Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Moja kolejna obserwacja. Start pomp nie może być wyższy niż różnica między temperaturą zadaną kotła, a jej histerezą. Dlaczego? W nocy ustawiłem sobie temperaturę zadaną kotła na 65, a histerezę na 20. Zapomniałem zmniejszyć start pomp i został na 50. Efekt? Kocioł po wygaszeniu powoli się wychładzał i pewnym momencie zszedł poniżej 50 stopni. Mimo, że od czujnika pokojowego dostawał informację, że powinien grzać grzejniki, to tego nie robił, bo kocioł był za zimny. Z drugiej strony nie odpalał się, bo 65 minus 20 to jest 45. I tym sposobem była patowa sytuacja do momentu, aż kocioł sam się powoli wychłodził do 45 stopni. Tymczasem w pokoju już robiło się coraz zimniej. I gdy w końcu po odpaleniu przekroczył te 50 stopni i już zaczął grzać grzejniki, to z powodu wychłodzenia pokoju na dzień dobry współczynnik korekcji mu dowalił taką temperaturę zadaną na C.O. że musiał zeżrać dużo peletu, żeby się zagrzać. Tak więc nie popełniajcie mojego błędu :) Ja to zaobserwowałem, bo mam VIDE NETa. Gdybym go nie miał, to pewnie do teraz bym nie wiedział co się dzieje. Większość z was nie ma, więc zwracam wam na to uwagę.

Wychodzi mi, że najlepiej, gdy start pomp będzie właśnie wynikiem odejmowania temperatury zadanej kotła i histerezy. Bo jak z kolei ten start pomp będzie niższy, niż ta różnica, to podczas rozpalania i rozżarzania cały czas będą pracowały pompy, przez co temperatura kotła będzie cały czas spadała, aż rozpocznie się modulacja. W efekcie zamiast spaść np. do 48 stopni, to spada aż do 44 stopni. To nie teoria, tylko praktyka. Jakby co to służę wykresami z porównaniem :)

Tak więc Kopek, jak dzisiaj ustawisz sobie zadaną na 65, a histerezę na 15, to ustaw start pomp na 50 (KOCIOŁ -> Temp. MIN pomp).

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłby mi ktoś podpowiedzieć jak powinien być zamontowany ruszt palnika, czyściłem i nie wiem czy dobrze zamontowany. Chodzi mi o te znaczki w otworach na śruby w którym miejscu powinny b yć.

Jakie zatyczki? Jeżeli chodzi o nakrętki "kołpakowe" to są na zewnątrz.

Więcej nacięć na dole. Bo pellet się nie spali.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założy się mniejszą ilością nacięć do dołu to pellet się nie będzie dopalał.

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zainspirowany tym postem sprawdzilem dzisiaj jak założyłem ostatnio ruszt i oczywiście źle, przy okazji jedna śruba ukrecona, nie wiem z czego je robią pewnie to zwykle 5.8..... na wiosnę wspawam komplet nowych dedykowanych do pracy w wysokiej temp.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modulacji jest do poprawienia na pewno szybsza reakcja palnika przed dochodzeniem do temp. zadanej. Palnik za późno reaguje i wygasza kocioł zbyt wcześnie. Sporo osób ma ten sam problem w kotłach Kostrzewy z tym sterownikiem. Jest tam lista zmian które by się przydały, i oni takowe będą mieć na następny sezon. Ciekawe co z nami. 

Histereza też, mogłaby być większa niż marne 20 stopni. Bo inaczej trzeba nastawiać wcześniejsze wyłączanie pomp, co powoduje straty bo woda zamiast iść w obieg kisi się w kotle. 

 

Ale odkopałem posta sprzed roku :)

Timiq dwa pytania.

 

1. Czy z tym pierwszym problemem jakoś sobie poradziłeś, czy po roku nadal czekamy, aż fuzzy logic zacznie działać jakoś bardziej logicznie? Tak, jak pisałem w poście #887:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19634-opinie-na-temat-tekla-draco-bio-tekla-draco-bio-compact-12-kw/?p=290587

...czasem udaje się mojemu piecowi wyhamować z podnoszeniem temperatury przed wygaszaniem, a czasem nie. Ja tam nie widzę za bardzo logiki, bo warunki w obu przypadkach są takie same: temperatura w pokoju, temperatura na C.O., itd. Po prostu raz nie wyhamuje z mocą, przekroczy zadaną o 5 stopni i wygasza, a godzinę później wyhamuje, temperatura się stabilizuje i tak potrafi trzymać kilka godzin.

