Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Okman napisał:

Moim zdaniem masz ustawione za małe podawanie

Albo ewentualnie może zwiększyć minimalną moc. Jeśli tak faktycznie jest, jak piszesz, że gaśnie z powodu zbyt małej dawki.

 

P.S. Co wy z tym ważeniem? Przecież to nie ma na nic wpływu, jeśli chodzi o działanie sterownika. Jak źle zważycie, to co najwyżej będzie was kłamał co do ilości spalanego peletu i co do aktualnej mocy kotła. Ale palnik tak na serio steruje się tylko podawaniem (w tym sposobem modulacji), nadmuchem i progiem foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Okman napisał:

Moim zdaniem masz ustawione za małe podawanie i kiedy dochodzi do zadanej to modulacja powoduje to, że spada moc palnika żeby nie przekroczyło temp. zadanej w związku z tym spada też podawanie. Podawanie przy tej małej mocy spada na tyle że nie ma pelletu w palniku lub jest go bardzo mało i wtedy jest "Brak ognia/opału".Nie sugeruj się instrukcją. To są tylko wartości poglądowe. Przeważyłeś ten nowy pellet?

Tak, ważyłem. Z testu wyszło mi 3 kg w 600 sekund. Stąd moje 18 kg w godzinę. Gdy ustawiłem większe podawanie sytuacja wyglądała podobnie. Próbowałem od 2,8 do 3,5/s

 

8 minut temu, Ozi80 napisał:

Albo ewentualnie może zwiększyć minimalną moc. Jeśli tak faktycznie jest, jak piszesz, że gaśnie z powodu zbyt małej dawki.

 

P.S. Co wy z tym ważeniem? Przecież to nie ma na nic wpływu, jeśli chodzi o działanie sterownika. Jak źle zważycie, to co najwyżej będzie was kłamał co do ilości spalanego peletu i co do aktualnej mocy kotła. Ale palnik tak na serio steruje się tylko podawaniem (w tym sposobem modulacji), nadmuchem i progiem foto.

Miałem ustawioną na 50%, spróbuję z 55%. Dziękuję za radę. Dam znać czy pomoże. Ogólnie to jakich wartości trzymać się, w tym parametrze mocy minimalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ozi80 napisał:

Albo ewentualnie może zwiększyć minimalną moc. Jeśli tak faktycznie jest, jak piszesz, że gaśnie z powodu zbyt małej dawki.

 

P.S. Co wy z tym ważeniem? Przecież to nie ma na nic wpływu, jeśli chodzi o działanie sterownika. Jak źle zważycie, to co najwyżej będzie was kłamał co do ilości spalanego peletu i co do aktualnej mocy kotła. Ale palnik tak na serio steruje się tylko podawaniem (w tym sposobem modulacji), nadmuchem i progiem foto.

Zgadza się. Tylko że kolega pisze że ustawił ślimak na 18 kg. na dobę na poprzednim pellecie i PATRZY  że schodzi mu  0,75 kg/h. I było wszystko ok. Ale nowy pellet może być dużo  lżejszy co daje fizycznie mniejsze jego ilości do palnika. Ozi zmniejsz lub zwiększ w naszym Slimie "ilość paliwa test" i zobaczysz jaka jest różnica w podawaniu na godzinę. Jeżeli ktoś na to patrzy to przy zmianie pelletu na lżejszy lub cięższy ( bardziej luźny lub bardziej zbity) bez zmiany parametru "ilość paliwa test",czyli bez przeważenia będzie widział cały czas że schodzi mu 0.75 kg./h i przy cięższym pellecie i przy lżejszym.Daje to taki efekt że w pierwszym przypadku kocioł może się przegrzewać i wygaszać a w drugim może być sytuacja którą opisuje kolega.

