Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zmieniłem na skokową i zobaczymy jak będzie. Zauważyłem, że jak załączyły się pompy od CWO to przy ustawieniach, które miałem na mocy 30% lekko spadało, potem temp. spadła do poniżej tych -4 od zadania na kotle (u mnie 66stC, bo mam ustawiony piec na 70stC), następnie zaczął znowu grzać na 100% i docelowo dłużej chodził przy zadanej tej temperaturze. Więc może ta skokowa jest lepsza dla ciągłej pracy pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Te wszelkie ustawienia w stale zamieszkalym domu nie maja za wiele wspolnego z ekonomika.Najwazniejszym jest utrzymanie stalej temp. 24 godz na dobe. Wszelkie obnizenia nocne nie maja wiele sensu. A juz wogole przy podlogowce, ktora to ma potezna bezwladnosc. Wolno sie nagrzewa i wolno stygnie. Najlepiej ustawic taka temp. w jakiej czujemy sie komfortowo i utrzymywac ja cala dobe. Jedynie w przypadku CWU i jej malego lub ograniczonego czasowo zuzycia mozna sobie pozwoloc na harmonogramy grzania czasowe.

Dlatego jestem mocno zdziwiony tym, jak ma nastawiony kocioł Boryssov.  Czyli duża histereza temperatury pokojowej przy ogrzewaniu podłogowym. Ale myślę, że jak tam zamieszka, to nieco skoryguje nastawy. W ogóle to całe porównywanie spalania w waszych domach, gdzie jeden mieszka i pali kominkiem, a inny go dopiero buduje, to jest o kant d... rozbić.  ;)

 

11 godzin temu, 0laSz napisał:

Visitor dziękuje bardzo, tak właśnie myślałam że powinno się utrzymywać stałą temp. 

To też zależy od tego, czy masz w większości domu podłogówkę, czy grzejniki. Z tego co tu napisałaś, to nie wiadomo:

12 godzin temu, 0laSz napisał:

120m2, ogrzewanie podłogowe a w pokojach grzejniki

Ja w nocy nie ogrzewam domu, mam grzejniki. Może nie spaliłby mi więcej, gdybym w nocy ogrzewał, ale wolę spać jak jest chłodniej. No i rano fajne uczucie jak się człowiek budzi a grzejniki są ciepłe, bo wygrzewa się właśnie dom. Później w ciągu dnia już są co najwyżej letnie, bo mam stałą pompę i brak histerezy pokojowej.

 

11 godzin temu, IzaTom napisał:

Tez tak robiłem z podłogówkę ale mi sie co godzinę piec odpalał czyli gdzieś 20 razy na dobę :/ nie wiem jak grzać ta podłogówkę czujnikiem pokoju czy ciagle dodam ze nie mam czujnika pogodowego

Włącz stałą pompę i zostaw czujnik pokojowy. Jeśli palnik dalej będzie ci się odpalał 20 razy na dobę, to kombinuj z jego ustawianiem: na pewno z mocą (czyli z podawaniem). Jeśli masz Touch, to z histerezą wyłączania, wybiegiem pompy i ustawieniami pauzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Boryssov napisał:

Postanowiłem zmienić ustawienie pompy STAŁA POMPA na TAK. Do tej pory chodziło mi tak, że piec robił przestoje po 8 godzin i z powrotem nagrzewał dom. Od wczorajszego poranka działa non stop. Wykres kotła praktycznie stoi w miejscu i grzeje na poziomie 55 stopni. W domu temperatura wzrosła do 21.7 stopnia przy zmniejszeniu temperatury na ogrzewanie podłogowe do 29 stopni ( miałem wcześniej 31.5 stopnia puszczone na podłogę ). Z ciekawości poszedłem sprawdzić ile spalił bo wczoraj zasypałem do pełna. Minęła prawie doba a zjadło może 10-11kg ale przez cały dzień i noc ciepło dość mocno odczuwalne bo kocioł pracuje cały czas. Pracuje na bardzo niskiej mocy. Średnio palnik pokazuje 0.4kg/h czasami 0.5kg. Nastawy palnika mam 2.2, delikatnie zwiększyłem nadmuch od 30 do 50%. Być może to rozwiązanie będzie idealne dla mojej chałupy. 

