Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid 19Kw Ze Sterownikiem Tech St-550 Z Pid


KotlowyJanek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Również miałem podobne problemy z opałem. Niby miał być bobrek, a w porównaniu do Bobrka w oryginalnym zielono czarnym worku foliowym mój jest słabszy. Żeby było ciekawiej ten oryginalny Bobrek spałam się ładnie w pidzie.

Ten co mam nie szło spalić w pidzie, więc zacząłem zabawę na dwustanie. U mnie najmniejszy czas podawania to 5sek, do tego przerwa w podawaniu 91sek przy nadmuchu 32% ~ przy takim ustawieniu mój opał wreszcie zaczął się ładnie wypalać. Minusem tak słabego dmuchania było szybsze zarastanie kotła i długie dochodzenie do zadanej jak włączyło się cwu.

Zmieniłem nadmuch Ns 40% i przerwę w podawaniu na 82 i dopala się tak samo dobrze, a w środku czyściej i cwu nie powoduje tak długiej pracy.

Wystarczylo pokombinowac z powietrzem tylko. Dluga praca przy duzym odbiorze to nie wada a zaleta. Nalezy dazyc do mozliwie rzadkich podtrzyman. Kocilol pracuje wtedy stabilniej. 90 sek przerwy i prawidlowe spalanie wskazuje ze masz wegiel bardzo spiekajacy. Ja u siebie doszlem do 140 sek. Pdtrzymanie swiadczy o zbyt duzej ustawionej mocy kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Nie jestem mega specem ale z tego co piszesz wynika że masz mocno przewymiarowany kocioł .Mam dom o pow.200m2 ocieplony i mam zamiar kupić kocioł 17kw.Duże przewymiarowanie kotła =  większe spalanie i możliwość koksowania. Moje argumenty są oparte na postach z tego forum ,Użytkownicy naprawdę mają dużą i nieocenioną wiedzę szkoda że przed zakupem Kotła Sas Solid nie porozmawiałeś na forum .Pytam z ciekawości jaką moc kotła pokazała strona cieplowlasciwe.pl , może nie jest ona wyznacznikiem mocy kotła ale daje odzwierciedlenie +/- jakiej mocy należałoby szukać.Poczytaj post użytkownika robinet on ma solida 19 kw i ponad 200m2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalaczam link do wynikow z cieplo wlasciwe

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2tea

 

Piec jest za duzy, moze nawet o 30% to prawda. Niestety moja mama byla uparta i nawet chciala 25kW!! Niestety, ale poprzedni piec mial 38 kW dlatego nie mogla sie dac przekonac, ze 19kW i tak bedzie za duzy. Tak troche na logike to brala, ale nie bylo logiki w tym, ze wczesniej ogrzewane bylo piecem 38 kW. 

Jakis spec 10 lat temu obliczyl mojemu tacie takie zapotrzebowanie, a dom nie byl jeszcze wtedy ocieplony.

Z czasem elewacja i dach zostaly docieplone a 38 kW stalo sie totalnym nieporozumieniem. 

Na szczescie hydraulicy przegadali mamie do rozsadku i stwierdzila, ze piec moze byc mniejszy, ale taki zeby przy -20 stopniach nie miala problemu z niedogrzanym domem. 

Szkoda, bo sam tez na cieplo wlasciwe podalem ze mam 5 cm ocieplenie a chyba jest 8 i dodalem pomieszczenia, ktore sa slabo lub wogole nieogrzewane. Wkrotce po czyszczeniu kaloryferow w tych pomieszczeniach, zamierzam je uruchomic, a jeden z nich bedzie zeliwny, bez termostatu, zeby ciagle przeplywala przez niego woda, zwiekszajac zapotrzebowanie mocy na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ocieplenie stropu powaznie oganiczyloby ci zapotrzebowanie. U mnie po takiej operacji zuzycie opalu spadlo o 20%.Po dociepleniu scian i ustaleniu stalej temperatury dobowej  lacznie z wczesniejszy 2,2 To. do 1,5To na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop jest ocieplony, ale nie wiedzialem o tym, dlatego w cieplowlasciwe nie podalem.. Podloga nieocieplona i powoduje straty na pewno, ale to juz niestety nie do zrobienia.

 

A wracajac do pieca, to dzisiaj go wyczyscilem, zasypalem i odpalilem.

Najpierw spokojnie, z nadmuchem 40%, ale zaczely mi wylazic kukurydze, wiec wrocilem do 60% i ogien zrobil sie wrecz perfekt.

