Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem Do Mieszkania O Pow. 56M2


adam1974

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Powoli przymierzam sie do wymiany moego pieca c.o. ale od poczatku...:

Mieszkanie ktore bedzie ogrzewane jest o pow ok.56m2. Usytuowane na 1 pietrze przedwojennej kamienicy  z cegly.Z trzech stron mam sciany zewnetrzne.Okna kilkunastoletnie-plastikowe,drzwi wejsciowe nowe.Wedlug strony  :cieplowlasciwe.... wyliczona moc potrzebna to 6.2kW

Ja kupujac w 2004r piec wyliczylem sobie 7kW. Wtedy chcialem miec piec mialowy,a najmniejszy ktory udalo mi sie namierzyc to byl piec firmy Seko Eko IIN i go mam ale oczywiscie przewymiarowany-moc 10/12 przy opalaniu mial/wegiel.Piec przewaznie jest w stanie czuwania gdzyz mam niska tem na kotle(ok 40C) wiem ze to ponizej zalecen producenta ale w domu mialbym saune majac na piecu 65C,na dodatek taka temperatura  to i  jest  smola,smrod itp.To mnie sklonilo do zmiany pieca.

Jaki piec bylby dobry,odpowiedni do mojego mieszkania?W dobie internetu nie problem znalezc  cos w internecie.Lecz jakos kotlow z podajnikiem o mocy ok 7kW jest jak na lekarstwo.a piec np Seko Maxxx Le o mocy 14kW  moze pracowac ponizej 5kW lecz z tego co wyczytalem sposob sterowania jak i sama instalacja niema nic do powiedzenia.Jakies sugestie,rady ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6kW z CW to masz ale przy -20 * chyba na taki metraż ,  ja mam dom 120m2 co prawda nowy i docieplony  i srednio tej zimy chodzi max 2 kw z grzaniem CWU .

Na Twoim miejscu jak masz mozliwość  to idz w gaz , a jak nie masz gazu to najmniejszy podajnik jaki jest na rynku , SKAM i RBR robia podajrze najmniejsze 12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 5 klasa to Skam-PV 13 kw lub Sztoker+12. Ten ostatni podobno bardzo dobrze radzi sobie na małych mocach.

A może kocioł na pellet? Jeśli Twój miałowiec nie jest mocno sfatygowany może warto zamontować palnik pelletowy(Kipi,PellasX)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek na pellet i buforek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu w poblizu brak-odpada.

Kociolek na pelet+bufor 1500-2500L odpada ze wzgledu na miejsce na bufor.Poza tym niedoczytalem jak sie ma gaszenie i rozpalanie kotla na pelet a z buforem to bedzie musialo miec miejsce .

Cos kiedys bylo o cofaniu zaru,zalewaniu komory woda na wypadek cofania... Nie mialem stycznosci z peletem,mieszkam na slasku wiec dostep do wegla mam dobry.

 

Wyliczenie na 6.2kW robilem bez bojlera,ale moze i w piwnicy jakies 80L(na dwie osoby) bym zalozyl.

Czy te najmniejsze podajniki 12kW nie beda i tak przewymiarowane?

Mialem palilem moze z pol sezonu i rozbijanie szlaki,dym itp tak mnie zniechecily do mialu ze pale tylko weglem lub drewnem jak mam.

Przerobka tzn zalozenia palnika raczej odpada,a to z racji tego ze piec ma 14 lat.Moze wytrzyma i drugie tyle a moze podczas sezonu w czasie mrozu padnie.Wtedy szukanie na szybko,badz to oczekiwanie na piec wczesniej upatrzony.Potem montaz itp,a to trwa.W czasie mrozu sytuacja byla by niezbyt ciekawa.