O widzisz. Czyli jednak dobrze napisałem post wyżej, że dojdziesz do tego wniosku... Pisząc go, nie czytałem tego, co tu napisałeś.

 

29 minut temu, berserker888 napisał:

Ozzi a jakie na tą chwilę masz podawanie bo ty masz z tego co pamiętam też przewymiarowane kocioł. 

Podawanie mam 4,0 sek. Nie pamiętam dokładnie ile to daje mocy, ale chyba niecałe 20 kW, sprawdzę, jak wrócę do domu. A kocioł mam 35 kW, więc przewymiarowany. Wkrótce jednak będę ogrzewał nie 180m2, a 260m2, bo przystosowuję poddasze na pokoje mieszkalne. Ale może minąć kilka lat, aż do tego dojdzie, bo niespecjalnie mi się spieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dodać film na YT. Tam są ustawienia oraz jak to pracuje. Delikatny gwizd jaki słychać w tle to za mały zawór do podłogówki. Miał być 1cal a jest 3/4 cala. Do wymiany w przyszłym roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czytania panie panowie bufor nie jest lekiem na całe zło. Jak macie kotły z modulacja mocy to po cholerę bufor? Wyregulować palnik i instalacje a nie wydawać od razu kasę na bufor. To niczego nie zmieni. Teraz kotłem grzebecie chatę. Jak wstawicie bufor to grzać kotłem będziecie bufor a chatę grzać będziecie z bufora. Zapotrzebowanie na ciepło się nie zmieni. Tyle samo chata będzie potrzebować ciepła wiec o jakiś radykalnych różnicach e spalaniu można zapomnieć. Ewentualnie tylko z takich wynikających z innej sprawności kotła ładującego bufor.
A skoro tak to po co wydawać kasę na bufor? Dopracować prace kotła bez bufora i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Ozi80 napisał:

Dlatego jestem mocno zdziwiony tym, jak ma nastawiony kocioł Boryssov.  Czyli duża histereza temperatury pokojowej przy ogrzewaniu podłogowym. Ale myślę, że jak tam zamieszka, to nieco skoryguje nastawy. W ogóle to całe porównywanie spalania w waszych domach, gdzie jeden mieszka i pali kominkiem, a inny go dopiero buduje, to jest o kant d... rozbić.  ;)

 

To też zależy od tego, czy masz w większości domu podłogówkę, czy grzejniki. Z tego co tu napisałaś, to nie wiadomo:

Ja w nocy nie ogrzewam domu, mam grzejniki. Może nie spaliłby mi więcej, gdybym w nocy ogrzewał, ale wolę spać jak jest chłodniej. No i rano fajne uczucie jak się człowiek budzi a grzejniki są ciepłe, bo wygrzewa się właśnie dom. Później w ciągu dnia już są co najwyżej letnie, bo mam stałą pompę i brak histerezy pokojowej.

 

Włącz stałą pompę i zostaw czujnik pokojowy. Jeśli palnik dalej będzie ci się odpalał 20 razy na dobę, to kombinuj z jego ustawianiem: na pewno z mocą (czyli z podawaniem). Jeśli masz Touch, to z histerezą wyłączania, wybiegiem pompy i ustawieniami pauzy.

Tylko problem mam taki, że jak włącze stałą pompę w sterowniku to nic mi to nie daje, bo piętro, gdzie są grzejniki pompa i tak chodzi cały czas (ewentualnie program czasowy może to zmienić), natomiast żeby podłogówka chodziła cały czas to muszę dać na czujniku pokojowym wysoką temperaturę, aby nie był w stanie tego osiągnąć.

