Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze dwa pytanka w sprawie temperatury powrotu.

Po co wobec tego istnieje możliwość regulacji tej temperatury w sterowniku, skoro zawór termostatyczny nie wpuści do pieca czynnika chłodniejszego niż np. 60 stopni?

Skąd wiadomo, że działa poprawnie i nie otwiera się przy 45 stopniach?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lama79 dzięki za wyjaśnienie o co chodzi z tym zaworem. Ok jak masz nową inhalację (czyli mało wody w układzie c.o.) to w miarę szybko puści ciepłą wodę na grzejniki. Jednak w przypadku instalacji grawitacyjnej i dużej powierzchni do ogrzania bezwładność tego rozwiązania jest zbyt duża (tak mnie się wydaje). W tym rozwiązaniu idealnie sprawdzi się tzw. stała pompa i stała temperatura ustawiona w pomieszczeniach. 

Zawór termostatyczny ochrony powrotu otwiera się po osiągnięciu zadanej temp nie całej instalacji lecz krótkiego obiegu - czyli w kotle i rurach łączących kocioł z zaw termostatycznym .

Dla takiego zaworu duża pojemność całej instalacji to dobre rozwiązanie - duża inst działa częściowo jak bufor i wydłuża czas otwarcia takiego zaworu i pozwala na dłuższą stabilną pracę kotła.

 

Jak są dwie instalacje z jednakowym zapotrzebowaniem na ciepło to w tej o niższej pojemności całkowitej kocioł będzie się częściej rozpalał i zaw termostatyczny będzie się też częściej otwierał - co trwa i zużywa paliwo 

A dla większej pojemności czasy nagrzewania całej instalacji będą dłuższe,

ale dłuższe też będą czasy stygnięcia instalacji - czyli czasy pomiędzy rozpaleniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

@robert004

Jeżeli masz zawór termostatyczny to regulacja temperatury powrotu jest niewykorzystana. Sterownik jest przygotowany do wielu opcji. Wystarczy dotknąć powrotu jeżeli zaczyna parzyć tzn że ma ok 55*. Zresztą widać kiedy zaczyna iść woda na instalację (temp CO), przy jakiej temperaturze.

Fajnie to widać na jednym z moich filmów na yt.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lama79. Instrukcja Estymy tyle mówi o nastawie "Min.temp.powr.":

16ae879.png

...ale to, że jest ona od co najmniej dwóch lat nieaktualizowana, to już wszyscy wiemy. Parę rzeczy jest już w innych miejscach w menu, niż wskazuje na to instrukcja. Parę rzeczy się pojawiło w sterowniku, a w instrukcji dalej ich nie ma (coś o tym wie Czarny: histereza temperatury pokojowej i maksymalny czas pracy palnika).

Dalej mamy "wyczerpujący" opis modułów:

126agsx.png

...z którego jedynie chyba co można wywnioskować, to że jak masz moduł 5, to możesz podpiąć czujnik temperatury.

ri86rs.png

Nigdzie nie pisze o konieczności "dodatkowego zaworu mieszającego", a o pompie kotłowej jedyne co znalazłem, to:

2ex26qc.png

Niewiele...

I teraz mamy sytuację, że kocioł kupuje taki laik, jak ja. Czyta instrukcję, chce chronić powrót, więc kupuje moduł 5 i czujnik temperatury powrotu. I co? Nie dość, że w żaden sposób nie ma ochrony tego powrotu, to nawet nigdzie na wyświetlaczu się nie pojawia ta temperatura powrotu.

Brnąc dalej w instrukcję Estymy w końcu znajdujemy schemat, gdzie mamy... czujnik powrotu, wstążkę, prostokącik, kółeczko i... zawór 3D:

2vmeyj8.png

Kółeczko i zawór 3D połączone kablem z modułem 5.

Czyli Tekla pisze w DTR o tym, że:

20tos9j.png

...natomiast instalowana w Tekli Estyma nie uwzględnia zaworu 4D w schemacie?
Błądzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez FL kocioł działa tak samo dobrze jak z włączonym FL, poniżej wykres jednego cyklu początkowo szedł bez Fl potem dla porównania włączyłem FL.

attachicon.gifbez FL.JPG

Pisze to to już kolejny raz FL w Estymie działa prawidłowo, jeżeli ma się dobrze zrobioną instalację, dowód na powyższym wykresie.