Piec doszedl do zadanej 62 w 1,5 godziny, 3 godziny po tym na palenisku jest ladny kopczyk, ale 60% nawiewu daje poszarpany ogien, tak jakby nawiew nie pottafil przebic sie przez zloze. Temperatura spalin na wyjsciu nie przekracza 100 stopni.

a przed wyczyszczeniem, wahala sie pomiedzy 105-110 z 60% nadmuchem.

Wrzucilem 70,80,90% nadmuchu i ciagle szarpany ogien, dopiero 100% dalo znow ogien ladny i siegajacy deflektora.

Do tego malutkie kawalki wegla na brzegach retorty.

Wydaje mi sie ze ten opal musi miec bardzo duzy nawiew, bo kiedy jest za maly to robia sie kukurydze. Byc moze obrotowa retorta, ktorej nie mozna uszczelnic przepuszcza powietrze, a przed czyszczeniem bylo tam troche syfu ktory to blokowal.

Teraz przy nadmuchu ponizej 100% wyglada, jakby powietrze nie potrafilo sie przebic przez rozzarzone zloze i to daje nizsza temperature spalin. 

Niby obrotowa retorta, ma pomagac w spalaniu trudnych opalow.. Ale cos nie pomaga..

 

Troche jestem rozczarowany, bo zamiarem bylo kupno pieca, na ktorym wlaczam PID i nie musze sie martwic, ze mama bedzie dzwonic, ze piec nie dogrzewa, albo pelny popielnik po dwoch dniach pracy..

Mysle sprobowac innych opalow, ale kazdy sensowny to okolo 1000zl za tone, co przy 650 za ten co mam daje roznice pewnie 1000zl za sezon grzewczy. 

No chyba ze inny opal okazalby sie bardziej ekonomiczny i palilbym mnie niz 150kg tygodniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry opał to podstawa. Obrót pomaga ale nie jest lekiem na całe zło.

Możesz spróbować:

- zmieszać z czymś słabym np Jaretem 22Mj

- zmieszać z peletem

- spróbować z wapnem (ok 1 łopatka na worek)

- jeśli podejrzewasz że masz mieszankę 31-33 która raz lepiej a raz gorzej pali to ew przemieszaj dobrze to co masz

 

Nie jestem sprawnym palaczem ale moim zdaniem na PID to tylko bezproblemowy opał. Taki bardziej ambitny to raczej dwustan ale bardziej dla fascynatów którzy mają czas i chęć by kontrolować palnik. Dla mamy kup na przyszły sezon Piekary z pewnego źródła i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziekuje wszystkim za pomoc i rady. Piec po wyczyszczeniu chodzil w dwustanie dwa dni, a pozniej przelaczylem go na PID przy 64% mocy i zwiekszona korekta dolna i gorna namuchu o 20%.. Wszystko bylo wrecz prawie perfekcyjnie, 2-3 male spieki 2cm spieki w popielniku przez ponad tydzien.. Wyjechalem na 4 dni, a po powrocie popielnik pelny spiekow, az po sama retorte!! Ledwo wyszarpalem tacke z popielnika.. 

Takze juz mam gdzies to ustawianie.. :P Ale mam jeszcze kilka pytan :) 

Czy czystosc pieca wplywa na PID?

Czy 5ta klase trzeba czyscic raz na tydzien?

Czy piec trzeba czyscic zimny, czy niekoniecznie?

Czy niedopalone spieki moge wrzucic jeszcze raz do zasobnika? Bo poki co wyrzucam, ale juz z 50kg mysle spokojnie poszlo do kosza..

Pomijjac kwestie tego, ze wszystko gorace jak cholera, usunalem 70% popiolu z turbulatora i wymiennika. Wegiel cudownym sposobem znowu spala sie w PID w zadowalajacy sposob, z minimalna iloscia niedopalkow popielniku.

Jesli mam czyscic piec co tydzien, to niech ten ecodesign i 5ta klase ch..... A nie bede sie tu uzewnetrznial :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystość kotła noże mieć wpływ na PID.

Każdy producent ma swoją odmianę PID ale każdy algorytm powinien brać pod uwagę:

- temp zasilania i powrotu lub jeden z nich - to jest najważniejsze dla algorytmu

- temp spalin (pewnie nie każdy)

- temp żaru (chyba jeden)

- dynamikę przyrostu/spadku temp wody/spalin/żaru itp..

Jeśli kocioł masz zabrudzony to PID może się rozjechać, tzn spaliny rosną a woda już wolniej bo spada sprawność wymiany ciepła, jeśli cz spalin masz zabrudzony to dodatkowo też może fałszować pracę algorytmu jeśli korzysta z tego odczytu.

 

Na pracę PID bezpośrednio ma wpływ praca instalacji, czym stabilniejsza tym lepiej.

