Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czeski Ekogroszek


AD2

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Jeżeli chodzi o eko-groszek czeski z węgla brunatnego to spaliłem w moim piecu 800 kg. Na początku wydawało mi się, że nie jest źle. Byłem do niego tak pozytywnie nastawiony, że nawet umieściłem na forum informację o miejscu i cenie pewnego składu opału, za co admin pewnie podejrzewając o handel tym towarem „wybandował” mnie (i słusznie, bo regulamin złamałem).

 

Po tych 800 kg. kupiłem PIEKLORZA z kopalni Bobrek Centrum i wiem jedno, że już czeskiego eko-groszku nie kupię, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Na Czeskim groszku uzyskałem 58`C przy 10 sek. podawania i 35 sek. przerwy. Tą samą temperaturę uzyskuję teraz na PIEKLORZU przy 10 sek. podawania i 65 sek. przerwy co przy cenie czeskiego 550/t i PIEKLORZA 820/t w workach wychodzi na to samo, ale nie przerzucam w miesiącu 1500 kg. tylko 750 kg. (kręgosłup mam tylko jeden!). Popiół z PIEKLORZA to dosłownie pył w ilościach kilkakrotnie mniejszych niż z groszku czeskiego, gdzie „kalafiory” były takie, że tylko do gablotki i na ścianę :D .

 

I jeszcze jedno. Gdy chciałbym uzyskać na piecu powiedzmy 70`C, to przy eko-groszku z Czech chyba ustawienia musiałyby wynieść 10 sek. podawania i 10 sek. przerwy (gaz lub olej opałowy wyszłyby taniej).

Mam piec 38KW.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
Potwierdzam opinie kolego. Na tym węglu ciężko było mi uzyskać 53*C(piec KTM 25kw Grobelny).5 ton poszło mi w 4mc( dom o powierzchni 170m2-nieocieplony)

Nie macie racji, nie umiecie nim poprostu palić - pali się do 5% szybciej niż pieklorz, nie ma problemu z temp. ani z dymieniem. Jeśli wam się dymi to wyczyście komin od poprzednich węgli, czeski eko jest to wysokopłomienny węgiel....

skręćcie piec zeby mial jak najmniejszy dopływ powietrza (czeski musi byc suchy). Jeśli popiół bedzie znikomy - taki jak po papierosie tzn ze odpowiednio go palimy - a jeśli wyjdą jakieś zgorzeliny tzn ze go źle palicie.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o eko-groszek czeski z węgla brunatnego to spaliłem w moim piecu 800 kg. Na początku wydawało mi się, że nie jest źle. Byłem do niego tak pozytywnie nastawiony, że nawet umieściłem na forum informację o miejscu i cenie pewnego składu opału, za co admin pewnie podejrzewając o handel tym towarem „wybandował” mnie (i słusznie, bo regulamin złamałem).

 

Po tych 800 kg. kupiłem PIEKLORZA z kopalni Bobrek Centrum i wiem jedno, że już czeskiego eko-groszku nie kupię, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Na Czeskim groszku uzyskałem 58`C przy 10 sek. podawania i 35 sek. przerwy. Tą samą temperaturę uzyskuję teraz na PIEKLORZU przy 10 sek. podawania i 65 sek. przerwy co przy cenie czeskiego 550/t i PIEKLORZA 820/t w workach wychodzi na to samo, ale nie przerzucam w miesiącu 1500 kg. tylko 750 kg. (kręgosłup mam tylko jeden!). Popiół z PIEKLORZA to dosłownie pył w ilościach kilkakrotnie mniejszych niż z groszku czeskiego, gdzie „kalafiory” były takie, że tylko do gablotki i na ścianę :rolleyes: .

 

I jeszcze jedno. Gdy chciałbym uzyskać na piecu powiedzmy 70`C, to przy eko-groszku z Czech chyba ustawienia musiałyby wynieść 10 sek. podawania i 10 sek. przerwy (gaz lub olej opałowy wyszłyby taniej).

Mam piec 38KW.