Lepiej jest, aby biegi na pompach były na wysokie czy niskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym wczoraj...bufor jest do kopciucha lub kominka. Nie redukuje spalania bo zapotrzebowania budynku na ciepło nie zmniejsza ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pastor napisał:

Ale czytaniaemoji1.png panie panowie bufor nie jest lekiem na całe zło. Jak macie kotły z modulacja mocy to po cholerę bufor? Wyregulować palnik i instalacje a nie wydawać od razu kasę na bufor. To niczego nie zmieni. Teraz kotłem grzebecie chatę. Jak wstawicie bufor to grzać kotłem będziecie bufor a chatę grzać będziecie z bufora. Zapotrzebowanie na ciepło się nie zmieni. Tyle samo chata będzie potrzebować ciepła wiec o jakiś radykalnych różnicach e spalaniu można zapomnieć. Ewentualnie tylko z takich wynikających z innej sprawności kotła ładującego bufor. 
A skoro tak to po co wydawać kasę na bufor? Dopracować prace kotła bez bufora i instalacji.

No niby tak, ale ja mam tytana 25kW, przewymiarowany na nowy 180m2 dom z rekuperacją i co bym nie zmienił to i tak spalanie na dzień dzisiejszy mam 25-28kg na dobę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ozi80 napisał:

O widzisz. Czyli jednak dobrze napisałem post wyżej, że dojdziesz do tego wniosku... Pisząc go, nie czytałem tego, co tu napisałeś.

 

Podawanie mam 4,0 sek. Nie pamiętam dokładnie ile to daje mocy, ale chyba niecałe 20 kW, sprawdzę, jak wrócę do domu. A kocioł mam 35 kW, więc przewymiarowany. Wkrótce jednak będę ogrzewał nie 180m2, a 260m2, bo przystosowuję poddasze na pokoje mieszkalne. Ale może minąć kilka lat, aż do tego dojdzie, bo niespecjalnie mi się spieszy.

Masz tryb FL2 czy skokowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest tak, że największym bólem są te rozpalania? i to tu idzie najwięcej peletu? Ja mam 25KW tytana o pojemności 25L i przy stałej pracy na podłogówce i grzejnikach średnio odpalał mi się 20 razy na dobę:/ Gdyby mi się udało wydłużyć ten czas pracy palnika to może było by lepiej, ale nie wiem do końca jak to zrobić, zmniejszanie podawania, mocy itp. nie pomaga.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba nic już nie mogę zrobić :(

Możesz.
Przyjrzyj się swojej instalacji. Przemysł sterowanie.
Zmień sposób prowadzenia kotła odpowiedni do jak piszesz przewymiarowanego kotła do twojej powierzchni.
Pomysł gdzie masz straty ciepła.
Czy nie puszczasz ciepła w komin?
Jest bardzo wiele czynników wpływających na spalanie.
Żeby cie pocieszyć powiem że kiedyś paliłem w kotle na groszek pelletem i przy 160m2 spaliłem Ok 25kg na dobę. Siedziałem myślałem i zszedłem do 16. Temperatura w domu 22 cały czas a nawet więcej czasami.
Teraz mam inny kocioł i średnio jak na dworze około 0 to spałam 15 kg. Ale tez mi to trochę zajęło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest tak, że największym bólem są te rozpalania? i to tu idzie najwięcej peletu? Ja mam 25KW tytana o pojemności 25L i przy stałej pracy na podłogówce i grzejnikach średnio odpalał mi się 20 razy na dobę:/ Gdyby mi się udało wydłużyć ten czas pracy palnika to może było by lepiej, ale nie wiem do końca jak to zrobić, zmniejszanie podawania, mocy itp. nie pomaga.

 

Mój kocioł tez ma 25 l pojemności a odpalam go 4 razy na dobę i od 22-8 nie pracuje wcale.

Pytanie czemu tyle razy się odpala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypałem dokładnie po 24 godzinach ciągłej pracy. Spalił więcej bo 13kg. Jednak w domu jest ciepło nawet za ciepło jak dla mnie. Nie wiem czy jeszcze nie skręcę ogrzewania podłogowego bo te 29 stopni na podłogę to może być za dużo.

