Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Wyślę Ci zdjecia z menu serwisowego. U mnie chodzi na Fuzzy Logic. Teraz zużycie wzrosło - temperatura jest niższa. W grudniu spaliłem już ponad 13 worków. attachicon.gifIMG_2821.JPGattachicon.gifIMG_2822.JPG

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Wesołych Świat dla wszystkich użytkowników forum. Ponieważ mam trochę czasu, to piszę o jeszcze jednej wątpliwości. Ustawienia mojego Biawara są takie jak na załączonych fotografiach. Dodam, że ustawienia zrobił mi serwisant odpalając kocioł. Obserwuję popiół i porównuje go ze zdjęciami innych użytkowników. Pewnie rodzaj pelletu ma tutaj znaczenie - ja palę Olimpem i mam ciemny popioł. Czy wg Was doświadczeni "palacze" powienienem zwiększyć nastawy obrotów wentylatora? Jeżeli tak - to i ile? Przy następnym czyszczeniu załączę fotki popiołu. Pozdrawiam i jeszcze raz wesołych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W  kotle Biawara ciemny popiół przy paleniu Olimpem wskazuje na złe proporcje paliwo/ powietrze.

Masz za mało powietrza lub za dużo paliwa na palniku podczas spalania.

Popiół powinien być jasno szary a płomień podczas palenia - jasno żółty.

Jak masz RCK to pal z nastawionym ciągiem 10-12Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

kilka dni temu uruchomiłem kocioł PELLUX 200 TOuch.

Mam dwa obiegi zamknięte ( 1 - podłogówka, 1 - dwa grzejniki w garażach i dwie drabinki w łazienkach). ~180m2 do grzania. Dom ocieplony.

Ustawione: Fuzzy Logic, histereza 15stop; praca pomp od 40 stop; sterowanie pogodowe / kociol k.g 1, mieszacz 1 (podl) - k.g 0,2,; mieszacz 2 (grz) - k.g 1,0; przesuniecie k.g. -6 w trzech wypadkach)/. Trzyma temperature okolo 11-12stopni w domu. Tyle mi wystarcza; jeszcze tam nikt nie mieszka.

 

Nie mam CZUJKI OCHRONY POWROTU! Czy musi być? Jak macie to rozwiazane w swoich instalacjach? Zdjecie mojej instalacji wzlaaczeniu. Chciałbym przerobic instalacje tak aby powrot byl kontrolowany z automatu. Jednak serwisant twierdzi, ze nie ma miejsca w sterowniku na wpiecie dodatkowej czujki. Proponuje to zrobic przez bufor lub sprzeglo z dodatkowa pompa obiegowa. Moi hydraulicy chca zrobic bez czujki tylko sam zawór termostatyczny 3- lub 4-ro drożny z ustawioną stałą temp. 

 

 

 

post-74658-0-32776000-1514325720_thumb.jpg

Edytowane przez jkazan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę "ukończoną" instalację (okablowanie tragiczne), czyli chcesz przerobić to co masz?

 

Co to za ster dla pelleciaka, że nie ma wejścia czujnika powrotu? To podstawowy czujnik.

 

Tak czy inaczej bez dodatkowej pompy się nie obejdzie, nawet jak ci hydraulicy wstawią 3D termostat, to on też musi mieć swoją pompę.

 

Najlepsze rozwiązanie proponuje serwisant. Bufor to trzeba policzyć, czy potrzebny i czy się "kalkuluje", ale sprzęgło byłoby idealne. Tu jednak samo sprzęgło nie wystarczy. Musiałoby by być sprzęgło + 3D termostat + pompa kotłowa. Wtedy nawet czujnika powrotu nie potrzeba.

 

Jeszcze dwie uwagi do tego co jest.

1. Naczynie na zasilaniu narażone jest na wysokie temperatury lub nawet parę i to nie jest właściwe miejsce montażu. 

2. Do mieszania wody dla grzejników niepotrzebnie użyto 4D, bo on i tak nie ochroni powrotu kotła bez pompy kotłowej. Wystarczyłby 3D. Pytanie też, czy to w ogóle potrzebne skoro tam tylko drabinki są i garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak instalacja jest ukończona ale nie mam wyjścia i muszę przerobić z powodu braku OCHRONY powrotu.