Z wyborem sie nie spieszy,prawdopodobnie po sezonie cos fizycznie ruszy.Obecnie teoria,zbieranie opini i rad:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Powoli przymierzam sie do wymiany moego pieca c.o. ale od poczatku...:

Mieszkanie ktore bedzie ogrzewane jest o pow ok.56m2. Usytuowane na 1 pietrze przedwojennej kamienicy  z cegly.Z trzech stron mam sciany zewnetrzne.Okna kilkunastoletnie-plastikowe,drzwi wejsciowe nowe.Wedlug strony  :cieplowlasciwe.... wyliczona moc potrzebna to 6.2kW

Ja kupujac w 2004r piec wyliczylem sobie 7kW. Wtedy chcialem miec piec mialowy,a najmniejszy ktory udalo mi sie namierzyc to byl piec firmy Seko Eko IIN i go mam ale oczywiscie przewymiarowany-moc 10/12 przy opalaniu mial/wegiel.Piec przewaznie jest w stanie czuwania gdzyz mam niska tem na kotle(ok 40C) wiem ze to ponizej zalecen producenta ale w domu mialbym saune majac na piecu 65C,na dodatek taka temperatura  to i  jest  smola,smrod itp.To mnie sklonilo do zmiany pieca.

Jaki piec bylby dobry,odpowiedni do mojego mieszkania?W dobie internetu nie problem znalezc  cos w internecie.Lecz jakos kotlow z podajnikiem o mocy ok 7kW jest jak na lekarstwo.a piec np Seko Maxxx Le o mocy 14kW  moze pracowac ponizej 5kW lecz z tego co wyczytalem sposob sterowania jak i sama instalacja niema nic do powiedzenia.Jakies sugestie,rady ? :)

Kolego - ty sobie zamontuj zawor mieszający  ,wtedy puścisz na instalację odpowiednia temperaturę - to  po pierwsze ,po drugie masz prawdopodobnie komin ceglany , aby go nie zamoczyć  i nie narobić sobie i sąsiadom kłopotu powinieneś mieć temperaturę spalin powyżej 160stopni.

Wszystkie podajnikowce w zasadzie wymagają w twojej sytuacji wkładu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do peleciaka buforek morze być mniejszy 400-500 l. Kocioł na pellet sam się odpali i nagrzeje bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie tak dawno był takowy kocioł w sam raz dla ciebie 7kw skam-P ale smoki nisko latają i zakazali produkcji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak a propos... po co zbiornik buforowy do kociołka na pelet?

 

Może Kolega spojrzy na ogrzewacz peletowy firmy Lechma, w zasadzie dość mały , palenie peletem jest dość czyste, bo chyba ten kociołek ma być w mieszkaniu...

żąr nie powinien się "cofać", bo jest tam palnik wrzucający pelet do miski z ogniem.

a jakieś dofinansowanie a walki antysmogowej jest?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli pellet i jest do tego mieszkania jakas kotlownia to ciekawy kociol oferuje SAS z modulacja od 3 kW.

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-bio-compact.html

Jezeli kociol ma stac w mieszkaniu to moze cos takiego.

http://www.caminettimontegrappa.pl/produkt_piece-z-plaszczem-wodnym_arko-lw.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec znajduje sie w piwnicy. Z tego co sie orientowalem to dofinansowania sa na piec w budynku.A u mnie w budynku jest kilka osobnych piecy.kazdy na osobne mieszkanie. Nadmienie ze nie interesuje mnie wspolne ogrzewanie kilku mieszkan.A ze teraz jest nacisk na ekologie to moze wiosna jakies dofinansowanie bedzie...

Komon mam ceglany.z wyjatkiem tego co ponad dachem -klinkierowa cegla.

Sasiedzi maja z podajnikami ale slychac w piwnicy ze i one sie wylaczaja.Jak narazie z kominami jakotako problemu nie mam. Moze poza moim osmolonym.

