Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Zadnych podlogówek. napisałem wyrażnie ze tylko grzejniki i woda użytkowa. Chodzi mi o sam piec. Nie ukrywam ze 12 k na sam piec to duzo za 20 kw ktorego nigdy nie wykorzystam, natomiast o wiele teńszy jest 12 kw. nie rozumiem tylko dlaczego konsultant chce wcisnac mi ten drozszy i czy ten bufor ma az takie znaczenie.Potrzebuje kogoś kto mi to wytlumaczy bo jak wiadomo, piec jest bardzo ważnym zakupem, a różnica 2-3 k w cenie pieca wejdzie mi w urządzenie dodatkowe ktore  musze kupić .

Dom planuje ocieplic min 20 cm styro i 25 welny na dachu.

Edytowane przez scashone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post, witam więc serdecznie.

Używam od ponad 3 lat kotła Pelmax. Od pewnego czasu mam taki kłopot, że piec często się zapycha. Zapchanie następuje jeszcze przed bramką, w tym kolanku jakim pellet spada do kotła. Z rzeczy które próbowałem:
- wyczyściłem palnik i to metalowe kolanko którym leci pellet, nie ma tam spieków
- kombinowałem z kątem ustawienia rury którą pellet spada do palnika
- zmieniłem dwukrotnie dostawcę pelletu
- zmieniłem pellet z Lavy na Olimp
Ale nic to nie poprawiło.

Jedyne co naprawdę pomaga, to wyciągnięcie podajnika, wysypanie całego pelletu z zasobnika, przeczyszczenie tej rury z której spiralka pobiera pellet. Po takiej operacji mam jakieś 4 tygodnie spokoju, po czym piec zaczyna zapychać się znowu.

Zauważyłem, że spiralka prowadząca pellet jest dość mocno zakrzywiona i robi taki ruch mimośrodowy. Gdy transportuje pellet na górę, słychać czasem dźwięk jakby chrupania, a po tych 4 tygodniach ściany rury podajnika są zawsze pełne pyłu. Nagrałem to na film, jak ogarnę jak zrzucić z telefonu to wrzucę.

Drodzy forumowicze, poradźcie proszę:
1. Czy to możliwe, że skrzywiona spiralka nam mieli pellet i że będę musiał wymienić podajnik?
2. Jak radzicie sobie z serwisem pogwarancyjnym? Osoba kontaktowa z Biawaru przestała odbierać telefony gdy skończyła mi się gwarancja, oficjalny serwis na mój rejon wielkopolski już nie obsługuje Biawara a inne serwisy jak słyszą jaka firma w ogóle nie chcą podjąć się naprawy.

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie z powodu spirali ona ma duży luz i nie powinna powodować kłopotów, wg mnie winą jest bramka spowalniająca pellet w palniku, pewnie jest przegrzana lub zblokowana proponuje ją usunąć i będzie gitara. Ja ją też wywaliłem, tak poradził mi serwisant podczas uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zwiększyć luz na zawiasie, może klinuje się pod wpływem temperatury.

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejS01

Dziękuje za trop, przyjrze sie dokładnie jeszcze raz przy najbliższym czyszczeniu. czy tam cos sie nie wkręciło. Niestety, nie potrafię wyjąc spiralki z rury, nie jestem pewien czy to wogóle możliwe, ale pokombinuje. Dzięki!

 

@Damian111, @Lama79

Dzięki za odpowiedzi, ale to na pewno nie bramka spowalniająca. Bramka chodzi gładziutko nawet jak otworzę nagrzany piec, a pellet czopuje się jakis centymetr nad nią. Ale dzięki za pomysły i uwagi.

