Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przymierzam sie do wymiany kotla lecz na chwile obecna nie ma pieca z podajnikiem o mocy 6kW.Dlatego narazie chce zmniejszyc moc mojego obecnego-mocno przewymiarowanego kotla Seko Eko IIN o mocy 12kW a zapotrzebowanie wedlug cieplowlasciwe to 6,2kW.Piec obecnie jak i przez wiekszosc czasu  pracuje w okolicach temp 38-47 C i ciagle jest w trybie podtrzymania.Kotlem steruje sterownik ktory wlacza pompe przy 30C jak i zarzadza dmuchawa.W piecu pale na okraglo.

Zakupilem kilka cegiel szamotowych i chce nimi wylozyc boki,czesc tylnia itd.Od jakiegos juz czasu czytam,szukam informacji i na tym forum jak i forum muratora i jest tyle stron ze ciezko to  ogarnac.Mysle tez poprowadzic rure calowa z tylu komory zasypowej tak by polaczyc miejsce z nad palnika z gorna czescia komory zasypowej,badz zamiast rurki wstawic plaska "puszke" z niepelnymi przegrodami i otworami w gornej czesci dla przeplywu powietrza  ktora to bedzie przymocowana do sciany komory zasypowej.Czy ktos moze czsciowo  pokierowac co mam zrobic? Nie posiadam zaworow 3-4 drogowych i podniesienie temperatury na kotle do 65 czy nawet do 55C sprawi iz w domu bedzie sauna.Obecnie mam 21-22C

post-76979-0-09663600-1518263426_thumb.jpg

post-76979-0-20918400-1518263435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dziwisz , przecież to normalne na takich temperaturach . Olał bym ten kocioł i wyszedł z tego średniowiecza . Na 6 kw i przewymiarowane grzejniki to mała PC z demobilu za połowę tej kasy co nowy podajnik  i święty spokój .Temperatury widać w sam raz by pasowały w stosunku do tego co jest obecnie . Jestem święcie przekonany że nawet powietrzna z awaryjną grzałką wyszła by w eksploatacji taniej jak to co jest w tej chwili .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dziwisz jak kolega pali na 38-45* i pompka jeszcze od 30*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak tu inaczej palić jak zapotrzebowanie jest jakie jest , kocioł 3x za duży i to jeszcze dolniak . Wsadzisz zawór mieszający to jeszcze więcej pójdzie w komin , zmniejszysz kocioł to i tak nie te temperatury i dalej będzie to samo . Pozostaje bufor i przepalanie ale znowu nie wiadomo jak z miejscem na ten bufor . 

Adam napisz coś więcej o domu , jaka instalacja , grzejniki , podłogówki ,ocieplenie i z którego roku dom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podam link z cieplo wlasciwe dla miejscowosci Myslowice(wskoczyl w wyliczenie region-Sosnowiec)

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3j6c

 

Chce wymienic piec lecz raczej nie w tym roku z uwagi na dofinansowanie.Dlatego moze uda sie obecny kociol zmodernizowac.O pomoc w  wyborze pieca pisalem na tym forum pod adresem:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25510-piec-z-podajnikiem-do-mieszkania-o-pow-56m2/

 

jak i opcja piec+bufor:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25546-piecbuforkaloryfery/

 

Ogolnie wymiana pieca stanela gdyz moce piecy przewyzszaja moje zapotrzebowanie.A peletu,pomp ciepla nikt nie ma ze znajomych,w okolicy i tu jest niewiadoma.

Tak na marginesie zapytalem  jeszcze na innym forum by jakos sensownie udalo sie wybrnac z tej smolowej i nieekonomicznej sytuacji.

 

Grzejniki stalowe troche przewymiarowane,instalacja miedziana,1 pompka obiegowa na powrocie.Wiek instalacji ok 14 lat.

Podlogowki,CWU brak.

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrzna-mitsubiszchi-elektric-monoblok-5kw-CID628-IDrZjRJ.html#1a2524995a;promoted

Ja bym jednak wybrał coś takiego a pionierem czasami trzeba być . Wyliczenia efektywności masz w dziale o pompach ciepła . 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ta pompa bedzie wspolgrac z moja instalacja?

