Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Co do dawki startowej to przy Lavie 6 piec przy mniejszej dawce rozpalał się bardzo słabo. Teraz od momentu wspania się dawki startowej do momentu modulacji mija 5 min 15 sek. U mnie to max ustawienie.

Moc Min dać na 40? Co ten parametr daje?

Co do podawania to przy tych mrozach zwiększyłem ten parametr. Do 7.

Przy tych mrozach musiałem trochę zmodyfikować piec. Zwiększyłem tem pieca do 73, większa ilość paliwa, pompa od 50.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie piece pracują najekonomiczniej z większą mocą 30% jest na granicy dlatego o ile to możliwe warto zrobić 40%. Czy czyściłeś i ustawiałeś kiedyś grzałkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jestem od 2 miesięcy użytkownikiem kotła.Jestem zadowolony z tego ze jest prawie bezobsługowy(wcześniej miałem kocioł węglowy)

Mam trochę wysokie spalanie 30 kg średnio przez dwa miesiąc(przy tem ok 0st 25-35kg, natomiast przy -14 ok 50kg na dobe).

Mysle ze na spalanie ma wpływ domek z lat 70 tych,dobrze ocieplony,nowe okna jednak stara technologia i grube rury c. ogrzewania.

 

Mam pytanie do wszystkich czy próbowaliście spalać inny pellet (za wyjątkiem Lavy i Olimpu)??? Obecnie spalam Lave.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w Klubie zadowolonych użytkowników Biawarów.

Faktycznie spore spalanie, ale wszystko zależy do powierzchni domu, jego kubatury, systemu wentylacji typu instalacji i wielu wielu innych czynników.

Co do pelletu to ja obecnie spalam pelet z drewna liściastego z firmy Mododrewno z Kruszowa, jest dość dobry i dość tani 750zł/t z transportem.

Osobiście uważam, że pellet jako mniej kaloryczny niż węgiel nie może kosztować więcej niż tenże, wszystko ponad jest dziełem marketingu i wyzyskiem, ponadto należy kupować pellet od lokalnych producentów jeśli to możliwe, a na pewno nie w większej odległości niż 50km - przemawiają za tym względy ekonomiczne i ekologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro2502 podaj więcej informacji. Jaka powierzchnia domu? Grzejniki czy podlogowka? Ustawienia kotka? Ochrona powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie dom ok 160 m,podpiwniczony,kaloryfery.

Wysyłam 2 forki-pierwsza to prosze o kod dostepu jesli znacie.?

Druga to chyba ustawienia ?

Szczerze to od ustawień serwisanta nic nie zmieniałem bo podczas instalacji nie było mnie w domu.

Mam prosbe o ewentualna podpowiedz co do ustawień co zmienic zeby ograniczyc spalani jesli to mozliwe?

Mysle ze z pelletem tez jest róznie nie tylko Lava i Olimp nadaje sie do naszego pieca.

Prosze wiecej podpowiedzi czym palicie,bo przy moim spalaniu będę szukał tańszego  pelletu.

Dzieki za odpowiedzi pozd Jaro

post-65243-0-42336600-1452116577_thumb.jpg

post-65243-0-36178800-1452116595_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka to tylko informacja o aktualnej pracy palnika.

Haslo to temperatura zadana ręcznie i EST np.76EST.

Podaj ustawienia palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie średnie zużycie od 03.01.2016r do dziś wyniosło ok 25 kg/doba, temperatura ustawiona w pomieszczeniach 16,5 (grzeje się do 17 C - ciągle walczę z krzywą).

Ja używam wyłącznie sterowania pogodowego, co do bufora to niestety nie posiadam i teraz widzę że to błąd bo można by uczynić pracę pieca jeszcze ekonomiczniejszą, niestety raczej nie mam go gdzie upchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterowanie pogodowe i czujnik pokojowy. Przy temp. do 0 spalam 15kg/dobe, przy -5 spalam ok 20kg, a przy -18 spalanie sięga 30kg. Temp w domu 23-24stopnie.

