Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ver Czyli Prawdziwe Osiągi Naszych Kotłów I Paliw - Porównanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Kol. Vlad24.

Jaka TRAGEDIA ??? przecież to normalne.....osobiście przez 35 lat mojego spalania nie spotkałem nic lepszego;

dlatego wszystkim miał-owcą polecałbym przejście na groszki i spalanie cykliczne. /wilk syty a owca cała/

Pozdro

Właśnie ten temat pokazuje, że spalanie miału może być tragedią ale nie musi.

Mamy tu dla miału spalonego w ciepłowni VER=18,17 MJ/kg.

Również kol. Vlad spala inny miał w tym samym kotle z VER>14 MJ/kg (tu nie wpisał, bo nie mogę znaleźć ale gdzie indziej było - a ja oczywiście nie pamiętam).

Tak, że nie trzeba już generalizować, tylko są konkretne wyniki w konkretnych warunkach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przestroga dla kupujących miał, że łatwo kupić nie jest (ale się da) i to w dodatku potwierdzona pomiarami.

 

Najchętniej to bym tu taką tabelkę zrobił i każdy mógłby wpisywać swoje wyniki, bo tak to trzeba cały temat czytać.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odpaliłem ciepłomierz na pellecie podobno prod.firmy Maximmer.- na początek 29,5kg.

Dzisiaj tak na oko zeszła 1/2 zasypu -a na ciepłomierzu 0,245GJ, zobaczymy jutro ile wyszło.

Pellet dość dobrze się pali, ładnie rozpala, ale z wyglądu opakowania - ostatni sort, choć sprzedawca reklamował że dobry i wszyscy biorą - sam wziełem 4 worki na próbę.

Płaciłem jak po 730/t -, jeszcze sprawdzę palnik i może wezmę do mieszania z Lavą, która sięga w okolicy 930/t

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Alpha2 15-40 na charakterystyce I Przepływów jeszcze nie kontroluję, praca pompy na bufor 820l.

Pompa pracuje gdy pracuje palnik pod warunkiem że w kotle woda przekroczy 40C, czyli na samym początku pompa nie pracuje.

Po wygaśnięciu palnika pompa pracuje przez cały czas do ponownego załączenia palnika.

Po wyłączeniu palnika i osiągnięcia przez kocioł temp poniżej 40C pompa się wyłącza.

Te pół zasypu to tylko szacunek "na oko" w zasobniku, paliwo było zważone, jak podałem - skończy się to odczytam ilość ciepła oraz przepływy , które są stałe.

 

Pozdrawiam

post-18578-0-25696200-1346427452_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję pierwsze wyniki spalania z ciepłomierzem Hydrocal C-25-zamontowany na zasilaniu, DN20:llet

Paliwo -pellet fi8, 29,5kg, produkcja podobno prod.firmy Maximmer, palnik Viking Bio w kotle Wolf CNK-25.Zasypałem, odpaliłem- czas pracy całkowity 48h.

Podczas pracy odbiorem był bufor 820l i instalacja podłogówki - ustawiona na temp wody 35C.

Pompa Alpha2 25/40 na I biegu na stałej charakterystyce.

Otrzymano: ilość ciepła-0,418GJ,

Odczytano: przepływ 0,767m3/h , moc oddawana kotła przy ustalonych warunkach i temp spalin ok 150C - 19,5 - 20,5kW

temperatura zasilania różni się od temp powrotu o ok 20- 22C.

Czyli sławetny VER = 418MJ/29,5kg = 14,1695 MJ/kg

Dodatkowo zauważyłem że niestety podczas rozpalania pelletu nie jest wytwarzana energia cieplna na potrzeby grzewcze

Jest to strata ok o,15kg na każde rozpalenie.

Osobnym problemem jest pompa ładująca, która działa od temp 40C cały czas, zauważyłem że w pewnym momencie temp powrotu była niższa od zasilania o 2,5C

 

Muszę to jakoś rozwiązać gdyż podczas przestojów bufor zaczyna rozładowywać się przez kocioł.

 

Pozdr.

 

PS Następne wyniki jak dostarczą mi pellet docelowy -czyli Lava lub Barlinek

 

PS2

Dodatkowo z wykresów charakterystyki pompy odczytałem opory tej części instalacji :kocioł, pompa, ciepłomierz,rury ok 3m, fi28Cu, 8 kolanek, filtr skośny DN25, odpowietrznik/separator powietrza Flamcovent 1"

oraz bufor- ok 8kP

Kocioł wg producenta ma opory 600Pa, pozostało 7400Pa na resztę instalacji - głównie separator powietrza i ciepłomierz

PS3 Koszt 1GJ osiągniętego na tym pellecie -52,63zł

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Vlad wyciągnął z miału VER - 10,77 MJ/kg przy cenie za 1 GJ 53,85 zł.

