Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczow,

Mam pytanie i prosbe odnosnie ustawien kotla PROTECH KARO DUO 25kWh Z Gierałtowic. Probowałem znalezc info na forum ale niestety mi sie nie udało dlatego zaczynam ten watek.

Jestem od kilkunastu dni uzytkownikiem tego pieca. Po poczatkowej radosci ze wreszcie bedzie w domu czysto i ciepło non stop przyszło otrzezwienie - spalanie pieca wynosi ok 40-42kg na dobe.Instalator mowil ze w tym piecu wystarczy zajrzec raz na 4-5dni i to wszystko.

Teraz przy pelnym zaladunku musze chodzic przykladac co drugi dzien a koszt ogrzewania powala jak cios boksera (40kgX79gr=32zł na dobe wiec ok 960zł miesiac. Jesli tak ma to wygladac to przy zalozeniu palenia przez 4 miesiace wychodzi 4000zł...

Dom pietrowy, nieocieplony, okna w 80% drewniane z podwojna szyba, generalnie przed termomodernizacją. Piec ogrzewa tylko wode CO bez CWU.

Sterownik zainstalowany na kotle to ST-480 firmy TECH. Pale weglem PIEKLORZ workowanym zakupionym osobiscie na kopalni BOBREK w Bytomiu. Sadze usuwam mechanicznie okolo 1 raz na tydzien a na biezaco dorzucam SADPAL.

Ustawienia sterownika sa takie:

1) Temperatura zadana 55st

2) Czas podawania 10sekund

3) Przerwa podawania 2 minuty

4) Sila nadmuchu 25%

5) Praca w podtrzymaniu 12 sekund

6) Przerwa podtrzymania 30 minut

7) Histereza kotła 2stopnie

8) Zawor 4D ustawiony recznie na 5

Jesli ktos z Was bedzie w stanie podpowiedziec jakie ewentualnie ustawienia zmienic w sterowniku i ktore z ustawien odpowiada za co (wiem ze nadmuch dmucha ale chodzi mi o powiazania np przerwy podawania do szybkosci nagrzania itp) to bede bardzo bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

aby ogrzać domek potrzebujesz dostarczyc odpowiednią ilość ciepła. kociołek aby ją wyprodukować musi dostać tyle opału i powietrza w czasie aby pokryć straty związane z ucieczką ciepłego powietrza poza domek

odpowiadające za moc kotła parametry to czas podawania, przerwa podawania i moc nadmuchu

u Ciebie zawala sprawę parametr pod tytułem przerwa podawania i zapewne moc nadmuchu

przy tym co masz teraz to zagrzejesz wodę w czajniku ale domku nie dasz rady raczej

zmień przerwę podawania z 2 minut do 60sekund oraz podnieś nadmuch do około 40%

potem niech kociołek popracuje kilka godzin i opisz jak wygląda opał

trochę mnie zastanawiają jednak te parametry ponieważ KARO DUO to tłok więc powinien mieć stały czas podawania opału i parametr nie powinien się pojawiać raczej w sterowaniu - ale może ja się nie znam aż tak jak myślę

zmieniaj ustawienia i pisz czy lepiej jest czy gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem ustawienia. Wszystkie powyzej sa bez zmian oprocz tych dwoch ktore podales. Zobaczymy co sie bedzie dzialo. Wieczorem opisze.

Ja generalnie w domu mam cieplo. Owszem przy oknach czuc "powiew wiatru" ale nie mam problemu z zagrzaniem pomieszczen. Jest ok 19-20st w srodku przy tym na piecu 55st.. Moim problemem jest spalanie ilosci wegla, bo jak pisalem wyzej ok. 40kg na dobe to chyba przesada. Dlatego mysle ze mam cos nie tak z ustawieniami...

