Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura powrotu, bardziej zależ od tego, jak jest ta ochrona realizowana, oraz jaka temperatura kotła jest utrzymywana. Bo jeśli ktoś utrzymuje np. 50 stopni na kotle, to nie uzyska 50 na powrocie. Chyba, że grzeje tylko sam kocioł, to wtedy jest to możliwe ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie modulacji kotła. Mam obecnie ustawiony kocioł na pracę manualną-czasową (kocioł pracuje od godz. 9:00 do 21:00). Temperatura zadana na kocioł to 60C. Po nocnym wychłodzeniu kotła wydaje mi się że przy załączeniu o godz. 9:00 powinien on zacząć pracować z mocą maksymalną czyli coś około 24kW (żeby szybciej nagrzać wodę w kotle). Tymczasem w sterowniku w menu palnik wyświetla się to:

Modulacja.jpg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - co oznaczają liczby na dole: 84; 4.5 i 2:00.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 99%mocy. Natomiast to ile kW ci pokazuje zależy od:
Wydajności podajnika na godzinę jaką masz wpisaną.podawaniem w sekundach oraz od wartości opałowej paliwa jaką masz podana -spisaną z worka.
Także sterowniki pracuje poprawnie tylko masz źle dane że tak powiem wejściowe... zmień jedna z danych i zobacz różnicę...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie na dole. Moc dmuchawy aktualna. Podawanie w sec. aktualne oraz czas przez jaki może pracować jeszcze palnik.czyli odliczanie maksymalnego czasu pracy palnika jakie jest ustawione w serwisie...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzechotnik napisał:

Masz 99%mocy. Natomiast to ile kW ci pokazuje zależy od:
Wydajności podajnika na godzinę jaką masz wpisaną.podawaniem w sekundach oraz od wartości opałowej paliwa jaką masz podana -spisaną z worka.
Także sterowniki pracuje poprawnie tylko masz źle dane że tak powiem wejściowe... zmień jedna z danych i zobacz różnicę...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Wpisałem to co jest podane na worku producenta pelletu (Lava) czyli 4.6kW natomaist wydajność wpisałem taką jaka wyszła mi po zważeniu pelletu. Ogólnie w menu palnik mam takie ustawienia:

Palnik1.jpg

Palnik2.jpg

Palnik3.jpg

Palnik4.jpg

Palnik5.jpg

Czyli pewnie coś z ważeniem pelletu schrzaniłem, mimo to że dwa razy ważyłem i wychodziło mi 15,6kg/h.

 

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lava wydajność podajnika wychodziła mi zawsze 16kg/godzina. A jeśli chodziki o wartość opałowa to chyba była 5.0 lub 5.3 . Sprawdź to na certyfikacie lava

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na worku jest 4,6, więc dobrze wpisałem( Lava 6mm). 5.0 jest chyba dla Lavy o grubości 8mm.

Pelletworek.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Grzechotnik napisał:

A jeśli chodziki o wartość opałowa to chyba była 5.0 lub 5.3 . Sprawdź to na certyfikacie lava

 

5,3 to może być maksymalny parametr, wynikający z pomiaru "ciepła spalania", które jest sprawdzane po całokowitym pozbawieniu paliwa wilgotności. W przypadku, gdy wilgotność pelletu może dochodzić do 10%, to nie ma takiej możliwości, żeby wartość opałowa mogła tyle wynosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, robi007 napisał:

Wpisałem to co jest podane na worku producenta pelletu (Lava) czyli 4.6kW natomaist wydajność wpisałem taką jaka wyszła mi po zważeniu pelletu. Ogólnie w menu palnik mam takie ustawienia:

Palnik1.jpg

Palnik2.jpg

Palnik3.jpg

Palnik4.jpg

Palnik5.jpg

Czyli pewnie coś z ważeniem pelletu schrzaniłem, mimo to że dwa razy ważyłem i wychodziło mi 15,6kg/h.

 

Żeby uzyskać moc nominalną palnika, to byś musiał wpisać podawanie max 5,8 i tylko tyle. Test wagowy i wartość opałowa jest zapewne prawidłowo wpisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, robi007 napisał:

Na 

Na worku jest 4,6, więc dobrze wpisałem( Lava 6mm). 5.0 jest chyba dla Lavy o grubości 8mm.

Pelletworek.jpg

Grubość pelletów, nie ma wpływu na ten parametr, bo on jest zależny od innych parametrów paliwa, niż jego średnica. A te 4,6 jest deklarowanym przez producenta, jako minimalny. Więc w przypadku Lavy, możesz wpisać 4,8 lub nawet 4,9 bo tyle jest realne dla tego paliwa.

