Skocz do zawartości

kopek

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom jednorodzinny "klocek" z lat 70-tych (ocieplony dach i elewacja - styropian 10cm, okna 3-szybowe), powierzchnia ogrzewana ok. 200m2 (dwa piętra + piwnica)
  • Instalacja
    Zawór 4D z siłownikiem, 15 grzejników, bojler 140l
  • Kocioł
    Tekla Draco Bio Compact 18kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Kuźnia Raciborska

Osiągnięcia kopek

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Fuzzy Logic... najlepiej wymyślić jakąś durną angielską nazwę, która ma robić wrażenie, na coś co i tak nie działa. Mogli jeszcze dorzucić do nazwy 3D, albo UltraHD :P No ale jakby spojrzeć na to z innej strony, to modulacja jak się patrzy - rozpala się i gasi, rozpala się i gasi i tak w kółko ;) Zmniejszenie czasu podawania i/lub zwiększenie temperatury C.O. już u mnie przerabialiśmy - piec zżerał ogromne ilości pelletu. W takim razie niech się grzeje do tych 85 jak taki głupi. A jeszcze niedawno wydawało się, że może mam za słaby piec jak na mój dom. Zobaczymy, będę kombinował jak już tam zamieszkam i będę grzał na 23 stopnie w pokojach i do tego C.W.U. Może będzie miał się gdzie wyszaleć.
  2. Też mam problem (?) z szybkim nagrzewaniem i wygaszaniem. Po tym jak poustawiałem piec według Waszych zaleceń i w końcu dobił do zadanej temperatury na czujniku pokojowym (najpierw na próbę 20 stopni, teraz zmniejszyłem na 15, bo jeszcze tam nie mieszkam), to spalanie wyraźnie spadło (max 2 worki na dobę, a nie 4-5). Jednak moją wątpliwość budzi częste rozpalanie i wygaszanie (na wykresie pracy kotła na sterowniku przez ostatnie 22 godziny naliczyłem 19 takich cykli). Szybko się rozgrzewa, po czym pracuje krótko i wygasza. Na dodatek temperatura dochodzi do 85 stopni (zadana 65, histereza 15, start pompy 50), ale potem od razu drastycznie spada. Tak jest dla niego zdrowo, czy lepiej coś z tym zrobić, a jeśli tak to co? I jeszcze jedna kwestia - temperatura powrotu. Jaka powinna być przy takich ustawieniach pieca? Czy tu też jest jakaś zasada, wzór na wyliczenie tej temperatury, aby było bezpiecznie dla pieca?
  3. Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tą szczelnością komory zasobnika. Podobno powinna być szczelna, bez dopływu powietrza. W naszych Compactach jest to zwykła klapa nakładana na górę, gdzie o szczelności raczej nie ma mowy. Mam niską kotłownię, ale mimo to rozważam dokręcenie tych ścianek zwiększających pojemność zasobnika ze 150 do 220 kg. Serwisant z Tekli powiedział, że mogę nie wkręcać jednej ścianki i będzie mi łatwiej ładować pellet. Sam stwierdził, że przecież zasobnik i tak nie jest szczelnie zamknięty przez rozwiązanie, które zastosowali. Gdzie tu sens?
  4. No przecież wiem ile kupiłem - w sumie 19 worków + dwie palety i w piątek będzie koniec. W międzyczasie były przerwy w paleniu, w sumie ok. 3 tygodnie (nie pamiętam dokładnie). A Wy wszystko musicie zaraz dokładnie wyliczyć :P W każdym razie dokładnie dzisiaj mija drugi miesiąc od uruchomienia pieca i mimo tych przerw 2 tony poszły. Co do teściów, to wczoraj się dowiedziałem, że spalili nie 20, a 11 ton. Choć kto wie jak było naprawdę. Widocznie z biegiem czasu historie nabierają barw ;)
  5. No tak, to całkiem logiczne. Póki co mija drugi miesiąc, a ja właśnie dopalam drugą tonę pelletu. Ale nie jest źle - moi teściowie w pierwszym sezonie palenia węglem na 3-pokojowym mieszkaniu spalili 20 ton! :P A powiedzcie mi jeszcze, który pellet lepszy i czy w ogóle: Olczyk czy Lava? Bo zamawiam właśnie i akurat Lava jest teraz tańsza, więc może jakaś odmiana dla testu?