Czeski 550/T????

drogo ja płace 430/T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety... Takie w moim regionie są ceny. Ale to jeszcze nic. Właśnie się dowiedziałem, że Pieklorz doszedł już do 900 PLN – workowany. Boję się kupić luzem, bo ostatnio zamiast 1000 kg przyjechało do mnie nie całe 900kg ! Niby taniej a wyszło na to samo. Mam dylemat, czy nie dać jednak jaszcze jednej szansy czeskiemu eko, bo nie uśmiecha mi się wydatek około 7000,- jeżeli zima się powtórzy taka jak w zeszłym roku. :rolleyes:

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja w tym roku z trzema znajomymi kupiliśmy całe auto 25ton od sprzedawcy na allegro. Z transportem w okolice Torunia wyszło 344 zł za tonę. Co do palenia testowaliśmy na próbę paląc na wodę, kupując od lokalnych sprzedawców jednak u nich cena jest 510 zł za workowany. Palił się dobrze co do zużycia wychodzi go więcej jakieś 30%. Prawdziwe zużycie pokaże dopiero zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Przez 2 sezony paliłem czeskim groszkiem i jestem zadowolony. Warunek: opał musi być SUCHY. Węgiel kupowałem luzem w lipcu i był on suchy optycznie, do września leżał w piwnicy i dodatkowo suszył się. Zero problemów ze spalaniem, ładny popiół. Piec: Sekam Premium z Brucerem 25 kW + sterownik PID. Temperatura na piecu 52-55 stopni C, uzyskiwana bez problemów.

 

Znalazłem niedawno stronę, gdzie dobry człowiek zrobił test spalania kilku rodzajów węgla. Tu są wnioski:

http://heating-service.pl/wnioski.html

Na groszku czeskim uzyskał 0,63 tego, co na groszku z Pieklorza. Przyjmując cenę Pieklorza na optymistycznym poziomie 800 zł na tonę to groszek czeski opłaca się kupować w cenie 500 zł za tonę lub mniejszej. Ja w ubiegłym roku płaciłem 380 zł za tonę groszku czeskiego, z dostawą i fakturą VAT. Mimo, że czeskiego należy spalić ok. 40% więcej niż Pieklorza, to gra jest nadal warta świeczki. Nie jest to opał idealny, ale cena rekompensuje niedogodności. W tym roku też kupuję czeski.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeski groszek to nie "lipa"

 

ja mam do skladu węgla w Czechach 15 km. i kupuje groszek po 2300 koron ,jest on z kopalni Belina czy jakoś tam

 

i jeszcze zjakiegoś pokladu wydobywczego

 

a z tego co wiem to są trzy kopalnie węgla brunatnego w Czechach

 

ten groszek co spalam jest ok. mało popiołu i się ładnie wypala a ma tylko 17 000kilo kalorii czy jakos tam

 

i jest najdroszy w czechach z tych kopalmi co mają

 

i jeszcze jedno mam palnik rynnowy i nie mam problemu z tep. na kotle.50 czy 80*C

 

pozdrowienia

 

lucjans

Katalog_SD_2011_12.pdf

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzęczkowski "pan" mnie nie dopadł on ma speczywiczne podejście do -no własnie do czego?

 

ale kazdy go pamieta

 

instalacja grawitacyjna trójnikowa z zaworami na grzejnikach termostatycznymi i ieden zawór różnicowo-upustowy +elektro zawór na bojler pompa jedna na powrocie

 

mieszm spiryt +h2o

 

 

 

 

lucjans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam nadzieję ,że dobrze zrobiłem . Skończyłem układać w piwnicy 5t workowanego ekogroszku z Czech.

Myślę sobie ,że tańszy nie będzie , miejsce w piwnicy jest, w skarbonce ciut się uzbierało , więc kupiłem po 580zł/tonę workowanego czeskiego. Teraz tylko wypada czekać do mrozów i liczyć na to ,że mój kociołek z eCoalem nie będzie wybrzydzał i sobie z nim poradzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Załadowane 5 worków (125kg)16.10 o 8 rano, ponowny załadunek 24.10 też o 8. 8 dni palenia (CO+CWU) to daje 15,7kg na dobę . Całkiem dobry wynik . W kotłowni czysto , w domu ciepło. W popiele trochę niedopalonych kawałeczków eko. Ze 125kg wyrzuciłem jedną szufladę popiołu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.