Dodatkowo zastanawiam sie wlasnie i o to tez pytalem jak sie maja poszczegolne parametry sterownika do funkcjonowania kotla. Co powoduje wieksza przerwa w podawaniu, co powoduje krotszy czas podawania, co da slabszy a co mocniejszy nadmuch itd. Obecnie przy tych parametrach jakie opisalem na poczatku popiol byl ok (dlatego zdecydowalem sie na wegiel PIEKLORZ), a do szuflady spadal tylko popiol. Zar utrzymywal sie do ok. polowy paleniska nizej byl juz wlasnie popiol. Myslalem rowniez czy czasem zwiekszenie przerwy w podawaniu nie spowoduje mocniejszego dopalenia wegla, a im rzadziej tlok podaje tym mniej sie spali. Ale jak pisalem juz wczesniej piec ten mam kilkanascie dni i cieszy mnie on jak nowa zabawka i nie wiem jak sie tym bawic ale koszty tej zabawy mnie przerazaja.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydłużająz przerwę podawania zmniejszasz moc - jak wydłużysz zbyt mocno możesz zejść poniżej poziomu mocy minimalnej potrzebnej do wyrównania strat ciepła. kocioł będzie bardzo długo pracował i nie osiągał zadanej.

skracając przerwę moc podnosisz - im większa będzie tym łatwiej kocioł zagrzeje to co ma do zagrzania i przejdzie w podtrzymanie. do przerwy podawania musisz dopasować nadmuch- im częściej podajesz tym mocniej dmuchasz i odwrotnie.

 

musisz obserwować palenisko

jak żar cofa sie za bardzo w stronę podajnika musisz skrócić przerwę podawania(lub zmniejszyć nadmuch)

jeśli spada do popielnika to musisz przerwę wydłużyć (lub zwiększyć nadmuch)

jak są spieki twarde i grube- zmniejsz ilość powietrza(lub skróć przerwę podawania)

jeśli niespalony węgiel zwiększ ilość powietrza (lub wydłuż przerwę podawania)

dodatkowo

skracając czas pomiędzy podaniami musisz kontrolować czy nie pojawi się niespalony węgiel wtedy nadmuch do gory

wydłużając kontroluj czy nie zaczyna spiekać wtedy nadmuch w dół

nie podam Ci o jakie konkretnie wartości- musisz to na zasadzie testów na żywym organiźmie robić

rada- reguluj jeden parametr jednocześnie, zapisz od czego zacząłeś abyś mógł się cofnąć gdyby coś się rozjechało.

skoro moc jest wystarczajaca do ogrzania to najprościej będzie regulować nadmuchem według tego jak pisałem powyżej

 

nie piszesz nic o powierzchni domu- nieocieplony ma spore potrzeby więc i spalanie większe będzie

nie piszesz również jaka na zewnątrz temperatura a to również na poziom zużycia ma wpływ

więc zużycie 40kg/dobę może być normalnym zużyciem albo przesadnie dużym - wszystko zależy od warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Podepnę się pod temat ponieważ jak kolega dużo czytałem na różnych forach ale nie znalazłem rozwiązań moich problemów

 

Mam ten sam kociołek tj Protech Karo Duo 25kW ale mój sterownik to ST 40

Mam dom ocieplony ( sciana porotherm 38 plus styropian 15 cm) okna plastikowe

Powierzchnia ogrzewana to około 160 m2 na razie nie ogrzewam CWU

Mam zawor 4d a także zawory termostatyczne na grzejnikach ustawione na 1

Palę miałem podobno 24 MJ J

Moje ustawienia

Temperatura zadana 65 C

Zawor 4D przykręcony na 6 ? woda zasilajaca grzejniki 35C

Temperatura w domu 19 C

Czas podawania ? standardowy chyba 11s

Przerwa podawania 170s

Przerwa Podtrzymania 30 min ?