2 godziny temu, xs7 napisał:

 Sprawdzałem ślimak podaje 18 Kg na na dobę

Ten sterownik to Touch?Bo w Slimie nie ma  parametru podawania na dobę.W Slimie można sobie tylko obliczyć spalanie na dobę mnożąc spalanie na godzinę przez 24 bo takowe akurat jest.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Okman napisał:

Ten sterownik to Touch?Bo w Slimie nie ma  parametru podawania na dobę.W Slimie można sobie tylko obliczyć spalanie na dobę mnożąc spalanie na godzinę przez 24 bo takowe akurat jest.

Tak, igneoTouch v2.92 TE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może za dużo ustawione jest podawanie i zasypuje  na palnik nie spala robi się spiek i gaśnie. Miałem kiedyś podobnie. Teraz mam ustawione 1.8 podawanie i pyłek jest A były spieki. Pisałem niedawno nawet o tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziele się z wami takim przypadkiem który mnie spotkał wczoraj

Trzynaście godzin wstecz wyłączali i włączali prąd, w sterowniku slim Tekli "zagrzej teraz" było po tym cały czas na "tak" po tej sekundowej przerwie, zachowanie kotła było takie że mimo osiągnięcia wymaganej temperatury wody kocioł próbował się załączać,jak widać na wykresie. Nawet jest moment że odpala tylko grzałkę .

Pomogło wyłączenie z prądu kotła na minute i ustawienia wróciły do prawidłowych wartości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów

wątek już czytam od jakiegoś czasu, lecz potrzebuję pomocy na już bo mi pelletu ubywa, a przeczytanie całego wątku zajmie z dobrych parę dni.

jestem posiadaczem kotła Tekla Draco Bio Compact FII 18kw. Zamontowany w czerwcu tego roku, więc jest to mój pierwszy sezon grzewczy. Dom około 150m2 do ogrzania + piwnica ogrzewana rurami zasilającymi. DOm z lat 70-tych, instalacja stara z grzejnikami aluminium. Kocioł pracuje na zaworze 4D z siłownikiem, sterowanie pokojowe CTP1 i pogodówka. Na czopuchu regulator ciągu i zetka z wentylacją w kotłowni.

mój problem to duże spalanie pelletu. Od początku listopada poszła już paleta opału. Dziś zużycie przy temperaturze ok -2 to prawie 40kg / dobę. próbowałem różnych ustawień z forum i wciąż to samo, czy praca w manualu, czy automatyczna.

moje ustawienia przy pracy manualnej:

Kocioł

Temperatura zadana - 65

Histereza załączenia - 15

Histereza wyłączenia - 0

Minimalna temp.pomp - 45

Wybieg pompy - 20

Minimalna temp. powrotu - 50

Palnik

Korekta powietrza - 24

Moc min - 30

Moc max - 100

Wartość opałowa - 4,6

Ilość paliwa test - 17,7

Podawanie max - 5,4

Wstępna dawka paliwa - 20

Próg foto - 30

Moc dmuchawy rozpalanie - 40

Moc dmuchawy rozżarzanie - 40

Moc dmuchawy wygaszanie - 50

Czas rozżarzania - 1

ROzżarzane paliwo - 20

Czas wygaszania - 3

Tlen dla mocy 30% - 12

Tlen dla mocy 100% - 8

Odstęp czyszczenia - 3

Czas pauzy - 0

Moc w pauzie - 10

Dmuchawa w pauzie - 20%

Szybkość modulacji mocy - 10

Ogrzewanie

Temp. komfortowa - 22

temp. ekonomiczna - 20,5

Histereza - 0,5

Tryb pracy - pogodowy

Temperatura CO zadana ręcznie - 50

Temperatura CO dla -20 / 0 / 10 - 60/45/30

Zwiększenie temperatury źródła - 10

Temp. maksymalna - 70

Wsp. korekcji t. CO - 6

Obniżenie temperatury CO - 5

MIN temperatura CO pomp - 45

Czas mieszacza - 120

Stała pompa - tak

Dodam jeszcze, że pellet spala się bardzo dobrze, żadnych spieków tylko pył.