Okablowanie jeszcze do poprawy ale jest OK - zdjęcie było zrobione przed włożeniem / podpięciem kabli do kotła /zdjęcie z dziś poniżej/.

 

Temat dotyczy kotła PELLUX 200 TOUCH. Nie wiem jaki tam jest sterownik ale poniżej podaje link do instrukcji mojego kotła. Na stronie 24 jest schemat instalacji elektrycznej i jest:

M1 - czujnik.temperatury.obiegu.regulowanego. (mieszacza.1)..typ.CT4 / tu jest podpięta podłogówka i tak bym zostawił

M2 LUB RS - czujnik.temperatury.obiegu.regulowanego. (mieszacza.2)..typ.CT4 LUB  czujnik.temperatury.wody.powracającej.do. kotła.typ.CT4

I tu mam podpiete M2 (obieg 2, grzejniki). Moze warto zrezygnowac z czujki na M2 kosztem czujki ochrony powrotu? A może czujkę ochrony powrotu można jeszcze wpiąć w inne miejsce?

http://pellux.pl/app/uploads/2017/02/25185-PELLUX-200-Touch-PL-31-05-2017.pdf

 

Bufor - kiedyś czytałem, że  ogrzewanie gazel ziemnym i pelletem są świetnie sterowalne i nie wymagają przechowywania energii na później. Tak więc bufor nie jest polecany. Prawda?

 

Sprzęgło + termostat 3D+ pompa kotłowa - czy na pewno do mojej instalacji jest potrzebne sprzęgło? Nie potrzeba czujnika powrotu ponieważ termostat 3D trzymałby odpowiednia temperaturę i za zimniej wody by nie puszczałby do pieca?

W menu kotła mam zakładkę dotyczącą powrotu - w takim przypadku to nie byłoby sterowalne z automatu, tak?

 

Odpowiadając na uwagi:

ad 1) czyli naczynie na zasilaniu powinno być zainstalowane nisko?

ad 2) też mnie to od początku zastanawia: czy potrzebny 4D dla 2 grzejników i 2 drabinek? Co tu przerobić żeby było łatwo i dobrze? Lepiej podłączyć pompę kotłową do 4D i zabrać czujke z M2 i dac pod RS czy przerobic na 3D i na powrocie zainstalowac sprzeglo + termostat 3D + pompę kotłową?

 

Musze szybko zadziałać z powrotem bo inaczej zamiast gwarancji 5 letniej będę mieć 2 letnia /wyciąg z gwarancji poniżej/. Wg instrukcji ochrona powrotu to temp min 55 stop.

 

Moj kociol ma 190 litrów pojemności wodnej. Moze z twgo powodou powrót nie jest tak wazny? Chociaz warunki gwarancji mowia co innego :/

 

Pozdrawiam

post-74658-0-55337200-1514405128_thumb.jpg

post-74658-0-14492900-1514405137_thumb.jpg

post-74658-0-75239700-1514405155_thumb.jpg

post-74658-0-76235500-1514406396_thumb.png

post-74658-0-54893500-1514406402_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zawory 3d lub 4d nie służą tak naprawdę do ochrony powrotu ale do mieszania, czyli  utrzymania zadanej temperatury na zasilaniu, w sumie sama nazwa wskazuje" zawór mieszający"... 

Jeżeli chcesz mieć ochronę powrotu to albo sprzęgło, które 1. ochroni powrót przy wysokiej temp zalaczania pompy, po drugie  pompy nie będą szeregowo i  instalacja będzie się równomiernie rozgrzewać.

Żeby wykorzystać  czujkę powrotu w Pelluxie należy dokupić dodatkowy moduł. Co? Sprzedawca nie poinformowal?  :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

 

Sprzedawca /serwisant nie poinformował o dodatkowym module a co gorsza wypełnił protokół z pierwszego uruchomienia nie zaznaczajac ochrony powrotu i boje sie, ze mam juz po gwarancji jak odeslal do BIAWAR. 

Czyli ty bys szedl w rozwiazanie sprzeglo + pompa kotłowa + termostat 3D i ustawiona stała temperatura powrotu (min. 55st wg instrukcji) na termostacie?

Czy drugie rozwiazanie: zrezygnowac z czujki dla mieszacza m2 (2 grzejniki + 2 drabinki) kosztem czujki dla ochrony powrotu (zautomatyzowane rozwiazanie sterowane z poziomu ustawien kotla)

Czy trzecie rozwiazanie: dokupic dodatkowy modul i podpiac czujke ochrony powrotu pod ten modul. I rozumiem, ze dodatkowo byłoby trzeba zainstalowac zawor i pompe tak?