Sila nadmuchu 10/100

Przyslona na wentylatorze około 1,5 cm

Histereza 2 stopnie

 

Zużycie mialu 28kg na dobę przy temperaturze zewnętrznej ok 3 C w dzień

Zachowanie pieca

Piec dochodzi do zadanej temperatury po 4 porcjach podanych przez podajnik ? zar około 3/4 paleniska

Po osiagnieciu tej temperatury wylacza się wentylator i temperatura jeszcze wzrasta do 73 C

Następnie powoli spada przy 63 zalacza się wentylator i temp spada do około 60 ( spora bezwładność układu ? wydaje mi się ze przez to ze zawor 4 d jest przykręcony na około 6)1- otwarty; 10 zamkniety ( przepływ tylko na malym obiegu)

 

 

 

Obserwowane problemy :

- początkowo duza ilość sadzy ? wprowadziłem dodatkowy dolot powietrza do kotłowni który spowodował znaczne zmniejszenie emisji sadzy

 

1.Nie wiem czy to zużycie opalu nie jest zbyt duże, niestety nie wiem za bardzo jak je zmniejszyć

2.obserwuję ze w podtrzymaniu na palenisku caly czas występuje ogień ? czy tak powinno być? ? na palenisko nie dostaje się lewe powietrze ? wszystkie łączenia podajnika , zasobnika , wentylatora itd. Itp. zostały dodatkowo uszczelnione ? powietrze może dostawać się na palenisko jedynie przez wentylator

3 wydaje się ze to właśnie podczas spoczynku opal na palenisku bardzo się żużluje - w jaki sposób temu zapobiec?

4. podczas podawania nowej porcji opalu za ogniem widoczny jest bialy dym ( nowa porcja opalu zaburza cykl spalania ) chciałbym zmniejszyć porcje podawania paliwa ale nie wiem czy w tym modelu pieca i z tym sterownikiem jest to możliwe .Zauważyłem ze w ustawieniach serwisowych mam opcje pozycjonowania tloka czy ktoś sparawdzal czy to działa? W jaki sposób sprawdzić czy pozycjonowanie działa? Kiedy to włączam i zmniejszam czas podawania na 2 s to jak dla mnie podajnik i tak pracuje 12 S L

 

Wydaje mi się ze deflektor w piecu karo duo chłodzony wodą to jak dla mnie niezbyt szczęśliwe rozwiązanie .

Planuje dorobić tam uchwyt na plytke szamootową - która będzie kumulować cieplo dzięki temu spaliny będą lepiej się dopalać- na razie mam ogolną koncepcję ? mam nadzieje ze uda mi się ja wprowadzić w zycie jeszcze w tym roku.

 

Bardzo proszę szanowne grono o odpowiedzi na moje pytania ? w miarę możliwość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam identyczny kocioł choć pod nazwą Taurus Gaur, moc i nastawy bardzo podobne. Powierzchnia 128m2 oraz technologia ścian i stropów tez podobna. Spalanie w czasie niedawnych mrozów -17C- około 20-25 kg miału- 24kJ. Zrezygnowałem z pozycjonowania tłoka ponieważ po dojściu do temp. zadanej tłok podawał dodatkową dawkę paliwa- niepotrzebnie. Powróciłem więc do ustawień fabrycznych, zmieniłem tylko nadmuch na 12% oraz podawanie w okolicach dwóch minut, przesłona około 1,5 cm otwarcia. Najwięcej namieszałem w czasie zmian temp. otoczenia kiedy niepotrzebnie zbyt mocno zwiększyłem dawkę paliwa-kopcenie oraz sadza w wymienniku. Czytałem to forum oraz inne i stwierdziłem, że lepiej kiedy kocioł dmucha dłużej w mniejszą dawkę lecz z mniejszę siłą nadmuchu. Zauważyłem że się tak nie brudzi i mniej spala- obecnie około połowy tego co w mrozy. Próbowałem też kłaść cegłe szamotową jako namiastkę deflektora i zrezygnowałem bo jest kłopot podczas czyszczenia. Pozdrawiam Wojt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydłużająz przerwę podawania zmniejszasz moc - jak wydłużysz zbyt mocno możesz zejść poniżej poziomu mocy minimalnej potrzebnej do wyrównania strat ciepła. kocioł będzie bardzo długo pracował i nie osiągał zadanej.

skracając przerwę moc podnosisz - im większa będzie tym łatwiej kocioł zagrzeje to co ma do zagrzania i przejdzie w podtrzymanie. do przerwy podawania musisz dopasować nadmuch- im częściej podajesz tym mocniej dmuchasz i odwrotnie.