  6. Tak, o tą. Pompy są 3 - te dwa grundfosy i jeszcze jedna przy bojlerze, która ma cisnąć ciepłą wodę do góry (żeby szybciej była na piętrze). Jak zmieniłem tylko temperaturę CO na 45 stopni i wyzerowałem współczynnik korekcji, to dochodził do zadanych 60 stopni. Jak zmieniłem na 65 stopni temperaturę kotła, histerezę na 15, a start pompy na 50, to nie dochodził. Dopiero jak dzisiaj rano czas podawania zwiększyłem jeszcze do 6.7 (moc pieca przy 100% mocy wskazywała wtedy na 17.4kW), to zaczął dochodzić i od razu wygaszać. Tylko po co jedzie potem od nowa i rozkręca się do 100% mocy, skoro na grzejnikach ma 45.3 stopni? Chyba, że jest taki mądry i wie, że ta temperatura zaraz zaczęłaby spadać :P Tylko co dalej? Zżeranie takiej ilości pelletu oznacza teraz, że piec jest za słaby na mój dom, czy źle zrobiona instalacja ma na to taki wpływ, czy może jedno i drugie?
  7. A do czego służy w mojej instalacji pompa Grundfos Solar 15-65 130? Czytam, że to pompy do instalacji solarnych, a ja takiej instalacji nie mam. Z drugiej strony znajduje się ona na rurze, która łączy się z rurą między piecem a zaworem 4D, więc może w założeniu ona ma robić za grawitację, o której braku piszesz w moim przypadku? Dziwne, przynajmniej dla mnie ;) A tak w ogóle, to zmieniłem ustawienia na: temperatura kotła: 65 stopni histereza: 15 temp min pompy: 50 temperatura co: 45 Czas podawania: 6.2 Temperatura CO cały czas utrzymuje się przy tych 45 stopniach, a kaloryfery gorące, więc chyba jest dobrze. Temperatura na czujniku pokojowym (zadana 21) przedwczoraj była 16.7, wczoraj rano 17.0, wieczorem 17.4, a dzisiaj rano 17.8, więc rośnie. Dom jeszcze nie do końca szczelny, bo ciągnie spod drzwi wejściowych (brak progu) i z garażu (brama roletowa, bo niski garaż i brak miejsca na normalną, a do tego dziura pod nią, bo zjazd do garażu nie zrobiony), a z parteru do piwnicy drzwi też jeszcze nie wiszą. Dlatego biorę poprawkę na to, że temperatura w pomieszczeniu gdzie wisi czujnik nie rośnie szybciej. Jedyne co mnie w tym wszystkim martwi to, że nadal piec zżera 60kg pelletu na dobę.
  8. Ok, jutro spróbuję zwiększyć histerezę. Dlaczego mam taki duży nadmuch? Bo tak :P Serwisant taki mi ustawił jak siedział przy piecu i zaglądał jak się spala pellet. Nie wnikałem co i jak, bo sam nie mam pojęcia jaki powinien być. Przy pierwszym odpalaniu pieca już to ustawiał, bo przy mniejszym pellet nie dopalał się dokładnie. Może trzeba kilka parametrów zmienić żeby było lepiej?