 

PS. Co odnosnie Twoich uwag do instalacji:

ad 1) czyli naczynie na zasilaniu powinno być zainstalowane nisko?

ad 2) Do mieszania wody dla grzejników niepotrzebnie użyto 4D  Przerabiac to na 3D?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność wodna tego kotła to prawie 200l, czyli sam robi za mały bufor.

Jemu trzeba zaw ochrony powrotu  i pompą + sprzęgło, tylko że przy sprzęgle zaw 4-D nie będzie działał , więc dodatkowo wymienić go na 3-D.

Z resztą na stronie producenta kotła są gotowe schematy, więc robić wg nich a nie cudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 obiegi zamkniete:

pierwszy - mieszacz 1 podlogowka,

drugi - mieszacz 2 grzejniki (dwa grzejniki w garazu + dwie drabinki),

trzeci - obieg CWU.

Nie mam bufora. Dla takiego rozwiazania nie ma schematu (str. 22-23 z ponizszej instrukcji).

 

Podsumowujac temat: 

1) wymienic zawór 4-D na 3-D na mieszaczu 2 (grzejniki) likwidujac powrot.

2) na powrocie zainstalowac sprzeglo, zawor ochrony powrotu inaczej termostat 3D (tu ustawimy temp. powrotu)  i pompe kotlowa. Zgadza sie?

 

Ps. Pod co podepne pompe kotlowa? Pod BP wg schematu (strona 25) - pompa kotła lub ladujaca bufor?

 

http://pellux.pl/app/uploads/2017/02/25185-PELLUX-200-Touch-PL-31-05-2017.pdf

post-74658-0-59505100-1514417776_thumb.jpg

post-74658-0-57273700-1514417777_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pod zaciski BP to OK.

Jak dobrac sprzegło/ jakie sprzeglo kupic?

 

Schemat w załączeniu /przerobiona instalcja kolegi LAMA

Jest OK?

 

Pozdrawiam

post-74658-0-46806900-1514447935_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz prawidłowo /nie wiem czy dac przed czy za termometrem/?

Powrót z boilera nie bedzie zmniejszal temperatury na powrocie jak bedzie usytuowany za sprzeglem?

Minimum 40 kW ocieplnony. A jaki bedzie optymalny dla mnie?

 

Pozdrawiam

 

post-74658-0-29896200-1514453158_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie ma być ten zawór 3D?

 

Rozmawiałem z moimi hydraulikami. Wycenili mi koszty: koszty materiałów ~1500 PLN (sprzęgło ~600, pompa kotłowa ~280, zawór termost. 3D 400 PLN) + robota. Twierdza, ze pol kotłowni jest do przerobienia :/ MASAKRA. Zawór 4D /ten co mam/ nie spelni swojej roli i tez jest do zamiany na 3D – prawda?

 

Optuja za innym rozwiazaniem – dokupić dodatkowy modul i podpiac czujke ochrony powrotu pod ten modul. Twierdza, ze przy tym rozwiązaniu nie będzie potrzebna dodatkowa pompa kotłowa! Wg nich zawór 4D (ten co mam na grzejnikach) poradzi sobie z utrzymaniem odpowieniej temperatury powrotu. To prawda? Ktos to potwierdzi?

Co byscie zrobili w moim przypadku? Rozwiazanie z sprzeglem czy z dodatkowym modułem?  Ewentualnie pozbawic czujnaika na obiegu 2 /grzejniki/ kosztem OCHRONY POWROTU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdza, ze przy tym rozwiązaniu nie będzie potrzebna dodatkowa pompa kotłowa! Wg nich zawór 4D (ten co mam na grzejnikach) poradzi sobie z utrzymaniem odpowieniej temperatury powrotu. To prawda? Ktos to potwierdzi?

 

Mamy okres świąteczny, więc cuda się zdarzają...

Na poważnie, to bez pompy kotłowej z tą ilością podłogi żaden zawór 4D sobie nie poradzi.

 

Jak chcesz tanio, to zostaw wszystko jak jest i domontuj pompę kotłową pracującą na stałe na zwykłym bypassie. Czujnika powrotu nie będzie i żadnej w tym kierunku "automatyzacji", ale efekt pewny. Dla potrzeb wizualizacji wstaw na powrocie termometr poglądowy i tyle.

