a-w Opublikowano 15 Stycznia 2010 #101 Opublikowano 15 Stycznia 2010 wogóle to płomień jest jakiś dziwny,pewnie bardzo kopcący,jakby wogóle powietrza z palnika nie dostawał Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 15 Stycznia 2010 #102 Opublikowano 15 Stycznia 2010 Czy to coś nad tym płomieniem to rusz wodny? Jeśli tak, to on paskudzi całą sprawę, obniżając temperaturę płomienia. Spróbuj umieścić pod nim jakąś płytę szamotową, bezpośrednio nad płomieniem. Cytuj
dany Opublikowano 15 Stycznia 2010 #103 Opublikowano 15 Stycznia 2010 @heso Będę kombinował jak coś mi się uda to opiszę co zmieniłem. Przeczyszczę nawiew i zwiększę moc - musi działać :D. @a-w Skoro już dwie osoby tak mówią to pewnie coś w tym jest ... Czy to coś nad tym płomieniem to rusz wodny? Jeśli tak, to on paskudzi całą sprawę, obniżając temperaturę płomienia. Spróbuj umieścić pod nim jakąś płytę szamotową, bezpośrednio nad płomieniem. To coś nad płomieniem to stalowa gruba blacha 10mm o identycznych rozmiarach i kształcie jak płyta szamotowa- miałem dwie płyty szamotowe i obie mi pękły i wymieniłem na coś takiego - widziałem w innym piecu że tam jest stalowa więc tak zrobiłem u siebie. Myślisz że to da radę? Dzięki za pomoc! Pozdrawiam, Dany Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 16 Stycznia 2010 #104 Opublikowano 16 Stycznia 2010 @dany Jeżeli to płyta stalowa, to OK. Nie znam się za bardzo na retortach, ale pytanie podstawowe: czy używasz odpowiedniej nakładki do owsa na retorcie? Jeśli nie, to przydałoby się tę płytę obniżyć, aby płomień rozchodził się na boki blisko popiołu. A tego niedopalonego popiołu nie wyrzucaj, tylko jak masz drobne sito, to przesiej i węgielki zmieszaj z owsem. Cytuj
pawlik Opublikowano 16 Stycznia 2010 #105 Opublikowano 16 Stycznia 2010 Oto moje palenisko - ling duo 25kw Szamot oczywiście pęknięty :D, zresztą leży na dwóch płaskownikach ponieważ musiałem ją nieco podnieść po zamontowaniu sznura ogniotrwałego w około retorty - co widać na zdjęciach. Pozdrawiam! Cytuj
dany Opublikowano 16 Stycznia 2010 #106 Opublikowano 16 Stycznia 2010 @danyJeżeli to płyta stalowa, to OK. Nie znam się za bardzo na retortach, ale pytanie podstawowe: czy używasz odpowiedniej nakładki do owsa na retorcie? Jeśli nie, to przydałoby się tę płytę obniżyć, aby płomień rozchodził się na boki blisko popiołu. A tego niedopalonego popiołu nie wyrzucaj, tylko jak masz drobne sito, to przesiej i węgielki zmieszaj z owsem. Nie używam żadnej nakładki - jak to powinno wyglądać? i gdzie ewentualnie można takie coś kupić? Posiadam obręcz stalową o grubości 5mm i wysokości 5cm - mogę to położyć na palenisku i to spowoduje że owies podejdzie wyżej? Może być coś takiego? @pawlik Dzięki za zdjęcia! Pozdrawiam, Dany Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 16 Stycznia 2010 #107 Opublikowano 16 Stycznia 2010 @dany U ~pawlika jest idealna odległość do płyty, ogień rozchodzi się na boki i ładnie dopala. Po prostu spróbuj z tym pierścieniem, a jak nie wyjdzie, to obniż płytę. Cytuj
tomek krakerss Opublikowano 16 Stycznia 2010 #108 Opublikowano 16 Stycznia 2010 Witam. Proszę nigdy nie sugerować się jakością płomienia ( barwa długość itd itp ) przy tak pięknie"rozwalonych wrotach"(inaczej nie mogę nazwać drzwiczek w takiej sytuacji). To co na fotografiach a to co w kotle po zamknięciu drzwi to całkiem inna bajka. Pozdrawiam. Cytuj
dany Opublikowano 18 Stycznia 2010 #109 Opublikowano 18 Stycznia 2010 Oto moje palenisko - ling duo 25kwSzamot oczywiście pęknięty :D, zresztą leży na dwóch płaskownikach ponieważ musiałem ją nieco podnieść po zamontowaniu sznura ogniotrwałego w około retorty - co widać na zdjęciach. To coś na palenisku to jest zwykła obręcz - czy coś innego? I ile mniej więcej cm ponad paleniskiem jest płyta? Pozdrawiam, Dany Cytuj
vernal Opublikowano 19 Stycznia 2010 #110 Opublikowano 19 Stycznia 2010 @vernalŻyczę powodzenia w ustawieniu sterownika bez możliwości zobaczenia, co się dzieje na palniku. rumacjs, Napisz lepiej do jakich ustawień (wniosków) doszedłeś po tych obserwacjach płomienia. Będzie sie przynajmniej do czego odnieść. Pozdrawiam. Cytuj