Proszę bardzo o pomoc bo przeraża mnie wizja minusowych temperatur

 

 

Edytowane przez Krzoks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2021 o 10:15, Ozi80 napisał:

No to zaznaczone na zielono to rozpalanie:

image.png.94b2ecfaf2fce1827c4ab591405d362f.png

Nie masz VideNet? Zobaczylibyśmy dokładniej.

W każdym razie widać, że za pierwszym razem się nie rozpalił, a za drugim razem tak. Potem po godzinie znowu rozpoczął rozpalanie i jak mu się udało, to chwilę popracował na najniższej mocy i wygasił, bo już przebił temperaturę zadaną o 5 stopni.

Teraz dwa pytania:
1. Czy te pierwsze rozpalanie się faktycznie nie udało, czy też płomień był, a czujnik foto kłamał, że nie było?
2. Czy te trzecie rozpalanie było z powodu tego, że stracił się płomień, czy też dlatego że masz ustawiony max czas pracy palnika na 1 godzinę (nawet nie pamiętam, czy tak krótki czas da się ustawić)?

W każdym razie, jeśli masz płomień, a sterownik pokazuje ci odczyt foto na poziomie 4, to znaczy że czujnik jest albo zepsuty albo zasłonięty. Mi 4 pokazuje, jak jest całkiem ciemno, co też jest błędem (powinno być zero), ale na szczęście nie wpływającym na pracę sterownika. Przy normalnym płomieniu czasem nawet przekracza mi 200.

image.png.935f986bebda36fc8facf96ad16d970f.png
 

Teraz ta kwestia:

Nie do końca rozumiem, bo na powyższym wykresie nie widać, żeby palnik nie podawał peletu, czyścił się i rozpalał ponownie. Cały czas pracuje z mocą 100%, na co wskazuje ta pozioma kreska:

image.png.541c38e88baffaed3ea4a7c5efcb4cd0.png

Jeśli masz temperaturę zadaną 65, to faktycznie trochę za niską temperaturę trzyma. Musiałbyś zwiększyć podawanie. Jaką masz temperaturę startu pomp? Czy czasem w zaznaczonych poniżej na zielono momentach nie wyłączyły się pompy, bo temperatura kotła zeszła zbyt nisko?

image.png.d26e4988c7a063237cca8750669e2c41.png

 

P.S. Musisz mieć taki duży nadmuch?

image.png.08d7755339a5db65651d9f158585e2a6.png

Odpowiadając na twoje pytanie.

1. Płomień był tylko nie osiągnął min 5 ( tak muszę mieć ustawiony próg foto)

2. Chyba czujnik nie wykrył plomienia, czas pracy palnika mam ustawiony na 12h

image.png.d26e4988c7a063237cca8750669e2c41.pngTutaj te spadki spowodowane są brakiem podawania peletu, jakiś błąd w programie bo wtedy ustawiłem powietrze max na 100%, gdy powróciłem do ustawień wcześniejszych takiej sytuacji juz nie miałem. Dziwne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Krzoks napisał:

witam wszystkich forumowiczów

wątek już czytam........................

Dodam jeszcze, że pellet spala się bardzo dobrze, żadnych spieków tylko pył.

Proszę bardzo o pomoc bo przeraża mnie wizja minusowych temperatur

 

 

Stara technologia budowy 70lata "wskaźniki zachowania ciepła konstrukcji z bloków żużlowych są znacznie gorsze od budynków wykonanych z cegły lub drewna. Dlatego domy wykonane z tego materiału wymagają dodatkowej izolacji."

Styropian 10cm to trochę mało, gorsze ocieplenie, piszesz 150m2 dwa piętra ale piwnicy nie liczysz a ciepło odbiera, o dachu nic nie napisałeś może też goły bez styropapy czy wełny.Okna jakie?

Pelet ci się dobrze wypala, myślę ze to tylko wina izolacji budynku. Ale zaznacze ze znawcą nie jestem tylko tak wydedukowałem z opisu, na twoich ustawieniach się nie znam może ktoś z forum je przejrzy i podpowie.