 

Tak, jak pisałem: daleki jestem od jednoznacznego stwierdzenia, że fuzzy logic jest daremne i nie działa.

Patrząc na twój wykres można stwierdzić, że po wyłączeniu fuzzy logic, moc przeskakuje ze stopnia 1 na stopień 2 i z powrotem zawsze przy tej samej temperaturze kotła. Pewnie z mocy 2 na 1 przeskakuje po przekroczeniu temperatury zadanej, ale w druga stronę kiedy? Mam wrażenie, że to będzie można w jakiś sposób ogarnąć.
Natomiast przy fuzzy logic zmiany mocy są płynne, więc dochodzi jeszcze kwestia tempa tych zmian. Tego nie ogarniam według czego dobiera to tempo. Zmierzam do tego, że gdybym to ogarnął, to być może mimo pewnie błędach w instalacji, potrafiłbym jakoś ustawieniami doprowadzić do tego, że ta moc będzie się skutecznie obniżała.
 
BTW. My tutaj dążymy do modulacji, obniżania mocy, a jeśli dobrze pamiętam, to Sambor jest przeciwnikiem modulacji, a zwolennikiem pracy kotła zawsze na 100%?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lama79. Instrukcja Estymy tyle mówi o nastawie "Min.temp.powr.":

 

16ae879.png

 

...ale to, że jest ona od co najmniej dwóch lat nieaktualizowana, to już wszyscy wiemy. Parę rzeczy jest już w innych miejscach w menu, niż wskazuje na to instrukcja. Parę rzeczy się pojawiło w sterowniku, a w instrukcji dalej ich nie ma (coś o tym wie Czarny: histereza temperatury pokojowej i maksymalny czas pracy palnika).

 

Dalej mamy "wyczerpujący" opis modułów:

 

126agsx.png

 

...z którego jedynie chyba co można wywnioskować, to że jak masz moduł 5, to możesz podpiąć czujnik temperatury.

 

ri86rs.png

 

Nigdzie nie pisze o konieczności "dodatkowego zaworu mieszającego", a o pompie kotłowej jedyne co znalazłem, to:

 

2ex26qc.png

 

Niewiele...

 

I teraz mamy sytuację, że kocioł kupuje taki laik, jak ja. Czyta instrukcję, chce chronić powrót, więc kupuje moduł 5 i czujnik temperatury powrotu. I co? Nie dość, że w żaden sposób nie ma ochrony tego powrotu, to nawet nigdzie na wyświetlaczu się nie pojawia ta temperatura powrotu.

 

Brnąc dalej w instrukcję Estymy w końcu znajdujemy schemat, gdzie mamy... czujnik powrotu, wstążkę, prostokącik, kółeczko i... zawór 3D:

 

2vmeyj8.png

 

Kółeczko i zawór 3D połączone kablem z modułem 5.

 

Czyli Tekla pisze w DTR o tym, że:

 

20tos9j.png

 

...natomiast instalowana w Tekli Estyma nie uwzględnia zaworu 4D w schemacie?

Błądzę...

af20053e2fdc879559eba1d601c8a386.jpg

 

 

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to masz? W instrukcji IGNEO SLIM zarówno na stronie Tekli, jak i na stronie Estymy nie ma tego punktu:
 
16ldaip.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam, to instrukcja modułu rozszerzeniowego, a nie głównego sterownika.

Ale wobec tego można stwierdzić, że podłączamy zawór 4D do tego modułu i bez dodatkowego zaworu mieszającego i bez pompy kotłowej będzie tym sterował?

 

Takie działanie, to z tego co się dowiedziałem, jest możliwe również i bez modułu rozszerzeniowego. Warunek to nowy soft. Ale myślałem, że z modułem to będzie jakoś inaczej rozwiązane, niż tylko przymykanie i otwieranie zaworu 4D. Tym bardziej, że do teraz nie wiem co dla niego będzie priorytetem: dążenie do zadanej temperatury powrotu, czy dążenie do zadanej temperatury C.O. No bo niestety jedno z drugim będzie się wykluczać. Szczególnie w początkowym etapie rozpalania się pieca czujnik na zasilaniu będzie chciał odkręcić zawór, bo za zimne grzejniki, a czujnik na powrocie będzie chciał przymknąć zawór, bo za zimny powrót...

