Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, franekkimono123 napisał:

Witam

Jestem tutaj nowy

na już (tak doradzali według m2 podawanych) zakupić kocioł Tekla Bio Dracko Compact 12kW. (Nie wiem czy nie za mała moc tego kotła)

 mury niestety nie maja ocieplenia.

Do ogrzania jest 80m2 parteru plu 50m2 poddasza.

witaj wśród ofiar tekli :0 to żart

Nie jest za mały ale myśl o ociepleniu domu, to wyjdzie cię taniej niż opalanie z takimi stratami ciepła w mury

Ja mam kocioł o tej mocy 12kw na 100 m2 i załącza się na 6 godzin na dobę przy -8C docelowo mam jeszcze w planie podłaczyć poddasze 80 metrów z grzejnikami.

w ustawieniach nie pomogę mam slima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roszer

Witam
 

6 godzin temu, Roszer napisał:

witaj wśród ofiar tekli :0 to żart

Nie jest za mały ale myśl o ociepleniu domu, to wyjdzie cię taniej niż opalanie z takimi stratami ciepła w mury

Ja mam kocioł o tej mocy 12kw na 100 m2 i załącza się na 6 godzin na dobę przy -8C docelowo mam jeszcze w planie podłączyć poddasze 80 metrów z grzejnikami.

w ustawieniach nie pomogę mam slima

Aj tam każdy kocioł pewnie ma swoje ale nie ma ideału kotła i sterowania (chyba że się mylę 🤔

Co do ocieplenia to tak w przyszłym roku musowo albo wełna 15 albo styropian 15cm

Zapomniałem dodać jest CWU 140L

Powiedz mi proszę jak wygląda u ciebie spalanie masz jakieś dane dzień/miesiąc/rok (może być jakiś wykres fotka lub coś)

Widzę masz Bufor 500L powiedz mi dużo daje taki bufor przy takim piecu u ciebie?

P.S. Dzięki za odzew ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wracam z moim problemem. Zmieniłem ustawiena

Podawanie - 2,0

Nadmuch min - 30

Nadmuch max - 50

I nadal nic. Przez dobę spalone 30 kg pelletu i 9 rozpaleń kotła. Dom nagrzany temperatura na instalacji większa niż kocioł ma podawać, temperatura w domu o około 0,2 stopnia większa niż zadana na kotle.

Gdzie znika to ciepło? Sam nie wiem. Czy to może wina pelletu. Niby zalecany w mojej okolicy. Duży producent, wielu odbiorców, polecany przez instalatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba u ciebie tak zostanie. Mój dom jest nowy, trochę mniejszy, porządnie ocieplony i obecnie spala ok. 24kg na dobę a rozpaleń mam 10-12. Przyzwyczaj się. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 15:01, Roszer napisał:
Nie jest za mały ale myśl o ociepleniu domu, to wyjdzie cię taniej niż opalanie z takimi stratami ciepła w mury

Czy orientowałeś się jakie są teraz ceny roboty i materiałów ?
Gdybyś się orientował to zastanowił byś się dwa razy zanim napisałbyś powyższe 😉
Oczywiście po ociepleniu mniej spali o 30-40% paliwa, ale amortyzacja kosztów termomodernizacji będzie trwała ze dwie dekady.

  • Nie zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, liban napisał:

Czy orientowałeś się jakie są teraz ceny roboty i materiałów ?
Gdybyś się orientował to zastanowił byś się dwa razy zanim napisałbyś powyższe 😉
Oczywiście po ociepleniu mniej spali o 30-40% paliwa, ale amortyzacja kosztów termomodernizacji będzie trwała ze dwie dekady.

Oczywiście że się orientuje, ociepliłem dom w tym roku i zrobiłem to sam.Wydałem na materiał 6000zł Jeżeli pytasz kogoś o coś na forum to zaczekaj na odpowiedź, i nie nie zastanawiałem się dwa razy czy ocieplić, po prostu to zrobiłem jak gro ludzi mieszkających we własnych domach.

Gdybym nie ocieplił zużywał bym opału dwa razy więcej niż teraz czyli jakieś 30-40 kilo dziennie jak koledzy którzy kilka postów wyżej napisali swoje spalanie.

Nie wiem skąd ci przyszło do głowy ze ocieplenie budynku zwraca się przez dwadzieścia lat ja sądzę że zwróci się w dwa.

 

@Franekkimono123- Do zeszłego tygodnia średnia to worek olimpu dziennie, teraz są większe mrozy trochę wiało u mnie oraz grzałem całe 100m2 na 22C to poszło mi -średnia z tygodnia 20kg na dobę.