 

P. S.

Gdybyś więc zmieniał wartość opałową na 4,9 to wtedy podawanie max wpisz 5,4 bo takie będzie wtedy dawało moc palnika w okolicach nominalnych 24kW.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dracogo. A czy zużycie pelletu zwiększy się po wpisaniu tych wyższych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma bezpośredniego wpływu na zużycie paliwa, bo palnik wykona robotę szybciej. Ale wiele tu zależy od tego, w jakim trybie go używasz. Ja jestem zdania, że warto dobierać moc palnika w zależności do potrzeb oraz trybu pracy całej instalacji. A skoro masz ustawioną stałą pracę kotła od 9-21, to po co czyszczenie palnika ustawione jest co 3 godz.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyszczenie palnika było chyba standardowo ustawione od początku na 3 więc nie ruszałem. Czyli przy grzaniu stałym w godz. 9 - 21, na ile ustawić to czyszczenie palnika.

W ciągu dni roboczych mam pracę kotła ostawioną w godz. 8-10 i 15-21, czy w tym przypadku też powinienem zmieniać to ustawienia czyszczenia palnika.

W sumie to na razie tylko próbowałem pracę kotła w trybie manualnym lub manualno-czasowym. W trybie automatycznym jeszcze nie próbowałem. Czym więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Dodam tylko że cały wątek o Tekli i sterowniku już przeczytałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie czasu czyszczenia palnika jest parametrem, którego nie ustawiasz dla każdego schematu czasowego indywidualnie. Jest to jeden stały okres czasu, po którym nastąpi wygaszenie, czyszczenie palnika oraz ponowne rozpalanie. Jeśli proces spalania przebiega prawidłowi, to nie ma konieczności jego przerywania i wychładzania kotła zbędnym czyszczeniem.W przypadku ustawienia stałej pracy w godz. 9-21, palnik zostanie wygaszony 3 razy. O godz. 12, po 15 oraz po 18 więc nie wiem czy ma to sens, gdyż po każdym czyszczeniu nastąpi spadek temperatury kotła, który potem palnik musi nadganiać, kosztem większej ilości paliwa, niż w przypadku stałej pracy w wyznaczonych godzinach. W czasie pracy między godz. 8-10 czyszczenia nie będzie, bo są to tylko 2 godziny, ale już pomiędzy 15-21, czyszczenie nastąpi o godz. 18, więc też nie widzę sensu, aby to stosować.

Ustaw maksymalny czas pomiędzy czyszczeniami, który wynosi 12 godz. i palnik nie będzie się wygaszał podczas pracy kotła, a czyszczenie będzie przeprowadzane tylko przed kolejnym rozpalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2018 o 09:09, robi007 napisał:

Ozi mam pytanko odnośnie podłączenia Tekli, bo widzę że masz 35kW więc też masz jak ja w 25kW po dwa kroćce zasilania i dwa powrotu w kotle. Kocioł ma na górze dwa kroćce zasilające i na dole dwa kroćce odpływowe. W instrukcji obsługi jest napisane, że podłączenie powinno być wykonane po przekątnej. U mnie jest podłączone następująco (patrząc od tyłu kotła):

- górny lewy i dolny lewy – zasilanie i opływ do bojlera CWU

- górny prawy i dolny prawy – zasilanie i odpływ do ogrzewania

Czyli w sumie mam podłączone równolegle a nie po przekątnej. Hydraulik zarzekał się że nie ma to żadnego wpływu :)

Ja mam zrobione tak:
Lewy górny róg - zasilanie CO.
Prawy górny róg - zasilanie CWU.
Lewy dolny róg - powrót z CO i CWU (20 cm przed kotłem są oba powroty połączone).
Prawy dolny róg - do napełniania kotła i instalacji zimną wodą z wodociągów ;) a przy okazji do spuszczania tejże wody z kotła i instalacji.

W załączniku zdjęcie dołu.

20181020_143222.jpg

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2018 o 09:15, Dracogo napisał:

Ozi80 - Twoje pokrętne wyjaśnienia, nie mają tu większego sensu. Chcesz się wytłumaczyć z tego, że klikałeś kolejne "negi" raz za razem? Nie ma takiej potrzeby.

Świadczy to tylko o tym, że sam się nieźle "zakręciłeś" do tego stopnia, że zabrakło Ci zwyczajnie argumentów.

Wystarcz, że przeczytasz ze zrozumieniem, to co napisał ostatnio kolega Gural86, a zrozumiesz, że jest to zgodne z tym, o czym właśnie ja pisałem, a nie jest to mój wymysł, tylko praktyka ogólnie stosowana.

Jedynym warunkiem, jak słysznie zayważył kolega Gural86, jest prawidłowo wykonana instalacjia, tak pod względem hydraulicznym, jak i zastosowanej automatyki.

I tym pozytywnym akcentem, można by temat zakończyć, bo przynajmniej jeden kolega zrozumiał, swój wcześniejszy błąd.

