Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

Próbował ktoś się dostać do czujnika co w kapilarze kotła? Widziałem tylko kabelki idące w górze na listwie montażowej. Dziwnie się u mnie zachowuje, tj temperatura dochodzi do 60, kocioł przechodzi w podtrzymanie, natychmiast spada do 58 i tak w kółko przez dłuższą chwilę. Powoduje to głupienie kotła (co chwila praca-stop) i przesypywanie węgla. W pid też jakby ciężko miał dobić do zadanej, co przy nikłym odbiorze (36-37st na zaworze) i pompie kotłowej na powrocie jest zastanawiające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień parametr histerezy kotła na 3-5 stopni - rozwiąże to twój problem ze skokami praca-podtrzymanie.

Dostęp do czujnika+termika jest zaraz za sterownikiem, wystarczy odkręcić 2 śruby i wyciągnąć sterownik, dla ułatwienia można wypiąć 2 złącza molex i wtyczkę RJ i całkowicie wyciągnąć sterownik, ogólnie polecam docisnąć te złącza zapobiegawczo, może to zniwelować tą usterkę z temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.11.2023 o 06:46, burszuras napisał(a):

Rozumiem że chodzi o te dwie śruby z panelu frontowego?

Zobaczę dzisiaj popołudniu jak wrócę z roboty 

Okej, poruszałem kablami i problem znikł.

 

Mam pytanie odnośnie dostrojenia pid.

Mianowicie ciężko mi utrzymać kopczyk na pracy minimalnej.

I temperaturę podajnika mam w granicach 45-49. Palę karlikiem, pompa na powrocie jest.

Aktualne nastawy:

Praca 4-7

Przerwa 35-70

Went. roboczy 24-31

Obr. 100-280 z korektą -4 czyli

74-254.

Palnik mam nowy wymieniany w poniedziałek całe palenisko z koroną, ponieważ korona pękła, a palenisko było wypalone od strony wentylatora.

Wszystko uszczelnione na silikonie 1200st.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1mps napisał(a):

Nie . Ten parametr działa akurat odwrotnie, długo by tłumaczyć.

Myślałem dokładnie odwrotnie, tj. że, współczynnik na minus - mniejszy wiatr 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przedstawisz zwróć uwagę na ten ekran. Możesz podesłać zdjęcia kiedy temperatura zadaną i aktualna są równe i kiedy przebije zadaną 3,4 st przed wejściem w nadzór.IMG20231117154606.thumb.jpg.290e3ab0348e5e069020c7ca590b1c4d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie spieszy mi się z podbijaniem temperatury. I tak ma być. Palenisko się chyba wyrównało ?. Jak temperatura podajnika ? Powinna spaść i wąchać się w granicach 33-37 . Ekran główny i zawór ? Może za wcześnie ale interesuje mnie twoja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jutro rano foto jak wrócę z nocki. @1mps jak to jest że funkcja współczynnika działa odwrotnie niż wskazywała by logika? Zadajesz większe obroty a masz mniejszy nadmuch... Eh strasznie to niejasne a instrukcja to w ogóle jest do tyłka. Jakby nie to forum to w życiu bym do ładu i składu z tym kotłem nie doszedł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ciężko to pojąć i jak mówiłem dużo by tłumaczyć. Łopatologicznie - kiedy obroty dmuchawy wzrastają wzrastają też obroty przepływomierza wtedy sterownik otrzymuje informację że jest za dużo powietrza w stosunku do podawanego węgla i zwalnia obroty dmuchawy i wice wersja. Proste ? Proste. Tym sposobem uzyskałeś 1 stopień wtajemniczenia.🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia:

IMG_20231118_064545.jpg

IMG_20231118_064532.jpg

Nie przebija, dmucha trochę mocniej, ale podajnik nadal ciepły. Chyba że to wina ciepła w kotłowni, mam co prawda zetke ale z rury 100

IMG_20231118_064514.jpg

IMG_20231118_064523.jpg

Edytowane przez burszuras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę raczej jest prawidłowo chociaż nie do końca. Najpierw zgarnij ten obwarzanek z palnika potem lekka korekta współczynnika wentylatora na +2 i zwiększ przerwę max podawania o 2 s na 57.  Powinien być trochę inny płomień a poza tym jeżeli kopczyk będzie większy zwiększ przerwę o kolejne 2. I o obserwuj zmiany. Generalnie wszystko zależy od węgla i musisz się pobawić delikatnie tymi parametrami. Jaki masz ten węgiel , jakie RI. Nie pisałeś jak wygląda paleniska w porównaniu do wcześniejszego. Druga sprawa jaki masz palnik ten z nacięciami na dole czy już z wierconymi otworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlik z pgg

Uziarnienie: 5 - 25 mm

Zawartość wilgoci Wtr: 5.0 - 12.0 %

Wartość opałowa Qir: 26 - 28 MJ/kg

Zawartość siarki: ≤ 0.80 %

Spiekalność RI: 0 - 20

Zawartość popiołu: 3-9 %

Zawartość nadziarna: ≤ 5 %

Zawartość podziarna: ≤ 10 %

Teraz byłem w kotłowni, wydaje mi się że kopczyk nadal zapadnięty jak zgarnalem popiół z korony, na pracy minimum. Włączyło się ładowanie cwu to się podniósł. Korona wiercona z fabryki była, wymieniona w stalmarku jest taka sama.

Wprowadze te zmiany i dam znać za parę godzin, ewentualnie jutro.

p.s

Temperatura podajnika teraz 41st

Edytowane przez burszuras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po karliku za wiele bym nie oczekiwał. Palę Pieklorzem a to prawie to samo. Piec praktycznie cały czas pracuje na małej mocy stąd ta temperatura podajnika. Niskie nadmuch a tym samym słabe chłodzenie palnika.  Czy czasm nie masz sterownika pokojowego i włączonej opcji w sterowniku- sterowanie pompą c.o. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie to polecam. W praktyce jeszcze mi się pompa c.o. nie załączyła, działa tylko powrotu, która niejako wymusza grawitację. Efekt taki że ostatnie spalanie dobowe 14 kg razem z bojlerem 140 l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy taki zwykły dwustanowy techa? Mam st292v3, działał w ubiegłym roku ale ze względu na brak pompy na powrocie nie sterował pompa co, tylko obniżał temperaturę na zaworze. W sterowanie pompą się nie bawiłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będzie działał. Spróbuj - menu zawansowane- parametry instalacji- zawór - sterownik tech i dalej znajdziesz sterowanie kotłem lub pomoą c.o. po włączeniu tej funkcji że sterownika idzie informacja że jest osiągnięta temperatura pokoju i pompa się wyłączy. Jak się wyłączy będziesz wiedział czy twój ster pokojowy to obsługuje.

17003363099296139029765224151582.thumb.jpg.813a25476ab423937ab38b278edc74d2.jpgMożesz porównać ze swoimi.17003361773317246348654325539229.thumb.jpg.e7ef89620fea6874af24921da645f203.jpg

17003362025811514938684974758080.jpg

 

 

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.