Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tatanka witaj w klubie "zadowolonych" posiadaczy pieca tej firmy. Piec kupiłem ponieważ w zasadzie po rodzinie mają piec tej firmy i myślałem że to solidna firma jednak z każdym dniem zastanawiam się co z tym piecem zrobić. Temperatura minusowa palić więc muszę ale długo już nie pociągnę.

Mnie serwis SAS-a też "zlał" kup pan sterownik pokojowy to do 30% mniej "zje" panu piec, ale ja różnicy w zasadzie żadnej nie widzę.

Pytanko mam szybkie (nie znam się więc przepraszam iż być może to głupie) ale czy to normalne że jak piec się wygasi w nocy bo np braknie pelletu w podajniku to rozpalając rano dochodzi do temperatury zadanej (60st) ponad 4-6h?? Dodatkowo podłogówka dopiero po CAŁYM dniu palenia w piecu łapie temperaturę 40st i staje się "ciepła" (takto jest 26-28 stopni). To normalne jest ??

Edytowane przez Domell1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę że nie tylko ja mam taki problem z duzym spalaniem.

Marwol nie wiem jak Ty to robisz że masz takie małe spalanie może tylko twój piec tak mało pali albo chodzi tylko sam na potrzymaniu bez ogrzewania na dom bo mi raz jak się zamknął zawór na dom to na potrzymaniu prze 4 godziny średnia na godzinę wyszła 0.33 kg przez godzinę

Edytowane przez dzejo5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domell1  Prawda jest taka, że nie mam zbyt dużego doświadczenia w obsłudze tego pieca. Ale z mojego małego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jak zdarzyło mi się że piec wygasł bo nie nadążałem sypać do niego pelletu :angry:  to przy nastawach na jakich do tej pory pracował (pellet + czujnik + termostat+ krzywa pogodowa + temperatura ogrzewania + milion jeszcze innych dupereli które macałem na totalnego czuja) to też bardzo wolno się wszystko rozgrzewało. W ostatni weekend kiedy mam nastawione ogrzewanie od 8 rano do 22 osiągnął zadaną temperaturę po jakiś 12 godzinach pracy. Jak zmieniłem nastawy na takie jak wyczytałem tutaj na forum to dom się nagrzał piorunem ale zrobił się wir w zbiorniku :(. Na pewno wpływ na tempo ogrzewania ma krzywa pogodowa i ustawiona temperatura ogrzewania. Ale to tyle jeżeli chodzi o moją wiedzę. Generalnie jest to wszystko cholernie poplątane i dotknięcie w jednym miejscu może wywołać taki efekt, który może być totalnym zaskoczeniem.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się trochę wyjaśniło dzięki serwisowi TECH-a (krok do przodu). Otóż okazało się że instalator jak podpinał regulator pokojowy to mi ustawił w sterowniku głównym (450zPID) że sterownik pokojowy obniżał temperaturę na piecu (sterowanie kotłem zamiast 60 na piecu trzymał 50 i niżej) a nie temperaturę podłogówki i grzejników. Pozostaje kwestia czy ma to wpływ na wygaśniecie pieca i nie rozpalenie się? Jutro będę mądrzejszy o tą wiedze. 

Ja jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o kotły, hydraulikę itd. Nadal mieszkam w bloku niestety koszty ogrzewania za które płacę dużo (mieszkam na 4 piętrze i płacę w zasadzie za ogrzewanie całego pionu bo każdy ma poprzykręcane grzejniki a u mnie nadal zimno) i to iż powiększyła mi się rodzina doprowadziły do podjęcia decyzji o założeniu sobie pętelki kredytowej na szyi i budowie domu. Miało być pięknie z piecem, tanio czystko itd a jest jak jest na razie bardzo słabo. Co 2-3 dni muszę jeździć po pellet bo piec zasysa go niemiłosiernie do tego muszę czyścić piec bo 3 dniach mam pełny popielnik i zasyfiony cały piec.  Jak czytam że ludziom pali na 200m2 18-20kg przy -2st na dobę nie wiem czy mam wierzyć czy nie?! U mnie to różnica 3x tyle. Mam tylko nadzieje że za 3 miechy jak się wprowadzę to będzie lepiej skoro teraz jest fatalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domell witaj w klubie powiem tak na to ile spali Ci piec ma znaczenie praktycznie każdy detal. Pamiętam jak przy pierwszym rozpaleniu na Pid-zie szedł czarny dym z komina to aż sąsiad przybiegł. Teraz jest zdecydowanie lepiej ale cały czas się uczę.