Po drugie 5kW to nie wiem czy nie bezie za malo.Jest to 5 kW mocy maksymalnej pompy wiec odliczajac jakies straty z racji wieku pompy jak i roznice w instalacji wlasciwej dla tej pompy a obecnej zamontowanej instalacji moze byc za mala. Doswiadczenie z pompami ciepla mam zerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie grzesz , czytasz czasem co piszesz ? przecież w obliczeniach wyszło ci 5 kw w mrozy max -21 gdzie ty takie mrozy masz ? mogą się zdarzyć raz na 15 lat na 2-5 dni i to wszystko , taką powierzchnię opędzisz nawet zwykłą klimatyzacją o podobnej mocy , lub kotłem podajnikowym nie koniecznie 5 klasy na to masz czas prawie 10 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam,czytam co pisze.Poprostu nie znam sie kompletnie na pompach ciepla. Zakladajac ze kupuje pompe o mocy 5kW i co dalej.Najpierw przed kupnem trzeba by bylo rozeznac sie czy moja instalacja bedzie odpowiednia do jakielkolwiek  pompy ciepla,Przerobka tzw wieksza modernizacja odpada. Na co zwrocic szczegolna uwage przy doborze pompy do instalacji. Moc kaloryferow,pojemnosc,odleglosc od pompy....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda, dlatego podzielę się moim "wynalazkiem".

Ogrzewam 100m2 standardowo ocieplonego domu. Kocioł miałowy z dmuchawą 15kw,przewymiarowany jak na moją powierzchnię. Ograniczałem powierzchnię kotła wkładając cegły szamotowe,trochę pomogło ale niedokońca byłem zadowolony. Dlatego szukałem innych rozwiązań. Przednią ścianę kotła wyłożyłem szamotem. Cegły są ułożone na "stelażu" zrobionego z grubego płaskownika w kształcie odwróconej litery C. Boczne ściany kotła wyłożyłem szamotem ale pozostawiłem szczelinę około 8mm miedzy boczną ścianą kotła a ścianką z cegły. Szczeliną doprowadzane jest powietrze wtórne nad zasyp. Dmuchawa doprowadza powietrze do popielnika gdzie część powietrza trafia jako powietrze pierwotne pod zasypany węgiel a część powietrza szczelinami doprowadzane jest nad zasyp jako powietrze wtórne.Dzięki temu rozwiązaniu praktycznie nie widać dymu zarówno w kotle jak i z komina. Temperatura spalin spadła ze 160° na 130°. Wydłużył się czas palenia zasypanego węgla około 1 do 2 godzin. Sadzy też jest o wiele mniej,po dwóch tygodniach palenia dziś czyściłem kocioł i zebrałem może 1/2 litra sadzy.

Kilka słów o paleniu.

Kocioł odpalam gdy temperatura w domu spadnie do 21°. Zasypuję 14 kg węgla orzecha. Na węgiel kilka drobnych patyków. Odpalam i załączam dmuchawę. Temperaturę na kotle ustawiam na 60°. Zawór 3D termostatyczny ustawiam na 50°. Po około godzinie max do 2 godzin kocioł osiąga zadaną temperaturę. Zasyp przy obecnych temperaturach pali się około 10-12 godzin. Po wypaleniu zasypu temperatura w domu osiąga 23°. Rozpalam ponownie gdy temperatura w domu spadnie do 21°.

post-46502-0-08684100-1518307340_thumb.jpg

post-46502-0-95134200-1518307355_thumb.jpg

post-46502-0-03726700-1518308605_thumb.jpg

post-46502-0-12697700-1518308637_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w mazowieckim ciężko o polski węgiel. Jak dostaniesz to tona ponad 1000zł. Mi chodziło o węgiel o niskiej kaloryczności typu "Sobieski".Takiego u nas nie dostaniesz. Można kupić w sklepach internetowych ale cena około 1000zł. Ten ze zdjęcia kupowałem w "Mrówce"po 860zł. Taraz można kupić go na stronie w sklepie internetowym po 770zł.

https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/orzech-drobny/

Jeżeli chodzi o kamień to spaliłem około 600kg i z popielniku wyciągnąłem może ze 2 kamienie. Nie wiem jak sprawdzi się w DS-ach ale w kotle GS dla mnie jest idealnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam,czytam co pisze.Poprostu nie znam sie kompletnie na pompach ciepla. Zakladajac ze kupuje pompe o mocy 5kW i co dalej.Najpierw przed kupnem trzeba by bylo rozeznac sie czy moja instalacja bedzie odpowiednia do jakielkolwiek  pompy ciepla,Przerobka tzw wieksza modernizacja odpada. Na co zwrocic szczegolna uwage przy doborze pompy do instalacji. Moc kaloryferow,pojemnosc,odleglosc od pompy....?