W praktyce wystarczy spuścić cały baniak do wanny by zdestabilizować pracę PID, tzn zacznie on szybko podnosić moc bo mu temperatura leci na łeb na szyję a to może powodować np spieki takie czy inne.

Dlatego osobiście uważam że do PID to raczej łatwy i bezproblemowy węgiel który sobie poradzi z modulacją mocy.

Taki bardziej problematyczny to raczej dobrze ustawiony dwustan bo on olewa spadek temperatury i robi swoje kierując się tylko temp zadaną i histerezą.

 

 

Ja staram się czyścić raz w tygodniu przynajmniej półki poziome choć należałoby częściej bo niezłe zaspy potrafią się tam odłożyć przez tydzień :D część pionową tak raz na 2 tygodnie, ale jeśli ktoś spala 20-30kg doba to raz w tygodniu wypada przeczyścić.

 

Czyszczę jakieś 20min po wejściu w podtrzymanie, otwieram klapę kosza by mnie nie zaskoczył i do roboty ;)

 

Jeśli to koks/niedopał a nie żużel to możesz odsiać i wrzucić do powtórnej utylizacji jak masz czas i chęć.

 

Pewnie że najlepiej gdyby cały syf lądował w popielniku ale z dwojga złego chyba lepiej czyścić kocioł niż dach czy trawnik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za info :)

Doczytalem, ze ten PID uzywa tempetatury wody na wyjsciu i temperature spalin, takze tak jak mowisz, kiedy scianki wymiennika i czujnik sa zabrudzone PID sie rozjezdza. 

Widze ze masz tez Solida tylko 14 kw, ale z multifunem. Chcialem ten sterownik, zwlaszcza po przeczytaniu kilku opinii. Zwlaszcza ten czujnik zaru mnie ciekawil. Ale z tego co mowisz, ze Twoj piec chodzi w dwustanie, to chyba sie nie sprawdza czujnik zaru?

Niestety czas oczekiwania na piec z multifunem to byl ponad miesiac, a ja musialem miec piec w ciagu kilku dni. Pozniej sie okazalo, ze SAS i Recalart, juz nie wspolpracuja, a firma TECH, badz co badz jest na rynku juz od wielu lat.

 

Wczoraj wyczyscilem piec, po raz pierwszy kiedy byl ciagle rozgrzany :P Szybko poszlo nawet, a dluzej to chyba napelnialem zasobnik,  ale po ponownym uruchomieniu go zaczelo spiekac.. Nie mogl dojsc z 52 stopni do 64.. Wlasciwie to stala w miejscu temperatura przez okolo godzine, pomimo ze byl w dwustanie na ustawieniach, ktore wczesniej sprawdzaly sie idealnie. PID rowniez nie dawal rady i wogole po przelaczeniu z dwustanu w PID, dmuchawa sie wylaczala, pomimo roznicy 12 stopni do zadanej.

Dzis tez spieka czy to w dwustanie, czy w PID.. I szczerze to chu.... w te spieki, ale przez to ze sie tworza, blokuja ogien i piec sie wychladza i nie jest w stanie dojsc do zadanej w dwustanie, ani utrzymywac stalej temperatury w PID.. Majac za niska temperature ciagle podaje wegiel, tworzac nowe spieki.. I kolo sie zamyka :P

Dzis znalalzem na forum kod do menu serwisowego.. Takze jutro bede zwiekszal parametry nadmuchu w PID, bo wiem, ze wiekszosc problemow powoduje zbyt maly nadmuch, przez co powietrze i plomien nie sa w stanie sie przebic przez spieki znajdujace sie na retorcie. Do tej pory moglem tylko regulowac +/- 20% korekty gornej/dolnej nadmuchu.

 

Jeszcze nie bardzo rozumiem czym jest hallotron wenylatora i na czym polega jego praca,

 

A wiesz cos moze na temat olei do slimakow? W liroju jest taki dostepny, choc drogi bardzo, bo 170zl za 5 litrow. Ja kupilem mniejsza butelke chyba litrowa na probe i dzieki temu slimak nie piszczy i nie "cyka" podczas pracy, a kiedy olej sie skonczy zaczyna znow byc glosny. Dodam, ze olej ma byc wlewany bezposrednio do zasobnika na wegiel. Zalety podane przez producenta to dluzsza zywotnosc slimaka, mniej halasu, lepsze spalanie.. Choc akurat tu jestem pewien, ze powoduje masakrzyczne spieki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo dobry węgiel i palę w PID :D .

Czujnik żaru jakoś tam działa, u innych lepiej, u drugich gorzej ale do końca nie potrafię go zrozumieć ale z wyłączonym czujnikiem żaru kocioł chodzi inaczej ale nie odważę się powiedzieć czy lepiej czy gorzej, po prostu inaczej się zbiera.

