Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ogniwo Eko Plus M 26 - Opinie / Użytkowanie / Za I Przeciw.


AdamJas

Rekomendowane odpowiedzi

A ja byłam przekonana ze zawór 4D daje oszczędności w opale skoro na grzejniki może iść woda np 40 st a nie ciągle 60 jak z kotła.O matko,znowu mi się namiesza przed nocą.

 

Nie daje oszczędności,bo wtedy miałem na kotle 40st a nie 60

W kotle się kisiło i wytwarzała się smoła

Teraz mam 60,smoły nie ma,ale kocioł przeciąga mi niejednokrotnie do 70,a nawet i więcej,

bo na grzejniki idzie 38-40st i nie ma co tego odebrać

Jakby był bufor,to by było fajnie,ale za stary już jestem na to ;)

Jak jest na kotle 60-70st,to wiadaomo że ten opał spali się szybciej

Nie wierz w bajki,że 4d daje oszczędności w zużyciu opału

Za stary jestem i za dużo paliłem......w kotle,bo papierosów też ;)

żeby ktoś mi wcisnął kit,że 4d da osczędności w zużyciu opału

Nie powiem,instalacja 4d bardzo mi się podoba,bo mam wszystko zautomatyzowane

i mam pełną kontrolę nad kotłem,

ale wcześniej przy "kiszeniu" kotła przy 40st,też tragedii nie było

Tak jak wcześniej wspomniałem,na pewno szło mniej opału

i mówię to z pełną odpowiedzialnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu fizyki się nie oszuka, do ogrzania budynku trzeba jakąś ilość ciepła, co osiągamy przez spalenie konkretnej ilości paliwa i tyle w kwestii oszczędności.

Oszczędności można mieć przez lepsze ocieplenie budynku lub przez lepsze spalanie, akurat kotły w klasie 5 mają ponoć wyższą sprawność - przynajmniej na papierze, więc oszczędności na ilości opału mogą być, natomiast jak to się na kasę przełoży to zależy od ceny opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja "chałupa" ok 100mkw jest z lat '80 i z pewnością nie jest to dom pasywny

Jednak przy temperaturach do -10st,wystarcza mu 40st na zasilaniu (same grzejniki),w domu ok 24st

Mam kłopot z nadmiarem energii produkowanej przez kocioł (krzaczek dolnego spalania 15kW)

Przydałby się bufor

Dzisiaj zabudowałem trochę wymienniki szamotem

Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

bietka,myślę,a nawet jestem pewien, że przez jeden sezon nic się nie stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że nic się nie stanie. Ile tej zimy, zaraz wiosna :). Kocioł po sezonie, raptem kilka tylko miesięcy, będzie jak fabrycznie nowy. Wpinaj i używaj a latem będziesz bawić się w przeróbki na spokojnie.  Poza tym z zaworem 4D chyba musisz się zdecydować, albo ochrona powrotu albo regulacja nim temperatury na grzejnikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie Panowie mnie tu oświecili że 4D to albo ochrona albo regulacja temp wody na grzejniki a ja chciałam miec to w 1 pakiecie.Wydawało mi się że 3 D to własnie albo jedno albo drugie a 4D to już 2 w jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bietak, a bedzie podlaczony do kotla zasobnik CWU zasilany osobna pompa ? jesli tak to powrot ze zbiornika CWU dajcie jak najblizej kotla przy samym wlocie do kotla najlepiej, i jak by sie okazalo ze woda dosc zimna wraca z obiegu C.O wlaczysz w sterowniku opcje pompy CWU jako pompy mieszajacej, i ci ladnie podgrzeje powrot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4D ktory i tak jest otwarty na full , temperatura w pomieszczeniach zajmuja sie glowice termostatyczne na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie Panowie mnie tu oświecili że 4D to albo ochrona albo regulacja temp wody na grzejniki a ja chciałam miec to w 1 pakiecie.Wydawało mi się że 3 D to własnie albo jedno albo drugie a 4D to już 2 w jednym.