 

Może nieświadomie ale już sam podałeś informację że PC jako źródło ciepła będzie wystarczająca . Skoro masz instalację grzejnikowa która przy podanych przez Ciebie temperaturach kotła jest wystarczająco wydajna żeby utrzymać 22-23 C w mieszkaniu to znaczy że poza wpięciem równolegle do istniejącego kotła PC w postaci monobloku ( jest tam już wszystko co potrzeba do jej pracy ) i ewentualnego mini bufora nic więcej nie potrzeba . Możesz nawet pozostawić istniejący kocioł jako zapasowe źródło ciepła pamiętając jedynie aby w czasie pracy PC był szczelnie zamknięty . Sam taki kocioł może wtedy robić za mini magazyn ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikesz62 po ile u Ciebie Sobieski?

W tym orzechu z Energo praktycznie nie ma miału,w worku praktycznie garstka. Wcześniej kupując na składzie też ruski ale od innego dostawcy na 1000kg węgla było ze 200kg miału i 50 kg kamienia no i oczywiście mokry jak gnój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego radik81 czy Twoj kociol nie jest kotlem gornego spalania?Podajesz powietrze pierwotne do popielnika pod wegiel (czyli poprzez caly wsad powietrze przedostaje sie w kierunku gornej czesci zasypowej gdzie jest zar)a szczelinami do komory zasypowej na gore (czyli tam gdzie sie pali wegiel) Ja gdybym tak palil to musialbym  przeslone sluzaca do skrocenia obiegu spalin miec odsunieta by spaliny mialy ujscie do komina a to bardzo krotka droga wiec cale cieplo w praktyce uleci.Mysle ze dobrze rozumiem,bo dmuchawa podaje powietrze od dolu a zar widac u Ciebie na gorze.Jest jeszcze taka opcja ze dmuchawa podaje powietrze pierwotne nad ruszt gdzie sie pali wegiel a czesc powietrza jako "dodatkowe" szczelinami podawane jest nad cay zasyp-w gorna czesc komory zasypowej i tam z racji tego ze jest cieple wypcha gazy poprzez wegiel w dol do miejsca spalania wegla.Tyle ze o ile sie nie myle mozliwy efekt tego bedzie ze gorace powietrze doprowadzone w gorna czesc komory zasypowej zapali tam wegiel i kilkanascie kilko wegla bedzie sie palic.

 

Pisze tutaj i o modernizacji pieca i PC.Przerobic piec to jest pare godzin i prawie nic nie kosztuje.Z PC jest troche wiecej zachodu jak i koszty spore.Ale i rozwazam taka opcje by po sezonie isc w kierunku PC.

 

Czytalem ze PC sa bardziej efektywne jesli cieplo wydobywane jest z ziemi. Moze glupie pytanie ale czy majac PC mozna bylo by poprowadzic rury np po obwodzie korytarzy piwnicy? jest tam raczej zawsze dodatnia temperatura.Lub czy PC powietrzna moze byc zainstalowana w piwnicy gdzie temperatura tez jest raczej stala.

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to GS. Zerknąłem na stronę SEKO i widzę że Twój to DS. Może paląc mniej kalorycznym węglem będzie lepiej. Prawdopodobnie problemem jest dmuchawa. Szczerze mówiąc DS i dmuchawa to chyba nie najlepsze rozwiązanie. A może taki kocioł i taryfa jak to się nazywało "antysmogowa"?

https://www.fuego.pl/elterm-marszalek-ekw-12-asdc-w.html

Edytowane przez radik81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Adam.

Ten Twój kociołek to naprawdę dolniak?

Jeśli tak , czy masz szamotowy palnik, czy też  "palnik" tworzy konstrukcja kotła?

Jeśli nie ma szamotowego wkładu, to spróbuj zrobić palnik +-  20-25 cm2, oraz co najmniej o połowę zmniejszyć w pionie komore zasypową - chociaż na wysokości tego palnika.

Będzie paliło się z mniejszą mocą /bo mały palnik/, oraz jednocześnie mniejsza powierzchnia spalanego węgla,

Ja teraz mam końcówke "palnika" ok.40 cm2, oraz zasyp 23 x 15 cm wysoki na 60, a moc kotła jest prawie maksymalna.Czyli jeśli zmniejszysz zdecydowanie twoje gabaryty , widzę szansę na mniejszą produkcję smoły.

Możesz też zaczerpnąć pomysł radika i palić  jak GS - po odpowiedniej przeróbce,z bardzo małą mocą kociołka - z miarkownikiem, dmuchawa precz.

 

Też myślę ,że tania taryfa prądu byłaby dobrym rozwiązaniem nawet na grzałkach, ale wtedy trzeba zamknąć instalację na poziomie mieszkania, aby grzałkami nie grzać piwnicy.