 

2.O co ci chodziło z tą histerezą i wcześniejszym wyłączaniem pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedna ciekawa informacja, paliwo test róbcie na dobrze wysuszonym opale, u mnie np różnica jest spora. Opal zaraz po przywiezienie 18.9kg, pp paru dniach w kotłowni 16,2kg

 

Warto sprawdzać

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem to nie jest sprawa wysychania pelletu, a raczej niedokładności tego pomiaru, jakim jest ważenie pelletu.

Robiłem ważenie pelletu Lava 3 razy tego samego dnia i każdy wynik zupełnie inny:

1- 13kg/h

2- 20,5kg/h

3- 16kg/h

Już dawno przestałem wierzyć ślepo w wynik ważenia, teraz robię ważenie, potem kilka dni porównuję wskazania spalanego pelletu na kotle z tym faktycznie wsypywanym do zasobnika, koryguję w jedną lub drugą stronę, kiedy wskazania są w miarę porównywalne, uznaję taki stan za prawidłowy.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odkopałem posta sprzed roku :)

Timiq dwa pytania.

 

1. Czy z tym pierwszym problemem jakoś sobie poradziłeś, czy po roku nadal czekamy, aż fuzzy logic zacznie działać jakoś bardziej logicznie? Tak, jak pisałem w poście #887:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19634-opinie-na-temat-tekla-draco-bio-tekla-draco-bio-compact-12-kw/?p=290587

...czasem udaje się mojemu piecowi wyhamować z podnoszeniem temperatury przed wygaszaniem, a czasem nie. Ja tam nie widzę za bardzo logiki, bo warunki w obu przypadkach są takie same: temperatura w pokoju, temperatura na C.O., itd. Po prostu raz nie wyhamuje z mocą, przekroczy zadaną o 5 stopni i wygasza, a godzinę później wyhamuje, temperatura się stabilizuje i tak potrafi trzymać kilka godzin.

 

2.O co ci chodziło z tą histerezą i wcześniejszym wyłączaniem pomp?

Z pierwszym problemem sobie nie poradziłem, bo to ewidentna wina samego softu, ja mam jeszcze starszą wersję. W tym roku planuję dopiero zaprosić serwisanta:) Podobno miało być lepiej , chociaż nikt jakoś tego nie potwierdza.

Udało mi się tylko poprawić sytuację samymi ustawieniami.

 

Co do histerezy, to chciałem żeby była większa możliwość regulacji. Żeby po wyłączeniu pomp kociołek dłużej stał, bo w okresach przejściowych jesień/wiosna kocioł czasami odpalał się na 40 min. przy postoju 4 godziny. W domu po prostu było ciepło. 

Jak ustawię start pomp wyżej niż. temp na kaloryfery wtedy pompa się nie załącza w ogóle. Dlatego w takich okresach brakuje mi tej regulacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. A w jaki sposób poprawiłeś sytuację ustawieniami?

 

Ad.2. No to tutaj aż się prosi włączyć tryb pracy kotła automatyczny. Tam, jak masz czujnik pokojowy, to po osiągnięciu temperatury zadanej w pokoju, temperatura zadana kotła zostaje zmieniona na 7 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. A w jaki sposób poprawiłeś sytuację ustawieniami?

 

Bawiłem się w tym roku troszkę (z tydzień czasu :P)

Czas podawania, temperatura samego kotła z tego co zauważyłem też ma spore znaczenie, nadmuchy, starty i praca pomp itd. Jak przyszły mrozy zmniejszyłem tylko histerezę , bo na 20 to się za bardzo wychładzało, i tyle. Myślę, że każdy swój złoty środek musi znaleźć sam, bo każdy dom jest inny.