Lukasz78 bufor 500l to raczej malo, poczytaj są fajne watki na ten temat.

Ja zastanawiam się nad buforem bo przy temp powyżej 0 kocioł musi pracować u mnie z małą mocą 3-5kw albo z mocą ok 10kw ale wtedy mam pracy kotka 20 minut i postoju 20 minut. Przy pracy z niska mocą komora bardziej się brudzi, chyba nawet trochę smoki, a kocioł się męczy.

Przy mocy 10kw pięknie się pali, w komorze tylko minimalny pyłek na ściankach. Tylko niestety przy większej mocy często kocioł staje i rozpalanie jest co 40minut w moim układzie. Pytanie ile wytrzyma zapalarka ? Koszt tych rozpaleń tez jest jakiś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor moj kociol na pojemnosc 60l, zejscie z 80 do 60stopnik przy mojej instalacji zajmuje ok 20-30minut, te 500l bufora starczy wiec teoretycznie na 150-260 minut. Chyba troche więcej by się przydało. Te wyliczenia pewnie beda inne, ja specem od tego nie jestem , a na logike tak mi wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. Czyli 60 litrow kotla nie bedzie rowne 60 litrow bufora ? Czy 60 litrow z bufora starczy na dluzej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiminero ma rację, o tej pracy na optymalnych ( pełna moc) parametrach to wielokrotnie pisałem - wtedy spalanie jest jak najmniejsze, a pojemnością bufora nie należy przesadzać, gdyż to jednak też starty.

U mnie poj kotła jest 75l, instalacji bez bufora ok 200l + ew 1/2 bufora 800l to  jest co zagrzać, ale też jest gdzie tą wodę odprowadzić 

 

Dodatkowo kocioł jest chłodzony od wewnątrz ciągiem kominowym, u mnie np to jest ograniczone, i ew przepływy są małe,

ale wystarczy zdjąć rurę od podajnika pelletu to już czuć jak powietrze zasuwa do komina.

Co powoduje szybkie chłodzenie kotła.

Wg mojej praktyki poj bufora w kotle z podajnikiem powinna być nie mniejsza niż 1 poj instalacji , a nie większa niż 3 poj instalacji.

Dodatkowo trzeba uwzględnić nadmiar mocy kotła - jak kocioł jest dobrany na styk to bufor tylko przeszkodzi.

Jak kocioł jest 2x przewymiarowany  np u mnie, to bufor dać 2-3 x większy ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,mam pytanie czy ktos z okolic Sląska ma doświadczenia z spalaniem pelletu innego niż Lava i Olimp.

Ewentualnie czy ktoś z użytkowników pali innym pelletem i jak sie zachowuje nasz kocioł?

Jakie mamy alternatywy żeby nie być uzależnionym od wyżej wymienionych producentów.

Proszę o podpowiedz w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł spala praktycznie każdy Pellet, byle nie był za dlugi bo wtedy się klinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce sie podzielić moimi ustawieniami i prosze o komentarz

 9              Powietrze Min ( moc 30%)

40            Powietrze Max ( moc 100%)
7,6          Podawanie MAX ( moc 100%)
30            Moc Min
100           Moc Max
FL2        Typ modulacji
50           Próg foto
12,2           Ilość paliwa test
 5,3           Wart. Opałowa paliwa
              Sterowanie lambda
14      Tlen Min (30%)
8           Tlen Min (100%)
70s          Dawka startowa paliwa
180             Odstęp czyszczenia
 2             Cykle czyszczenia
 30         wentylator wyciagu
 
Prosze o podpowiedz który parametr ma bezpośredni wpływ na spalanie.
Z którym by warto pokombinowac i w którą strone?
Pozd 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdzales ilość paliwa test ?

Można zmniejszyć podawanie, ustaw 5 i zobacz jak będzie chodził kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.