Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 Prawie jestem zdecydowany na biawar pelmax ale nurtują mnie jeszcze 2 pytania:

- co za sterownik w nim siedzi- jakiej firmy oprogramowanie?

- czy dobrze rozumiem instr.obsługi i palnik PBmax 20 ma tylko 2 stopnie modulacji: 30% i 100%?- czyli , że pracuje z mocą min albo nominalną?Jak to rozumieć?Nie ma opcji 50%?

Proszę posiadaczy tego kotła o odpowiedzi.Czy maci problem z wyregulowaniem tego systemu?

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawlik79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w nim sterownik estyma .

Pracuje albo skokowo, modylacje można zmienić np. 40% i 70%, albo FL2 i wtedy moduluje moc w zakresie od min do max. Min i max można ustawić w zależności od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu -> kociol -> serwis -> czyszczenie wymiennika od ... do ... Tam możesz podać godziny w których pracuje czyszczenie wymiennika

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16kg jak dla mnie to dobry wynik.Ja spalam 20kg. Moglbys podsc ustawienia jakie masz na kotle? Jaki program, czy czasowy czy jakis inny.pozdro

 

Dzieki za podanie średnicy zaslepki.

Powietrze min 8

Powietrze max 36

Podawanie max 4.5

Moc min 30%

Moc max 100%

Typ modulacj fl2

Próg foto 30

Ilość paliwa test 7.5

Wartość opalowa 5.1

Dawka startowa 60

 

Praca kotła automatyczna, wszystkie obiegi ustawione na program komfort.

Cwu obecnie 45 stopni, mam zasobnik poziomy 140l i woda goraca w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne i ciekawe rzeczy piszecie, widać wszystko zależy od ustawień i instalacji. U mnie piec rozpala się średnio 6 razy na dobę na ok. 1 godzinę, pompa nie pracuje cały czas a jedynie wtedy gdy temp. spadnie poniżej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne i ciekawe rzeczy piszecie, widać wszystko zależy od ustawień i instalacji. U mnie piec rozpala się średnio 6 razy na dobę na ok. 1 godzinę, pompa nie pracuje cały czas a jedynie wtedy gdy temp. spadnie poniżej zadanej.

 

 

 

Kolego a u ciebie ile spala na dobe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy przy rozpalaniu tez mozna to wylaczyc?

Ale pytasz o czyszczenie palnika czy wymiennika?

Czyszczenie palnika jest przed kazdym rozpaleniem i mozna okreslic ile razy ma wysunąć się szuflada.

Czyszczenie wymiennika tak jak pisalem wczesniej, ustawiasz godziny w ktorych ma pracowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z cyklu moje obserwcje :)

 

Piec mam połączony z czujnikiem pogodowym oraz czujnikiem pokojowym.

Na samym początku użytkowania pieca ustawiłem temperaturę do osiągnięcia w pomieszczeniu na 21C. Chciałem żeby piec utrzymywam w mieszakniu taką temeprature.

Obecnie w 2 sezonie grzewczym mogę zaobserować takie zjawisko.

 

Jeżeli temperatura na zewnątrz jest w zakresie od +10 C do +2 C to przy temperaturze zadanej 21C temperatura w pomieszczeniu jest ponad 21C. W takiej sytuacji starałem się obniżać temperaturę a piecu poniżej 21 C ( do 20,2)  i to powodowalo że z +21,5 w pomieszczeniu spadało do 21C.

W miarę jak temperatura spadała na zewnątrz to temperatura osiągana w pomieszczeniu zbliżała się do tem. zadanej na piecu.

Kiedyś rozmawiałem z serwisantem i powiedział, że prawdopodobnie jest to spwodowane źle ustawioną krzywą pogodową.

Ustawienia :

 

Tem. zew       Serwisant     Zmiana 

-20 C                  +45C        +40 C

0 C                     +35C         +30 C

10 C                   +25C         +20 C

 

Zmiana była dokonana wczoraj i przy tem na zewnątrz 6--10C różnica pomiędzy temperaturą zadaną i temperaturą w pomieszczeniu troszkę się zmniejszyła.

