Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie mialem uszczelnione go polaczenia rury podajnik a z kotlem i brak uszczelki gumowej pomiedzy reduktorem a rura podajni kJa, oraz brak nawiewu do kotlowni i palenie bylo koszmarem, nie moglem mieć ladnego popiolu ba jak obnizalem ilość podawanego paliwa to rura rozgrzewala się nawet do 80 stopni, tak dwa sezony się meczylem, aż trafilem na to forum, ten wątek, i w końcu opanowalem sprawę

do MBurzy- jeżeli temperatura podajnik a nie rośnie powyżej 40 stopni to jest uszcelnione dobrze, większe zużycie groszku w pierwszym roku palenia to naturalne, osiągnięcie satysfakcji z palenia musi potrwać, ja poznasz w miarę palenia swoją instalacje, będziesz dążyli do takiego komfortu jakiego oczekujesz i może się okazać ze np aby zmniejszyć zużycie grochu musisz zwiększyć dawkę paliwa a tym samym moc, a żeby przy tym mieć komfort cieplny, odlaczyc sterownik pokojowy i przejść na palenie ciągle i temperaturę regulować tylko termostatami na grzejnikach, lub zupelnie odwrotnie. Zatem proponuje się nie martwić ze początki trochę trudne, przeczytać od poczatku caly wątek, i poznawać powoli swój kociolek. Jeżeli chodzi o PID w defro to nie jeden mi al z nim problem, może Tobie uda się go okielznac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o klapke na wentylatorze to u mnie jak i większości użytkowników ddu tylko trochę otwieramy ją aby zdlawic ciąg kominowy, a szyber w czpuchu zostawia my otwarty na maxa, możliwe ze w funkcji palenia z PID, są zalecenia aby jednak byla otwarta. MBurza nie napisales czy masz regulator pokojowy i termostaty na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 termostaty oventrop vindo th,

 zawór 4d Afriso bez siłownika,

 brak sterownika pokojowego,

 czujnik pogodowy był w zestawie z piecem ale nie podłączyłem,

 podłogówka bez sterowników, sterowanie przepływem ręczne w szafce w kotłowni.

 

nawiew do kotłowni z zewnątrz mam zrobiony do palenia drewnem na drugim ruszcie, zastanawiałem się nad zatkaniem go na zimę ale po tym co piszesz się z tym wstrzymam

 

co do klapki w wentylatorze to tu jest opis:

 

http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora

 

co do wentylatora to widziałem na filmach u użytkowników defro na tym wentylatorze taką przesłonę zakrywające kratkę z boku wentylatora, u mnie jej nie ma, a tam widziałem że ustawiana jest z niewielkim prześwitem. Czy w przypadku mojej wersji wentylatora ustawiane jest tą zapadka w środku zgodnie z ww rysunkiem. 

 

zastanawiam się jeszcze czy inwestycja w siłownik zaworu 4d i sterownik pokojowy (raczej bezprzewodowy) połaczona z montażem czujnika pogodowego wpłynie znacząco na pracę pid

 

nie zainstalowałem też obrotowej nasady komina nie wiem czy to jeszcze wpływa na ciąg kominowy, jak palę węglem to temperatura w chopuchu nie przekracza 100 stopni jak paliłem drzewem to średnia była koło 150 niewiem jak to się ma do moich problemów

 

wszystkie braki spowodowane były oszczędnościami by jak najszybciej w tym roku się wprowadzić, teraz będę to uzupełniał kwestia tylko jaki jest priorytet, co kupić od razu a co może poczekać czy może koniecznie wszystko uzupełnić bo tylko razem da wymierny efekt, prosze o poradę

 

jeszcze odnośnie czopucha to pan z defro sugerował jeszcze regulacje i ewentualne jego przymykanie

 

w kwesti wengla osiągnłem jeszcze pewne doświadczenie jeśli mniej podaję ( podawanie 7 s przerwa 130 s, na podtrzymaniu podawanie 10 s, przerwa 60 m wentylator 18%) to węgiel dopala mi sie ładnie (popiół ma jeszcze grudki ale niewielkie) ale wczoraj właczył się alarm ze temperatura nie rośnie to zmniejszyłem trochę te przerwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jezeli podłogówkę sterujesz ręcznie to czy masz jaką kolwiek informację jaka temperatura idzie na podłogę? Czy termostaty już regulowałeś (przykręcałeś aby uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach? Nie widziałem na zdjęciach dokładnie jaką masz pompę do C.O. czy adaptacyjną czy zwykłą, jezeli zwykłą to ustaw na jak najmniejszy bieg ale taki żeby wszystkie grzejnki grzały, jezeli adaptacyjna, to powinna sama po jakimś czasie, gdy instalacja się dobrze dogrzeje i w pomieszczeniach temperatura się ustabilizuje to gdy się przymkną trochę termostaty to i pompa zmniejszy obroty.

Jeżeli chodzi o wentylator to klapka o której piszesz powinna być tak ustawiona aby w podtrzymaniu była domknięta, ale gdy zacznie dmuchać lekko się otwierała, do tego służy ta śrubka na końcu.

Jezeli chodzi o nasadę kominową obrotową to nie można jej stosować na kominie spalinowym na paliwo stałe.