  9. No to jeszcze raz od początku. Problem: Nie mogę nagrzać domu - maksymalna osiągnięta temperatura to 15°C, a w największe mrozy 11°C. Piec bez względu na pogodę zżera ok. 60kg pelletu na dobę. Na piecu temperatura maksymalna to 45.7°C. Temperatura rzeczywista na grzejnikach, którą podaje sterownik to max 33°C. Moc pieca przy 100% pracy palnika to 13.3kW. Póki co nie grzałem jeszcze CWU - cały czas wyłączone, bo jeszcze tam nie mieszkam (remont trwa). Dom: Wybudowany w 1974 roku tzw. klocek, dwie kondygnacje plus piwnica (ok. 200m2 do ogrzania). Ocieplony w 2016 roku styropianem 10cm (dach i elewacja) oraz zaizolowane fundamenty. Wymienione okna i drzwi. Instalacja: Piec Tekla Draco Bio Compact 18kW Pompa obiegowa Grundfos Zawór 4-drogowy z siłownikiem Sterownik dotykowy VIDE ROOM Komin fi 150 13 grzejników Viessmann V22/600/xxxx (różnej długości) 2 grzejniki drabinkowe Ustawienia sterownika: CO Temp. ekonomiczna: 18.0°C Histereza: 0.2°C Tco zadana ręcznie: 50°C Temp. CO dla -20°C: 70°C Temp. CO dla 0°C: 50°C MAX Tzew pomp komf.: 15°C MAX Tzew pomp ekon.: 10°C MIN Tco pomp: 30°C Żródło: kocioł Temp. maksymalna: 70°C Czas mieszacza: 120 Priorytet CWU: NIE Test pompy: NIE Test mieszacz: STOP Nazwa obw: ... Współczynnik korekcji: 10°C Tryb pracy: ręczny Czujnik pokojowy: CAN Czujnik CO: TAK Stała pompa: NIE Kalibracja pokojowego: 0.0°C KOCIOŁ Temp. zadana kotła: 60°C Temp. MIN pomp: 45°C Tryb pracy: ciągły Histereza: 5°C Min. temp. powrotu: 45°C Czas mieszacza powr.: 120s Test pompy kotłowej: NIE PALNIK Podaj paliwo: NIE Praca palnika: TAK Typ paliwa: pellets Powietrze MIN (20%): 53 Powietrze MAX (100%): 83 Podawanie MAX (100%): 5.1 Moc MIN (FL2): 60 Mon MAX (FL2): 100 Typ modulacji: FL2 Próg foto: 30 Test zapalarka: NIE Test podajnik palnik: NIE Test podajnik zasobnik: NIE Test dmuchawa: NIE Ilość paliwa test: 11.7 Wart. opałowa paliwa: 5.1 Sterowanie Lambda: NIE Tlen MIN (20%): 14.0 Tlen MAX (100%): 8.0 Dawka startowa paliwa: 18s Maksym. czas pracy: 2h Miałem narysować schemat instalacji, ale nie chcę się ośmieszać ;) Poniżej link do zdjęć: https://1drv.ms/f/s!Am1KPie0bG-ztTl90m9363qXjnNb Jeśli to za mało, to piszcie co jeszcze mam sprawdzić/podać. Jeśli chodzi o średnice rur: piec - bojler: 30 zawór za piecem - instalacja wod-kan: 18 grundfos żółty - instalacja: 30 dół pieca - zawór 4D: 30 zawór 4D - instalacja 30 zawór 4D - grundfos czarny - instalacja: 22 Sam zawór 4D ma wymiary 70x70 (mniej więcej). Zdjęcie jego opakowania z parametrami też dodałem na wszelki wypadek. To chyba tyle mojego zielonego pojęcia ;) Dzięki za wszelkie pomysły! P.S. Dzisiaj korzystając z rady użytkownika Ozi80 zmieniłem na początek temperaturę Tco zadaną ręcznie na 40°C, a współczynnik korekcji na 0°C. Temperatura na piecu szybko urosła do 59°C, a na grzejnikach do nawet 41.2°C. Po czym palnik zmniejszył swoją moc na 60%, więc temperatura na piecu zaczęła spadać. Ale musiałem się zmywać, więc nie wiem jak na dłuższą metę będzie to pracować.
  10. Palę Olczykiem, więc chyba też powinno być w porządku. Ale rozkręcę go dla pewności skoro tak radzicie, żeby widzieć w jakim stopniu się zapycha.