mat22 Opublikowano 19 Stycznia 2010 #111 Opublikowano 19 Stycznia 2010 witam wszystkich. może ktoś próbował palić owsem w piecu heitz eko duo 25kW. jeśli tak proszę o opinie ja jeszczę nie pale ale posiadam taki piec i od przyszłego sezonu mam zamiar ogrzewać nim 200m2 spalając owies pozdrawiam Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #112 Opublikowano 20 Stycznia 2010 rumacjs,Napisz lepiej do jakich ustawień (wniosków) doszedłeś po tych obserwacjach płomienia. Będzie sie przynajmniej do czego odnieść. Pozdrawiam. A więc zacznijmy od tego, że dawka paliwa może być: 1) za mała. 2) za duża, 3) wystarczająca. Jeśli nie będziesz miał możliwości zobaczenia, co dzieje się na palniku, a ogień ci zgaśnie, to nie będziesz mógł stwierdzić, czy dawka paliwa była za duża, czy za mała. Zanim do tego dojdziesz, to będziesz musiał kilka razy rozpalać. Widząc palnik można na bieżąco wprowadzać korekty. Moje ustawienia to w tej chwili 30/70, ale zmieniam je w zależności od temperatury na zewnątrz, aby piec nie za często przebywał w podtrzymaniu. Jednak moimi ustawieniami się nie sugeruj, bo najprawdopodobniej u ciebie się nie sprawdzą. Cytuj
vernal Opublikowano 20 Stycznia 2010 #113 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Myśle, że samo ustawienie spalania no dużej mocy nie jest problemem. Właśnie chodzi o to, żeby utrzymać odpowiednie spalanie na "podtrzymaniu". Nie podałeś ustawienia dmuchawy - czy to nie ma wpływu na odpowiedni wygląd płomienia? Dla mnie podstawowym parametrem uzależniającym ustawienia nie jest temp. na zewnątrz, ale to co pozostaje po spaleniu. Podstawowe różnice ustawień są raczej wynikiem stosowania różnych paliw (nawet różnica wilgotności). A więc problem tkwi w tym jak ustawić spalanie normalne ORAZ na podtrzymaniu tak, żeby maksymalnie dopalać paliwo. Jeśli tego dokonasz, to nie zaskoczy Cię żadna zmiana temperatury, chocbyś był na drugiej półkuli w tym czasie. [Chociaż teoretycznie mógłbyś zmieniać wtedy te ustawienia przez internet :o ] Poobserwuj więc co się dzieje na podtrzymaniu i jak masz wnioski to zapodawaj - wszystkim się to przyda. Pozdrawiam. Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #114 Opublikowano 20 Stycznia 2010 @vernal Owies jest bardzo czuły na dmuchawę: wystarczy trochę za duże powietrze i ogień gaśnie. Już wcześniej wspominałem, że dmuchawę mam na 40%, ale przesłonę całkowicie zamkniętą. Dmuchawa wtedy podaje małe ilości powietrza, lecz z większą siłą. U mnie na podtrzymaniu piec przebywa krótko, rzadko kiedy przekracza 10 min. Parametry przestoju: czas 5 min., przedmuch 15 s, krotność podawania 2. U mnie długie przestoje nie wchodzą w grę, bo nie mam jeszcze wkładu w kominie. Termostatów też nie mam, więc muszę temperaturę regulować ręcznie, a to wiąże się z temperaturą na zewnątrz, więc na drugą półkulę się nie wybieram. Spalanie mam dobre, bo to, co się nie dopali na palniku, spali się poza nim - taką specjalną sztuczkę zastosowałem, żeby móc skutecznie palić żytem. Jedynie jak przegrzebuję popiół przez ruszta, albo zrywam szlakę z okolic palnika, to się trochę czarnych niedopałków dostanie do popielnika, a tak poza tym to popiół mam dobrze dopalony. Dymu zero, sadzy zero. Cytuj
vernal Opublikowano 20 Stycznia 2010 #115 Opublikowano 20 Stycznia 2010 No to już są jakieś konkretne informacje :o Czyli rozumiem, że na podtrzymaniu palnik zaczyna wytwarzać smołę albo gaśnie... A sztuczka sądząc po opisywanym efekcie jest niezła :) Żeby nie odbiegać od tematu nie spytam czy się nie zastanawiałeś nad zaworem 4d strowanym pokojówką i pogodówką... :) Pozdrawiam. Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #116 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Nie, na podtrzymaniu palnik nie wytwarza smoły i nie gaśnie. Nigdzie czegoś takiego nie napisałem. Zresztą 10 min to zbyt krótko aby zaobserwować, jak dokładnie przebiega praca w podtrzymaniu. Teraz jest za zimno, aby wymusić na piecu dłuższy postój. Te dodatkowe bajery, jak zawory i termostaty, muszą niestety poczekać na lepsze czasy finansowe. Cytuj