 

Którzy Panowie,bo chyba nie ja

Zawór 4d doskonale robi to w jednym pakiecie,jak to określiłaś

Przy zadanej 60st na kocioł,na krótkim obiegu mam 55,a na dom daję 38-40st

U mnie działa to idealnie,no może poza "troszeczkę" większym zużyciem paliwa,ale jakoś to przeżyję ;)

 

makog,to po co Ci ten zawór

U mnie jest on praktycznie cały czas zamknięty

Miałem też głowice na grzejnikach,ale to było wyrzucenie kasy w błoto

Z chwilą kiedy głowica zakręciła grzejnik,w pomieszczeniu po pewnym czasie odczuwało się chłód,

pomimo że termometr wskazywał taką samą temperaturę

Zlikwidowałem głowice,na grzejniki idzie cały czas "letnia" woda i w domu jest ciepełko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja "chałupa" ok 100mkw jest z lat '80 i z pewnością nie jest to dom pasywny

Jednak przy temperaturach do -10st,wystarcza mu 40st na zasilaniu (same grzejniki),w domu ok 24st

Mam kłopot z nadmiarem energii produkowanej przez kocioł (krzaczek dolnego spalania 15kW)

Przydałby się bufor

Dzisiaj zabudowałem trochę wymienniki szamotem

Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

bietka,myślę,a nawet jestem pewien, że przez jeden sezon nic się nie stanie

A nie wpadłeś na to że masz jeszcze za dużą moc kotła dolniak działa jak kocioł z podajnikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalasek

Tu z tych schematów tak wyczytałam na dole że te urządzenia nie zrobią dobrze wszystkiego tj ochrony powrotu i zmniejszenia temp wody na grzejniki

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1 Upieram się przy mieszaniu wody w grzejnikach bo przy 60 na kotle mam zdecydowanie za ciepło zarówno w domu jak i w sklepie-chłopaki tam drzwi otwierają i wietrzą. Teraz palimy od 9-18 a co będzie gdy kocioł będzie grzał 24 godz?

Możesz mi podesłać schemat wpięcia swego zaworu 4 D? Skoro działa u Ciebie tak jak ja bym chciała to może da się i u nas zrobić to tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochronę kotła zabezpieczy ci to post #107 -oczywiście jezeli w twoim sterowniku jest taka funkcja.Do regulacji tem. na grzejnikach zastosuj zawór mieszający 3D.

Ja ci radzę -zleć modernizację twojego CO  projektantowi ,on na miejscu doradzi ci co możesz doraznie i tanio zrobić  aby spełnić twoje wymagania na tą chwilę.

Zapewniam cię ze to będzie cię w sumie mniej kosztowało.Bo wiesz jak to się mówi-chytry..............!!!!

Prowadzisz działalność gospodarczą -Przecież istnieje mozliwość wrzucenia tego wszystkiego   w części lub w całości w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953 - oczywiscie ze sterownik ma taka opcje, a nawet jak jej nie ma to pompa CWU na stale do gniazdka i smiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z bojlera tuż przy kotle i zawór 3-D o śr.1,5"-2" załatwi problem z ochroną powrotu i regulacją temp. na grzejniki.

Mam tak zrobione u siebie i działa prawidłowo (brak zaw. term. na grzejnikach)

Proste rozwiązania są moim zdaniem najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Bietko zrobił bym tak jak pisze Makog, Henryk 1953 i Kolanin, sam mam tak zrobione i to działa zupełnie dobrze w starej instalacji CO gdzie nie ma termostatów a jedynie grzejniki były dobierane pod pomieszczenie. 