 

Jakie macie Panowie ustawienia w tej sekcji i czy macie podobne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie obecnie tak:


 


Tem. zew         podłogówka         grzejniki 


-20 C                  +40C                  +70 C


0 C                     +30C                  +47 C


10 C                   +25C                  +38 C


 


wsp.korekcji         5C                      5c


i temp w pomieszczeniu mam o 0,3C niższą od zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem w sieci https://m.youtube.com/watch?v=MGUUoU_qigs

Czy u was tak też się da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie można dotknąć rury kominowej, choć to zależy jak dawno były czyszczone płomieniówki i piec ;-)) .

 

 

Dzięki za Wasze wpisy z informacją o krzywej grzania, okazało się, że serwisant zostawił u mnie domyślną krzywą tj. dla grzejników a nie dla podłogówki, dokonałem niezbędnych korekt i zobaczymy, dodatkowo zmieniłem ustawienia pompy z auto na stałą. Wcześniej  niestety bywało tak że gdy robiło się ciepło na zewnątrz to piec nie włączał pompy przez np 12godzin w skutek tego podłoga stygła, były wahania temperatur i nie byłem całkowicie zadowolony. Były za to pewnie oszczędności w opale (ale to się okaże jak miną mrozy).

Jednak dzielenie się wiedzą na takim forum to wspaniała sprawa.

 

Ja w takim razie też napiszę ciekawostkę, na stronie Estymy pojawił się (w końcu z funkcjami i wyglądem na miarę XXI w.) sterownik pokojowy z różnymi ciekawymi funkcjami, wg opisu powinien pasować do naszych Biawarów, ciekawe tylko czy jego cena nie będzie kosmiczna. Nazywa się ten sterownik videROOM.

Edytowane przez Damian111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu pisałem o swoich ustawieniach kotła, pisałem że palnik działa całą dobę z przerwami na czyszczenie. Robiłem też próbę ze zmianą ustawień tak żeby piec nagrzewał się, wyłączał palnik, stygł i od nowa. Finalnie nie miałem różnicy w ilości spalanego pelletu. Różnica była w ilości rozpaleń. Przy pracy ciągłej palnika rozpalał się ok 6 razy na dobę, a przy opcji przerywanej ponad 20 razy na dobę.

 

i teraz pytanie do was, jak lepiej ustawić? czy praca ciągła czy przerywana? 

 

Damian111 jakie masz obecnie ustawienia ?? powietrze, podawanie? czy zmieniałeś moc min i max? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro podam dokładne ustawienia.

 

Co do ilości rozpaleń to chyba im mniej razy tym lepiej, plusy to - mniejsze zużycie prądu i zwiększony okres życia grzałki oraz stabilizacja temperatury w piecu, minus to praca z mocą minimalną niekoniecznie jest najbardziej wydajna i może nadmiernie "brudzić" piec.

A  wielokrotne rozpalania to chyba jedynie same minusy - zwiększone zużycie prądu, zużywanie grzałki, częste i znaczne różnice w temperaturze kotła.

Takie mam przemyślenia, ale czy to wszystko i czy są słuszne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie można dotknąć rury kominowej, choć to zależy jak dawno były czyszczone płomieniówki i piec ;-)) .

 

 

Dzięki za Wasze wpisy z informacją o krzywej grzania, okazało się, że serwisant zostawił u mnie domyślną krzywą tj. dla grzejników a nie dla podłogówki, dokonałem niezbędnych korekt i zobaczymy, dodatkowo zmieniłem ustawienia pompy z auto na stałą. Wcześniej  niestety bywało tak że gdy robiło się ciepło na zewnątrz to piec nie włączał pompy przez np 12godzin w skutek tego podłoga stygła, były wahania temperatur i nie byłem całkowicie zadowolony. Były za to pewnie oszczędności w opale (ale to się okaże jak miną mrozy).

Jednak dzielenie się wiedzą na takim forum to wspaniała sprawa.