Nie bój się minusowych temperatur bardziej martw się o wiatr który odbiera ciepło z budynku im mocniej wieje tym szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krzoks napisał:

witam wszystkich forumowiczów

wątek już czytam od jakiegoś czasu, lecz potrzebuję pomocy na już bo mi pelletu ubywa, a przeczytanie całego wątku zajmie z dobrych parę dni.

jestem posiadaczem kotła Tekla Draco Bio Compact FII 18kw. Zamontowany w czerwcu tego roku, więc jest to mój pierwszy sezon grzewczy. Dom około 150m2 do ogrzania + piwnica ogrzewana rurami zasilającymi. DOm z lat 70-tych, instalacja stara z grzejnikami aluminium. Kocioł pracuje na zaworze 4D z siłownikiem, sterowanie pokojowe CTP1 i pogodówka. Na czopuchu regulator ciągu i zetka z wentylacją w kotłowni.

mój problem to duże spalanie pelletu. Od początku listopada poszła już paleta opału. Dziś zużycie przy temperaturze ok -2 to prawie 40kg / dobę. próbowałem różnych ustawień z forum i wciąż to samo, czy praca w manualu, czy automatyczna.

moje ustawienia przy pracy manualnej:

Kocioł

Temperatura zadana - 65

Histereza załączenia - 15

Histereza wyłączenia - 0

Minimalna temp.pomp - 45

Wybieg pompy - 20

Minimalna temp. powrotu - 50

Palnik

Korekta powietrza - 24

Moc min - 30

Moc max - 100

Wartość opałowa - 4,6

Ilość paliwa test - 17,7

Podawanie max - 5,4

Wstępna dawka paliwa - 20

Próg foto - 30

Moc dmuchawy rozpalanie - 40

Moc dmuchawy rozżarzanie - 40

Moc dmuchawy wygaszanie - 50

Czas rozżarzania - 1

ROzżarzane paliwo - 20

Czas wygaszania - 3

Tlen dla mocy 30% - 12

Tlen dla mocy 100% - 8

Odstęp czyszczenia - 3

Czas pauzy - 0

Moc w pauzie - 10

Dmuchawa w pauzie - 20%

Szybkość modulacji mocy - 10

Ogrzewanie

Temp. komfortowa - 22

temp. ekonomiczna - 20,5

Histereza - 0,5

Tryb pracy - pogodowy

Temperatura CO zadana ręcznie - 50

Temperatura CO dla -20 / 0 / 10 - 60/45/30

Zwiększenie temperatury źródła - 10

Temp. maksymalna - 70

Wsp. korekcji t. CO - 6

Obniżenie temperatury CO - 5

MIN temperatura CO pomp - 45

Czas mieszacza - 120

Stała pompa - tak

Dodam jeszcze, że pellet spala się bardzo dobrze, żadnych spieków tylko pył.

Proszę bardzo o pomoc bo przeraża mnie wizja minusowych temperatur

 

 

Wiem że nie ma co porównywać ustawień z innymi kotłami, ale ustawione masz dosyć duże podawanie (5,4) przy "ilość paliwa test" 17,7.Ja mam odpowiednio 1,8 i "ilość paliwa test" 19.Spala mi wtedy 1kg/h. Spójrz u siebie i kg/h ci spala przy twoich ustawieniach i będziesz miał odpowiedź dlaczego tak dużo pelletu ci schodzi.No ale tak jak pisał @Roszer może Twój budynek potrzebuje tyle energii i nic z tym nie zrobisz. Istnieje też taka możliwość że przy takim podawaniu duża ilość ciepła idzie w komin. Kocioł dochodzi do zadanej? Jeżeli tak to jak często na dobę się odpala i wygasza? Zauważ że przy każdym odpalaniu pobiera sporo pelletu. A może nie dochodzi do zadanej...Napisz jak z tym jest u Ciebie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na wszystkie pytania:

Poddasze nie ocieplone, ale jest warstwa styropianu na stropie i na tym wylewka. Okna plastikowe 2 - szybowe. Raczej wiatr nie wieje do środka.