 

@Forumowicze:

Z innej beczki, macie może jakieś namiary na jakiś serwis który podjąłby sie naprawy/przeglądu Biawara w okolicach Poznania? Ten ze strony producetna spod Wrześni juz tej firmy nie obsługuje, obdzwoniłem ileś innych ale jak wymieniam nazwę, wszyscy odmawiają. Wybrałem Biawara bo to miało wyglądać tak, że piec chodzi stabilnie i wymaga tylko czyszczenia i dokładania opału, a tymczasem spędzam przy nim sporo czasu i nadal nie jestem pewien, czy jak wstanę rano to będzie nadal grzał. Naprawdę chętnie zapłaciłbym komuś zdolniejszemu niz ja by miec spokój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bramka spowalniająca porusza się swobodnie to może zrobił  się spiek w otworze, raz tez miałem taki pellet po którym robiły się spieki na pochylni po której spada pellet.

 

Co do serwisu to ja korzystałem tylko przy uruchomieniu z Łódzkiego serwisu http://www.eko-sowa.pl/

Było szybko i fachowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna prośba ,szczególnie do Lama79 (bo chyba mamy podobną instalację z zaworem ochrony powrotu) cz y moglibyście podać wasze szczególowe nastawy kotła:zwłaszcza tryb pracy ,moce, temp.zadana , nadmuch podawanie i paliwo test n temp załączenia pomp ,próg foto.

Za cholerę nie mogę tego kotła prawidłowo ustawić .Albo fajnie się spala pellet alu dużo spala albo ma odwrót i pewnie ma coś źle ustawione.Moja instalacja tak ja w postach 166,169,175.Zmieniłem ustawienia na :

Planik:

 

Powietrze min (30%) 6

Powietrze max (100% 33

Podawanie max 5.5

Moc min 30%

Moc max 100%

Typ modulacji FL2

Próg foto 45

Ilość paliwa test 10,2 przeważane

Tlen Min (30%) 14.0

Tlen Max (100%) 8

Wartość opalowa 5.0

Dawka startowa 50 s

 

Tem. zew u mnie:

-20 C +40C

0 C +30C

10 C +25C

 

 

Kocioł:

temp.MIN pomp- 45C

Tryb pracy stały

Histereza 15C

Min temp.powrotu 50C

czas mieszacza powr 120s

temp.zadana kotła 67C

 

Obieg Kotłowy:

 

Max Tzew pomp komf. 18C

Max Tzew pomp ekon. 15C

MIN Tco pomp 22C

Żródło kocioł

temp.maksymalna 75C

czas mieszacza 180s

Tem. zew u mnie:

-20 C +70C

0 C +50C

10 C +40C

współczynnik korekcji 5C

Tryb pracy ręczny

Tco zadana ręcznie 70C

czujnik pokojowy brak

czujnik CO NIE

Stała pompa NIE

 

 

Obiegi podłogówki:

 

Max Tzew pomp komf. 18C

Max Tzew pomp ekon. 15C

MIN Tco pomp 22C

Żródło kocioł

temp.maksymalna 40C

czas mieszacza 120s

Tem. zew u mnie:

-20 C +40C

0 C +30C

10 C +25C

współczynnik korekcji 5C

Tryb pracy pogodowy

Tco zadana ręcznie 40C

czujnik pokojowy CTP1

czujnik CO TAK

Stała pompa TAK

 

Spalanie

Powyżej 0 czyli jak teraz ok22-24kg

Ok -10 już30 kg

Jak było -20 to 40kg

Temp.w domu 22 st

Cwu 300 l- 5 osób

 

Dzięki raz jeszcze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad dezynfekcja cwu to w estymie jej nie kojarzę,

co do nastaw to jestem przeciwnikiem FL, ale ten sterownik i tak niewiele opcji oferuje, więc na początek może zostać;

faktycznie palnik potrzebuje takiej dawki startowej 50sek? podawanie max 5,5 to sam wbiłeś czy takie zastałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przy tej dawce startowej płomień ulega praktycznie wygaszeniu (jasność spada momentami do 7-10) zanim załączy się modulacja, myślałem wręcz czy nie podnieść dawki startowej.

  • podawanie max ustawiłem sam sugerując się nastawami innych użytkowników.Biorąc jednak pod uwagę test paliwa na poziomie 10.2 kg nie wiem czy nie powinienem zwiększyć podawania.