Bufor daje mi to że kocioł pali pellet w max mocy palnika w dużej temperaturze przez co wypala się pelet na biały pyłek dosłownie komorę mam białą, takie spalanie daje oszczędność opału, druga sprawa to częstotliwość rozpaleń to tylko dwa razy na dobę, raz zagrzewa bufor w czasie 4 do 6 godzin i raz zagrzewa wodę w CWU. kocioł ustawiony w automacie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ocieplać w przyszłym roku.
Zrezygnowałem ze względu na koszty.
Niestety nie mam czasu a przede wszystkim kompletnie nie znam się na budowlance.
Mam zasadę że jak coś nie potrafię to tego nie ruszam.
U mnie jest 370m2 ścian więc sam styropian to koszt min.15tyś.zł, tynki i robota i robi się suma 90tyś na gotowo.

Więc w moim przypadku to właśnie dwie dekady amortyzacji.
Może jak WFOŚiGW zwiększy grubo dopłaty do termomodernizacji to pomyśle o tym.

Teraz spalam okolo 5,5tony węgla w DS-ie.
Przesiadam się na pellet i raczej będzie to kocioł Tekla Compact 18kW.
Dlaczego Tekla?
Bo serwisanta mam prawie za płotem.
Pelletu spale powiedzmy z 8 ton.







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na youtube taką modyfikacje, wsyp do palnika przekręcony o 90* , odpowiada mi taka pozycja bo mogę ślimaka od tyłu podać i nic mi tu z przodu nie wystaje, robił ktoś coś takiego? jakieś zastrzeżenia ktoś zna?

IMG_20211211_160313.thumb.jpg.03086c98f06a5eee041fdaca488b0375.jpg

Drugie pytanie co to za procenty pojawiają się po wejściu w tryb serwis i wyjściu na ekranie temp.pomieszczenia?

1639253481183.thumb.jpg.d77e49ac71855d3f0e7ea2240aa2c208.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@liban  nie zwiększy, mozesz o tym zapomnieć, a jesli juz to bardzo nieznacznie ze i tak wyjdziesz na to samo za x okres czasu. m.in sila nabywcza kasy itd. Czekaj do 2030 roku, moze na nowy porzadek swiata... Bez przesady... 90 tys nie wydadsz, tak ok 50 tys juz na gotowo

Edytowane przez zwalonygrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąleś kwotę 50tyś.
Zweryfikuj sobie to z dzisiejszymi cenami.
Przy moim metrażu 365m2 ścian m2 na gotowo musiałby kosztować niecałe 140zł. A taka cena to była kilka lat temu. Dzisiaj to 220-240za m2 na gotowo. Zależy jaki styropian, tynki itd.
Ja żebym dostał dofinansowanie muszę położyć 15cm grafit.









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz. Nikt Ci za darmo nie wlezie na rusztowanie. Pogadaj z tymi swoimi budowlańcami to Ci wyjaśnią sytuacje.
I źle trafiłeś akurat bo wycene robił mi ktoś z rodziny i to przy mnie wyliczył ile i czego i jaka cena.
Styro kosztował 150 zł m3. Dzisiaj 310zł m3. Robota kilka lat temu na gotowo 50zł m2 dzisiaj około 100zł. Pozostają jeszcze tynki, kleje, siatki itd.
Więc jeżeli chcesz nazywać kogoś jeleniem to się dobrze zastanów.








Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dobra liban tylko pomyśl i zweryfikuj.
I nie zrobie tego za te pieniądze.
Bo nie jestem jeleniem. ;)
Ale widze że masz blade pojęcie jak to teraz wygląda bo to beznadziejne dofinansowanie to w sumie 28tysi w moim przypadku. Faktura 8%.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pewnie nie ocieplisz jak wszystko przeliczysz.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe ile zeżrą te nasze Tekle w nieocieplonych naszych chałupach. ;)
Ja liczę się ze spalaniem przy przy temp.minusowych na poziomie 40-50kg/24h.
A jak to będzie i na ile będę potrafił odpowiednio ustawić kocioł to życie pokaże w przyszłym sezonie.
Teraz palę w dzień(9-20) i na noc wygaszam. I tak będę chciał działać na pelletowcu.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to kocioł doskonały, ale mam serwisanta b.blisko i dlatego wybrałem tą firmę, żeby w razie jakiejś awarii była szybka reakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoją Teklą jadę już szósty sezon i jak dotąd żadnej awarii nie miałem, nawet zapalarka jest wciąż od nowości. Moim zadaniem kocioł za dużo pali, jak słyszę znajomych którzy mają kotły innych firm, że im idzie worek na dzień to zazdroszczę... Poza tym ślimak palnika głośno pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 14:32, Krzoks napisał:

czyli mam ustawić podawanie tak aby kocioł miał odpowiednią moc do nagrzania instalacji i C.W.U., a modulacja może trwać nawet kilka godzin? Tylko co wtedy z dmuchawą? Podczas modulacji chodzi z mocą 90-100% i czy tak ma być?