Na dwustanie się nie znam wiec nie pomogę w ustawieniu kotła, to co napisałem wcześniej to bardziej przeczucie niż praktyka :D .

Pewnie prędzej czy później dotknie mnie problem spieków ale jeszcze nie w tym sezonie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze zeby ten problem odwlekl sie w czasie, albo zebys wogole go nie musial doswiadczyc :)

Choc niestety wegiel z tego co czytam coraz gorszy do naszych piecow, gdyz wydobywaja go na coraz glebszych, bardziej oplacalnych zlozach, gdzie wegiel, niestety ma coraz wieksza spiekalnosc.

A moge zapytac czym Ty palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem po tonie dwa Skarbki: Piekary i Bobrek w czarno-zielonych workach. Obydwa rewelacyjne z tym że Piekary deczko słabsze i delikatnie więcej popiołu ale ogólnie dosyć go mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O super, to poszukam na skladach i zaopatrze sie w kilka workow. Szkoda tylko, ze ceny maja nieporownywalnie wieksze, niz to co teraz place za Wesola.

Jeszcze jedno pytanie :)

Powiedziales ze piec czyscisz 20 minut po przejsciu w nadzor.. Ale moj piec na PID nigdy nie przechodzi w nadzor haha, zawsze ma 1-2 stopnie mniej lub wiecej od zadanej. A chcialbym wiedziec jakie masz ustawione parametry w nadzorze? Czy takie same jak ustawienia fabryczne sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, około 20min, jak kocioł trochę przestygnie.

U mnie PID nie jest w stanie zachować ciągłej pracy, podejrzewam że mam za duży palnik w stosunku do potrzeb albo ja jestem dupa nie palacz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Multifunie też PID nie chodzi płynnie, tylko odstawia się.

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracował ciągle tylko wtedy jak wygrzewałem podłogówkę i spalał 50kg/doba :D .

A teraz to impulsowa praca, taki zaokrąglony dwustan.

 

Edit.

Trochę zaśmiecamy koledze wątek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :) Wcale nie zasmiecacie ;) 

Zauwazylem, ze duzo sie zmienia w zaleznosci od temperatury paleniska.. Niestety jedyna informacja, to ta z czujnika podajnika, a przydalby sie czujnik zaru wlasnie. Zauwazylem, ze jak ma okolo 30 stopni to, sa spieki, a kiedy temperatura rosnie do 35-40 wtedy zdecydowanie mniej lub zero spiekow.

A czy w 14 kW masz tez obrotowa retorte?

Ma to pewnie wplyw na temperature nadmuchu, ktora moze za bardzo wychladzac zloze, powodujac spieki.

Na noc wlaczylem mu dwustan i temperatura podajnika wzrosla z 30 d0 38 i zero spiekow.. Teraz przelaczylem na zmieniony w ustawieniach serwisowych PID i zobaczymy co to z tego wyjdzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w 14 kW masz tez obrotowa retorte?

 

 

Mam dokładnie ten sam palnik co Ty, Pancerpol Duo 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dokladnie ten sam :) A czy slyszysz jak on pracuje? W sensie czy "szkrzypi" w czasie pracy i "cyka" 2-3 sekundu po zatrzymaniu?

I jak dbasz o ten palnik? W sensie jak czesto go czyscisz, wyciagasz korone, sprawdzasz nagar w kolanie i wyczystke dolna retorty?

Ja po miesiacu mialem nagar juz i musialem go skrobac.. Niestety nie widzialem tego bo nie sciagalem palnika, tylko korone i czesc obrotowa, takze tak na wyczucie to czyscilem. 

Moja kobieta mnie juz meczy, zebym sie zajal szukaniem pracy, a ja spedzam czas na nauce palenia w piecu mojej mamy.. Jakos wole wstac o 10 i zajrzec do pieca, niz o 6 i bujac przez pol miasta do pracy :P Kobiety nie sa w stanie zrozumiec takich rzeczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dokladnie ten sam :) A czy slyszysz jak on pracuje? W sensie czy "szkrzypi" w czasie pracy i "cyka" 2-3 sekundu po zatrzymaniu?

Tak jak opisujesz, może dmuchawa tak cyka

 

I jak dbasz o ten palnik? W sensie jak czesto go czyscisz, wyciagasz korone, sprawdzasz nagar w kolanie i wyczystke dolna retorty?

Przed sezonem i planowałem dodatkowo gdzieś w środku sezonu.

Dużo nie spalam to i nie ma się co odkładać.

 

Jakos wole wstac o 10 i zajrzec do pieca, niz o 6 i bujac przez pol miasta do pracy :P Kobiety nie sa w stanie zrozumiec takich rzeczy :P

Witaj w klubie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.