 

musisz obserwować palenisko

jak żar cofa sie za bardzo w stronę podajnika musisz skrócić przerwę podawania(lub zmniejszyć nadmuch)

jeśli spada do popielnika to musisz przerwę wydłużyć (lub zwiększyć nadmuch)

jak są spieki twarde i grube- zmniejsz ilość powietrza(lub skróć przerwę podawania)

jeśli niespalony węgiel zwiększ ilość powietrza (lub wydłuż przerwę podawania)

dodatkowo

skracając czas pomiędzy podaniami musisz kontrolować czy nie pojawi się niespalony węgiel wtedy nadmuch do gory

wydłużając kontroluj czy nie zaczyna spiekać wtedy nadmuch w dół

nie podam Ci o jakie konkretnie wartości- musisz to na zasadzie testów na żywym organiźmie robić

rada- reguluj jeden parametr jednocześnie, zapisz od czego zacząłeś abyś mógł się cofnąć gdyby coś się rozjechało.

skoro moc jest wystarczajaca do ogrzania to najprościej będzie regulować nadmuchem według tego jak pisałem powyżej

 

nie piszesz nic o powierzchni domu- nieocieplony ma spore potrzeby więc i spalanie większe będzie

nie piszesz również jaka na zewnątrz temperatura a to również na poziom zużycia ma wpływ

więc zużycie 40kg/dobę może być normalnym zużyciem albo przesadnie dużym - wszystko zależy od warunków.

Witam,

Nie pisalem wczoraj bo niestety zona wybrala calodniowe zakupy.

Odpowiadajac na pytania to dom ma okolo 150-170mkw. Temperatura zewnetrzna wowczas to ok -7, -10st. Na ustawieniach jakie podales spalanie zeszlo do poziomu ok 33kg na dobe jednakze od soboty temperatura na zewnatrz jes na poziomi 5-6st na plusie.

Dzisiaj dzwonilem rano do firmy produkujacej te kotly i kazali zresetowac kociol do ustawien fabrycznych podali mi nastawy takie:

 

Czas podawania 10-12sekund

Przerwa podawania 1-1,5minuty

20-25% nadmuch

Praca podtrzymiania 12 sekund

Przerwa podtrzymiania 30minut

Histereza kotla 2 stopnie

Wiec wydaje mi sie ze zupelnie inne niz Ty mi podales. Kurcze sam juz nie wiem co z tym wszystkim robic.

Zobacze jak on mi bedzie palil do jutra.

Gdybym mial jeszcze odniesienie do tego jak faktycznie, modelowo powienien wygladac zar, plomien, ilosc zaru, odkad dokad ma sie palic itd wszystko byloby latwiej.

To jest moj pierwszy taki kociol, wczesniej zamontowany byl wlasnej roboty sprzed 30 lat i mimo ze spalil ok 200ton wegla nic mu nie dolegalo poza tym ze trzeba bylo go non stop obslugiwac.

Gdyby ktos cos mogl mi jeszcze pomoc to bede bardzo wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam identyczny kocioł choć pod nazwą Taurus Gaur, moc i nastawy bardzo podobne. Powierzchnia 128m2 oraz technologia ścian i stropów tez podobna. Spalanie w czasie niedawnych mrozów -17C- około 20-25 kg miału- 24kJ. Zrezygnowałem z pozycjonowania tłoka ponieważ po dojściu do temp. zadanej tłok podawał dodatkową dawkę paliwa- niepotrzebnie. Powróciłem więc do ustawień fabrycznych, zmieniłem tylko nadmuch na 12% oraz podawanie w okolicach dwóch minut, przesłona około 1,5 cm otwarcia. Najwięcej namieszałem w czasie zmian temp. otoczenia kiedy niepotrzebnie zbyt mocno zwiększyłem dawkę paliwa-kopcenie oraz sadza w wymienniku. Czytałem to forum oraz inne i stwierdziłem, że lepiej kiedy kocioł dmucha dłużej w mniejszą dawkę lecz z mniejszę siłą nadmuchu. Zauważyłem że się tak nie brudzi i mniej spala- obecnie około połowy tego co w mrozy. Próbowałem też kłaść cegłe szamotową jako namiastkę deflektora i zrezygnowałem bo jest kłopot podczas czyszczenia. Pozdrawiam Wojt