Rozgladam sie za jakims 1000litrowym baniakiem zeby zrobic bufor. Rozpalic obecny piec do 90C i moze to by byl narazie jakis lepszy efekt spalania. Koszt moze by i sie zamkna razem z Laddomat lub podobnej konstrukcji w 2500zl. A jak bylo by dofinansowanie wtedy szukac malego pieca lubcos na pelet.rozwazam rozne podane tutaj propozycje i przed jakimkolwiek zakupem najpierw tu zasiegne opini.Co do zmniejszania mocy pieca poprzez sterownik wyczytalem ze

 

"Fałszywa nadzieja w automatyce

Pewnie znajdą się i tacy, co na problem nadmiaru mocy kotła parskną śmiechem, a gdy już złapią oddech, powiedzą, że przecież wystarczy zamontować sterownik jeden, drugi i piąty, do tego zawór mieszający, wielodrogowy, pompkę, miniaturową fontannę i neony oraz komputer nadzorujący całość — i kocioł zacznie pracować ekonomicznie, a do tego jak nowocześnie!

 

Nie trzeba wchodzić w szczegóły techniczne, by obalić takie myślenie u samych podstaw. Takie twierdzenia mogą wysuwać jedynie osoby niemające pojęcia o istocie działania kotłów węglowych, traktujące je jak czarną skrzynkę wypluwającą ciepło w zamian za opał, zdolną do natychmiastowej i bezstratnej regulacji mocy w zakresie 0–100% mocy.

 

Opisana wcześniej zależność sprawności kotła od jego aktualnej mocy wynika z samej istoty jego konstrukcji. Sposób sterowania — nieważne czy prosty miarkownik mechaniczny, czy sterownik z fuzzy PID disco lazzers (czy co tam jest teraz w modzie) — jak i sama instalacja grzewcza (zawory mieszające i inne cuda hydrauliki) nie mają tu nic do powiedzenia, bo odpowiadają jedynie za nadzór nad warunkami pracy kotła i dystrybucję energii.

Nadrzędnym ograniczeniem pozostaje zapotrzebowanie cieplne budynku. Gdy zostaje ono zaspokojone — w domu robi się sauna — to kocioł przechodzi w podtrzymanie, a za tym idzie spadek sprawności. Nie da się zatrzymać w miejscu spalania węgla, a potem w dowolnym momencie go wznowić.

 

Metlik w glowie coraz wiekszy ale do czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak a propos... po co zbiornik buforowy do kociołka na pelet?

 

Żeby kocioł rzadziej się odpalał  , każde rozpalenie pożera niepotrzebnie pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Przy tej powierzchni do kotla z modulacja od 3 kW bufor pasuje jak kwiatek do korzycha. Zwroci sie to  za diesiec lat moze. Lodomatow tez ci nie potrzeba. Duzo taniej wyjdzie zwykly mieszacz 4D z silownikiem. Taki przykladowy SAS steruje takim zaworem pogodowo. A jezeli kasy ci nie szkoda przyjrzyj sie Biawarowi.

 http://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact-3/.

Sam w przyszlym roku chce u siebie taki zamontowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi da sam mieszacz 4d?Rozpalam w piecu jak zawsze tyle ze temperature ustawiam powyzej 65C .Piec pracuje w "lepszej "temperaturze i jest czysto i bardziej ekonomicznie,Zawor puszcza na mieszkanie 38C tak jak np teraz mam ustawiona temperature na sterowniku i jest ok.Tyle ze mieszkanie zaczyna osiagac swoja temperature i odbior ciepla z kaloryfeow maleje.Piec nadal  pracuje,dmuchawa chodzi ale odbior ciepla stopniowo maleje wiec piec  przechodzi w stan czuwania.Mysle ze piec jak juz przejdzie z tym zaworem w stan czuwania to sie nie zalaczy.Obecnie tak jest ze po osiagnieciu temp np 40C  piec -dmuchawa nie chodzi.ma tylko zaplanowane przedmuchy i kisi wegiel.Jesli bedzie nawet z zaworem np 70C na piecu to i tak bedzie kisil gdyz odbior ciepla bedzie znikomy. Instalacja jest miedziana,kaloryfery stalowe, wiec objetosc wody tez nie bedzie duza.

