Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, HarryH napisał:

A co daje max temp spalin, bo u mnie jest fabrycznie 260, a realnie nie przekracza 80. Może dlatego tak wolno się zbiera?

Nie dlatego... Max jak sama nazwa wskazuje to maxymalna temperatura spalin. Gdy kociołek będzie się do niej zbliżał to zostanie zmniejszona dawka powietrza i paliwa aby ustalonego progu nieprzeskoczyć. Te stery tak mają że się niemrawo zbierają do podniesienia parametrów pracy. Sam jeszcze nie odkryłem i chyba niema takiego ustawienia aby to poprawić.

9 minut temu, Santi86 napisał:

Mam komfort eko pz 12 kw z dużą turbina. U mnie w pid dmucha jak z palnika i wypala dziurę na retorcie. Widze że kolega Segal 21 ma ten sam zestaw. Jak u ciebie to wygląda?

Sprawdź w menu producenta ile masz ustawionych impulsów na obrót wentylatora i w menu serwisowym min i max obroty wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Darekgra napisał:

Sam jeszcze nie odkryłem i chyba niema takiego ustawienia aby to poprawić.

Dokładnie slabo się zbiera czyli w nowym sofcie się nic nie zmieniło :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest w nowym bo nadal jestem na na 3.4.0, w domu będę dopiero w weekend ale czekam na opinie innych testerów :). Chociaż patrząc na ilość pobrań pliku odważnych brakuje :)

Było by dużo lepiej aby początek wzrostu parametrów mocy uzależnić od spadku temperatury powrotu, bo to ona pierwsza wskazuje na wzrost zapotrzebowania mocy, jak zacznie spadać temperatura CO to jest już trochę za późno na idealną reakcje.

 

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HarryH napisał:

A wiesz może, skąd się bierze wysterowanie i jak je podbić? Może to jest droga do ożywienia tego sterownika?

Ten parametr jest widoczny tylko na ekranie producenta. I z moich obserwacji dotyczy on pracy wentylatora, lecz nie do końca rozumiem wartości i zależności które on wskazuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mówię o 3.4.0. z hallotronem załączonym, na razie nic nie będę dłubał, bo nie tykam tego złoma częściej, niż co tydzień.

Ed:

Wydaje mi się, że on pokazuje % mocy wentylatora lub częstotliwość falownika, tak czy inaczej intuicyjnie jest to chyba % maksymalnych obrotów wentylatora. I tu się zastanawiam, czy po prostu charakterystyka silnika indukcyjnego tak bardzo przewymiarowanej (jak na 9kW) dmuchawy nie wpływa na ospałość sterownika. Są jakieś nastawy wentylatora pod 7785 - czy dłubałes w tym może i czy ma to wpływ na pracę z hallotronem?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę inaczej... Obroty które wyświetla sterownik są to obroty turbiny z hallotronem nie samej dmuchawy , a to wysterowanie to bardziej mi wygląda na parametr mówiący o tym ile musi wprowadzić korekty sterownik aby dmuchawa rozwinęła taka moc aby dostosować obroty turbiny (czyli przepływ powietrza) do zadanych parametrów.

W menu 7785 jest dość ważny parametr impulsów na obrót wentylatora ale pozostałe są również niemniej ważne bo określają one wartości progowe pracy dla których nie można wyjść poniżej i powyżej w menu serwisowym 5162.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to korekta, obserwując wartość i jej zmienność.  

W 9kW mam wysterowanie między 17 a 25 dla obrotów dużej turbinki odpowiednio 60-196. Przy wietrznej pogodzie mniej.

Jeśli moja teoria jest prawdziwa, to wysterowanie u Ciebie(większa moc)  powinno być w granicach 18 - 30 + poprawka na ciąg kominowy (u mnie tylko 5,5 m komina 15x15 cm z cegły, czyli minimum z dtr kotła). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysterowanie to moim zdaniem biegi wentylatora ustalone właśnie w w  menu 7785 u mnie na k1pv3 jest od 6 do dopowiada wysterowaniu na 1i do 75 - wysterowanie na 100. Wwntylotaor roboczy min i max to wyjsciowe parametry z jakimi startuje dmuchawa na niskiej i wysokiej mocy kotła. Takie moje spostrzeżenia. 

Może któryś z kolegów poda ustawienia nowego softu  z menu 7785 chciałbym porównać bo podejrzewam że tech coś tam zmienił. 

Dodam jeszcze że Pid w tym sterowniku najbardziej bierze pod uwagę temperaturę spalin i wg niej dobiera moc kotła. 

Edytowane przez Snoopi21898
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem ia takie moje spostrzeżenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dodam jeszcze  że to właśnie temperatura spalin ma duży wpływ na szybkość reakcji Pid. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli testowanie, jak zakres ustawień wpłynie na szybkość reakcji na spadek temperatury. Ponieważ u mnie wysterowanie zmienia się w zakresie 8 jednostek, spróbuję zmniejszyć max obroty, by rozciągnąć wysterowanie.

