Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie, powracam do Was ze starym dylematem - ruszt awaryjny.  Czy mógłby ktoś z Was zamieścić fotki owego rusztu ?  Występuję on jak widzę tylko w kotłach Pellux 100, bo już w Pellux 200 Touch - nie.     Byłbym bardzo wdzięczny.  I przy okazji - czy wg Was jest możliwość palenia "okazyjnie" zrębków drewna (mam ok. 20m3 gałęzi) w Pellux 100 (grzejąc wodę w buforze oczywiście) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek nie posiadam, ale są dostępne w internecie, wystarczy poszukać.

Co do używania rusztu to jak sama nazwa wskazuje jest on "awaryjny" jednym słowem do używania w sytuacjach nadzwyczajnych, do użycia częstego to raczej kłopotliwe, brak sterowania procesem spalania może nieć groźne konsekwencje, a raczej nikt nie będzie siedział całe dnie przy piecu.

Osobiście użyłem raz na próbę i teraz leży w pudełku i czeka na czas "W".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Est temp.zadana kotla

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukając info na temat pieców na ekogroszek trafiłem na ten wątek, który mnie bardzo zainteresował. Zastanawiam się właśnie nad tym kotłem.

Proszę napiszcie mi ile kosztuje taki piec ze standardowym wyposażeniem (podajnikiem, palnikiem itp). Chciałbym z montażem na 8%. Mój dom potrzebuje około 12 kW + CWU. Mam nowy dom 200 m2 z garażem w bryle (pow. użytkowa 140 m2). Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Proszę też o napisanie jakie wyszło wam w poprzednim sezonie spalanie oraz jaka powierzchnia domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec kosztował mnie ok 12.000 brutto. Ilość pelletu na sezon w moim przypadku to 2.5T (były łagodne zimy).

@Damian111

Też mi się ten kocioł podoba.

:-P

Chciałem się trochę dowiedzieć...bo ciężko ze strony rozszyfrować...

 

Napisz proszę jaka wygląda obsługa tego kotła jak często do niego podchodzisz? Jakie problemy bo już trochę palisz ? Czy coś wymieniałeś z rzeczy eksploatacyjnych czy nie ekspl.?

Czy masz problemy z pelletem za ok 600 zł za tonę typu spieki? Znajomy ma taki kocioł co tylko Barlinek lubi wpitalać...

 

A.Co musiałeś dokupić ( czy trzeba było rozszerzyć moduł ster.) żeby podłączyć mieszacz, pompą cwu i co ?

B. Czy jest możliwość podłączenia bez rozszerzenia do modułu sterownika termostatu pokojowego?

C. Czy moduł sterownika bez rozszerzenia miał w cenie 12kpln możliwość podłączenia pgodówki czy może już na wyposażeniu ona była?

 

Czy czegoś nie wymieniłem co ster.miał na wyposaz. bez rozszerzeń i dopłat?

Jeśli coś do kupowałes z pkt A, B, C czy z jakiegoś innego powodu to ile dodatkowo to kosztowało?

 

Jak się sprawdza automat do czyszczenia palnika i do czyszczenia wymiennika?

 

Jak czytałem wątek to tylko jeden problem z kotłem jest jak gdzieś za długi pelet się dostanie to wtedy coś się dzieje a tak to super śmiga?

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odnotowałem problemów z tanim peletem (tani nie oznacza zły) spieki powstają jeśli w pelecie jest dużo zanieczyszczeń mineralnych (piasek).

 

A. Musisz dokupić czujnik pokojowy i zewnętrzny -koszt to ko 50-100zł oraz przewód czujnikowy (teraz są i bezprzewodowe), wszystko do podłączenia jest na płycie głównej pieca.

B. Tak

C. Tak

 

Jedyne czego nie ma w komplecie to sonda lambda i moduł sterujący do niej, podobno w tak małych mocach (tj 20kW jest to kwiatek do kożucha), oczywiści jeżeli ktoś zamierza sterować kilkoma obwodami to również musi dokupić moduł sterujący.