Zakladajac bufor pale w piecu w okolicach 88C i tak dobieram ilosc wegla by nie przesadzic z iloscia wegla w piecu bo co potem jak w buforze bedzie 90C a w piecu jeszcz zar. A piec dzieki temu bedzie grzal z pelna moca do chwili osiagniecia odpowiedniej temperatury w buforze.

Takie tam moje przemyslenia moze i bledne ale tutaj akurat bledy nie kosztuja.

 

W przyszlosci moze i skusze sie na pelet ale czekam na az cos bedzie wiadomo o dofinansowaniach.Dlatego na chwile obecna mysle najbardziej o tym buforze  o ile to bedzie w okolicach 2500zl.Piec jak wspominalem wczesniej ma 14 lat i nie chce inwestowac zbytnio w cos co byc moze jest na wykonczeniu.Ale na dzien dzisiejszy to chyba najlepsze rowiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Z założenia bufor będzie oczywiście lepszym rozwiązaniem. Z odpowiednim sterowaniem oczywiście. Kocioł na pelet nie kisi opału. No chyba ze będzie miał jakiś palnik typu standardowa retorta. Ma zapalarkę. Ustawiasz mała moc. A z mieszadłem choćby dawał na obieg tylko 40 stopni to i tak jest jakiś stały odbiór temperatury z kotła. Przy ustawionej małej mocy kotła ma to szanse działać w miarę stabilnie przy małej ilości automatycznych rozpalań. I wtedy raczej nic się nie będzie kisiło. W przypadku bufora kocioł ładuje bufor powiedzmy do 75 stopni i się wygasza. Przy spadku do np. 40 kocioł się rozpala i ładuje ponownie. W tym przypadku kocioł będzie musiał pracować na dużej mocy. Czyli sprawniej. Sam bufor tez ma swoje straty, bo pomimo ocieplenia tez ma straty. Moim skromnym zdaniem dla ekonomicznego rozładowania bufora tez należałoby mieć mieszacz pogodowy na instalacji za nim. Kiedyś miałem bufor. Nie wiedziałem wtedy o sterowaniu i działaniu takiej instalacji nic. Instalatorzy totalnie mi to spieprzyli i wyrzuciłem to w cholerę. Z ekogroszkiem walczę od 10 lat. Doszedłem do niemal perfekcji, ale mam już tego wynalazku szczerze mówiąc dość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co doczytalem to narazie na dofinansowanie nie moge liczyc.Ale nie o tym mowa. W odpowiedziach padlo stwierdzenie:

 

Kolego - ty sobie zamontuj zawor mieszający  ,wtedy puścisz na instalację odpowiednia temperaturę - to  po pierwsze ,po drugie masz prawdopodobnie komin ceglany , aby go nie zamoczyć  i nie narobić sobie i sąsiadom kłopotu powinieneś mieć temperaturę spalin powyżej 160stopni.

Wszystkie podajnikowce w zasadzie wymagają w twojej sytuacji wkładu kominowego.

 

Czyli aby moc zastosowac piec z podajnikiem musze zamontowac w kominie wklad?To spory wydatek-komin od piwnicy do wyjscia ponad 15metrow.Sasiedzi maja podajnikowe i jakos tam pracuja.

 

Jesli  nasze panstwo nie dolozy do pieca to kupie odrazu na pelet. Zrezygnuje z pomyslu dolozenia bufora do obecnego pieca a doloze ta kwote do nowego pieca.W zwiazku z tym mam pytanie czy polecany np.http://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact-3/

na kominie ceglanym bez problemu bedzie hulal?

Czy ktos w przyblizeniu moze oszacowac na dzien dziesiejszy koszt czesci jaki bedzie potrzebny do podpiecia pod obecna instalacje co?Obecnie ma jedna pompke na obieg  no i wyjscie,wejscie z pieca,zadnych zaworow 3.4 droznych,sa tylko zwykle,filtry.A moze ktos poda co jest konkretnie potrzebne a sam poszukam ,sprawdze ceny .Byc moze i w przyszlosci doloze w piwnicy bojler na ciepla wode wiec prosze i to uwzglednic w dobieraniu czesci do podlaczenia kotla.

