Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Nowego Budynku?


Faker

Rekomendowane odpowiedzi

Nie porównuj Wolfa do Immergasa to inna półka i sterowania i jakości.

Czyli nie tylko ja przez chwilę odniosłem wrażenie, że mamy do czynienia z porównaniem Fiata Bravy 1.2  z BMW 530d xDriveM.... :) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że planowałem wydać na kocioł, zasobnik i sterowanie do pieca gdzieś 7-8 tys. zł, ale widzę, że może wyjść to wszystko ponad 10 tys. zł.

 

Powiedzcie mi, a nie da się zastosować jednego obiegu, bez rozdielania na  wysoką i niską temperature (czyli bez tego dodatkowego dosyć drogiego modułu), i do podłogówki i grzejników - tylko przewymiarować trochę grzejniki albo zastosować jakieś "niskotemperaturowe"? Tylko nie zlinczujcie mnie za takie pytanie :D Pytam jako 200% laik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że to jest niegłupi pomysł. Trzeba sie tylko z tym twoim Pańciem od ogrzewania zastanowić jak najskuteczniej obniżyć temp na zasilaniu podłogówki.

Jeżeli z pieca będzie wychodzić średnio w zimę tyle ile u mnie wychodzi czyli widełki od 45-58 st C to czy da się z tego zrobić ok 30 na potrzeby podłogówki przy zachowaniu temp zasilającej do obwody na górze. Wówczas przewymiarowane grzejniki konwektorowe spokojnie dadzą radę, acz trzeba tutaj policzyć ile masz grzejników i czy jak dasz dwa razy większą moc (i tak są zawory termostatyczne, więc "za ciepło" nie będzie nigdy) to jak to kosztowo wyjdzie.

Bardzo dobre do takich "sztuk" są Convectory z rdzeniem miedzianym....ale tam dobrej mocy grzewczej grzejnik kosztuje ok 750 pln przy 250 za zwykły, a zatem możesz w myślach doliczyć 500 złotych za jeden grzejnik. Pomysł niegłupi - pyt - czy opłacalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Powiedzcie mi, a nie da się zastosować jednego obiegu, bez rozdielania na  wysoką i niską temperature (czyli bez tego dodatkowego dosyć drogiego modułu), i do podłogówki i grzejników - tylko przewymiarować trochę grzejniki albo zastosować jakieś "niskotemperaturowe"? Tylko nie zlinczujcie mnie za takie pytanie :D Pytam jako 200% laik :D

1/3 tematów o instalacjach i i o kotłach gazowych to takie właśnie wykonanie instalacji gazowej na zaworach niesterowalnych automatyką kotła itp "wynalazki".

A grzejniki to aby mogły być zasilane temp poniżej 40C to muszą być 4-5x takie jak dla temp 70C .

Natomiast jak nie planujesz zabudowy lub zasłaniania ścian to można wykonać ogrzewanie ścienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jestem właśnie na etapie kładzenia tynków więc powiem jak wygląda sytuacja z instalacją c.o. Jest ona rozwiązana w ten sposób, że bezpośrednio z pieca zasilanie pójdzie na grzejniki na poddaszu natomiast na podłogówkę wyjdzie zasilanie przez układ mieszający z osobną pompką - tak mi powiedział hydraulik. Do tego sterownik pokojowy (w sypialni na parterze) i pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie sprzęgło? Gdzie rozdzielacz strefowy? A sprawdził czy pompa kotła ma wystarczającą wydajność? Nie wiem ile razy można pisać że sterowniki pokojowe (termostat pomieszczenia )nie współpracują ze sterownikiem pogodowym gdzie na obiegi grzewcze potrzebne jest zdalne sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Po dłuższej przerwie od ostaniego posta chciałem podzielić się informacją nt. instalacji co i pieca, który został zamontowany w moim domu. Po kilku dyskusjach z instalatorami został założony piec Junkers ZSB 24-5C (24 KW) - piec moduluje od 1/10 mocy więc na razie jestem zaodowolony ponieważ w październikowej temperaturze chodzi na przyjemnej dla oka temperatury - w okolicach 25-30 stopni. Nie załącza się bez przerwy tylko chodzi równo, bardzo często chodzi wyłącznie pompa od podłogówki (tak mi się zdaje). Temperatura w domu to około 20-21 stopni - jest ciepło i przyjemnie. Od 14 października do dzisiaj spałił 122 m3 gazu. Dopełnieniem pieca z elektroniki są moduły MM100 w liczbie 2 sztuk - wraz z podłączonymi do nich sterownikami pokojowymi CW 400 - 2 sztuki (parter i poddasze - na poddaszu jakiś dodatkowy sterownik do tego CW 400 - nie jest to stricte CW 400) oraz sterownikiem pogodowym. Od strony hydraulicznej wygląda to w następujący sposób: są dwa zestawy pompowe ze sprzęgłem hydraulicznym firmy Afriso - jeden zestaw dla obiegu  podłogówki (i tu jest jeszcze jakiś dodatkowy siłownik elektryczny afriso) i drugi dla obiegu grzejników na poddaszu. Do tych modułów MM 100 podłączona jest jeszcze pompa cyrkulacyjna od ciepłej wody. Dopełnieniem kotłowni jest 200 l zbiornik CWU z jedną wężownicą oraz stacja uzdatniania wody Viessman. I to chyba wszystko.