Edit:

jak temp. spalin wpływa - obniżenie przyspieszy reakcję? Ja mam 260 na sterowniku, a realnie max 80 na pełnej mocy.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich obserwacji na parametr wysterowanie ma duży wpływ ciąg kominowy. W moim przypadku przeważnie wysterowanie jest pomiędzy 19 a 24 ale wystarczy że otworzę wyczystkę komina to obroty na słuch dmuchawy zaczynają mocno rosnąć a po chwili wysterowanie spada do 4-8 i tak się utrzymuje do czasu zamknięcia wyczystki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że moim zdaniem ciąg wpływa na prędkość turbiny, a wysterowanie za nim nadąża. Mam to samo nie tylko z wyczystką, ale nawet otwarcie drzwi kotła natychmiast zbija obroty turbinki. Swoją drogą w wietrzne dni działa to pięknie, nadal w kotle pali się wzorowo, a na dwustanie od razu wypalona dziura w złożu do dna retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durzy ciąg kominowy wspomaga dmuchawę i nie musi ona szybko się kręcić aby turbina miała powiedzmy 100 obrotów. Gdy otworzymy wyczystkę ciąg przez palnik zanika tym samym spadają obroty turbiny lecz po chwili zmienia się wysterowanie tym samym dmuchawa zaczyna szybciej się obracać czym uzyskuje zadany przepływ powietrza przez palnik a obroty turbiny pomimo nadal otwartej wyczystki/ drzwiczek osiągają zadaną wielkość.

Ja tak to widzę. Lecz popieram to tylko moimi obserwacjami.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki - jest dostępna jakaś instrukcja dla instalatorów do tego sterownika? Bo to, co dostają użytkownicy to kpina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Snoopi21898 napisał:

 Dodam jeszcze  że to właśnie temperatura spalin ma duży wpływ na szybkość reakcji Pid. 

Tak zgodzę się ale tylko przy ograniczaniu z góry, z dołu już niestety taki duży wpływ temperatury spalin nie jest a wręcz żaden. Możesz mieć zadaną kotła 65 jeśli temperatura CO będzie wyższa od 65 to spaliny nawet o temperaturze 30 stopni nie spowodują reakcji algorytmu aby podnieść moc. Testowałem z wyjęciem czujnika z czopuchu.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HarryH napisał:

spróbuję zmniejszyć max obroty, by rozciągnąć wysterowanie

Żeby rozciągnąć trzeba zmienić max wentylator w menu 7785 a właściwie zmniejszyć na przykład do 50. 

Zmiana max temperatury spalin nic nie da w szybkości reakcji, algorytm sam wylicza jaka wartosc spalin jest potrzebna do utrzymania danej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale algorytm wciąż wyświetla temp zadaną wyżej od rzeczywistej, nawet przy długotrwałej pracy na mocy maksymalnej zadana wyświetla się 115, a rzeczywista dochodzi asymptotycznie do 80. Maks jest 260.  Stąd zastanawiam się, czy zbicie maks np. do 120 nie zapewni szybszego wzrostu wysterowania.

 

Edit:

Dodam, że mam kocioł 9kW, na sterowniku ustawić można minimum 12 kW, a wymiennik w 9, 12 i 15 jest właściwie identyczny.

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu 7785 jest jeszcze parametr minimum i max regulacji, i to to już wogóle nie wiem na co ma wpływ.

@HarryH taka instrukcja wiele by wyjaśniła o ile była by lepiej napisana niż ta ogólnie dostępna dla użytkowników.

@HarryHJa u siebie zbiłem max temperaturę do 110 stopni i jedyny objaw ktury zaobserwowałem to trudność w dobiciu do zadanej temperatury CO bo już przy 70 stopniach spalin wentylator zaczynał być ograniczany przez algorytm. Więc wróciłem do 260.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam ustawioną na 125 i żadnych zmian nie ma, tylko gdy dojdzie do tych to algorytm zjeżdża z mocą i tyle w temacie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Snoopi21898 napisał:

Wysterowanie to moim zdaniem biegi wentylatora ustalone właśnie w w  menu 7785 u mnie na k1pv3 jest od 6 do dopowiada wysterowaniu na 1i do 75 - wysterowanie na 100.

Tak to nie jest na pewno. Dlatego że u mnie na K1Pv4 gdy wysterowanie maleje to obroty dmuchawy (nie obroty turbiny) rosną. Może przypadek ale testowałem to z 5 razy.

 

@HarryHSą jeszcze jedne parametry o nieznanym działaniu. W menu serwis zakładka nastawy temperatur jest coś takiego jak kontrola temperatury powrotu, jest ona blokowana kodem lecz przez emoduł da się tam wejść bez kodu. Standardowo ten parametr jest wyłączony a Parametry wewnątrz do zmiany to temperatura progu, czas opóźnienia i maksymalny czas poniżej progu. Może ktoś coś wie do czego i na co ma to wpływ?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że to służy do sterowania zaworami, jeśli ustawi się funkcję ochrony powrotu. 

Masz ten moduł wi-fi? Jeśli tak, to czy da się tam ustawić harmonogram dla zaworu 4d (np. obniżenie o 2C od godziny 23 do 5)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem chwilowo i zawór nie reagował na zmiany tych parametrów.

Niema możliwości ustawiania harmonogramu zaworu, lecz podobną funkcjonalność możesz uzyskać poprzez pokojówkę. Ustawiasz harmonogram stref nocnych w pokojówce a w sterowniku zadajesz wartość obniżenia temperatury zaworu.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.