Dotychczas miałem styczność tylko z kotłami na ekogroszek i śmieciuchami więc nie wiem jak działa pelletowy, stąd moje pytania. Moje założenie było takie, że kocioł ma szybko osiągnąć zadaną temperaturę (modulacja) i następnie powoli oddawać ciepło do instalacji, ale widzę, że się myliłem i jak dobrze rozumiem mam byc odwrotnie

O nadmuchu ci już napisali, że za duży.
Co do twojego założenia, że kocioł ma szybko osiągnąć zadaną temperaturę i następnie powoli oddawać ciepło do instalacji. Takie coś, to tylko przy buforze, a nie przy kotle o mocy 18kW. Nie wiem o ile większą musiałbyś mieć pojemność wodną kotła, a o ile mniejszą pojemność wodną w instalacji, żeby to tak działało. Ja mam potwora 35kW i jak się pompa CO włączy na wygaszonym piecu, na którym jest temperatura 77 stopni (mam zadaną 70, ale do tyle podbija przy wygaszeniu), to i tak pół godziny później musi się znowu odpalać, bo jego temperatura spadła do 50 stopni (mam histerezę 20).

 

W dniu 9.12.2021 o 19:20, franekkimono123 napisał:

Witam

Jestem tutaj nowy

Może zacznę tak. Z przyczyn losowych (pękł stary piec CO) musieliśmy na już (tak doradzali według m2 podawanych) zakupić kocioł Tekla Bio Dracko Compact 12kW. (Nie wiem czy nie za mała moc tego kotła)

Mamy dom stary poniemiecki :
poddasze ocieplone wełna 20cm aż do szczytu, strop 25cm wełny, mury niestety nie maja ocieplenia.

Do ogrzania jest 80m2 parteru plu 50m2 poddasza.

Zamontowane są tak w kotle:

pompa CO1
pompa CWU
zawór 4drożny z siłownikiem (140s cykl)

Jest jeszcze pompa przewałowa mieszająca wodę wychodzącą z kotła zaraz i na powrót puszczająca.

Czujnik pogodowy na zewnątrz od tej zimniejszej strony

Termostat pokojowy w najzimniejszym pokoju w domu

 

Dodam tylko że dom był wychłodzony przez 8dni (dogrzewane nagrzewnicami elektrycznymi)

Nie wiem czy z braku doświadczenie nie mogę go ustawić aby było poprawnie do moich warunków


Jeśli ktoś mi pomoże poprawnie ustawić ten kocioł to postawie mu flaszkę.

Poniżej dam filmik co i jak.
https://youtu.be/iuzcuj02uCg

Ja wprawdzie nie mam Toucha, tylko Slima, ale jako że napisy są po polsku, to rzuciło mi się na tym filmiku w oczy parę rzeczy do poporawy.

Histereza wyłączenia 0? Standardowo w Slimie jest 5, a w Touchu do regulacji, ale raczej myślałem, że ludzie będą to podnosili w górę, a nie w dół...

Histereza temperatury pokojowej 1,5 stopnia to strasznie dużo. No ale to już kwestia twojej wygody. Ja przy takiej histerezie miałbym już bardzo dużą wygodę, wręcz błogi spokój, bo domownicy by mnie zabili. Teraz już warczą, jak jest 0,5. Poza tym masz ustawioną stałą pompę, która przy takiej histerezie jest bez sensu. Ja mam przy stałej pompie histerezę 0,1, a gdyby się dało, to ustawiłbym 0.

Z tego co piszesz, to masz czujnik pogodowy, a CO masz ustawione na sterowanie ręczne z temperaturą zadaną na grzejniki 65. Ustaw sobie na pogodowy i zmień te 3 progi dla -20, 0 i 10 stopni, bo na chwilę obecną są ustawione bez sensu. Jak masz stałą pompę, to daj początkowo powiedzmy 50-40-30 i obserwuj, a potem zwiększaj/zmniejszaj.

Czujnik pokojowy "termostat"? Nie wiem co innego tam idzie wskazać. Pisałeś, że masz "termostat pokojowy", ale domyślam się, że masz po prostu czujnik temperatury pokojowej i coś takiego powinieneś tam wskazać, bo dla mnie termostat to pokrętło na grzejniku.

MIN temperatura CO pomp 20 stopni to chyba za mało? Nie wiem, czy masz podłogówkę, czy grzejniki, ale nawet przy podłogówce to mało. Skoro zadana w pokoju to 21 stopni, to jaki jest sens grzać podłogę 20 stopniami? A grzejników to już w ogóle. Ja mam grzejniki i mam ustawione na 33.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoją Teklą jadę już szósty sezon i jak dotąd żadnej awarii nie miałem, nawet zapalarka jest wciąż od nowości. Moim zadaniem kocioł za dużo pali, jak słyszę znajomych którzy mają kotły innych firm, że im idzie worek na dzień to zazdroszczę... Poza tym ślimak palnika głośno pracuje. 
Potrafił Byś określić procentowo o ile to spalanie wg Ciebie jest za duże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.