 

Ja w takim razie też napiszę ciekawostkę, na stronie Estymy pojawił się (w końcu z funkcjami i wyglądem na miarę XXI w.) sterownik pokojowy z różnymi ciekawymi funkcjami, wg opisu powinien pasować do naszych Biawarów, ciekawe tylko czy jego cena nie będzie kosmiczna. Nazywa się ten sterownik videROOM.

 

 

 

 
Napisz jaką miałeś krzywą i na jaką zmieniłeś.
Edytowane przez Marcin34lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już, wszystko piszę jak na spowiedzi :D .

Oryginalna domyśla Krzywa (pozostawiona omyłkowo przez serwisanta)

-20 C         +70 C

    0 C        +50 C

+10 C        +40 C

Korekcja 10 C (zmieniałem sam po jakiś czasie na 14 C, bo przegrzewał pomieszczenie o 2 C)

 

Obecnie mam ustawione po waszych informacjach tak:

-20 C         +45 C

    0 C        +35 C

+10 C        +25 C

Korekcja 5 C (prawdopodobnie będę musiał podnieść do 6 lub 7 bo przegrzewa pomieszczenia o 1 C).

 

A teraz reszta grzechów ;)

 

Ogrzewanie mam ustawione na 16 stopni (rzeczywista jest 17 C, nikt tam jeszcze nie mieszka a do pracy w zupełności wystarczy, korzystamy jedynie z łazienki a tam jest 20-22 C)

 

PALNIK

Powietrze MIN (30%)        7

Powietrze MAX (100%)    35

Podawanie MAX (100%)  5,5

Moc MIN (FL2)                 40%

Moc MAX (FL2)             100%

Typ modulacji                 FL2

Próg foto                        45

Ilość paliwa test              11,6

Wartość opałowa             5,2

Dawka startowa               60s

 

OGRZEWANIE (podłogowe)

Max Tzew pomp komfort.     22 C

Max Tzew pomp ekonom.    15 C

Min Tco pomp                      22 C

Temp Maksymalna              40 C

 Krzywa                               (jako podałem powyżej)

Pompa stała                         TAK

 

KOCIOŁ (temp. ustawiona manualnie 73 C)

Temp. Min. pomp             50 C

Tryb pracy                       ciągły

Histereza                         20 C

 

 

Ilości opału w ostatnim czasie:

02.11.2015 załadunek 180kg - 0,3571428571428571kg na godzinę

23.11.2015 załadunek 180kg - 0,5357142857142857kg na godzinę

07.12.2015 załadunek 180kg - 0,5kg na godzinę

22.12.2015 załadunek 180kg - 0,626kg na godzinę

03.01.2016 załadunek 180kg - ??

 

I to by było wszystko, wg zużycia wychodziło dość dobrze mimo (chyba) niewłaściwych ustawień krzywej i trybu pracy pompy, zobaczymy jak będzie wyglądało zużycie kiedy odpuszczą mrozy.

 

Mam do Was prośbę napiszcie również Wasze ustawienia w podobnej formie i opatrzcie spostrzeżeniami może dzięki temu sami będziemy w stanie do pewnych zasad regulacji dojść  a i innym może być to przydatne, tak jak mnie ostatnio :D .

Pozdrawiam Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli u ciebie przy temp 17 stopni wychodziło spalanie ok 12-14kg/dobę gdzie nie było mrozów. Ja w tym czasie utrzymywałem temp.ok 23-24 stopni i spalałem ok 15-16kg/dobę. 

Obecnie przy tych mrozach, które doszły do -17 spalam ok 30 kg/ dobę. Dlatego pytałem o wasze ustawienia. Lukasz78, Marcin34lodz jak to wygląda u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że masz całkiem niezły wynik aż się trochę zmartwiłem :)

U mnie to tak wygląda :

    Worki Waga Ilość   Na godzinę Doba 2015-09-26   12 15 180 42273 #ARG! #ARG! 2015-10-14   12 15 180 18 0,416666667 10,0 2015-10-29   12 15 180 15 0,5 12,0 2015-11-16   12 15 180 18 0,416666667 10,0 2015-11-26   13 15 195 10 0,75 18,0 2015-12-05   12 15 180 9 0,902777778 21,7 2015-12-15   12 15 180 10 0,75 18,0 2015-12-25   12 15 180 10 0,75 18,0 2016-01-02   13 15 195 8 0,9375 22,5

Liczę tak :2015-09-26 wsypałem 180 kg. Następny wsyp 14-10-2015. 180/10=18 kg dziennie.