Co do podawania to mam je tak ustawione aby piec przy 100% osiągał 18 Kw, ale mogę w tym ustawieniu się mylić.

Spala około 2,4 kg/h i w ciągu ostatnich 48h ilość rozpaleń to  około 20 +/-

Tylko że na tym podawaniu to kocioł podczas modulacji ma moc około 60% i wtedy takie spalanie. Jeżeli zmniejszę podawanie np na 3 to wtedy moc kotła przy 100% - 11 Kw i spalanie 2,6 kg/h

Przy ustawieniu spalana na 5 - moc kotła przy 100% wynosi 18 KW i spalanie mam wtedy 4,4 kg/h

Temperaturę zadaną osiąga bez problemu.

 

Edytowane przez Krzoks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2021 o 23:16, Krzoks napisał:

MIN temperatura CO pomp - 45

No to jest ewidentny błąd. Jesteś już którąś osobą, która myli ten parametr z tym:

W dniu 5.12.2021 o 23:16, Krzoks napisał:

Minimalna temp.pomp - 45

Ten drugi owszem 45, ale ten pierwszy to co najwyżej 35. Ja mam ustawione chyba na 33. Doczytaj dokładnie jaka jest różnica między nimi, bo jest diametralna.

 

Tak, jak Okman wydaje mi się też, że podawanie za duże.

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Spala około 2,4 kg/h

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Jeżeli zmniejszę podawanie np na 3 to wtedy moc kotła przy 100% - 11 Kw i spalanie 2,6 kg/h

Skąd ty bierzesz te liczby? Zerknąłeś na sterownik i tyle pokazywał? A zerknąłeś 5 minut później? Jak jest modulacja, to moc się zmienia i wtedy ten odczyt "spalane kg na godzinę" również się zmienia. Dlatego tym bym się nie sugerował, tylko przetestował na spokojnie przez kilka dni z mniejszym podawaniem. Tylko wtedy musisz śledzić, czy podawanie nie będzie za niskie i przez to kocioł nie będzie umiał nabrać odpowiedniej temperatury. Masz VideNet?

 

W dniu 3.12.2021 o 18:26, Okman napisał:

Zgadza się. Tylko że kolega pisze że ustawił ślimak na 18 kg. na dobę na poprzednim pellecie i PATRZY  że schodzi mu  0,75 kg/h. I było wszystko ok. Ale nowy pellet może być dużo  lżejszy co daje fizycznie mniejsze jego ilości do palnika. Ozi zmniejsz lub zwiększ w naszym Slimie "ilość paliwa test" i zobaczysz jaka jest różnica w podawaniu na godzinę. Jeżeli ktoś na to patrzy to przy zmianie pelletu na lżejszy lub cięższy ( bardziej luźny lub bardziej zbity) bez zmiany parametru "ilość paliwa test",czyli bez przeważenia będzie widział cały czas że schodzi mu 0.75 kg./h i przy cięższym pellecie i przy lżejszym.Daje to taki efekt że w pierwszym przypadku kocioł może się przegrzewać i wygaszać a w drugim może być sytuacja którą opisuje kolega.

Prawie całe to, co napisałeś jest prawdą. Prawie. Tak, przy zmianie "ilość paliwa test" będę widział na liczniku różnice w podawaniu na godzinę. Tak, bez zmiany tego parametru będę widział, że schodzi mi cały czas tyle samo. Ale ostatnie zdanie wg mnie jest nieprawdą, że będzie to miało wpływ na przegrzewanie lub wygaszanie. Niby z jakiej paki? Change my mind.

