku wentylacja mechaniczna.

Dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sambor napisał:

Jak jest wentylacja mechaniczna w pomieszczeniu kotłowni to nie wolno tam robić wentylacji grawitacyjnej, to co masz - nawiew jest prawidłowe i zgodne z Warunkami Technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziękuję za odpowiedź ale nie wiem czy się rozumiemy)Ja doskonale wiem że nie można łączyć WM z WG w jednym pomieszczeniu)

Jeżeli jest WG w kotłowni(=jest komin) to muszą być szczelne drzwi pomiędzy kotłownią a resztą budynku gdzie WM.

Pytanie jest czy w kotłowni z kotłem kondensacyjnym może być jedynie anemostat wywiewny od reku,czy przepisy zezwalają na takie rozwiązanie.Jestem na etapie projektu budynku(jeszcze łopata nie wbita;) I jeszcze na tym etapie mam możliwość postawienia komina w kotłowni,nie chcę później mieć ewentualnych problemów z odbiorem budynku.Pytam tu na Forum bo spotkałem się ze sprzecznymi zdaniami.Jedni mówią że w kotłowni w kotłem gazowym kondensacyjnym  musi! być wentylacja grawitacyjna inni ze dopuszczalny jest jedynie wywiew od reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wracając do tematu.Zamierzam wykonać w kotłowni wentylację mechaniczną.Przepisy "stoją po mojej stronie")patrz załącznik.Mam nadzieje że lokalny Zakład Gazowniczy nie okaże się państwem w państwie)

Dodatkowo myślę aby się zabezpieczyć zaworem gazowym odcinającym Gazexu ZB-20 przed ewentualnie mogącym się ulatniać gazem współpracującym z detektorem gazu.Niestety detektor wymaga  zasilania 230V a jeszcze niedawno była opcja 24V:( tu można by zasilić go z instalacji alarmowej no ale jak 230V to+UPS na wypadek braku prądu

zaw.gaz.jpg

Dz.Ust..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Rekuperator napisał:

Wracając do tematu. ,,,,

,,,, Dodatkowo myślę aby się zabezpieczyć zaworem gazowym odcinającym Gazexu ZB-20 przed ewentualnie mogącym się ulatniać gazem współpracującym z detektorem gazu.Niestety detektor wymaga  zasilania 230V a jeszcze niedawno była opcja 24V:( tu można by zasilić go z instalacji alarmowej no ale jak 230V to+UPS na wypadek braku prądu ,,,

Zmienić typ detektora gazu ziemnego, lub (opcja mniej komfortowa) zaprogramować wyjście z centrali alarmowej sterujące zaworem gazowym, jako sygnalizacja braku napięcia zasilania.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rekuperator napisał:

Wracając do tematu. ,,,,

 

W dniu 23.09.2019 o 23:42, Rekuperator napisał:

,,,, Ja doskonale wiem że nie można łączyć WM z WG w jednym pomieszczeniu)

Jeżeli jest WG w kotłowni(=jest komin) to muszą być szczelne drzwi pomiędzy kotłownią a resztą budynku gdzie WM.

Pytanie jest czy w kotłowni z kotłem kondensacyjnym może być jedynie anemostat wywiewny ,,,,

@Rekuperator niby wiesz, ale tego nie rozumiesz.

Jak w kotłowni zamontujesz anemostat wywiewny, to po co Ci szczelne drzwi łączące kotłownie z resztą budynku ?.

Zakładamy, że drzwi będą szczelne.
Małżonka coś w kuchni przypali i włączy tryb przewietrzania rekuperatora, to czy jest taka możliwość, że siła podciśnienia anemostatu wywiewnego zassie gazy spalinowe z komory spalania kotła gazowego. To samo tyczy się trybu pracy rekuperatora o większej wydajności. 

ps.
Ponadto nie będziesz miał zbilansowanego przepływu powietrza nawiewanego i wywiewanego przez wymiennik rekuperatora.
Czyli straty ciepła. Może to Cię przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

,,,, lub (opcja mniej komfortowa) zaprogramować wyjście z centrali alarmowej sterujące zaworem gazowym, jako sygnalizacja braku napięcia zasilania.  

Nie przemyślałem do końca swego wpisu.
Bo przecież logicznie podchodząc do zagadnienia, to jak nie będzie zasilania, to i kocioł nie będzie pracował.

Na wszelki wypadek można się zabezpieczyć i  zaprogramować wyjście z centrali alarmowej sterujące zaworem gazowym, jako ILOCZYN LOGICZNY sygnalizacji braku napięcia zasilania i zadziałania detektora gazu.

Efekt uboczny, to po powrocie napięcia zasilania zawór będzie odcinał dopływ gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej_M_ napisał:

 

@Rekuperator niby wiesz, ale tego nie rozumiesz.

Jak w kotłowni zamontujesz anemostat wywiewny, to po co Ci szczelne drzwi łączące kotłownie z resztą budynku ?.

Zakładamy, że drzwi będą szczelne.
Małżonka coś w kuchni przypali i włączy tryb przewietrzania rekuperatora, to czy jest taka możliwość, że siła podciśnienia anemostatu wywiewnego zassie gazy spalinowe z komory spalania kotła gazowego. To samo tyczy się trybu pracy rekuperatora o większej wydajności. 

ps.
Ponadto nie będziesz miał zbilansowanego przepływu powietrza nawiewanego i wywiewanego przez wymiennik rekuperatora.
Czyli straty ciepła. Może to Cię przekona.

Chyba się nie rozumiemy)Rozpatrujemy dwa różne przypadki i o ile wiem to oba rozwiązania są dopuszczalne

1)W całym domu jest WM jedynie w kotłowni jest komin a co się z tym wiąże jest tu wentylacja grawitacyjna wtedy drzwi odgradzające kotłownie od reszty budynku muszą być szczelne

2)Montując  WM w całym budynku włącznie z kotłownią (wywiew) wtedy drzwi wręcz nie mogą być szczelne=musi być szczelina o odpowiedniej wielkości lub po prostu otwór w ścianie.Wiadomo z powodu zrównoważenia przepływów nawiew/wywiew.Innymi słowy wywiew z kotłowni jest wliczany w ogólny bilans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Teraz się rozumiemy. 
Niestety nie umiem Ci odpowiedzieć konkretnie na zadane pytanie.

Przeważnie jestem obecny na instalacjach przemysłowych, tam wszystko odbywa się według dokumentacji.
Z pamięci, kilka domów (właściciele bardziej majętni) to pomieszczenie kotłowni służyło także jako pralnia, więc tam nigdy nikt nie respektował zamknięcia drzwi.
   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.