  11. U mnie to samo - urwanie głowy i dlatego się nie odzywam, a nie chciałem spamować w stylu "teraz nie mam czasu namalować schemat instalacji, ale na pewno się odezwę";) Dopiero dzisiaj dostałem tą giętką rurę podającą pellet i odpaliłem piec. Póki co na dotychczasowych ustawieniach. Jeśli chodzi o to, dlaczego stopiło mi ją ostatnio, to obie Wasze tezy mogły się na to złożyć - brudny palnik i/lub brak pelletu. Dlaczego brak? Serwisant z Tekli tak powiedział :P Wcześniej zdarzyło mi się 2-3 razy, że zabrakło pelletu, ale nie miałem regulatora ciągu kominowego i rura się nie stopiła. Nie wiem co było powodem, ale teraz już nie dopuszczę do braku paliwa i zabrudzonego palnika, żeby to sprawdzić. Trochę tylko mnie dziwi jak czytam tu, że powinno się jeszcze rozkręcać obudowę palnika żeby wyczyścić go dokładniej. Jak często to robić? Trochę to mało bezobsługowe te instalacje pelletowe, skoro piec trzeba rozkręcać ;) No i najważniejsze pytanie. Ozi80, wyliczyłeś mi, że powinienem zwiększyć podawanie do wartości 7. Z drugiej strony przestraszyliście mnie pisząc potem, że zbyt duża ilość podawanego paliwa też może doprowadzić do stopienia rury. Więc jak to rozgryźć? Schemat instalacji (najlepiej jak będę potrafił) i wszystkie obecne ustawienia pieca podam jak tylko znajdę chwilkę, może dzisiaj, a najpóźniej jutro. Dzięki za cierpliwość!
  12. Jak uda mi się jutro gdzieś kupić tą giętką rurę doprowadzającą pellet z podajnika do palnika (mam nadzieję, że w sklepach instalatorskich jest coś takiego), to zabieram się za testowanie tego, co tu dzisiaj pisałeś. Oprócz tego wrzucę na forum schemat instalacji i wymiary rur oraz zaworu i będziemy dalej kombinować. Póki co dzięki za porady.
  13. No widzisz, ja póki co nawet nie cwaniakuję, bo nie mam pojęcia z czym się to wszystko je ;) Nawet nie wiedziałem, że większe podawanie niekoniecznie oznacza większe spalanie, a wręcz przeciwnie jak piszesz. Co do tych 70 stopni, to też pasuje - w domu miałem zadane 19 stopni, a skoro ciągle było max 13, to sterownik głupiał. Potem przestawiłem na 23 z nadzieją, że będzie chociaż trochę cieplej, a to nic nie zmieniło. Czujnika zewnętrznego nie mam. Czytałem tutaj, że to najbardziej optymalne rozwiązanie, ale chyba i bez niego powinna być możliwość wyjścia z tego cyrku jaki się dzieje w mojej instalacji, prawda? Wracając jeszcze do czasu podawania: czy jeśli zwiększę go do wartości 7, to nie powinienem zmienić też innych parametrów, jak np. siła nadmuchu? Czy sama zmiana czasu podawania nie spowoduje, że pellet nie będzie się dopalał w całości?
  14. Rzeczywiście zwykle przy pracy palnika na 100% jest ok. 13.3-13.7kW, co też mnie zastanawiało skoro piec ma niby 18kW. Zmienię czas podawania i zobaczymy. Tylko czy wtedy nie skoczy jeszcze bardziej ilość spalanego pelletu? Już teraz jest dramat. A co do temperatury na grzejniki, to miałem ustawione ręcznie 50 stopni. Jednak po zamontowaniu czujnika pokojowego, po kilku dniach zauważyłem na piecu, że jest ustawione 70 stopni. Serwisant wytłumaczył, że jeśli jest podłączony czujnik pokojowy, to sterownik dąży do zadanej temperatury pomieszczenia i sam potrafi zmienić na swoje potrzeby docelową temperaturę instalacji (grzejników). Nie wiem czy to prawda, tyle się dowiedziałem.
  15. Test zrobiłem dopiero w zeszłym tygodniu. Serwisant przy pierwszym uruchomieniu nawet o tym nie wspomniał i wpisał 16. Teraz jak zrobiliśmy test, to wyszło 11.6 i taka wartość jest teraz. Niestety te wszystkie zmiany nijak nie wpłynęły na ilość spalanego pelletu i temperaturę w domu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.