Dodatkowo dokupiłem ruszt awaryjny -awaryjnie ;-)).

 

 

Czyszczenie palnika i wymiennika działa poprawnie pod warunkiem gruntownego czyszczenia pieca co dwa zasobniki peletu (360kg)

 

Mimo używania taniego peletu nie zaobserwowałem żadnych kłopotów z blokowaniem podajnika.

 

Jedyna usterka jaką odnotowałem to lekkie uszkodzenie elastycznego węża podajnika, "rozdarł się" na jednym końcu, ale nowy jest dość tani i jak padnie zupełnie to kupię nowy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian111

Dzięki za odp.

;)

Myślę, że 12KPLN to b.dobra cena jak za to co napisałeś. Biawar ma w ofercie kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, gdzie konkurencja przespala i dopiero się zastanawiają nad wprowadzeniem takich palników a za swoje kotły też chcą niemałe a czasem dużo większe pieniądze niż Biawar, w mojej subiektywnej ocenie to chyba obecnie jest najlepszy kocioł w relacji do ceny z całej polskiej oferty....

 

:-P

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to dobry piec i palnik cena mogła być nieco niższa (dostosowana do polskich warunków) . Właścicielem Biawara jest Szwedzka firma Nibe która wprowadziła rozwiązania sprawdzone na ich rynku (piece, pompy ciepła, kolektory). Obecnie mają również nowsze rozwiązania pieców z 2015r.  http://www.biawar.com.pl/kotly-c-o/kotly-c-o-na-pelety/pellux-200-touch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...ten to 20KW, PELLUX COMPACT jest 12KW, chyba idealny do większości domków jednorodzinnych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że to dobry kocioł to ja piszę już od kilku lat, a nikt nie chce w to uwierzyć.

Kocioł "Pellux 200 touch" pod nazwą Pellux 200 był sprzedawany od dawna, była to konstrukcja szwedzkiej produkcji zaopatrzona w oryginalny szwedzki palnik PB10.

Obecnie całość jest produkowana w kraju.

Moc kotła (palnika) jest niestety trochę duża - modulacja max 50-100%,

Poniżej ulotka z 2010r, co wam przypomina?

nibe_biawar_pellux_zestaw_04-2010.pdf

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=7bhhn_dNuTE tu widać jak przebiega czyszczenie, a kilka pozycji niżej sam palnik.

Wady/zalety/koszty były już opisane tutaj:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16920-kocio%C5%82-pelmax-nibe-biawar-opinie-u%C5%BCytkownik%C3%B3w/page-9?do=findComment&comment=251020

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby był komplet dodaję:

- jeszcze 2 krótkie filmiki obrazujące w mojej subiektywnej ocenie przewagę kotła Biawar nad konkurencja

:-P

 

https://youtu.be/Fr1EpygJh58

 

https://youtu.be/Ie0g-nzBLZo

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Ostatnio patrzyłem i w kominie od daspell i od kominka w skraplaczu nic się nie zbiera.... Trochę się martwilem bo hydraulik z kierownikiem odradzil podłączenie skraplacza do kanalizacji....powiedzieli że to tyko w kotłach gazowych jest skraplania potem jak był kominiarz to coś innego mówił ale jak na razie sucho....

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam właśnie zakupiłem kocioł pellux 100

Będę zastępował nim smieciucha mam pytanie

Jaki jest kod przy pierwszym uruchomieniu

Co trzeba dokupić aby prawidłowo funkcjonował jakieś zawory mieszające ?

Regulator ciągu kominowego ? Komin z cegły 240×140

Kocioł będzie pracował na jedym obwodzie + cwu 200l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz jaką masz instalacje. Czy masz glowice termostatyczne na grzejnikach? Co dostałeś z kotlem?

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.