 

Pod swój domek póki co już nic nie wymyślę i jestem zadowolony z efektu. Jedynie ta histereza mnie męczy w te okresy przejściowe, ale czujnika pokojowego nie chcę, łazienkę mam na 24 stopnie, sypialnia chłodniejsza , salon 23. Z tego co czytam, późnej zaczynają się dziwne jazdy:) No i jeden czujnik tego nie ogarnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat natura sama to fajnie reguluje. Jakoś tak w sypialni zawsze mam o jeden stopień chłodniej, niż w salonie, gdzie mam czujnik temperatury. "Taki mamy klimat" w domu ;)

Jakbym ja miał termostaty, to za dużo niektórzy domownicy mogliby posterować, a tego to ja nie chcę. ;)

Jednak przy braku czujnika pokojowego też można włączyć tryb automatyczny. Tylko nie pamiętam, jak to dokładnie działało, bo czujnik mam od listopada i już skleroza się pojawiła ;) Ale na bank jesienią, jak nie miałem jeszcze czujnika, a nie było jeszcze mrozów, to jechałem na automacie i zmniejszał mi zadaną do 7 stopni. Może Czarny będzie wiedział?

 

Wracając do schodzenia z mocą przed wygaszeniem. Udało ci się doprowadzić do sytuacji, że regularnie się to dzieje, czy też raz się uda zejść, a raz nie i wygasza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymać na kilka sekund czerwony przycisk na wyświetlaczu. Czyli de facto wyłączyć sterownik. Potem go musisz w ten sam sposób załączyć (przytrzymać parę sekund).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjmiemy, że te 30 to Cu28, to niestety jest źle.

Ponadto zawór 4-D musi być 10-15cm nad  poziomem kotła a u ciebie jest na poziomie powrotu do kotła.

 

Są dwa rozwiązania tego problemu 

 

-albo zostają rury i zaw 4-D tak jak jest , ale dodatkowo wstawiasz pomiędzy zaw 4-D a kocioł dodatkową pompę, która będzie robić za grawitację i napędzi wodę w kotle i spowoduje jej wymagany dla pracy zaw 4-D przepływ oraz szybsze dochodzenie do zadanej temp, zarówno w kotle jak i w instalacji

 

- albo zakładasz , że da się zrobić tą grawitację, czyli wtedy zaw 4-D nad kocioł,

jak najkrótsze rury z zaw 4-D do kotła i z powrotem = max 1, 2 m dł

rury Cu28 wymieniasz na Cu35 + wszystkie kształtki skręcane pomiędzy kotłem a zaw 4-D także na 6/4"

Wtedy jest szansa, że obieg grawitacyjny będzie prawidłowo pracować

 

Z praktyki powiem, że taniej i prościej jest dać tą dodatkową pompę

 

A do czego służy w mojej instalacji pompa Grundfos Solar 15-65 130? Czytam, że to pompy do instalacji solarnych, a ja takiej instalacji nie mam. Z drugiej strony znajduje się ona na rurze, która łączy się z rurą między piecem a zaworem 4D, więc może w założeniu ona ma robić za grawitację, o której braku piszesz w moim przypadku? Dziwne, przynajmniej dla mnie ;)

 

A tak w ogóle, to zmieniłem ustawienia na:

temperatura kotła: 65 stopni

histereza: 15

temp min pompy: 50

temperatura co: 45

Czas podawania: 6.2

Temperatura CO cały czas utrzymuje się przy tych 45 stopniach, a kaloryfery gorące, więc chyba jest dobrze.

Temperatura na czujniku pokojowym (zadana 21) przedwczoraj była 16.7, wczoraj rano 17.0, wieczorem 17.4, a dzisiaj rano 17.8, więc rośnie.

Dom jeszcze nie do końca szczelny, bo ciągnie spod drzwi wejściowych (brak progu) i z garażu (brama roletowa, bo niski garaż i brak miejsca na normalną, a do tego dziura pod nią, bo zjazd do garażu nie zrobiony), a z parteru do piwnicy drzwi też jeszcze nie wiszą. Dlatego biorę poprawkę na to, że temperatura w pomieszczeniu gdzie wisi czujnik nie rośnie szybciej.

Jedyne co mnie w tym wszystkim martwi to, że nadal piec zżera 60kg pelletu na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopek a dochodzi ci już ten piec do temperatury zadanej i wygasza? Czy dalej pracuje non stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na bank jesienią, jak nie miałem jeszcze czujnika, a nie było jeszcze mrozów, to jechałem na automacie i zmniejszał mi zadaną do 7 stopni. Może Czarny będzie wiedział?