vernal Opublikowano 20 Stycznia 2010 #117 Opublikowano 20 Stycznia 2010 30/70 to raczej dużo a rzadko. Nie próbowałeś podawać mniejszych dawek ale za to częściej (jak to sugeruje tomek_krakerss)? Jaki jest wtedy efekt? Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #118 Opublikowano 20 Stycznia 2010 W instrukcji dla tego palnika jest zalecany czas podawania 20 - 30 s, a czas przestoju 99 s, ale to zapewne dla ekogroszku. Wiadomo, że kaloryczność zboża jest mniejsza. Wybrałem dłuższy czas dlatego, aby przedłużyć żywotność motoreduktora. Każde załączenie jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego odpowiada jakiejś liczbie minut jego ciągłej pracy. Mniej załączeń - dłuższa bezawaryjność. Jeden z forumowiczów ustawił podawanie na 1 s. Ciekawe, jak długo silnik to zniesie. Do tak krótkich czasów to należałoby zastosować silnik krokowy. Można by wtedy precyzyjnie sterować nawet obrotami ślimaka i uzyskać podawanie ciągłe. Cytuj
vernal Opublikowano 20 Stycznia 2010 #119 Opublikowano 20 Stycznia 2010 No ciekawe. Cieszy, że nie dzieje się u Ciebie nic bez przyczyny!! To może jeszcze tę sztuczkę z dopalaniem kolegom zdradzisz... Pozdrawiam. Cytuj
rumcajs01 Opublikowano 20 Stycznia 2010 #120 Opublikowano 20 Stycznia 2010 O dopalaniu pozapalnikowym już wcześniej pisałem, wystarczy poszukać. Wymaga nieco częstszej obsługi kotła, ale za to pali się nawet wtedy, gdy się nie chce palić. :o Cytuj
vernal Opublikowano 20 Stycznia 2010 #121 Opublikowano 20 Stycznia 2010 Sorry, po wysłaniu posta zdałem sobie sprawę, że coś takiego już było... :o Cytuj
piotrekc Opublikowano 2 Lutego 2010 #122 Opublikowano 2 Lutego 2010 witam Wszystkich palących owsem,ja palę tym paliwem od miesiąca w zwykłym piecu Zębca z podajnikiem,20KW na ekogroszek,zużycie na dobę wynosi między 20-30kg,cena za tonę u miejscowego dostawcy 250zł z dostawą i workami,stosuję domieszkę ekogroszku w proporcji owies-węgiel 9:1,ogrzewam około 200m2 domu z czego 120m2 podłogowe,temp w domu około 25st.C.ekogroszku w poprzednim sezonie spalałem około 16-17kg na dobę.dom w konstrukcji drewnianej docieplony 10cm styropianem.jeśli ktoś potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca służę pomocą.sterownik perfekty.Po przeliczeniu zużycia pozostaje w kieszeni w skali miesiąca około 160zł,zakładając zużycie dzienne 30kg(u mnie przy -15st.C.) Cytuj
vernal Opublikowano 3 Lutego 2010 #123 Opublikowano 3 Lutego 2010 zużycie na dobę wynosi między 20-30kg,cena za tonę u miejscowego dostawcy 250zł z dostawą i workami Gdzie mniej więcej to jest, bo ja takich cen to dawno nie widziałem. Cytuj
vernal Opublikowano 3 Lutego 2010 #124 Opublikowano 3 Lutego 2010 witam Wszystkich palących owsem,ja palę tym paliwem od miesiąca w zwykłym piecu Zębca z podajnikiem,20KW na ekogroszek Jakie masz nastawy przy tej mieszance? Używasz może deflektora nad paleniskiem? Na jakiej wysokości? Pozdrawiam. Cytuj
KROTOS Opublikowano 3 Lutego 2010 #125 Opublikowano 3 Lutego 2010 witam Wszystkich palących owsem,ja palę tym paliwem od miesiąca w zwykłym piecu Zębca z podajnikiem,20KW na ekogroszek,zużycie na dobę wynosi między 20-30kg,cena za tonę u miejscowego dostawcy 250zł z dostawą i workami,stosuję domieszkę ekogroszku w proporcji owies-węgiel 9:1,ogrzewam około 200m2 domu z czego 120m2 podłogowe,temp w domu około 25st.C.ekogroszku w poprzednim sezonie spalałem około 16-17kg na dobę.dom w konstrukcji drewnianej docieplony 10cm styropianem.jeśli ktoś potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca służę pomocą.sterownik perfekty.Po przeliczeniu zużycia pozostaje w kieszeni w skali miesiąca około 160zł,zakładając zużycie dzienne 30kg(u mnie przy -15st.C.) Bardzo niskie spalanie jak na ten metraż. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.