5wxh6i.jpg.96db46ef63afc7254f1abe31009556f8.jpg

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten sam kocioł i takie ustawienia:

---Palnik

Pow min 35

Pow max 50

Podawanie max 3,6

Moc min 50

Moc max 100

Ilość paliwa test 12,5

----CO

Min temp CO pomp 30

Tryb pracy pogodowy

Stała pompa TAK

----KOCIOŁ 

Temp zadana 69

temp min pomp 55

Tryb pracy ciągły 

histereza 12

Nie wiem, dlaczego dążysz do tego aby przy 100% mocy wyświetlał te 18KW. To jest marnowanie opału, bo napewno twój budynek w obecnym okresie tyle nie potrzebuje. Palnik na bank jest zasypany pelletem. 

 

Tak jak kolega Ozi napisał.... Parametr ilość paliwa test nie wpływa w żaden sposób na pracę palnika. To jest tylko i wyłącznie do wyświetlania ogólnej ilości spalonego paliwa, wyświetlania aktualnej mocy kotła i bieżącego zużycia paliwa na godzinę. Nic innego. Pracą palnika sterujesz tylko i wyłącznie przez zmianę podawania, ilości powietrza i ewentualnie mocą min-max co akurat zmienia podawanie o powietrze. 

Z doświadczenia powiem, że dobre pellety mają przesyp przez palnik stosunkowo nieduży 11-15kg/h

Kiedyś miałem takie tanie dziadostwo, że ilość paliwa test wychodziła 22kg/g i to już z podawaniem musiałem zejść tak nisko,że ślimak przy mocy minimalnej prawie się nie ruszał. Tragedia. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ozi80 napisał:

No to jest ewidentny błąd. Jesteś już którąś osobą, która myli ten parametr z tym:

Ten drugi owszem 45, ale ten pierwszy to co najwyżej 35. Ja mam ustawione chyba na 33. Doczytaj dokładnie jaka jest różnica między nimi, bo jest diametralna.

 

Tak, jak Okman wydaje mi się też, że podawanie za duże.

Skąd ty bierzesz te liczby? Zerknąłeś na sterownik i tyle pokazywał? A zerknąłeś 5 minut później? Jak jest modulacja, to moc się zmienia i wtedy ten odczyt "spalane kg na godzinę" również się zmienia. Dlatego tym bym się nie sugerował, tylko przetestował na spokojnie przez kilka dni z mniejszym podawaniem. Tylko wtedy musisz śledzić, czy podawanie nie będzie za niskie i przez to kocioł nie będzie umiał nabrać odpowiedniej temperatury. Masz VideNet?

 

Kocioł pracuje tak jak ustawił mi instalator przy odbiorze. Zmieniałem jedynie podawanie i kg/g.  Pomp nie ruszałem i nadmuchu również nie. Podawanie 5,5 wziąłem z tabelki w  instrukcji kotła. Na razie przestawiłem na 4 i będę obserwował.

Niestety nie mam VideNet

Czy to normalne, że przy modulacji pokazuje pracę dmuchawy 98-100%?

Wybaczcie moje pytania i wpisy, ale to jest mój pierwszy sezon grzewczy kotłem pelletowym i na razie uczę się.

8 godzin temu, mrekzo napisał:

U mnie ten sam kocioł i takie ustawienia:

---Palnik

Pow min 35

Pow max 50

Na swoim sterowniku nie widzę tych parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pow min" i "Pow max" to nadmuch minimalny i nadmuch maksymalny. Tak to wygląda w starym sterowniku Igneo Slim. W twoim Igneo Touch widzę, że to bardziej skomplikowane. Podyktowałeś tutaj:

Cytat

Korekta powietrza - 24
Moc dmuchawy rozpalanie - 40
Moc dmuchawy rozżarzanie - 40
Moc dmuchawy wygaszanie - 50
Dmuchawa w pauzie - 20%


Nie widzę tutaj nadmuchu minimalnego, ani maksymalnego, nie wiem jak działa ta korekta, więc niestety nie odpowiem ci na pytanie "czy to normalne, że przy modulacji pokazuje pracę dmuchawy 98-100%".