2015-12-25 wsypałem 180 kg i starczyło na 8 dni. 22,5 kg doba.

 

Ustawienia krzywa:

-20    36

0       25

10     20

 

Korekcja 8.

Temperatura ustawiona na 21 C i w mieszakniu 21 C. 

 

Kocioł :

Tem min pomp 40C

Histereza 20C

 

5 Powietrze Min ( moc 30%) 25 Powietrze Max ( moc 100%) 4,3 Podawanie MAX ( moc 100%) 30 Moc Min 90 Moc Max FL2 Typ modulacji 37 Próg foto 12 Ilość paliwa test   Wart. Opałowa paliwa   Sterowanie lambda 14,5 Tlen Min (30%) 90 Tlen Min (100%)   Dawka startowa paliwa   Odstęp czyszczenia   Cykle czyszczenia   Wentylator wyciągowy   Tryb cichy rusty

 

Z tego co patrze to Lama miał jeden wskaźnik który odbiegał od mojego tzn Powietrze Max ( 100%) i mialeś 18.

 

Przy tak niskich temperaturach pojawił się taki problem.

Min temperatura pomp 40 C. Kocioł nie dawał rady i do kaloryferów szła zbyt niska temperatura. 

Dzisiaj zmieniłem na :

Tem Min pomp 55 C

Temperatura zadana kotła 70C

Histereza 15C

Teraz na kaloryfery idzie min 55 C.

 

 

 

Generalnie dobrze żebyśmy się popatrzyli na te wskaźniki  szczególnie ilość tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jakiś czas temu pisałem że mam powietrze na poziomie 36. Ja z tym nawiewem to ciągle jeszcze kombinuje. Teraz jeszcze daje mi do myślenia Poradnik użytkownika pelet drzewnych, znalazłem w necie. Na stronie 28 jest opis jak spalać pellet. Jest tu całkiem ciekawie opisany proces spalania, jest informacja po co odpowiednia temperatura o której często mówił kolega Sambor. Jest też informacja po co odpowiednia ilość powietrza. Polecam lekturke.

 

http://pelletsatlas.info/wp-content/uploads/2015/09/Handbook_Polish_disclaimer.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin34lodz, to co napisałeś wygląda nieco nieczytelnie, ale zaniepokoiło mnie, że podajesz Sterowanie lambda tak jak byś miał sondę, bo i wartości masz nieco dziwne.

U mnie wygląda to tak:

post-48041-0-35115300-1451937809_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nieczytelnie to jest mało powiedziane :) Lambdy nie mam.

5              Powietrze Min ( moc 30%)
25            Powietrze Max ( moc 100%)
4,3           Podawanie MAX ( moc 100%)
30            Moc Min
90           Moc Max
FL2        Typ modulacji
37           Próg foto
12           Ilość paliwa test
               Wart. Opałowa paliwa
              Sterowanie lambda
14,5       Tlen Min (30%)
9           Tlen Min (100%)
90          Dawka startowa paliwa
             Odstęp czyszczenia
             Cykle czyszczenia
             Wentylator wyciągowy
            Tryb cichy rusty
Edytowane przez Marcin34lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko  w pomieszczeniach 17 C i wszędzie ogrzewanie podłogowe to sprawa wygląda nieco inaczej i nie da się tego w 100% przenieść na twój piec i ogrzewanie mieszane, ale dawkę startową możesz śmiało zmniejszyć do 60-70, dławienie pieca do 90% mocy też wydaje się zbyteczne, raczej zmień dolną na 40%,  podawanie i powietrze masz mniejsze niż ja. Zależy to również od ocieplenia domu, wentylacji, szczelności stolarki itp. różnic może być wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.