Hej,

Ja nie mam nigdzie w menu pozycji "pozycjonowanie tloka" ani ustawienia przeslony. Gdzie takie ustawienia sa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesłona czyli klapka na wentylatorze którą reguluje się ilość powietrza jaka jest dostępna- reguluje się ją ręcznie przesuwając palcem więc nie znajdziesz w sterowniku

 

co do pozycjonowania tłoka to zastanawia wciąż to połączenie modelu sterownika z kotłem tłokowym- możesz załaczyć instrukcję w wersji elektronicznej lub linka wrzucić do instrukcji w wersji dla tłokowca??

na stronie producenta nie znalazłem słowa o podajniku tłokowym poza lakonicznym stwierdzeniem że przeznaczony do ślimakowych i tłokowych podajników ale może źle czytałem

mam poważne obawy co do bezpieczeństwa takiego połączenia- chyba że jest jakaś dodatkowa opcja w sofcie dotycząca wyboru rodzau podajnika. nie zmienia to jednak faktu że przy podajniku tłokowym możliwość regulacji czasu pracy podajnika jest obarczona dużym ryzykiem możliwości zapłonu opału w podajniku i w koszu- nie bardzo mi się takie połączenie podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nadal z opcją sterowania zarówno czasem jak i przerwą podawania :(

 

z innej strony

opisz mi jak wygląda taki cykl podania paliwa twojego podajnika- jaką pracę wykonuje w ciąu 10 sekund a jaką jeśli zmienisz mu ten czas- może w zależności od długości tego parametru szuflada wykonuje dłuższy ruch w obu kierunkach ładując na palnik więcej opału- to jeszcze jestem w stanie zrozumieć- inaczej nie ogarniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam identyczny kocioł choć pod nazwą Taurus Gaur, moc i nastawy bardzo podobne. Powierzchnia 128m2 oraz technologia ścian i stropów tez podobna. Spalanie w czasie niedawnych mrozów -17C- około 20-25 kg miału- 24kJ. Zrezygnowałem z pozycjonowania tłoka ponieważ po dojściu do temp. zadanej tłok podawał dodatkową dawkę paliwa- niepotrzebnie. Powróciłem więc do ustawień fabrycznych, zmieniłem tylko nadmuch na 12% oraz podawanie w okolicach dwóch minut, przesłona około 1,5 cm otwarcia. Najwięcej namieszałem w czasie zmian temp. otoczenia kiedy niepotrzebnie zbyt mocno zwiększyłem dawkę paliwa-kopcenie oraz sadza w wymienniku. Czytałem to forum oraz inne i stwierdziłem, że lepiej kiedy kocioł dmucha dłużej w mniejszą dawkę lecz z mniejszę siłą nadmuchu. Zauważyłem że się tak nie brudzi i mniej spala- obecnie około połowy tego co w mrozy. Próbowałem też kłaść cegłe szamotową jako namiastkę deflektora i zrezygnowałem bo jest kłopot podczas czyszczenia. Pozdrawiam Wojt

 

Witam

Dzieki ze sie odezwaleś - co do deflektora to faktycznie nad czyszczeniem sie nie zastanawialem - nie przewidzialem tego :)

 

zastosuje się do twojej rady i wrocę do ostawień fabrycznych - nie mam nic do stracenia :)