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny38 Twoje filmiki oglądałem i wiem jak działa zawór termostatyczny (można to porównać do układu chłodzenia w samochodzie, mimo iż tam działa to na trochę innej zasadzie bo do silnika trafia czynnik chłodzący o temperaturze otoczenia przynajmniej zaraz po otwarciu termostatu), jednak skoro mamy w sterowniku opcję nie mówię już o ustawieniu temperatury bo ona powinna być stała (z tym się zgadzam i każdy z nas użytkowników dąży, choć nie zawsze wszystkim się udaje aby ta temperatura była prawidłowa) ale o jej odczycie na wyświetlaczu sterownika, a ideałem byłoby za pośrednictwem Vide net'a.

 

Sambor.

Czytałem dużo Twoich i nie tylko Twoich postów na temat zalet instalacji grawitacyjnych dlatego też daleki jestem od jej wymiany na nową. Jednak u mnie w bardzo prosty sposób można tą instalację podzielić na dwie części południową i północną. I na 100% przerobię to po sezonie grzewczym gdyż wtedy północna część domu będzie dogrzana kiedy świeci ostre słońce a w najzimniejszym pokoju, gdzie jest czujnik temperatury, jest wtedy około 25 stopni i pompa się wyłącza. Natomiast w północnej części domu jest dużo chłodniej.

 

Drugie rozwiązanie jakie biorę pod uwagę to montaż zaworów i głowic termostatycznych przy grzejnikach. Zamiast rozdzielania obiegów.

No i na koniec przerobienie instalacji przy kotle tak aby mieć na powrocie upragnione 55 stopni :)

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez robert004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam, to instrukcja modułu rozszerzeniowego, a nie głównego sterownika.

Ale wobec tego można stwierdzić, że podłączamy zawór 4D do tego modułu i bez dodatkowego zaworu mieszającego i bez pompy kotłowej będzie tym sterował?

 

Kuźwa sam ze sobą gadam. Wyjścia DO1 i DO2 to mieszacz powrotu, a nie mieszacz 4D. Pogadane... Dalej nie wiemy jak zrobić to przy 4D, żeby moduł 5 sterował powrotem.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor 4d nie bedzie jednoczesnie pełnił 2 funkcji.

Masz do wyboru albo ochronę kotla albo regulacja temperatury na CO

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem wyżej: podobno po wgraniu nowego softu "jakoś" ma ten zawór 4D się przymykać dążąc do zadanej temperatury powrotu. Ale jak, tego nie wiem, bo w instrukcji cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor 4d nie bedzie jednoczesnie pełnił 2 funkcji.

Masz do wyboru albo ochronę kotla albo regulacja temperatury na CO

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Albo montujemy drugi (tani i mały kocioł, którego nie będzie nam szkoda wyrzucić) i dogrzewamy sobie elegancko powrót kotła, który grzeje nam c.o.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli na tym drugim kotle będzie zimny powrót? :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem wyżej: podobno po wgraniu nowego softu "jakoś" ma ten zawór 4D się przymykać dążąc do zadanej temperatury powrotu. Ale jak, tego nie wiem, bo w instrukcji cisza.

Ozi zawór będzie chodził w jedną i w drugą stronę bo raz temperatura będzie za niska na powrocie a raz za niska na obiegu i tak w kółko. Chyba bez sensu.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem wyżej: podobno po wgraniu nowego softu "jakoś" ma ten zawór 4D się przymykać dążąc do zadanej temperatury powrotu. Ale jak, tego nie wiem, bo w instrukcji cisza.

Ozi zawór będzie chodził w jedną i w drugą stronę bo raz temperatura będzie za niska na powrocie a raz za niska na obiegu i tak w kółko. Chyba bez sensu.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli na tym drugim kotle będzie zimny powrót? :D :D :D

Zamontujesz kolejny zawór mieszajacy. Pozniej kolejny kocioł i kolejny zawór :)

 

Trzeba dbać o kocioł i jego cieply powrót :)

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla małych kotłów - do ok 30kW - jedynym naprawdę skutecznym zabezpieczeniem na powrocie jest zawór termostatyczny.

Takie rozwiązanie nie potrzebuje dodatkowych kontroli, sterowników, siłowników.