  • generalnie widzę pewną sprzeczność w tych nastawach biawara bo jeśli mam zaniżone podawanie to kocioł nie chodzi w deklarowanej mocy 6-20KW tylko np. 3-14kw (30%-100%).Jak się to ma więc do zaleceń utrzymywania kotła w wyższych parametrach mocy?Czy lepiej podnieść podawanie tak by  przy 100% wychodziło ok. 20KW (będzie pewnie szybciej osiągał temp.zadana i się wygaszał) czy też tak jak mam  teraz -przy 30% ok.3KW- czy taka praca nie szkodzi palnikowi/kotłowi?

  •  

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo tego idzie na rozpalanie (jakieś 140gram);

teraz dostajesz moc max ok 14kW, jeśli to nie zamierzone nastawy (czasami się tak robi, żeby wydłużyć czas pracy kotła  /ograniczyć cykle rozpaleń) jeśli chcesz max 20kW powinno być od 7,8 sek dla kaloryczności 5kWh/kg do 8,2 sek dla 4,8 kWh/kg;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ustawienia anty-legionella, ale to drobnostka w przypadku zaprogramowania temperatury wody na cały tydzień wystarczy zrobić któregoś dnia w nocy grzanie do 70 st na kilka godzin to załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna prośba ,szczególnie do Lama79 (bo chyba mamy podobną instalację z zaworem ochrony powrotu) cz y moglibyście podać wasze szczególowe nastawy kotła:zwłaszcza tryb pracy ,moce, temp.zadana , nadmuch podawanie i paliwo test n temp załączenia pomp ,próg foto.

Za cholerę nie mogę tego kotła prawidłowo ustawić .Albo fajnie się spala pellet alu dużo spala albo ma odwrót i pewnie ma coś źle ustawione.Moja instalacja tak ja w postach 166,169,175.Zmieniłem ustawienia na :

Planik:

 

Powietrze min (30%) 6

Powietrze max (100% 33

Podawanie max 5.5

Moc min 30%

Moc max 100%

Typ modulacji FL2

Próg foto 45

Ilość paliwa test 10,2 przeważane

Tlen Min (30%) 14.0

Tlen Max (100%) 8

Wartość opalowa 5.0

Dawka startowa 50 s

 

Tem. zew u mnie:

-20 C +40C

0 C +30C

10 C +25C

 

 

Kocioł:

temp.MIN pomp- 45C

Tryb pracy stały

Histereza 15C

Min temp.powrotu 50C

czas mieszacza powr 120s

temp.zadana kotła 67C

 

Obieg Kotłowy:

 

Max Tzew pomp komf. 18C

Max Tzew pomp ekon. 15C

MIN Tco pomp 22C

Żródło kocioł

temp.maksymalna 75C

czas mieszacza 180s

Tem. zew u mnie:

-20 C +70C

0 C +50C

10 C +40C

współczynnik korekcji 5C

Tryb pracy ręczny

Tco zadana ręcznie 70C

czujnik pokojowy brak

czujnik CO NIE

Stała pompa NIE

 

 

Obiegi podłogówki:

 

Max Tzew pomp komf. 18C

Max Tzew pomp ekon. 15C

MIN Tco pomp 22C

Żródło kocioł

temp.maksymalna 40C

czas mieszacza 120s

Tem. zew u mnie:

-20 C +40C

0 C +30C

10 C +25C

współczynnik korekcji 5C

Tryb pracy pogodowy

Tco zadana ręcznie 40C

czujnik pokojowy CTP1

czujnik CO TAK

Stała pompa TAK

 

Spalanie

Powyżej 0 czyli jak teraz ok22-24kg

Ok -10 już30 kg

Jak było -20 to 40kg

Temp.w domu 22 st

Cwu 300 l- 5 osób

 

Dzięki raz jeszcze.