Skoro cały świat tak używa, jak piszesz, to dlaczego do teraz nie potwierdziłeś tego żadnym przykładowym artykułem, albo choćby wpisem na forum kogoś wiarygodnego? Ani to co ma u siebie besix, ani artykuł, który wkleiłeś nie mówi o sytuacji takiej, na jaką namawiasz IzaTom. On ma "czujnik pokojowy na dole w podłogówce, a u góry termostaty na grzejnikach". Ty go namawiasz na czujnik również na górę, gdzie już są termostaty.
To było retoryczne pytanie, bo i tak wiem, że na nie nie odpowiesz. Albo odpowiesz znowu atakiem, obrażaniem, itp.

Gural86 czy ty twoim wpisem z piątku o godz.8:15 potwierdziłeś "racje" Dracogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2018 o 21:54, matrix3078 napisał:

OZI80 a u mnie mimo zaznaczonej pompy stałej na tak, ta opcja nie działa, po dojściu do temperatury zadanej na regulatorze pokojowym pompa od podłogówki staje.

Kolega, który ma Igneo Touch twierdzi, że jak ustawisz stałą pompę, to trzeba histerezę zmniejszyć do "0", inaczej ta opcja nie działa. Sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko o jakiej  histerezie piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ozi80 napisał:

Gural86 czy ty twoim wpisem z piątku o godz.8:15 potwierdziłeś "racje" Dracogo?

Widać z tego, że nie rozumiesz nawet tego, co napisał Gural86, więc jaki sens cokolwiek Ci tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi dzięki za zdjęcie - z tym połączeniem zasilania i powrotów co mam to chyba już za wiele nie zmienię bo ciężko dostać się do pieca od tyłu żeby pozamieniać powroty. W sumie u ciebie też chodzi podobnie (przynajmniej jak CWU kocioł nie grzeje w tym samym czasie co CO).

Dracogo - właściwie to kocioł jeszcze nigdy nie pracował ciągle dłużej niż 3 godz. bo zdążył zawsze dojść do zadanych 60C, więc sam z siebie nie wygaszał się na czyszczenie. Ale teraz jest w miarę ciepło a przy większych chłodach pewnie przekroczył by te 3h, dlatego ustawiłem jak zasugerowałeś na 12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ozi80 napisał:

Ja mam zrobione tak:
Lewy górny róg - zasilanie CO.
Prawy górny róg - zasilanie CWU.
Lewy dolny róg - powrót z CO i CWU (20 cm przed kotłem są oba powroty połączone).
Prawy dolny róg - do napełniania kotła i instalacji zimną wodą z wodociągów ;) a przy okazji do spuszczania tejże wody z kotła i instalacji.

W załączniku zdjęcie dołu.

20181020_143222.jpg

Czyli też, nie jest to całkowicie zgodne z tym, co miał na uwadze projektant kotła. A ten zaślepiony kruciec mniejszej średnicy, to niby po co?

Nie musisz odpowiadać, bo to było pytanie retoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, robi007 napisał:

Dracogo - właściwie to kocioł jeszcze nigdy nie pracował ciągle dłużej niż 3 godz. bo zdążył zawsze dojść do zadanych 60C, więc sam z siebie nie wygaszał się na czyszczenie. Ale teraz jest w miarę ciepło a przy większych chłodach pewnie przekroczył by te 3h, dlatego ustawiłem jak zasugerowałeś na 12h.

Może tak być. Tylko, skoro go ustawiałeś na pracę stałą w trybie czasowym, to czemu się wygaszał po osiągnięciu zadanej 60 stopni? Na ile masz ustawioną histerezę wyłączenia, w ustawieniach kotła?

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to za mały zaślepiony kruciec. Nigdy nie ukrywałem że się nie znam na hydraulice/instalacji. robi007 pytał jak mam podłączone, więc odpisałem.

O jakiej histerezie piszę? Dopytam, ale wydaje mi się, że o histerezie temperatury pokojowej. W Igneo Slim można ją było ustawić minimum na 0,1 co przy stałej pompie jest bez sensu. Wtedy histereza temperatury pokojowej właśnie jest niepotrzebna. Mam nadzieję, że w Igneo Touch można ją ustawić na 0. To by miało sens, że dopiero wtedy stała pompa zaczyna działać.

Poczekajmy na odpowiedź Gurala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca ciągła przez 12 godzin? Hmmmm, też nowe "standardy". Wcześniej forumowicze tutaj pisali o konieczności "wydmuchania" co jakiś czas syfu z palnika, bo inaczej efektywność jego pracy maleje. Ja na Igneo Slim nie mam nawet możliwości czegoś takiego przetestować, bo maksymalny czas pracy panika można ustawić na 4 godziny, a fabrycznie domyślne ustawione było na 2 godziny. Ale skoro można w Touch ustawić na 12 godzin, to jeżeli uważa ktoś za słuszne, niech sobie tak ustawia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.