Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Czarny38 podniosłem nieznacznie moc palnika gdyż na Mocy1 za szybko spada temperatura wody w kotle.

 

A druga sprawa podczas pracy skokowej przełączanie mocy na niższą następuje 4 stopnie poniżej temperatury zadanej. I tak samo w drugą stronę. W przypadku modulacji obniżanie mocy palnika zaczyna się po osiągnięciu temperatury zadanej i odbywa się dość powoli. Prawie zawsze kocioł osiągał temperaturę +5 od zadanej i się wygaszał.

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

robert004

Możliwe że miałeś za małą moc dobraną. U mnie dużego spadku nie ma i działa podobnie jak z modulacją, z tą różnicą że bardziej skokowo a z modulacją płynnie.

Poniżej to widać

ac91ad54c9df38dd3c272cc02b13cdd8.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! A czegoś nie wiem?

Mowa o pracy dwustopniowej bez FL.

Jeśli dobrze pamiętam, choć mogę się mylić, to moc1 i moc2 można ustawić. 

Gdy palnik działa w trybie skokowym może działąć z mocą np 50 i 90% odpowiednio dla mocy 1 i 2. 

Podobnie możesz zmienić zakres modulacji FL i może działąć w zakresie np między 30 a 60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny38 fajnie masz bo u Ciebie odwrotnie niż i mnie. Moce zamieniają się miejscami.

Ja mam kocioł o mocy 35kW powierzchnia do ogrzania około 480 m kw palnik pracuje "na mocy" około 22kW

Jak było więcej to się kocioł wygaszał.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej też niestety tego nie ma. Właśnie siedzę w kotłowni i męczę tą skokową. Przy 30% płomień prawie gaśnie. Tym sposobem nie widzę szans, żeby kiedykolwiek doszedł do wygaszania. Mam zadaną 65. Z mocy 100% na 30% przełącza się przy 61 stopniach. Doszedł tak max do 63 stopni i zaczęła temperatura spadać. Jak spadła do 60 stopni to wrócił na moc 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

robert004

Ja to w ogóle jestem ewenement Mam kocioł 12 a ogrzewam 200m. W styczniu u mnie przez kilka dni było -18 a rekord -22 kocioł spokojnie dawał radę, oczywiście wydłużyły się cykle grzania a skróciły pauzy. Pauzy nadal były czyli jeszcze był zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w domu ocieplonym 30 cm styropianu rekuperator, solary, pompę ciepła, palisz w kominku i masz temperaturę 19 stopni. ;)

Żart oczywiście.

 

Pompy się wyłączyły po 22:00 (temperatura ekonomiczna) i przy mocy 30% doszedł do 70 i się wygasił.

Ale przy stałej pompie, to mi chyba nigdy nie zgaśnie. Zobaczymy jutro.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chcecie mi powiedzieć że w menu: 

Palnik

  >  Serwis 

          nie macie pozycji MOC MIN. i MOC MAX. które się zmienia ???  :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladniej te dwie nastawy się nazywają "Moc min FL2" i "Moc max FL2". I wszystko jasne...

Kolejna rzecz do poprawienia w Estymie...

Patrząc na sterowniki konkurencji, gdzie nie dość, że są trzy moce, to jeszcze można te moce ustawiać na ile procent i przy jakiej temperaturze kotła mają się przełączać, można tylko zapłakać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba do poprawienia w instrukcji

 

5e77fe99cb1e45ebfb5527145c173093.jpg

 

Ja mam tak w mojej instrukcji od Biawara i nie sądzę, żeby estyma zmieniła sterownik na gorsze.

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli zmienisz na np MIN na 50% i MAX na 75%, następnie zmienisz tryb pracy z FL2 na skokowy to te parametry same się zmienią na 30% i 100% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu na to nie patrzy. Ja mam ustawioną moc min 40%, a przy skokowym jak przeskakuje na moc 1, to i tak pracuje z mocą 30%.

Jeśli faktycznie w innym kotle ten sam sterownik ma inną tą funkcjonalność, to wypada zapłakać jeszcze bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona 40:

http://www.estyma.pl/wp-content/uploads/2013/06/563-pl.pdf

 

Swoją drogą w całej instrukcji ani słowa o tym, że "moc 1" przy dwóch stopniach mocy to 30%... Wiemy, bo sami sprawdziliśmy...