IzaTom ile czasu masz ten kocioł? Ja swój rozgryzłem dopiero po około 2 miesiącach zabawy. Jeżeli kocioł ciągle Ci się wygasza to znaczy, że pracuje ze zbyt dużą mocą. Przekracza temperaturę zadaną i się gasi. Zdecydowanie lepiej zmniejszyć moc i obserwować. 

 

 

Edytowane przez Boryssov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pastor napisał:


Możesz.
Przyjrzyj się swojej instalacji. Przemysł sterowanie.
Zmień sposób prowadzenia kotła odpowiedni do jak piszesz przewymiarowanego kotła do twojej powierzchni.
Pomysł gdzie masz straty ciepła.
Czy nie puszczasz ciepła w komin?
Jest bardzo wiele czynników wpływających na spalanie.
Żeby cie pocieszyć powiem że kiedyś paliłem w kotle na groszek pelletem i przy 160m2 spaliłem Ok 25kg na dobę. Siedziałem myślałem i zszedłem do 16. Temperatura w domu 22 cały czas a nawet więcej czasami.
Teraz mam inny kocioł i średnio jak na dworze około 0 to spałam 15 kg. Ale tez mi to trochę zajęło.

Na kominie mam zamontowana ta nakładkę smartflow z polmaru. Bede kombinował, napewno zmiana na czujnik pogodowy i siłowniki na mieszaczu mogą pomoc bo teraz tego nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Boryssov napisał:

Zasypałem dokładnie po 24 godzinach ciągłej pracy. Spalił więcej bo 13kg. Jednak w domu jest ciepło nawet za ciepło jak dla mnie. Nie wiem czy jeszcze nie skręcę ogrzewania podłogowego bo te 29 stopni na podłogę to może być za dużo.

IzaTom ile czasu masz ten kocioł? Ja swój rozgryzłem dopiero po około 2 miesiącach zabawy. Jeżeli kocioł ciągle Ci się wygasza to znaczy, że pracuje ze zbyt dużą mocą. Przekracza temperaturę zadaną i się gasi. Zdecydowanie lepiej zmniejszyć moc i obserwować. 

 

 

Drugi sezon:) wiec pare miesięcy za mną :( a ciagle jakos nie widzę znacznej poprawy.    Ale jak zmniejszę moc to przy modelowaniu na 30% i podawania miałem 0,8kg/h nie było nawet płomienia. Może byc takie zjawisko? To coś złego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Boryssov napisał:

Udało mi się dodać film na YT. Tam są ustawienia oraz jak to pracuje. Delikatny gwizd jaki słychać w tle to za mały zawór do podłogówki. Miał być 1cal a jest 3/4 cala. Do wymiany w przyszłym roku.

 

Czy ja dobrze widzę, że ty przy ogrzewaniu podłogowym masz "MIN Tco pomp" w menu serwisowym OGRZEWANIA ustawione na 45 stopni?! Przy podłogówce to koledzy piszą tutaj o 25 stopniach...

 

29 minut temu, IzaTom napisał:

Masz tryb FL2 czy skokowy?

Skokowy. Ale ja nie mówię, że FL2 jest zły. Po prostu u mnie się nie sprawdza. Przegrzewa się i wygasza. A jak zmniejszę moc, to z koeli się nie umie rozgrzać.

 

32 minuty temu, IzaTom napisał:

Tylko problem mam taki, że jak włącze stałą pompę w sterowniku to nic mi to nie daje, bo piętro, gdzie są grzejniki pompa i tak chodzi cały czas (ewentualnie program czasowy może to zmienić), natomiast żeby podłogówka chodziła cały czas to muszę dać na czujniku pokojowym wysoką temperaturę, aby nie był w stanie tego osiągnąć.