 

Wracając do schodzenia z mocą przed wygaszeniem. Udało ci się doprowadzić do sytuacji, że regularnie się to dzieje, czy też raz się uda zejść, a raz nie i wygasza?

Czarny nie wie bo zawsze miał czujnik pokojowy.

 

A wracając do tych Waszych problemów z rzekomym złym działaniem FL2, nie dopuszczacie myśli że problem tkwi w instalacji a nie w sterowniku? jakiś problem z cyrkulacją, przepływami? złym sterowaniem zaworu 4D? nie wiem, nie jestem instalatorem.

 

Moim skromnym zdaniem, FL2 działa jak najbardziej prawidłowo, a to jest ten sam sterownik, każde wygaszanie podyktowane jest wyłącznie osiągnięciem zadanej temperatury pokojowej.

 

Poniżej parę przykładów na działanie FL2, to wykres z 10 października, widać jak sterownik ładnie sobie moduluje.

post-66388-0-86580400-1485188871_thumb.jpg

kolejne dni z okresu przejściowego, 30 listopad i 8 grudzień

post-66388-0-72820900-1485189093_thumb.jpg

post-66388-0-06738800-1485189114_thumb.jpg

okres zimowy, wykres z 8 stycznia, dwa dni po rekordowym spadku, u mnie w nocy z 6 na 7 stycznia było -22

post-66388-0-55116400-1485189228_thumb.jpg

a tu już ostatnie dwie doby

post-66388-0-47741200-1485189411_thumb.jpg

post-66388-0-72299300-1485189423_thumb.jpg

 

mogę wrzucić każdy inny dzień i zawsze będzie ok, żadnych niepokojących zachowań FL2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o tą pompę?

Pewnie do grzania CW.

Zobacz gdzie masz zaw 4-D.

Pompa powinna być na pionowym lub pionowym odcinku zaraz za zaw 4-D, 

Na drugim rysunku (nr 3) zaznaczyłem miejsce montażu tej pompy

A tak w ogóle ile masz pomp?

 

Tak, o tą. Pompy są 3 - te dwa grundfosy i jeszcze jedna przy bojlerze, która ma cisnąć ciepłą wodę do góry (żeby szybciej była na piętrze).

 

Kopek a dochodzi ci już ten piec do temperatury zadanej i wygasza? Czy dalej pracuje non stop?

 

Jak zmieniłem tylko temperaturę CO na 45 stopni i wyzerowałem współczynnik korekcji, to dochodził do zadanych 60 stopni. Jak zmieniłem na 65 stopni temperaturę kotła, histerezę na 15, a start pompy na 50, to nie dochodził. Dopiero jak dzisiaj rano czas podawania zwiększyłem jeszcze do 6.7 (moc pieca przy 100% mocy wskazywała wtedy na 17.4kW), to zaczął dochodzić i od razu wygaszać. Tylko po co jedzie potem od nowa i rozkręca się do 100% mocy, skoro na grzejnikach ma 45.3 stopni? Chyba, że jest taki mądry i wie, że ta temperatura zaraz zaczęłaby spadać :P

 

Tylko co dalej? Zżeranie takiej ilości pelletu oznacza teraz, że piec jest za słaby na mój dom, czy źle zrobiona instalacja ma na to taki wpływ, czy może jedno i drugie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie od nowa, gdy jego temperatura spadnie do 50 stopni (zadana 60 - histereza 15). A że cały czas pracuje ci pompa C.O. (bo do zadanej 21 jeszcze daleko), to ta temperatura kotła szybko spada. Jak dużo ci pali, to się okaże jak dojdziesz do zadanej w pokoju i pompa w końcu zacznie robić pauzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to całkiem logiczne. Póki co mija drugi miesiąc, a ja właśnie dopalam drugą tonę pelletu. Ale nie jest źle - moi teściowie w pierwszym sezonie palenia węglem na 3-pokojowym mieszkaniu spalili 20 ton! :P

 

A powiedzcie mi jeszcze, który pellet lepszy i czy w ogóle: Olczyk czy Lava? Bo zamawiam właśnie i akurat Lava jest teraz tańsza, więc może jakaś odmiana dla testu?

Edytowane przez kopek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie od nowa, gdy jego temperatura spadnie do 50 stopni (zadana 60 - histereza 15).

Zadana 65 miało być. Literówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.