Natomiast będę się upierał, żebyś znacznie obniżył wartość tego parametru:

Cytat

MIN temperatura CO pomp - 45

 

Godzinę temu, Krzoks napisał:

Niestety nie mam VideNet

To spróbuj zaobserwować sam na sterowniku wykres: czemu ci się aż 10 razy na dobę rozpala.
Czy tak często nagrzewasz dom powyżej zadanej temperatury pokojowej, że wyłącza się pompa CO, mimo że jest ustawiona na stałą? I wtedy palnik gaśnie i po chwili znowu się rozpala, bo pompa z powrotem ruszyła?
A może pompa cały czas pracuje, a ty masz za wysoką moc kotła i co chwilę przekracza temperaturę zadaną kotła, przez co się wygasza i za chwilę znowu odpala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ten parametr "MIN temperatura CO pomp - 45"  na 35. Podawanie mam ustawiłem na 4,0.

I po dobie obserwacji mam spalanie teraz około 40 kg/dobę. kocioł nadal rozpalał sie około 8 razy. Na zewnątrz mam około -6. w nocy -11

W domu mam zadaną temperaturę i to jest dziwne. Czy modulacja trwa przy takim podawaniu tak długo? Z mojej dzisiejszej obserwacji :

18:19 - temperatura 48,3 st na kotle

18:39 - temperatura 56 st

18:57 - temp 64 st

23 godziny temu, Ozi80 napisał:

To spróbuj zaobserwować sam na sterowniku wykres: czemu ci się aż 10 razy na dobę rozpala.

Czy tak często nagrzewasz dom powyżej zadanej temperatury pokojowej, że wyłącza się pompa CO, mimo że jest ustawiona na stałą? I wtedy palnik gaśnie i po chwili znowu się rozpala, bo pompa z powrotem ruszyła?
A może pompa cały czas pracuje, a ty masz za wysoką moc kotła i co chwilę przekracza temperaturę zadaną kotła, przez co się wygasza i za chwilę znowu odpala?

W instalacji woda ma około 50 st i taka jest puszczana przez kocioł więc nie ma co dogrzewać. Wczoraj kocioł osiągnął temperaturę 70st wygasił się t ta zaczęła spadać mniej więcej 0,1 st co parę sekund, około 10st / 15min. i to może być przyczyna częstego rozpalania. Po prostu w ciągu niecałej godziny kocioł wychładza się o wartość histerezy i się rozpala. Czy to możliwe, że mimo regulatora ciągu na czopuchu ciepło idzie w komin? Regulator działa, temperaturę mam w domu raczej stałą, brak dużych wahań w pomieszczeniu gdzie jest czujnik.

Niestety mam zwykły regulator pokojowy na pokrętło CTP-02 na przewodzie, więc nie mogę podejrzeć wykresów.

W ustawieniach palnika mam jeszcze możliwość zmiany mocy dmuchawyIMG_3736.thumb.JPG.b4bd5b28e9c9a8ba622e772553280039.JPG

Edytowane przez Krzoks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam co chcesz nam przekazać...

12 godzin temu, Krzoks napisał:

W domu mam zadaną temperaturę i to jest dziwne.

Co jest dziwnego w tym, że w domu masz zadaną temperaturę?

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Czy modulacja trwa przy takim podawaniu tak długo?

Modulacja może trwać 24 godziny na dobę i nie oznacza to, że ma spalić za dużo peletu.

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

W instalacji woda ma około 50 st i taka jest puszczana przez kocioł więc nie ma co dogrzewać.

Tego zdania to już w ogóle nie rozumiem. Ale jeśli na grzejniki ci idzie non stop 50 stopni i w domu temperatura nie rośnie, tylko jest stała, to potwierdza się to, co pisali poprzednicy - ciepło ci gdzieś ucieka.

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Wczoraj kocioł osiągnął temperaturę 70st wygasił się t ta zaczęła spadać mniej więcej 0,1 st co parę sekund, około 10st / 15min. i to może być przyczyna częstego rozpalania.