Pozdrawiam

Palnik

 

Powietrze min (30%)  10

Powietrze max (100% 55

Podawanie max 8

Moc min 50%

Moc max 100%

Typ modulacji FL2

Próg foto 25

Ilość paliwa test 8,9 przeważane

Tlen Min (30%) 14.0

Tlen Max (100%) 8

Wartość opalowa 5.0

Dawka startowa 52s

 

Kocioł:

temp.MIN pomp- 40C

Tryb pracy ciągły

Histereza 13C

Min temp.powrotu 50C

czas mieszacza powr 120s

temp.zadana kotła 70C

 

Podłogówka

Max Tzew pomp komf. 10C

Max Tzew pomp ekon. 12C

MIN Tco pomp 20C

Żródło kocioł

temp.maksymalna 40C

czas mieszacza 120s

Tem.CO:

-20 C +34C

0 C +30C

10 C +25C

współczynnik korekcji 5C

Tryb pracy pogodowy

Tco zadana ręcznie 30C

czujnik pokojowy ctp1

czujnik CO tak

Stała pompa Tak

 

 

Spalanie

Powyżej 0 czyli ok15-17kg

Ok -15-20  ok 30 kg

 

Temp.w domu 22 st

Cwu 150 l- 3 osób

 

Obieg kotłowy mam zrobiony ze stałą pompą bez czujników

 

cykl nagrzewania kotła trwa u mnie ok 30-40 minut, nastepnie jest przewra uzależniona od poboru ciepła, trwa od 30minut do 1 godziny. W czasie dużych mrozów wydłuża się czas nagrzewania, a skraca czas postoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co do ustawień dla 20kW polecam

Palnik

 

Powietrze min (30%)  10
Powietrze max (100% 45
Podawanie max 9,2
Moc min 30%
Moc max 100%
Typ modulacji FL2
Próg foto 50
Ilość paliwa test ( tu włączamy podajnik na 6 minut i ważymy ile pelletu nasypie mnożymy przez 10 i mamy wartość którą trzeba wpisać)
Wartość opalowa 5.0
Dawka startowa 75s

 

Kocioł:
temp.MIN pomp- 45C
Tryb pracy ciągły na lato zmienić na auto
Histereza 10C

temp.zadana kotła 70C

 

co do pracy podajnika pracuje prawidłowo ale może być źle ustawiony "trójnik" z motoreduktorem za bardzo poziomo i to może być przyczyna mielenia pelletu

proszę o zdjęcie kotła z podajnikiem od przodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zwracajcie uwagę na to, że wartość podawanie max nie może być wklepywana od tak sobie - powinna być dopasowana do wydajności podajnika i kaloryczności paliwa (tak, żeby uzyskać oczekiwaną moc max w założonym cyklu 20sek);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam formuowiczów serdecznie i mocno Pozdrawiam. Jetem troche wiekowy ale z kotlami zasypowymi jakos

radzilem ,a tu problem, nie moge zrozumiec.

K ociolek Pellux 100 uruchomiłem i:

odpalam jak temp. w pokoju niższa o 1 lub więcej st,pracuje dobrze,wchodzi dobrze na moc 10-11kW

osiąga temp w pokoju i się wygasza.Na kotle jest 70-80st a w pokoju 21,2

No a dalej za + - 30-40min pompa wypompowuje wodę z kotla do CO /same grzejniki/ I zaczyna sie

rozpalać dochodzi do tem w pomieszczeniu 21,2 i na kotle, trwa to pare minut,na wykresie

zajmuje to od 1do3 kropki ... z malutką temp.

I tak 1,5-2 razy na godz. w kolo,temp. w pokoju na wyświtlaczu kotła 21-21,2 st /co pokrywa śie

z termometrem pkojowym..I TO WLAŚNIE MI ŚIĘ NIE PODOBA. POMOZCIE.To chyba tak nie może byc?

 

/a gdyby on tak reagował na 0.4-0.5 a nie na 0.2 st/?

z pow. jerzy

 

UWAGA. Kociol TAK SAMO ZACHOWUJE SIE W TRYBIE AUTO.

