Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek - spalanie


Rafalsms

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też słyszałem legendy o tym, że ze spalania ekogroszku pozostaje pył... :huh:

 

 

 

wlasnie skonczyl mi sie ekogroszek z ktorego zostawalo po 6 workach X 25kg zaledwie 3/4 szufladki na popiol (zero spiekow!!!) (szuflada okolo 60x30x10 cm)

teraz dokupilem u innego dostawcy zeby do konca zimy dociagnac i kur.... po 1 dniu palenia mam prawie po retorte spieki az mnie szlag trail jak dzis otworzylem drzwiczki....

 

 

A możesz zarzucić zdjęcia tego nowego i starego popiołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie wygląda to tak post-6356-1264192312_thumb.jpg i tak post-6356-1264192144_thumb.jpg

Ten popiół to z 4 dni ( prawie cały worek po ekogroszku 20kg.), przy spalaniu 60kg ekogroszku na dobę(na dworze -10 w domu 20,5oC). Zaraz pewnie powiecie, że deflektor zanisko i mnie się też tak wydaje, ale ten piec to Żywiec integra-lux 38kw z rusztem wodnym. I to właśnie przez ten ruszt tak nisko. Jak zadzwoniłem do producenta z zapytaniem dla czego tak nisko i że mi się przez to szlaka robi, to powiedział, że do innych modeli dają to i tu dali i że zdjąć można jak się spieka. Więc zdjąłem i co... piec zaczął powietrze produkować, bo jak płomień ruszt posmyrał to się woda podgotowywała i bąbelki pompe zapowietrzały. Znów więc deflektor mam, ale za to temp. spalin do 100oC niedochodzi a to nie dobrze chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dla pewnosci pochodzenia opału, zakupiłem wysokokaloryczny ekogroszek Pieklorz z kopalni Bobrek Bytom. I tu moje rozczarowanie. Groszek się skleja i niedopala. Spada dużo nieprzepalonego węgla do szuflady. Nie pomaga zabawa z ilością powietrz ani czasem podawania. Nie mam pomysłu co z tym zrobic. Może mieszac z innym groszkiem ?

 

Ps.

 

Jak dla mnie, po kilku miesięcznym użytkowaniu retorty, przyznaję sie do błędu w wyborze rodzaju kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mogę się podzielić pewnym eksperymentem i dość ciekawym.

Też posiadam piec z podajnikiem retorowym korpus pieca jest żeliwny.

W ubiegłym sezonie grzewczym zastosowałem taki mały pierścień który kładę na palenisko.

Co mi to daje oj sporo pierwsza rzecz to taka że mam większe palenisko większą temperaturę oraz lepsze spalanie co wiąże się z tym że piec szybciej uzyskuję właściwą temperaturę.

Efekt koksowania się węgla jest dużo mniejszy niż wcześniej.

Fakt że pierwszy pierścień był wykonany z blachy który okazał się mało skuteczny powód tworzyła się zgorzel a potem i tak piec nie uzyskiwał właściwej temperatury.

W tym roku zrobiłem nowy pierścień wykonany blachy o grubości 30 mm średnica wewnątrz 170 mm i stożku na około 30 stopni. Jaki jest efekt jest dużo lepiej w palenisku nie tworzy się zgorzel mam większe palenisko i piec bardzo szybko uzyskuje właściwą temperaturę.

Po za tym w tej chwili mam ustawiony piec że podaje dużo więcej węgla niż wcześniej za to szybciej się wyłącza.

Spalanie jest mniejsze niż wcześniej.

W sumie jest to mój 3 sezon grzewczy i podstawą dobrego spalania i uzyskiwania właściwej temperatury na piecu jest suchy groszek bo po wsypaniu mokrego proces spalania jest dużo gorszy.

 

Dla zainteresowanych mogę przesłać zdjęcie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zrobiłem nowy pierścień wykonany blachy o grubości 30 mm średnica wewnątrz 170 mm i stożku na około 30 stopni. Jaki jest efekt jest dużo lepiej w palenisku nie tworzy się zgorzel mam większe palenisko i piec bardzo szybko uzyskuje właściwą temperaturę.

gorszy.

 

Dla zainteresowanych mogę przesłać zdjęcie :-)

 

Witam

 

Pytanie, czy wewnętrzna średnica pierścienia jest taka sama jak wewnętrzna gardzieli palnika, czy nie ma pomiędzy pierścieniem a palnikiem tzw. "progu" utrudniającego wydostawanie sie popiołu?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mogę się podzielić pewnym eksperymentem i dość ciekawym.

Też posiadam piec z podajnikiem retorowym korpus pieca jest żeliwny.

W ubiegłym sezonie grzewczym zastosowałem taki mały pierścień który kładę na palenisko.

Co mi to daje oj sporo pierwsza rzecz to taka że mam większe palenisko większą temperaturę oraz lepsze spalanie co wiąże się z tym że piec szybciej uzyskuję właściwą temperaturę.

Efekt koksowania się węgla jest dużo mniejszy niż wcześniej.

Fakt że pierwszy pierścień był wykonany z blachy który okazał się mało skuteczny powód tworzyła się zgorzel a potem i tak piec nie uzyskiwał właściwej temperatury.

W tym roku zrobiłem nowy pierścień wykonany blachy o grubości 30 mm średnica wewnątrz 170 mm i stożku na około 30 stopni. Jaki jest efekt jest dużo lepiej w palenisku nie tworzy się zgorzel mam większe palenisko i piec bardzo szybko uzyskuje właściwą temperaturę.

Po za tym w tej chwili mam ustawiony piec że podaje dużo więcej węgla niż wcześniej za to szybciej się wyłącza.