Tak. Przyczyną rozpalania jest wcześniejsze wygaszanie.

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Po prostu w ciągu niecałej godziny kocioł wychładza się o wartość histerezy i się rozpala.

Jeśli pompa pracuje to logiczne, że się wychłodzi w ciągu godziny.

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Czy to możliwe, że mimo regulatora ciągu na czopuchu ciepło idzie w komin?

Regulator ciągu ma znaczenie podczas gdy w piecu się pali, a nie gdy jest wygaszone, a ciepło leci na grzejniki.

 

12 godzin temu, Krzoks napisał:

Niestety mam zwykły regulator pokojowy na pokrętło CTP-02 na przewodzie, więc nie mogę podejrzeć wykresów.

Wykresy nie są na regulatorze pokojowym, tylko na module internetowym. Ale wykres też jest i w wyświetlaczu sterownika na piecu. Przynajmniej w starym Slimie jest, więc nie wierzę, że w nowszym Touch go zlikwidowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam ustawić podawanie tak aby kocioł miał odpowiednią moc do nagrzania instalacji i C.W.U., a modulacja może trwać nawet kilka godzin? Tylko co wtedy z dmuchawą? Podczas modulacji chodzi z mocą 90-100% i czy tak ma być?

Dotychczas miałem styczność tylko z kotłami na ekogroszek i śmieciuchami więc nie wiem jak działa pelletowy, stąd moje pytania. Moje założenie było takie, że kocioł ma szybko osiągnąć zadaną temperaturę (modulacja) i następnie powoli oddawać ciepło do instalacji, ale widzę, że się myliłem i jak dobrze rozumiem mam byc odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam. Ale jak pisałem wcześniej nie mam takiego ustawienia w sterowniku jak:

---Palnik

Pow min 35

Pow max 50

Natomiast mam: Korekta powietrza  i to zmieniłem z 24 na 0. Teraz dmuchawa pracuje max na 60%. Ewentualnie mogę jeszcze zmienić te ustawienia które wrzuciłem na zdjęciu czyli Moc dmuchawy modulacja. Jaki masz sterownik? Bo u mnie touch.

13 godzin temu, Ozi80 napisał:

Wykresy nie są na regulatorze pokojowym, tylko na module internetowym. Ale wykres też jest i w wyświetlaczu sterownika na piecu. Przynajmniej w starym Slimie jest, więc nie wierzę, że w nowszym Touch go zlikwidowali.

W Touch chyba nie ma, ja nie widzę, a przejrzałem każde menu . Może tylko przez Vide Net

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem tutaj nowy

Może zacznę tak. Z przyczyn losowych (pękł stary piec CO) musieliśmy na już (tak doradzali według m2 podawanych) zakupić kocioł Tekla Bio Dracko Compact 12kW. (Nie wiem czy nie za mała moc tego kotła)

Mamy dom stary poniemiecki :
poddasze ocieplone wełna 20cm aż do szczytu, strop 25cm wełny, mury niestety nie maja ocieplenia.

Do ogrzania jest 80m2 parteru plu 50m2 poddasza.

Zamontowane są tak w kotle:

pompa CO1
pompa CWU
zawór 4drożny z siłownikiem (140s cykl)

Jest jeszcze pompa przewałowa mieszająca wodę wychodzącą z kotła zaraz i na powrót puszczająca.

Czujnik pogodowy na zewnątrz od tej zimniejszej strony

Termostat pokojowy w najzimniejszym pokoju w domu

 

Dodam tylko że dom był wychłodzony przez 8dni (dogrzewane nagrzewnicami elektrycznymi)

Nie wiem czy z braku doświadczenie nie mogę go ustawić aby było poprawnie do moich warunków


Jeśli ktoś mi pomoże poprawnie ustawić ten kocioł to postawie mu flaszkę.

Poniżej dam filmik co i jak.
https://youtu.be/iuzcuj02uCg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.