Kto się pisze na wczasy w lipcu w Giżycku? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, od dwóch dni mam moc na na pompie przełączoną na stałe na najniższy bieg czyli 7W. Przedtem miałem AUTO, który ustawiał mi się na 22W.

W pierwszy dzień po zmianie efekt był taki, jakbym trochę obniżył krzywą grzewczą - minimalnie szybciej się rozgrzewał kocioł, ale też w domu mimo takiej samej zadanej temperatury pokojowej, było ciut zimniej.

Na drugi dzień więc lekko podwyższyłem moc (czas podawania wyżej o 0,1 sekundy) i temperatura w domu była już tak jak przed obniżeniem mocy pompy, a kocioł rozgrzewa się teraz jeszcze szybciej. Co ciekawe, piec zrobił mi dzisiaj niespodziankę i pewnym momencie tuż przed dojściem do temperatury zadanej tak obniżył moc, że wyhamował ze wzrostem temperatury i rozpoczęła się trwająca trzy godziny modulacja na mocy 30%. Przerwało ją dopiero wymuszone wygaszanie, bo mam ustawiony maksymalny czas pracy palnika na 4 godziny. Po ponownym rozpaleniu już bez problemów szybko doszedł do zadanej i wygasił. I teraz pytanie brzmi dlaczego najpierw wyhamował, a potem nie? Analizując wykres w VIDE NET dochodzę do wniosku, że za pierwszym razem kocioł miał dużo mniejsze obciążenie ze strony C.O., bo miał osiągniętą zadaną temperaturę pokojową, która w tym momencie obniżyła się o 0,3 stopnia (taką mam histertezę). W efekcie współczynnik korekcji zamiast dodawać do wyliczonej przez pogodówkę temperatury zadanej na C.O., to wtedy odejmował. Przedtem ta zadana temperatura pokojowa nie była osiągnięta, więc na C.O. musiało iść więcej ciepła. Z kolei później (już po tym cyklu, gdzie mi ładnie modulował) najpierw ogrzewał C.W.U., a później już pewnie na zewnątrz było chłodniej (bo już był wieczór), więc znowu na C.O. szło więcej.

Wniosek na dziś. Im większy stosunek mocy kotła do odbioru ciepła z zewnątrz (przez C.O. lub C.W.U.) tym większa szansa na to, że fuzzy logic zadziała i zacznie się modulacja na niskich mocach. Zobaczymy czy to się potwierdzi. Póki co mam wyłączony fuzzy logic i będę obserwował w weekend pracę skokową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na *** Ci tyle czujników albo jedne albo drugie tak mi się wydaje

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć myśl? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że może lepiej sterować np tylko pogodowo temp. W domu inaczej tak ja to rozumiem że jedne czujniki kończą pracę kotła a drugi w tym czasie zgłasza niedogrzanie i tak w kolo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle to rozumiesz. Pogodowy czujnik decyduje jak ciepłe mają być grzejniki, a pokojowy czujnik mówi, czy już jest w domu ciepło, czy jeszcze nie. Jeśli już jest ciepło, to grzejniki chłodną, a jeśli jest dalej za zimno, to grzeją tak jak ustalił sterownik na podstawie czujnika pogodowego.

Oba czujniki są więc do czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona 40:

http://www.estyma.pl/wp-content/uploads/2013/06/563-pl.pdf

 

Swoją drogą w całej instrukcji ani słowa o tym, że "moc 1" przy dwóch stopniach mocy to 30%... Wiemy, bo sami sprawdziliśmy...

Kto się pisze na wczasy w lipcu w Giżycku? ;)

A jak sprawdziliscie że moc 2 to 100% ?

 

Bo nie wiem czy do czytaliście, ale jak ustawicie moc 2 np na 70%, a nie zmienicie podawania max, to finalnie przy ustawieniu podawania np na 10 macie podawanie 10 dla 100% FL2 i 10 dla mocy2 przy 70%.

Wiec aby moc 2 byla ustawiona na 70% trzeba zmniejszyc podawanie do 7.

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tego nie doczytaliśmy? Gdzie to jest napisane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.