A zrobione mam tak: na rurze powrotnej najbliżej kotła powrót z bojlera następnie dalej zawór trójdrożny którym regulujesz temperaturę na grzeniki ( teraz mam ok 40 st na grzejniki , na kotle 52st) najdalej od kotła pompa na powrocie, dałbym tą co masz bo wtedy jest pewność że da rady z twoją instalacją a na wiosnę weźmiesz hydraulika i projektanta zrobią to porządnie albo zostawisz tak jak jest.

Na rurze wychodzącej - zasilanie - najbliżej kotła wyjście na boiler dalej, w pewnej odległości, powinna wchodzić rura z zaworu trójdrożnego, taki łącznik między zasilaniem a powrotem. Na obiegu  bojlera pompa cały czas pracuje- wtedy w bojlerze masz wodę o temperaturze tylko trochę niższej niż w kotle, ale wydajność takiego bojlera bez automatyki też jest większa gdy np będzie duże zapotrzebowanie na CWU, choćby trzeba napełnić szybko dwie wanny. Jeżeli byłaby to za wysoka temperatura CWU, np są małe dzieci, używa się termostatycznego zaworu mieszającego o zakresie 35 -60stopnina którym ustawiasz temperaturę, otrzymuje się to  przez zmieszanie wody zimnej sieciowej z gorącą z bojlera.

Ja obecnie nie używam ochrony powrotu bo w kotle suchutko i bez tego ale to trzeba sprawdzić w praktyce, więc pompa bojlera pracuje jako pompa utrzymująca temperaturę  CWU, tylko do 44 stopni i czujnik temperatury włożony do bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co bym o karoka nie mówił, to jednego możesz być pewna - nie zostawia nigdy swoich klientów w potrzebie. Zacznij swoje szukanie porad od niego.

Łoł :) Zawijan a Tobie co się stało :)

Jeden kolega mi właśnie doniósł że "plotkujecie" o mnie gdzie rzadko zaglądam.

Właśnie wczoraj odpalił M-kę w Gryficach i tak sobie baźgrzemy z nim na gg.

Tam instalator dość kumaty choć brakuje mu trochę wiedzy o możliwościach sterownika i też stawiał swoje teorie o jego działaniu, nie zamontowali czujnika powrotu bo podobno miał przeszkadzać w "napędzaniu" sprzęgła ale wyjaśniłem koledze jak to może działać.

Pali właśnie tą perłą o której piszecie, mówi że od wczoraj kociołek wciągnął jej 2 woreczki i są spieki koksowe z tym że chałupka była mocno wystudzona.

Zaproponowałem wprowadzenie korekty nadmuchu i żeby sprawdził wieczorem lub jutro rano czy są widoczne zmiany.

Tam kociołek również ma co grzać :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie WiFi nie ma, ale jak nie możesz pociągnąć skrętki do kotłowni to kup Access Point, zestaw go trybie Client i będziesz miała bezprzewodowo podłączony eCoal do sieci WiFi w domu. 

 

ps. jak wrażenia z kotła, odpalony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i żeby nie było tak pięknie to potrzebuję pomocy.Palę perłą-spieki jak głowa mego owczarka i temp zaczęła spadać.Temp spalin 76.Po zrzuceniu spieków tem rośnie i spaliny mają już przeszło 100 st.Jak w trybie auto zmniejszyć nadmuch i o ile?Tylko potrzebuję tak łopatologicznie krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spieki koksowe to korekta dmuchawy w grzaniu na + jak żużlowe to na -. Korekta po 1%. Kontrola min co 12h a nawet rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko z google obrazy  post-36363-0-60165700-1449772124_thumb.jpgpost-36363-0-22438800-1449772139_thumb.jpg pierwszy to spiek koksowy ja uważem że już lepiej mieć te drugie. popatrz i wklej fotkie do których najbardziej podobne są te twoje https://www.google.pl/search?q=spieki+ekogroszek&biw=1366&bih=610&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjThtq89dHJAhWC93IKHUNDAGYQsAQIKQ#imgrc=2MpB2DHxdNfdNM%3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.