Sory za pytanie, ale serio nie pamiętam kto z was ma jakie ustawienia i jaką instalację. Czemu nie masz po prostu dwóch obiegów w sterowniku, a na każdej pompę podłączoną do sterownika? Jeśli dobrze pamiętam, to na jednym obiegu miałeś czujnik pokojowy i podłogówkę, a na drugim termostaty na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izatom może załóż nowy temat bo odszukać tu ciebie to nierealne. Daj schemat zdjęcia będzie łatwiej bo wydaje mi się ze nic nie wynika z tak dużej ilości informacji. Skup się na tum co jest u ciebie i innym będzie łatwiej ci pomoc

 

Tak mój kocioł stoi od 22-8.

Instalacje mam mieszana podłogówkę i grzejniki. Tylko dwie pompy.

Powiem więcej podłogówka tez pracuje tylko wtedy kiedy pracuje kocioł.

Nie mam pogodowki a termostat w pokoju służy tylko do podglądu i ewentualnie zatrzymania kotła gdyby było za gorąco ale taka sytuacja nie miała miejsca jeszcze bo 23 to dla mnie za gorąco.

 

Proszę jeżeli to możliwe zbierz wszystkie informacje w jednym miejscu o swoim przypadku będzie łatwiej i szybciej na pewno. Być może już wszystko podałeś ale sorry przebijać się przez te wszystkie posty nie każdy ma czas

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ozi80 napisał:

Czy ja dobrze widzę, że ty przy ogrzewaniu podłogowym masz "MIN Tco pomp" w menu serwisowym OGRZEWANIA ustawione na 45 stopni?! Przy podłogówce to koledzy piszą tutaj o 25 stopniach...

 

Skokowy. Ale ja nie mówię, że FL2 jest zły. Po prostu u mnie się nie sprawdza. Przegrzewa się i wygasza. A jak zmniejszę moc, to z koeli się nie umie rozgrzać.

 

Sory za pytanie, ale serio nie pamiętam kto z was ma jakie ustawienia i jaką instalację. Czemu nie masz po prostu dwóch obiegów w sterowniku, a na każdej pompę podłączoną do sterownika? Jeśli dobrze pamiętam, to na jednym obiegu miałeś czujnik pokojowy i podłogówkę, a na drugim termostaty na grzejnikach?

Juz wyjaśniam. Może złe wcześniej wytłumaczyłem. W sterowniku mam jakby tylko jeden obieg a w rzeczywistości wyglada to tak ze na piętro gdzie są grzejniki chodzi cały czas pompa a podłogówka na parterze steruje czujnik pokojowy. Mogę jakos te dwa obiegi rozdzielić w tym sterowniku estymy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Ozi80 napisał:

Czy ja dobrze widzę, że ty przy ogrzewaniu podłogowym masz "MIN Tco pomp" w menu serwisowym OGRZEWANIA ustawione na 45 stopni?! Przy podłogówce to koledzy piszą tutaj o 25 stopniach...

 

 

Tak dokładnie mam. Mam też grzejniki u góry na zaworze 4D, a podłogówka pracuje na zaworze termostatycznym 3D tak więc spokojnie. Wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pastor napisał:

Izatom może załóż nowy temat bo odszukać tu ciebie to nierealne. Daj schemat zdjęcia będzie łatwiej bo wydaje mi się ze nic nie wynika z tak dużej ilości informacji. Skup się na tum co jest u ciebie i innym będzie łatwiej ci pomoc

Tak mój kocioł stoi od 22-8.
Instalacje mam mieszana podłogówkę i grzejniki. Tylko dwie pompy.

Od lewej pompa: grzejniki piętro + podlogowka w łazience. Chodzi non stop

srodek: pompa od podłogówki na parterze, czujnik pokojowy

prawa: pompa od cwo

EB42DCAF-B960-4D2D-BF57-D2A9BB5BFAAD.jpeg

7252D5BD-626D-40CA-93CA-B77F7DA295A5.jpeg

EE83D24D-490E-4394-A9CA-384017FEF698.jpeg

741C72AB-E2D9-4113-9DA3-2BB52794A015.jpeg

C7242521-1CF3-4EFB-8512-BBDB86FFAB4A.jpeg

FB0C6116-1EC1-4FBB-AC0F-7B7B93CF2738.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.