Jedno pytanko jak wyglada u ciebie ustawiienie zaworu 4D - masz na nim silownik czy regulujesz recznie?

druga sprawa to czy po osoagnieciu zadanej temperatury i po wylaczeniu sie wentylatora nadal masz plomien na palenisku? Ja mam i to praktycznie przez caly czas i nie wiem cy to jest poprawne zachowanie czy powinienem starać se doprowadzić do żarzenia( bez plomienia) ( jedyne co mi przychodzi do głowy aby osignać wspomnialą sytuacje to przymkniecie przysłony na czopuchu)

 

pozdrawiam i dziękuje za wszelkie konstruktywne podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zawór 4D mam otwarty na 1/4- bo kocioł mam ogromnie przewymiarowany, temp. podawana na układ to przedział od 30--40 st. w zalezności od warunków. Nie mam sterownika ani siłownika bo to podobno koszt około 1tyś. zł. i mi szkoda. Nauczyłem się sterowac tym ręcznie- nie jest to trudne wymaga jedynie troche czasu. Co do płomienia to powiem szczerze, że nie przywiązywałem to tego wagi i nie potrafię teraz określić dokładnie jak to u mnie wygląda, ale z tego co pamiętam to chyba na początku - po dojściu do zadanej- jest płomyk. Moje przemyślenie na ten temat jest takie, że lepiej żeby był płomyk bo wtedy jeszcze trochę się spalają gazu, a nie kopci sie od razu. Czopucha bym nie zamykał, u siebie nawet go wyciąłem i wyjąłęm, bo uważam, że lepiej miec trochę za duży ciąg niż zapchany czopuch i komin. Czy te starty na paliwie są aż tak dotkliwe, żeby tracić czas i swoja pracę na ciągłę czyszczenie? Nie wiem, ale mi to już zbrzydło i wolę TV aniżeli kotłownię. Jedyne co mogę podkreślić to fakt zmniejszczenia nadmuchu i wydłużania przerwy podawania daje efekty wymierne- czyściej na wymienniku i więcej w zasobniku, jedynie kocioł dłużej pracuje, ale chyba to właśnie powinien robić :). Jakby coś to pisz. Pozdrawiam Wojt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nadal z opcją sterowania zarówno czasem jak i przerwą podawania :(

 

z innej strony

opisz mi jak wygląda taki cykl podania paliwa twojego podajnika- jaką pracę wykonuje w ciąu 10 sekund a jaką jeśli zmienisz mu ten czas- może w zależności od długości tego parametru szuflada wykonuje dłuższy ruch w obu kierunkach ładując na palnik więcej opału- to jeszcze jestem w stanie zrozumieć- inaczej nie ogarniam

Hej, podczas pracy podajnika wegiel poprostu przesuwa sie po palenisku w strone popielnika. Nie widac tam zadnych szuflad ani innych czesci. Jesli zmniejszy mu sie czas podawania poda mniej wegla jesli zwiekszy poda wiecej. Z tego co pamietam gdy rozmawialem z serwisantem powiedzial mi cos ze pelen cykla trwa 12sekund.

Co do wlasnie ustwaien podanych przez serwisanta po ich zastosowaniu nadal spalanie jest na poziomie ok 30kg/24h, tylko zauwazylem ze jakby wiecej sadzy sie zbieralo w kominie. Zbieranie sie sadzy jest wynikiem zmniejszenia nadmuchu z 40% na 25% czy z powodu zwiekszenia przerwy podawania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś przy niezmienionym nadmuchu miał dłuższą przerwę podawania to byłyby spieki

jak jest więcej sadzy to powietrza może brakować. jeśli nie spieka dołóż po trochu wiatru i obserwuj zmiany.

kolega stu dobrze pisze- sprawdź przez wyczystkę- możliwe że skoro sterowanie czasem jest ruchome to oprogramowanie dzieli automatycznie cykl na pół i przez połowę czasu podajnik przesuwa sę w tył a potem w przód. to tylko domysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.