Ja mam VER -14,17MJ/kg i cenę za w 1 GJ- 52,63zł na "nieznanym" pellecie

Przy paleniu markowym VER będzie pewnie o 10-15% wyższy, ale wyższa będzie też cena za 1GJ - 55,35zł/GJ przy wzroście VER-a o 15%

Cena badanego pelletu -730/t, cema Lavy -900/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu pomiarów wrzuciłem 2 następne worki aby zobaczyć jak z popiołem - bo to może być problem tego pelletu.

Jeżeli nie to zamawiam 2palety Lavy i 2 palety tego badanego i mieszam a w duże mrozy sama Lava.

Wtedy pellet wyjdzie po 815/t co jest do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Fajnie, że kol. sambor udostępnia ciekawe pomiary.

Coraz łatwiej będzie oceniać koszty ogrzewania i warunki dla palenia.

Trzeba jeszcze pobadać trochę na dystansie, gdy palenisko już nie takie czyste oraz wystąpią inne (choć przecież normalne) zakłócenia eksploatacyjne.

Ciekawe o ile się zmieni - dowiemy się do jakiego stopnia opłaca się pewnych rzeczy pilnować.

Należało się spodziewać wyniku wysokiego, tutaj jest sprawność całego procesu (do bufora) w okolicach 83-88% (kaloryczność 17-16 MJ/kg).

Jak tam poszło z zamontowaniem tego czujnika temp. powrotu ciepłomierza?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiem że to dopiero początki zabawy z ciepłomierzem, zobaczymy co dalej.

Czujnik zamontowany w firmowym trójniku, przed pompą która jest na powrocie.

Od ciepłomierza do kotła ok 1,0m , od trójnika czujnika powrotu do kotła ok 1,2m, izolacja rur to Tubolit 28x30 szary grubość 30mm.

Zauważyłem dodatkowo że palnik przekracza moc znamionową na nie najlepszym pellecie - dobrze że wziąłem kocioł o mocy nominalnej 25kW a nie jak proponowano 20kW.

Sprawność tego kotła jest podobno 90% przy delcie zasilania 20C- tak więc ustawiłem na pompie, ale jeszcze jest tryb nocny, to zmniejszenie przepływu o jakieś 30% - zobaczę co i jak.

W ciągu kilku dni będę miał inny pellet na próbę podobno sosnowy ale 6mm- zobaczę jak będzie się spisywał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość pompy rok temu dobierałem na termometrach przylgowych i dobrałem dobrze.

Jeszcze muszę dobrać paliwo aby zejść poniżej 50zl/GJ i spoko.

 

Jedyny problem to pompa ładująca bufor - w sterowniku Wolfa -R3 chyba nie ma opcji jej wyłączenia - wyłącza się poniżej 40C gdy kocioł ma za niską temp. a tak pracuje cały czas, zobaczę jeszcze w niemieckiej instrukcji.

Myślałem o sterowaniu pompy sygnałem z palnika z wybiegiem określanym przez przekaźnik czasowy np 30min, ale wtedy tracę sterowanie niską temperaturą kotła.

 

Może ktoś z was ma jakiś pomysł na tą pompę?

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor (gora) i kocioł mają praktycznie przez cały czas jednakową temp - różnica to 0,2- 0,5C - spowodowane jest to ciągłym przepływem wymuszonym przez pompę.

Są momenty - ok 30min po wyłączeniu palnika że na powrocie jest wyższa temp nią na zasilaniu - tak się miesza w tym buforze - może za duża prędkość przepływu?

 

Palnik jest sterowany przez regulator R3 typową wtyczką 7 stykową do palników gazowych i olejowych, regulator R3 przez styk zwierny podaje napięcie 230V na układ zapłonowy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, oglądałem i jakoś mnie nie przekonał. Wyglądem bardzo podobny do niego był ten , który ostatnio spalałem i podawałem dane, ale tam płaciłem 730/t

Ten najnowszy też podobny do poprzednich - ciemniejszy od Lavy ale pachnie żywicą i jeszcze tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu pomiarów wrzuciłem 2 następne worki aby zobaczyć jak z popiołem - bo to może być problem tego pelletu.

Jeżeli nie to zamawiam 2palety Lavy i 2 palety tego badanego i mieszam a w duże mrozy sama Lava.

Wtedy pellet wyjdzie po 815/t co jest do przyjęcia.

 

I po sprawdzeniu stanu kotła okazuje się, że popiołu podobnie jak z markowych, ale nie wiem dlaczego wzrósł VER - 453MJ/29,5kg = 15,35MJ/kg a przy pierwszym pomiarze dla tego samego pelletu VER = 418MJ/29,5kg = 14,1695 MJ/kg

Może różnica wynika z odbioru ciepła? Pierwszego Ver-a otrzymałem przez spalenie 29,5kg w ok 48h drugi to spalenie też 29,5kg ale w ok 96h.

Obecnie leci próba na pellecie fi6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.