 

Koszt to pompa i "okolice" + montaż. Do zrobienia w dwie godziny.

 

Upór w kierunku czujnika powrotu, to albo rezygnacja z jednego mieszacza, albo moduł dodatkowy. Według mnie nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy okres świąteczny, więc cuda się zdarzają...

Na poważnie, to bez pompy kotłowej z tą ilością podłogi żaden zawór 4D sobie nie poradzi.

 

Jak chcesz tanio, to zostaw wszystko jak jest i domontuj pompę kotłową pracującą na stałe na zwykłym bypassie. Czujnika powrotu nie będzie i żadnej w tym kierunku "automatyzacji", ale efekt pewny. Dla potrzeb wizualizacji wstaw na powrocie termometr poglądowy i tyle.

 

Koszt to pompa i "okolice" + montaż. Do zrobienia w dwie godziny.

 

Upór w kierunku czujnika powrotu, to albo rezygnacja z jednego mieszacza, albo moduł dodatkowy. Według mnie nie warto.

Najlepiej jakby było tanio i dobrze. Ale tak się nie da.

Na bajpasie czyli pompa kotlowa łączącą zasilanie z powrotem zaraz przy wyjściu z kotla? W tym przypadku termostatu 3d nie potrzeba? Sama pompa zapewni odpowiednia temperaturę?

Tylko czy tym rozwiązaniu Biawar uzna mi, ze mam ochronę powrotu? Nie sadze.

Modul dodatkowy z czujka to 700 pln + pompa kotlowa 300 . Tak byłoby ok?

Ps. Czy upierac see przy sprzegle? Jaka wartosc dodana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co  serwisant doradza lub Biawar lub firma montująca?  :) Nie można było wykonać poprawnie od razu?

 

Wyjscia masz dwa, albo sprzegło albo pompa z zawórem ATV, czyli ochrony powrotu. Z tym że przy ATV bedziesz miał pompy szeregowo i będa sobie zaciągać  wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy okres świąteczny, więc cuda się zdarzają...

Na poważnie, to bez pompy kotłowej z tą ilością podłogi żaden zawór 4D sobie nie poradzi.

.

 

Dopiero teraz zauwazylem, ze blednie napisales. Zawór 4D mam na drugim obiegu to jest grzejnikach (2 grzejniki w garazach + 2 drabinki w lazienkach).

Wiec ten obieg jest "mały". Moze w tym przypadku ten zawór 4D ogarnie powrót to jest zabezpieczy odpowiednia temperature na powrocie bez pompy kotłowej tylko z dodatkowa czujka /dodatkowy modul lub czujka z obiegu M2 kosztem grzejnikow./?

 

Zaden schemat z instrukcji kotła nie pokazuje 3 obiegów :/

 

Serwisant: optuje za sprzegło + pompa + termostat z ust odp pompa. Dodatkowy modul + zabranie czujki na rzecz powrotu mysle, ze tez zaakceptuje.

Ekipa montujaca: sprzeglo odradzaja - pol kotlowni do przerobki! Optuja za zakupem dodatkowego modulu i twierdza, ze zawor 4D zabezpieczy odpowiednia temp powrotu! Ewentualnie zabranie czujki z obiegu 2 (grzejniki) na korzysc zabezpieczenia powrotu!

Edytowane przez jkazan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego błędnie nie napisałem. To, że masz podłogę na osobnym obiegu przed 4D niczego nie zmienia. Ostatecznie woda spływająca z podłogi (zimna!) i tak zbiorczym powrotem spłynie do kotła i ten 4D nie będzie w stanie tego "podgrzać". Z pompą kotłową małego obiegu to co innego.

 

Jakich trzech obiegów? Masz dwa obiegi plus wydzielony obieg CWU, którego nie ma co ruszać.

 

Jeśli ekipa twierdzi, że przepięcie czujnika lub dołożenie modułu załatwi sprawę to do dzieła. W ramach reklamacji rzecz jasna. Zapłacisz za moduł jak powrót będzie 55 w trybie ciągłym. Za robociznę nie płacisz. To nie Ty masz się znać i szukać rozwiązania. Do tego to Ty wynająłeś "ekipę". Czytać warunki gwarancyjne chyba umieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.