Edytowane przez dorecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję na wiosnę najpóźniej latem zamontować do mojego kotła palnik na pellet Kipi 16kw. Kociołek masz trochę zawalony ale może warto zaryzykować najwyżej jak "padnie" dokupisz sam wymienniki. Jest sporo chłopaków na forum którzy montowali nawet do dwudziestoletnich śmieciuchów palniki na pellet i są zadowoleni. Koszt palnika i całego osprzętu z montażem to max 5000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczne ogrzewanie odpada-slabe przewody doprowadzone do budynku.

Czytalem ze lepszy miarkownik niz dmuchawa do kotla zasypowego.Kociol moj jest przystosowany do spalania mialu ale z tego paliwa zrezygnowalem bo dokladanie,rozbijanie skorupy itp to porazka.

Piec to DS ruszt wodny,na nim powinien byc zar ktory jakby nie bylo czasem zajmuje cala komore zasypowa.Pod rusztem wylot dmuchawki i to wszystko.

Kupilem kilka plyt szamotowych ktorymi chce zaslonic czesc przegrody,wstawic przed przegrode plytke z otworem np 10x6. po bokach tez dac po 1-2 plytki,Ruszt w 2/3 przykryc np blacha polozona na pretach by cieplo nie przenikalo do rusztu. To takie chwilowe rozwiazanie.

 

PC to wygoda komfort ale nawet nikt ze znajomych tego u siebie nie posiada.Popytam sprzedawcow ktorzy maja PC do sprzedania jak to widza.

 

Tez ogladalem palnik Kipi i inne.Ale zastanawiam sie czy nie zrobic tak ze ten sezon powykladac obecny piec szmotem-szybkie,tanie rozwiazanie a po sezonie albo kupic palnik na pelet co wyjdzie ok 5000 i do tego bufor 1000L badz -i tu mysle ze pomijajac jeszcze rozmowy ze sprzedawcami,servisantami PC  wezme i kupie piec z podajnikiem w cenie palnika na pelet czyli ok,5000zl 

Plus dla palnika na pelet-samo sie rozpala,czystosc,

Plus dla  pieca z podajnikiem ze caly  kociol nowy,mieszkam na slasku na weglu.

Mozna jeszcze podstawke pod kociol kupic za ok3,5tys badz palnik ze sterownikiem i samemu dorobic podstawke. ale podstawka do chyba mniej racjonalny pomysl.

 

Reasumujac czym wiecej odpowiedzi,propozycji tym wiekszy bajzel w glowie.Bylo juz kilka tematow jak juz wspomnialem odnosnie pieca do mojego mieszknania. Na chwile obecna faworytem ze tak powiem jest nowy kociol z podajnikiem do 5tys,bufor 1000L  mysle ze 1.2-1,5tys zl sie zmieszcze,przerobki,zawory,pompki 1tys  zl i wszystko.Spokoj na kilka ladnych lat.Rozpalanie kotla z podajnikiem szybsze,mniej czasochlonne niz kotla zasypowego.A moze i uda sie kupic kociol z zapalarka. 

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre opinie ma nowy Sztoker+ 12kw. Kocioł kosztuje coś około 6000zł. Ma klasę ecodesing i można go zamontować na dotacje. Kocioł podobno bardzo dobrze radzi sobie na niskiej mocy już od 1kw. Są użytkownicy którzy go nie wygaszają grzeją cały czas latem na CWU. Kocioł idealny do Twojej wąskiej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade ale co do piecow to najmniejszy z podajnikiem ma 10kW i to za duzo.Wiekszosc kotlow chodzi latem tylko grzejac CWU ,u minie bylo by tak przez caly roka na palniku 10-12kW.Temat juz byl przerabiany niejednokrotnie.Kotlownie-piwnice mam normalna mysle ze spokojnie wejdzie  kazdy piec i bufor 1000L

 

Kociol nowy z podajnikiem  weglowym +bufor rozwiaze sprawe.Teraz tylko znow ktory kociol wybrac (jakosciowo)w kwocie do 5tys,

Kociol powinien miec taka mozliwosc ustawien ze np pracuje na temp 85-88C  gdzie w chwili naladowania bufora np 88-90C piec sie calkowice sam wylaczy(by nie przechodzil w stan podtrzymania) i pozniej albo bedzie zapalarka badz sam bede rozpalal kociol od nowa.

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tobie jest potrzebna klimatyzacja kanałowa , wydasz 5 tys potem rozprowadzisz rury nawiewne do pokojów i masz święty spokój , ciepło po 3 minutach bez kupowania węgla zrzucania dokładania i tym podobnych , w dodatku koszt ogólny ogrzewania będzie tańszy , taka klima przy grzaniu jak już nagrzeje to pobiera ok 200 WAT prądu aby uzupełnić straty ciepła , pokaż mi coś lepszego i tańszego ?  do tak małego mieszkania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.