 

MOJE USTAWIENIA:

KOTL

tem ZAD KOTLA 65

temp Min pomp 50 st

tryb pracy ciągły

min tem powrotu 45st

trojdrozny dla obw kotla

czujnik pokojowy

PALNIK

Moc min 30

moc Max 70

FL2

Powietrze MIN 7

Powietrze MAX 35

Tlen MIN 14,5

tLEN Max 9,0

OGRZEWANIE

TEM KOMFORT 21 st

PROGRAM stay

Tep maksymalna 40 st

Tryb pracy reczny

czujnik CO TAK

Histeryza 15

korekcja 0

To jest moj głowny problem-inne uwagi do ustawien mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie AUTO kocioł sam oblicza potrzebną temperaturę pracy, jego uruchomienie uzależnione jest od tego czy CO lub CWU potrzebuje energi. 

W trycie stałym kocioł zawsze bedzie chcial utrzymac temp.zadaną, nawet jeśli CO i CWU nie muszą pracować, kocioł będzie stał pół dnia wychłodzi się i zacznie pracę aby osiągną zadaną temp.

 

Opisz swoją instalację. Czy masz jakieś zawory mieszające? Podaj trochę więcej informacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kol LAMA.

Co ogrzewam, jest w moim profilu

Głównie chodzi mi dlaczego,jak już pisałem kocioł wpierw wypompowuje wodę gorącą z

siebie do CO.nastepnie czyści się palik,rozpala się dochodzi do temp zadanej i wylącza się, stoi 20-30min i tak w koło.

temp. w domu waha się 0,2st i utrzymuje ją bardzo dokładnie /histeryzy tep pokojowej przecież nie ma/.

TrÓjdrożny jest tylko dla obwodu kotła

Edytowane przez Fotopstryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje tak aby osiągnąć zadaną temp. +5 stopni, następnie wygasza się i czeka aż a temperatura spadnie o histerezę.

 

Możesz wydłużyć czas pracy kotła na 2 sposoby.

1) możesz zmienić zakres mocy i wtedy kocioł będzie pracował dłużej, a nawet bez przerwy

2) można dołożyć bufor, wtedy kocioł będzie miał dłuższą pracę i dłuższy postój.

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lama79

Nie było mnie,przepraszam.Chcę wybrać twoją poradę,pkt.1.

Ale może byś tak konkretnie wyraził się,w którą stronę i w czym.

Bardzo oszczędnie doradzasz,może tak mi się tylko wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejS01

Dziękuje za trop, przyjrze sie dokładnie jeszcze raz przy najbliższym czyszczeniu. czy tam cos sie nie wkręciło. Niestety, nie potrafię wyjąc spiralki z rury, nie jestem pewien czy to wogóle możliwe, ale pokombinuje. Dzięki!

 

@Damian111, @Lama79

Dzięki za odpowiedzi, ale to na pewno nie bramka spowalniająca. Bramka chodzi gładziutko nawet jak otworzę nagrzany piec, a pellet czopuje się jakis centymetr nad nią. Ale dzięki za pomysły i uwagi.

 

@Forumowicze:

Z innej beczki, macie może jakieś namiary na jakiś serwis który podjąłby sie naprawy/przeglądu Biawara w okolicach Poznania? Ten ze strony producetna spod Wrześni juz tej firmy nie obsługuje, obdzwoniłem ileś innych ale jak wymieniam nazwę, wszyscy odmawiają. Wybrałem Biawara bo to miało wyglądać tak, że piec chodzi stabilnie i wymaga tylko czyszczenia i dokładania opału, a tymczasem spędzam przy nim sporo czasu i nadal nie jestem pewien, czy jak wstanę rano to będzie nadal grzał. Naprawdę chętnie zapłaciłbym komuś zdolniejszemu niz ja by miec spokój...

Napisz czy udało Ci się usunąć usterkę z podajnikiem. Ja jestem użytkownikiem tego pieca od tego roku. Na razie wszystko pracuje bez zastrzeżeń. Zastanawiałem się nad czyszczeniem podajnika i zbiornika. W instrukcji Pelnaxa jest napisane, ze takie czyszczenie należy wykonać po wypaleniu dwóch zbiorników peletu. Zastanawiałem się jak to zrobić - trzeba wypalić cały pellet ze zbiornika. Macie na to jakiś sposób?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.