 

P.S. Dodam jeszcze, że sterownik pokojowy jest przyjemny i czytelny w użytkowaniu. Mogę sterować nim w trybie automatycznym ze zmienną temperaturą, trybie ręcznym ze stałą, temperaturą cwu, pompą cyrkulacyjną cwu itp. Na razie do co używam trybu ręcznego ze stałą temperaturą - ustawioną na 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Patrząc na Twój dom i opis to identycznie jak u mnie . Tylko ja mam garaż w domu ,jeden balkon . Wełny na poddaszu 30cm ,miałem podobnym problem z miejscem na styropian z tego samego powodu ,na szczęście wcisnąłem od 14 do 15cm grafitu . Mialbyc smieciuch,potem eko a pewnie skończę na gazie . Kominy postawione i nie mam reku tylko grawitację bo nie pomyślałem i też muszę wkład do gazu lub przez ścianę . Oczywiście też jestem z lubelskiego . Ja po przemyśleniach mam tylko podłogowe aby nie kombinować

 

U mnie jeszcze nie wiem jaki będzie kocioł ,zapewne najpierw dowiem się co poleca instalator aby był kto do serwisu a potem konsultacja na forum . Nie sztuką wziąć kocioł do którego ktoś będzie musiał jechać 100km ,przynajmniej tak myślę ,a może się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł immergas victrix exa moduluje od 3 kw poza tym kosztuje koło 4 tys zasobnik z jak największą wężownicą pod kotłowy, nie polecam żadnej automatyki pogodowej i żadnych mieszaczy sterowanie pomieszczeniami strefowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby moduluje od 5kw serwisant moze spróbowac zmniejszyc moc kiedys mialem victrixa 12kw mial modulowac od 3 a tak naprawdę mial 3,8kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa to grundfoss wiec bd jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby moduluje od 5kw serwisant moze spróbowac zmniejszyc moc kiedys mialem victrixa 12kw mial modulowac od 3 a tak naprawdę mial 3,8kw

Serwisant może próbować zmniejszyć moc minimalną ale to mu się nie uda)Istnieje zależność im większa moc maksymalna tym samym jest większa moc minimalna(w obrębie jakiegoś modelu kotłów danego producenta) 12kilowatowa TeTetka modukuje nawet od 2kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tt to gówno jakich malo tera to tez szajs tylko victrix i tylko 1f co do modulacji to trzeba sie z tym pogodzic albo szukac innego producenta na razie wszystkim polecam victrixa bo krolik to drogi szajs a inni niemcy to tez sie strasznie cenia lepiej dac 4 za victrixa i grzac 2lata za roznice w cenie miedzy niemcem immergas 1 uruchomienie w cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że też zastanawiałem się nad Victrixem, ale zdecydowałem się na Junkersa Cerapur Smart ZSB 24-5C. Na razie nie narzekam, a i dużo droższy nie był - zapłaciłem ok. 5600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

".... Zasadniczo do człowieka, który mi robi instalacje hydrauliczne i c.o. mam zaufanie, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne......"

To niech facet przeleje na papier swoje zamiary i wtedy je ocenimy. Jak instalator nie będzie kombinował tylko zastosuje elementy które poleca producent kotła to powinno być ok. Musisz pamiętać że kocioł to tylko część kosztów, do mieszanej instalacji podłogowo-grzejnikowej trzeba dokupić sporo dodatkowego osprzętu który .....tani nie jest. Poza tym to Victrix nie jest klasą  średnią. To budżetowy kocioł z dolnej półki. To że jest tani wcale nie oznacza że będzie się sprawował źle

racja nie wszystko co polecają producenci kotłów jest dobre a osprzętu im mniej tym lepiej bo coś czego nie ma się nie zepsuje! można stosować dedykowane mieszacze i pięknych styropianowych obudowach za 2000zł tylko po co? dobry instalator zrobi to co będzie potrzeba do prawidłowej pracy instalacji bez stosowania dedykowanych rzeczy oszczędzając pieniądze inwestora . victrix posiada komponenty sprawdzonych producentów grundfoss honeywell kocił gazowy ma tanio i skutecznie ogrzewać ciekaw jestem co to jest klasa premium wśród kotłów j jaka jest różnica w zużyciu gazu miedzy klasami koszty serwisu i części
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

|....można stosować dedykowane mieszacze i pięknych styropianowych obudowach za 2000zł tylko po co? dobry instalator zrobi to co będzie potrzeba do prawidłowej pracy instalacji bez stosowania dedykowanych rzeczy oszczędzając pieniądze inwestora..."

WOOOW No to mamy na forum kolejnego "instalatora filozofa". Też należysz do tych co po wypłacie nie odbierają telefonów od klienta? Bo takich inwestorów którym wciskano kit że instalacja najlepiej będzie działała jako jeden obieg mamy na forum co tydzień 2 czasem 3. Divicony nie są po to aby podziwiać ich urodę ale po to aby regulować temperaturę czynnika. Nie wciskaj ludziom kitu i nie opowiadaj  bredni!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filozofii nie skończyłem, z wykształcenia jestem cukiernikiem :-)  jeśli jest obieg nisko temp. to po co obniżać dodatkowo parametr cieczy obiegowej skoro można go zadać na urządzeniu! z gotowych rozwiązań korzystają moi koledzy instalatorzy (piekarze, elektrycy, itp) którzy nie potrafią samodzielnie czegoś zrobić. Siedzą i oglądają filmiki na youtubie a później dzwonią o porady do przyjaciółki :-). a to piękne gotowe zestawy mieszające opisane wlot -wylot ciężko się pomylić zakładają układ mieszacza do pompy ciepła która pracuje tylko z podłogówką bo klient zapłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być węglowy z podajnikiem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba defro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.