Na moje oko, nalezało by wpierw zainwestować w sterowanie mieszaczem podłogówki, a siłownik do 4D możesz narazie odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam identycznie rozwiązane zdięcie kilka postów wyżej zawór taki sam tylko bez siłownika

natomiast piec pracuje w obiegu otwartym i grzeje obieg CO przez wymiennik 25 kw i 2 pompy jedna do pieca druga do CO

co do grzania podłogówki to nie wiem musze spytać instalatora jak to zrobił ale zapewniał mnie,

że tam temperatura będzie dobra, zresztą jak patrze na termometr zamontowany w skrzynce od podłogówki koło pompy to temperatura wacha się tam koło 30 kilku stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwiekszylem temp zad na kotle do 68 st

 

temp powrotu od 56-61 st

 

wiater 40%

 

piec w podtrzymaniu okolo 45 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek a jekie spalanie dobowe  obecnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak prawde mowiac to nie badalem jeszcze tego. Powiem tak jak mialem ustawiony kociol na temp zad 60st to kociol stal w podtrzymaniu okolo 1h i wtedy łykał okolo 10 do 12kg na dobe i dmuchalem wtedy wiatrem 25 % i palilem pieklorzem z bobrka.

 

Teraz mam ustwione 68st i piec stoi w podtrzymaniu okolo 45 min i mysle ze bedzie łykałw granicach 15 do 17kg na dobe i dmucham wiatrem 52% i pale retopalem. Pieklorz kosztuje 720 za tone a retopal 640 za tone.

 

Wiec cenowo wychodzi podobnie. Nie uzywam zadnych regulatorow pokojowych ( pompa CO i podlogowa ida non stop) . Mam pozakladane termostaty na grzejnikach i tylko z tego korzystam. Dom mam dobrze ocieplony okolo 150m2. Obecnie na gorze w 3 pokojach mam pozakrecane termostaty bo jest cieplo okolo 22 st. Na dole mam 40 m2 podlogowki.

 

Mam jeszcze jedno pytanie , tak na marginesie :) chodzi o rozdzielacz podlogowy. Do czego sluzy pokretło na powrocie z rozdzielacza wyskalowane od 1 do 7?? Dodam ze mam rozdzielacz podlogowy TECE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musical byś wstawić jakies zdjecie żeby można bylo określić do czego sluzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc rozdzielaczy to posiada. Zobacz rozdzielacz podlogowy TECE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to jest cos chyba w rodzaju termostatu na powrocie z podlogowki w tym wlasnie rozdzielaczu i jest wyskalowany od 1 - 7. Ogranicza przeplyw wody powracajacej do kotla, chyba to jest to, tak mi sie wydaje ,,

 

wiec jak? podpowiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis zmienilem ustawienie przeslony na wentylatorze. Odchylilem ja na max i zobaczymy.

 

czas podawania 8 sek

przerwa 42 sek

wiater 45%

 

podtrzym praca 20 sek

przerwa 20 min

 

went w podtrzym praca 23 sek

przerwa 10 min

 

hist kotla 2 st

 

temp zad 68 st ( dochodzi do 71, 72 st a spada do 66 st)

 

pale retopalem

 

moze jakies korekty co do moich ustawien?

 

Powiem ze sa delikatne spieki no i kociol tez pokrywa sie to cholerna sadza nawet przy zadanej 68st, temp powrotu od 55 do 60 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że małe spieki w Retopalu to standard, i nie da się ich całkowicie wyeliminować, temperaturę powrotu masz dość wysoką, ja mam w okolicach 40-43 stopnie :( , ale to chyba przez podłogówkę, ok 90m2 i 28 stopni na podłogówce zadane, więc powrót jest chłodny, a 4D na połowie w skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zawor 4D prawie na polowie otwarty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis zmienilem ustawienie przeslony na wentylatorze. Odchylilem ja na max i zobaczymy.

 

czas podawania 8 sek

przerwa 42 sek

wiater 45%

 

podtrzym praca 20 sek

przerwa 20 min

 

went w podtrzym praca 23 sek

przerwa 10 min

 

hist kotla 2 st

 

temp zad 68 st ( dochodzi do 71, 72 st a spada do 66 st)

 

pale retopalem

 

moze jakies korekty co do moich ustawien?

 

Powiem ze sa delikatne spieki no i kociol tez pokrywa sie to cholerna sadza nawet przy zadanej 68st, temp powrotu od 55 do 60 st

Walek, moim zdaniem went. w podtrzymaniu na 23 sek. to zdecydowanie za krótko.

Dmuchawa po włączeniu się, potrzebuje kilkunastu sek.na uzyskanie pełnej mocy więc połowa z 23 sek.nie robi różnicy(przynajmniej tak to wygląda w moim zestawie).

Moje przedmuchy :praca 45 sek. przerwa 8 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Odnośnie twoich pytań Walek dot. tych pokręteł na dole rozdzielacza od podłogówki to służą one zdławieniu obiegu.

Opiszę to na swoim przykładzie czyli:

mam rozdzielacz na 7 obiegów i przy najkrótszych obiegach "zdławiam" je tym pokrętłem po to aby na pozostałe obiegi wystarczyło mocy pompki (mocy nie w sensie pełnej mocy pompki tylko np przy 1 stopniu ustawionym na pompce). Chodzi o to że krótki obieg szybciej się nagrzeje (woda szybciej przez niego przepłynie i popłynie znowu "świeża"/ciepła woda) a długie obiegi mogą być niedogrzane w dalszych odcinkach instalacji. Dlatego warto zdławić trochę te krótkie obiegi aby większy przepływ pozostał na dłuższe obiegi aby je w pełni dogrzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.