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę jaką masz temperaturę powrotu u mnie hydraulik się nie popisał i przy dość sporej ilości podłogówki odpowiednio nie zabezpieczył pieca teraz czeka mnie przeróbka. Musze wstawić rurkę między zasilaniem a powrotem zaraz przy piecu aby odpowiednio dogrzać powrót. Po drugie ustawienia pieca też mam Sasa BioSlim 17kW ale ze sterownikiem recalart. Moje nastawy po niżej (sprawdź u siebie może to u ciebie zagra)

minus22.png

Kocioł

              Paliwa dedykowane             Palenie               Korekta paliwa: %         Korekta nadmuchu: %         Korekta rusztu: %     Podtrzymanie               Korekta paliwa: %         Korekta nadmuchu: %         Korekta rusztu: %   Paliwa inne             Rozpalanie               Czas przedmuchu komory: s         Czas wstępnego zasypu: s         Moc wentylatora: %         Max.czas pracy grzałki: m         Temperatura włączenia grzałki: °C         Czas zapłonu: s         Czas pracy podajnika: s         Czas postoju podajnika: s         Czas pełnego rozpalania: m         Temperatura zakończenie: °C     Palenie               Wybierz moc:         Moc minimalna             Czas podawania: s         Czas postoju podajnika: s         Czas postoju rusztu: m         Czyszczenie rusztu:         Moc wentylatora: %       Moc maksymalna             Czas podawania: s         Czas postoju podajnika: s         Czas postoju rusztu: m         Czyszczenie rusztu:         Moc wentylatora: %     Podtrzymanie               Czas pracy podajnika: s         Czas postoju podajnika: m         Czas postoju rusztu: m         Czyszczenie rusztu:         Moc wentylatora: %         Opóźnienie wyłączenia nadmuchu: s         Opóźnienie załączenie podajnika: s     Wygaszanie               Czas wypalania paliwa: m         Czyszczenie rusztu:   PID                 Aktywacja:       Ograniczenie mocy               Ograniczenie dolne: %         Ograniczenie górne: %     PID Turbo               Przyrost mocy: %         Spadek mocy: %   Inne                 Wybór paliwa:           Rodzaj pracy:           Histereza kotła: °C         Czas opóźnienia wejścia w tryb wygaszania: m         Ograniczenie temperatury spalin: °C
minus22.png
Obieg C.O.1             Brak pogodówki                 Temperatura obiegu: °C         Lato-Zima:     Pogodówka                 Temperatura pomieszczenia: °C         Charakterystyka pogodowa: nr         Korekta czujnika pomieszczenia: %         Lato-Zima-Auto:           Temperatura przejścia Lato-Zima: °C   Pompa C.O.                 Praca pompy:       Praca modulowana               Czas pracy: m         Czas postoju: m   Termostat                 Obniżenie temperatury: %   Inne                 Aktywacja obiegu:  
minus22.png
Obieg C.O.2                             Temperatura obiegu: °C         Lato-Zima:     Pogodówka                 Temperatura pomieszczenia: °C         Charakterystyka pogodowa: nr         Korekta czujnika pomieszczenia: %         Lato-Zima-Auto:           Temperatura przejścia Lato-Zima: °C   Pompa C.O.                 Praca pompy:       Praca modulowana               Czas pracy: m         Czas postoju: m   Termostat                 Obniżenie temperatury: %   Inne                 Aktywacja obiegu:  
minus22.png
Obieg C.W.U.                   Temperatura: °C         Histereza: °C         Legionella: nie aktywna         Priorytet:           Aktywacja obiegu: włączony  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam trochę się posypało wrzucę w pdf.

nastawy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam trochę się posypało wrzucę w pdf.

Witam Też mam 17 kw - Jasiu1986 jakie masz spalanie na tych nastawach? U mnie spalanie 35kg trochę dużo. Edytowane przez marcellm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, co za Sasy nastały!

A tak na serio w pierwszym rzędzie decyduje izolacja cieplna budynku, jak masz 15cm styro na ścianach lub więcej i na stropie dodatkową wełnę to palisz mniej

Jak zaczynasz grzanie w nowym budynku - też palisz więcej - min o 50%, w następny sezon spadnie.

To dwa najważniejsze czynniki.