Spalanie jest mniejsze niż wcześniej.

W sumie jest to mój 3 sezon grzewczy i podstawą dobrego spalania i uzyskiwania właściwej temperatury na piecu jest suchy groszek bo po wsypaniu mokrego proces spalania jest dużo gorszy.

 

Dla zainteresowanych mogę przesłać zdjęcie :-)

poprosze fotke

tez myslalem o zastosowaneiu czegos co utrzyma palacy/zarzacy sie ekogroszek wyzej nad paleniskiem zeby tak szybko nie rozsypywal sie na boki (nie chcialem zmniejszac podawania bo to zwieksza zuzycie opalu) ale myslalem o wykonaniu pierscienia w postaci koszyka ....cos w rodzaju siatki zeby ogrodzic palenisko na wysokosc ok3-5 cm tak zeby ogien wydostawal sie nie tylko nad pierscien ale i na boki dlatego wymyslilem sobie pierscien w postaci siatki....przymierzam sie juz pol roku ale jak w koncu sie zabiore to dam znac o efektach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej byłoby zrobić pirścień z bachy na obwoczie retorty, a potem ze spadem do środka szamotem potraktować. Ponoć szamot dobrze wpływa na spalanie, bo podnosi temperature paleniska. Tak sobie tylko myśle, bo po ostatnich bojach z moim kotłem już nic mi się niechce. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie spodziewałem sie takiej reakcji ;)

Odradzam robienia pierścienia z blachy bo będzie się dziać tak jak w moim opisie ( tworzy się zgorzel i palenisko się zapycha) musi być stożek taki sam jak jest w palenisku lub o kilka stopni większy i nie za wysoki.

Też robiłem pierścień w kształcie zębów ale odradzam go powód płomień dziwnie się rozchodzi i zakłóca się pracę paleniska. Z tego typu pierścieniem chodzi wszystko do czasu aż węgiel nie zaczyna wypadać z paleniska do tego się również klinuje.

Pierścień może być o takiej samej średnicy jak palenisko ja mam ciut większe.

Wysokość pierścienia też nie może być zbyt wysoki powód w palenisku jest za dużo popiołu i dusi płomień.

Optymalna wysokość to 30 mm nie więcej. Wcześniej jak robiłem blaszane pierścienie to miały wysokość 40 czy nawet i 60 mm.

Jeśli ktoś się zastanawia skąd takie kombinacje u mnie to powiem tak mam mały zakład i obróbkę metalu.

Zdjęcie mogę wstawić jak się uda to może i nawet dzisiaj albo w czasie weekendu.

Jak ktoś by miał jeszcze jakieś pytania to zapraszam .

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wlasnie skonczyl mi sie ekogroszek z ktorego zostawalo po 6 workach X 25kg zaledwie 3/4 szufladki na popiol (zero spiekow!!!) (szuflada okolo 60x30x10 cm)

teraz dokupilem u innego dostawcy zeby do konca zimy dociagnac i kur.... po 1 dniu palenia mam prawie po retorte spieki az mnie szlag trail jak dzis otworzylem drzwiczki....

 

 

Zapomniałeś napisać jaki to był ten bezspiekowy a jaki masz teraz. Podziel się z nami, to może się nie natniemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezspiekowy to ekogroszek z kwk kazimierz juliusz, ten "spiekowy" to chwalowicki (kupiony na pobliskim skladzie) niektorzy sobie chwala chwalowicki , tu trzeba zadac pytanie czy to co kupujemy i dostajemy info ze to taki towar o takich parametrach itd...czy to tylko zapewnienia slowne czy towaraki jest

niedawno kupilem na jakims skladzie tez niby z kwk kazimierz juliusz i uwazam ze towar jest chrzczony...

 

http://www.kwkkazimierzjuliusz.pl/index.php?page=sprzedaz

 

pozycja 9 tabeli spiekanosc parametr RI to jest bardzo wazne uwazam

jesli ekogroszek sie nie spieka to palenisko wyglada pozadznie i slup ognia jest prosty i silny a jezeli paleniko mamy "zasloniete" spiekami ktore nam "krzywia" i rozbijaja slup ognia to kociol ma mniejsza sprawnosc

 

jesli stane przy piecu i pogrzebaczem co chwila mieszam w palenisku rozbijajac spieji (palacy sie ekogroszek "przelewa" sie jak lawa po retorcie to ogien malo nie wyskoczy mi pod sterownik :) a jesli sa spieki to mam 3-4-5- plomieni ktore slabo grzeja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
"Metoda Boscha - Reakcja zachodzi w temperaturze ok. 1 200°C.

Zanim woda, a raczej para powstała z paliwa umieszczonego w zasobniku znajdzie się w miejscu gdzie panuje temperatura 1200 stopni to sobie zwyczajnie odparuje ulatniając się bez żadnego dodatniego efektu. Odparowanie wody następuje jeszcze w podajniku. Stąd ubytki spowodowane rdzą na ślimaku i rurze, tak ok 15-20 cm przed końcem ślimaka. Następnie para wodna ulatnia się po ściankach retory, gdzie temperaturze daleko od 1200 stopni. Chcąc uzyskać zjawisko, o którym prowadzona jest dyskusja, wodę należałoby podać wprost do jądra rozpalonego żaru w retorcie. Moim zdaniem, w przypadku naszych pieców retortowych wilgoć powoduje jedynie zjawisko korozji przyspieszając zużycie podajnika i częściowo czopucha. Dodawana do miału może powodować większe zespolenie ziaren, a tym samym efekt wolniejszego spalanie i głębszej penetracji powietrza. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.