W miare szukania,czytania nastepuje zmiana decyzji a z iloscia wiadomosci zmienia sie i myslenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sambor z tego forum ma kocioł na pellet z buforem i zna się na instalacjach powinien ci dobrze doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam 1974

Już raz popełniłeś ten błąd i wpakowałeś się w przewymiarowany kocioł . Dlaczego 12 kW?. Powiem tak Pellet jak najbardziej do Twojego metrażu. Bufor to zbędny wydatek ,buforem w Twoim przypadku jest mieszkanie jego ściany i wszystkie graty w środku. Jedyny wymóg w takim przypadku to kocioł sterowany (włącz / wyłącz) na podstawie temperatury w mieszkaniu i takiej opcji trzeba szukać .

Na dobrą sprawę wystarczył by sam palnik pracujący na powyższych zasadach z wymuszeniem startu  sterowaniem pokojowym zamontowany w starym kotle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że mam, ale mam też komin ceramiczny a obecnie spaliny w kotła kl5 nie ważne czy na pellet czy eko są na poziomie 90-150C i tego stary komin z cegły może nie wytrzymać.

Kocioł wybrałeś dobry, chyba najlepszy na rynku ale on ci może załatwić komin w 2-3 sezony, szczególnie przy paleniu z małą mocą - poniżej 50% mocy znamionowej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego potrzebny bufor żeby kocioł pracował z mocą nominalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem wtedy 12kW bo nie bylo mniejszego pieca w ktorym moglbym palic mialem.Przy miale ten moj piec ma 10kW. Tak czy tak o wiele za duzo.Aby nie zrobic podobnego bledu jestem tutaj.Jak juz bym mial isc w pelet to raczej nowy piec peletowy.

Odnosnie mojego komina.Jakie mam wyjscie? wylozyc go kwasowka? to koszt ok 2000zl jak nie lepiej,sa tez rekawy aluminiowe do 250C ale to do gazu badz opalania olejem.Wiec w jakim kierunku isc jak piece podajnikowe odpadaja?Ja najchetniej wybralbym pelet ale zalezy co i za ile musialbym pozmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wklad do pelletu to stal 1,4404 i nie inna. Tu mozesz sobie skonfigurowac koszt.

 

https://www.kominowewklady.pl/kalkulator.html

 

Mozna dac wklad ocieplony co jest o wiele lepsze. Ale to kosztuje. Alternatywa to np. wklad nieocieplony i zasypac komin czyms niepalnym. Takim perlitem ekspandowanym dla przykladu. Kosztuje grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisalem 15mb fi 160 gr 1mm i wychodzi 2100zl. Z tym ze musze zmiarzyc komin gdyz watpie by fi 160 weszlo do srodka,dlugosc calkowita tez pewnie ulegnie zmianie.W moim budynku jest kilka piecy z podajnikami opalanych weglem i jak narazie z kominami sie nic nie dzieje,a niektore juz pracuja ponad 10 lat(to tak na marginesie)

Wyliczajac koszty to piec ok 12tys,komin 2 tys do tego oprzyzadowanie jakies 2tys  czyli musialbym sie liczyc z kwota ok 15000 zl jesli sam bym to zakladal... a to juz sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... wyobrażam sobie reakcję mojej żony gdybym powiedział że w bloku na 56 m kw robię kotłownię węglową czy inny  piec na paliwo stałe....

Pył, kurz,  - rozwód murowany!   Ja bym przy braku gazu celował w ogrzewanie elektryczne , o ile oczywiście instalacja pozwala....

Oczywiście taryfa do celów grzewczych 

   Ale nie jako CO tylko grzejniczki w pokojach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.