 

PS

Do dogrzania powrotu przy kotle "zabezpieczonym" zaw 4-D proponuję  elektryczny kocioł z grzaniem przepływowym załączany czujnikiem temperatury wody na wlocie kotła elektrycznego - takie rozwiązanie jest tanie, pewne i skuteczne  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak powinno być nakazane w dokumentacji kotła.

A nie zaw 4-D, który jest przez producentów przewidziany do ochrony  powrotu a przez użytkowników do regulacji temp zasilania CO.

Przez co ten biedny 4-D służy do niczego sensownego, szczególnie jak sterownik nie obsługuje regulacji temp na powrocie przy pomocy zaw 4-D - czego przykładem są kotły na pellet ze sterem Estymy!

W tym przypadku zachodzi pełna sprzeczność - jest niejako nakaz - zalecenie gwarancyjne

aby był 4-D, a nawet nie wiadomo jak go ustawić, aby to zalecenie spełnić!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu w przypadku zaworu 4d. Czyli podpięcie czujnika temperatury z zasilania c.o. na powrót i przepięcie sterowania zaworu 4d tak aby chodził odwrotnie.

 

Sambor zrobiłem jak poradziłeś i uważam to rozwiązanie za rewelacyjne.

Mam klasyczną instalację jaką zalecają instrukcje czyli tzw. DTR-ki, czyli na starcie zrąbaną (chciałem innego słowa użyć, ale nie wypada).

 

Dlaczego tak sadzę skoro u mnie się ta zamiana jednak nie udała. Przede wszystkim co zaobserwowałem a niewiele mogłem w tak krótkim czasie to płomień z palnika. Był zdecydowanie dłuższy i mniej postrzępiony pomimo, że nie zmieniałem żadnych parametrów.

 

Teraz dlaczego wróciłem to konfiguracji tej złej.

 

Jak się ma tak zrąbaną instalację to nic się nie zrobi bez spuszczania wody w c.o. 

 

Zawór 4d w stanie spoczynku dla sterownika estymy jest zawsze w skrajnym "zimnym" położeniu i w przypadku startu pompy nie zdąży zamknąć lub otworzyć się na tyle aby czujnik na powrocie wykrył że temperatura wzrosła na tyle aby zaczął się on przesuwać w drugą stronę. Jak nie zdąży to się zamknie i koniec temperatura na powrocie nie wzrośnie bo woda w układzie c.o. nie przepływa ponieważ pompa znajduje się za zamkniętym zaworem. Tak jest u mnie to wszystko zamontowane.

 

Ustawiłem ręcznie zawór w położeniu środkowym i było dobrze, jednak tutaj znów pojawił się problem ponieważ kocioł osiągnął temperaturę zadaną +5 stopni i się wygasił. Temperatura znów zaczęła spadać i zawór się przekręcał we właściwą stronę do momentu, aż całkiem się zamknął i znów przepływ ustał i tak zostało. Kocioł nie wystartował bo temperatura nie spadła na tyle aby to musiało nastąpić. A pompa chodziła dalej bo zadana temperatura c.o. w tym przypadku powrotu nie spadła poniżej zadanej.

 

Mogłem spróbować podnieść temperaturę kotła, ale nie zdążyłem w domu zaczęło robić się zimno.

 

Nie wiem jednak czy jest sens próbować skoro pompę ma w takim a nie innym miejscu i w momencie zamknięcia zaworu 4d ustaje obieg.

Dodam, że zmieniałem moc pompy na najwyższą, na pośrednią i cały czas ten sam efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie już nie związane z instalacją c.o.

 

Jak przełączyłem pracę palnika z modulacji na stopnie mocy pojawiają się u mnie dwie wartości. 

Moc1 30%

Moc2 100%

 

Czy można podnieść wartość Mocy1 i ewentualnie w którym miejscu. Czy trzeba to podnieść mocą palnika?

 

Dodam, że minimalna i maksymalna moc modulacji nie ma z tym nic wspólnego. 

Edytowane przez robert004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

Nie można podnieść mocy stopnia 1, nie powinieneś podnosić mocy palnika, bo może Ci przesypywać pellet podczas pracy 2 stopnia. Wartości 30% i 100% są stałe.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny38 czy ty mowisz o sterowniku estymy ?

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.