Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Drewno I Pochodne


Actua

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Piec już zamontowany palę w nim od czwartku. Wszystko jest fajnie w domu ciepło ładnie trzyma temperaturę tylko mam jeden problem. Strasznie zarasta mi taką czarną mazią która stopniowo się wypala. Drewna nie wrzucam mokrego jest suche. Może ktoś doradzi co robię źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twoich wcześniejszych wpisów wynika że palisz drewnem z palet, na 99% sośnina. Ona ma dużo żywic, więc nic dziwnego że masz w kotle smołę. To najtrudniejsze drewno do czystego spalenia. Ja próbowałem palić samą sosną w Buderusie 32d, kotle według producenta dedykowanym do drewna, i wprawdzie smoły nie doświadczyłem, dymu z komina prawie wcale, ale jak bym kotła nie ustawiał to sadza w wymienniku była po każdym paleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij fotkę co będzie wiadomo o jakim zasmoleniu tutaj rozmawiamy bo smoła może być rożnego pochodzenia, a ujawnia się głównie w komorze zasypowej dlatego że temperatury tam panujące są dość niskie w stosunku do reszty kotła a dodatkowo panuje tam ograniczony ruch spalin.

Sposobem radzenia sobie jest utrzymywanie wysokich temperatur tak aby temperatura płaszcza była wyższa niż 58*C.

Przede wszystkim przy paleniu drewnem rezygnujemy z wszelkiej maści szybrów czy przymykania czopucha a spaliny muszą mieć dość wysoką temperaturę aby nie zniszczyć komina i nie słuchać opowieści że ktoś kładzie rękę na czopuchu itp (takie rzeczy są możliwe tylko podczas spalania węgla krótkopłomiennego ( typ 33) ) Zresztą na chłopski rozum temperatura w kotle ma 75-80*C to ile mają spaliny.

 

Kolejną ważna sprawą jest to ze masz nowy kocioł i on się jeszcze poci (u mnie trwało to nawet 2 mies że już się obawiałem o szczelność kotła)

Ogólnie drewno na same poczatki powinno być naprawdę suchutkie i porąbane w drobne sczapki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak paliłeś w tym Buderusie że nie miałeś smoły??

 

Palę właściwie tak jak pisze Przemysław2ar. Mam krótki obieg wodny przy kotle z pompą i zaworem termostatycznym zapewniającym na powrocie wody min 60 stopni. Na grzejniki z kolei drugi zawór 3D mieszający i druga pompa, żeby sauny w domu nie robić. Staram się palić niezbyt dużą ilością drewna wrzuconego na raz. Nie używam miarkownika, tylko stale mniejszy lub większy dopływ powietrza. To wymaga, niestety, polatania dość często do kotła i dokładania. Do tego palę dość krótko i w miarę ostro, zazwyczaj dwa razy dziennie po jakieś 2h. W komin idą spaliny o temp przeciętnie 200-250 stopni. Szybra nie mam wcale, a w dziurę po ośce szybra wpasowałem rurkę z końcówką termometru. O stratę kominową specjalnie nie muszę się martwić, bo komin wąski i długi. Na górze, na wylocie z komina jest 60-75 stopni, większość ciepła spalin opuszczających kocioł zostaje więc i tak w domu.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

to jesli masz dobry komin, to kup sobie dolniaka np SM 25, ciekawy dolniak tani i ma dośc duża komorę ,odpalasz ładujesz do pełna i zapominasz o paleniu na ok 10 godz na drewnie, na weglu kamiennym nawet 40 godzin przy twoim metrażu ,ale jeden warunek dobry komin z dobrym ciągiem

Czy ten piec SM 25 jest lepszy od Zębca KWKD? Pytam dlatego, że już podjęłam decyzję, żeby kupić Zębca, a tu mój instalator zaproponował tego Wolfa i znowu mam dylemat. Tu widzę, że też pozytywnie się o tym kotle wyrażacie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.