 

PS

Podstawowa rada - palić ostro , nie schodzić poniżej 65C na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, jak palisz? :)

Kocioł się wygasza i rozpala doprowadzając w domu do odpowiedniej temperatury czy może grzejesz cały czas i grzejniki "non-stop" ciepłe, a regulujesz temperaturę w domu jedynie głowicami przy grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj

 

Witam Też mam 17 kw - Jasiu1986 jakie masz spalanie na tych nastawach? U mnie spalanie 35kg trochę dużo.

Marcell ciężko powiedzieć na razie to kombinuje przy dobrych nastawach 24 a ostatnio 42kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo faluje mi temperatura na co1 mam zamontowany mieszacz na zaworze 4d. Na jakim poziomie macie korektę czasu reakcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat TECH (symbolu niestety nie pamiętam musiałbym podjechać do domu)

Ustawienia pracy pieca w trybie INNE:

PALENIE:

MINIMALNA: MAKSYMALNA PODTRZYMANIE

czas podawania 2 sek 5 sek 5 sek

czas postoju 20 sek 15 sek 5 min

postój rusztu 3 min 3 min 7 min

czyszczenie rusztu 1 1 1

moc wentylatora 40% 50% 50%

 

Paliwo: inne

PID: nie

 

OBIEG CO1

zadane 53 stopnie

obniżenie temp 10%

obieg włączony

OBIEG CO2 jak wyżej tele że wyłączony

HISTEREZA KOTŁA 6 stopni

 

CWU

zadane 40 stopni

histereza 4 stopnie

legionella - aktywne

priorytet CWU nieaktywne

obieg włączony

 

SERWIS

KOCIOŁ: temp minimalna 45 stopni

maksymalna 85 stopni

krytyczna 90 stopni

temp powrotu 40 stopni

dodatkowa temp kotła 4 stopnie

czas ruchu rusztu 20 sek

moc kotła 17 kW

wydajność podajnika 0,33 kg

typ sterowania TERMOSTAT + CZUJNIK POGODOWY

Typ ogrzewania: grzejniki

temp włączenia pompy 42 stopnie

Priorytet NORMALNY.

Wyłącz sterowanie termostatem. Ustaw tryb ręczny. Może on coś miesza? Jaki program do cwu?

 

Cwu daj 46-48st

Na co1 ustaw 38st

Temp minimalna kotła 50

Dodatkowa temp kotła 10

Wyłącz legionelle

Włącz pid

 

Niech pochodzi dzień,dwa. Obserwuj

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak pisałem wcześniej na spalanie w tym piecu ma wpływ chyba wszystko co jest w kotłowni. Piec pilnuje aby temperatura powrotu była 40C jak mniej dogrzewa, pilnuje aby temperatura CO1 była w temperaturze zadanej jak nie dogrzewa, pilnuje aby temperatura na kotle była w temp zadanej jak nie to ...... dogrzewa. Jak to kiedyś ktoś bardziej doświadczony napisał ważna jest też temperatura spalin która najlepiej jak by oscylowała w przedziale 160-180C. A i uwaga jak macie włączone cały czas CWU to też krócej działa w podtrzymaniu najlepiej ustawić sobie jakiś program i niech załącza się na 30min kilka razy dziennie.

Co zauważyłem u siebie:

Zaawansowane

Palenie maksymalne

Czas podawania 3s

Czas postoju podajnika 12s

moc wentylatora 45% (tu trzeba kombinować aby nie wyrzucał)

 

Nie bójcie się skracać czasu podawania wtedy szybciej się nagrzewa piec. To tak na początek później obserwujcie jak długo się pali i jak długo jest w podtrzymaniu. Myślę że każdy chciałby aby jego piec pracował tak jak Marwolla ale trzeba przy tym siedzieć z każdym dniem uczę się czegoś nowego kwestia tylko czasu i nerwów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj tam, bez przesady. Robert podpowiedział, ja reszte sam kombinuje. Gdyby tylko jeszcze hydraulik wiedział co robi :D

 

A piec sas jest generalnie ok. Większość problemów jest spowodowana błędnie wykonaną instalacją.

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mój wykres po nocy wszystko ładnie pięknie temperatura Co1 ładnie sobie faluje aż tu nagle załącza się pompa od CWU i m i wszystko rozp.... no to chyba są jakieś żarty. Zmniejszyłem jej moc teraz na 1 bieg mam nadzieję że będzie lepiej przy następnym dopuszczeniu ciepłej wody. A i zmieniłem korektę czasu reakcji z 5 na 4 jest lepiej zastanawiam się czy jeszcze nie zmienić na 3?

post-70130-0-21460200-1481090620_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.