Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

WalekDDU25 .

 

Przez dwa ostatnie sezony kociołek ustawiałem na różne sposoby.

 

A i tak zarasta dalej sadzą.

 

Fakt że po ustawieniu zadanej (teraz mam na 70 stopni ) i dmuchawie na 50% jest trochę lepiej ale szału nie ma.

 

A dmuchanie w podtrzymaniu co 2-3 min nie ma sensu bo wychładza kociołek i wzrasta w spalanie a efektu aż tak zadowalającego nie ma.

 

Potwierdzam też fakt że im więcej piec pracuje tym bardziej zasyfia go w środku.

 

Ja mam starą chałupę średnio ocieploną i piecyk wciąga :

 

Przy +10 : 12-15kg , 0: 23-26kg , a przy minusach(-5 , -10)  to ponad 35kg i w górę.

 

Jak ktoś ma nowy domek dobrze ocieplony i nowoczesną instalację na cienkich rurkach to taki piecyk bedzie mniej się zasyfiał bo bedzie mniej pracował i mniej spalał.

 

Kolega ma właśnie nowe budownictwo w podobnym metrażu jak moje i piecyk DDU 15 kW i czyści piecyk co 3 tygodnie.

A spala w minusach(-5 , -10 ) niecały worek 25 kg groszku.

 

A mój w tym samym czasie po tygodniu jest tak zawalony jak jego po 3 .

 

Moj domek tez nie nalezy do nowych nie jest ocieplony ale ma wymienione grzejniki, zawory, rurki, piec  i żre jak najęty k...wa ciągle chce więcej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie wiem czy zmniejszysz spalanie. Pogoda jest dość wredna, bo mróz może nie za wielki, ale cały czas wieje i wyciąga z domu ciepło.

Jeśli nie sypie Ci żarem do popielnika, a z komina nie lecą kłęby dymu, to widocznie Twój dom tyle potrzebuje.

U mnie przy 100 m2, max, przerwa, suporex, nieocieplone, dobra wentylacja, niezły groszek idzie 24kg/dobę. I to przy wydajniejszym spalaniu niż u ciebie.

A tak swoją drogą, próbowałeś ustawić kocioł, tak aby działał cały czas, bez przestojów? Wtedy jest najwyższa sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem teraz w kotłowni i zaraz muszę iść dosypać bo już ślimaka widzę czyli wciągnąl mi 40kg/dobę

 

teraz wsypie groch bartexu silver i ustawię tak podawanie ok. 10 i dostosuję do tego przerwę tak aby w miarę się spalało

 

trochę frustrujące to jest bo każdy który tu piszę splanie ma na poziomie max 20 kg/dobę przy mrozach ale chyba muszę się przyzwyczaić i pogodzić z kupowaniem 6ton grochu na sezon

 

mam też duże wątpliwości czy pakować się w ocieplanie budynku czy przyniesie to jakieś wymierne efekty....bo pakować 50 tyś.PLN i nie mieć rezultatów... to chyba wolę nie robić tego i mieć na opał na najbliższe 8-10 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sporo. Może zmień opał?

Co do spalania to u każdego jest inne. Zależy to od budynku, ocieplenia, okien, wentylacji, miejsca zamieszkania.

Nie przejmuj się innymi i pomyśł, że gazem było by drożej.

Co do ocieplania chałpy, to mamy zbliżone podejście. Wole spalić tonę więcej rocznie za 600 zeta, niż wywalać 30tysi na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 260m i spala mi moja rynienka 25 teraz a podczas mrozu 30kg na 24h.Moj dom tez jest nie ocieplony ale dramatu niema podejscie do ocieplenia mam podobne podejscie jak wy.A no i dodam jeszcze ze ze moj palnik to samoróbka która pracuje juz od 3lat i mniej palic nie bedzie.Ale jego wielka zaleta jest to ze je wszystko co da mu sie do zjedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balzak

 

dymi i jeszcze raz dymi i tu jest mega problem

 

przy retorcie tego nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rynna poddymia trochę na dwustanie jak przechodzi w podtrzymanie. Jak pracuje - to nie widać. Nie ma tego jak pracuje w automacie.

Spalanie teraz spadło do ok.22 kg, ale jak był wiatr i poniżej zera do do 25 dochodziło. Z tego ok. 5kg na CWU idzie. W domu 23-24 st.

Ogrzewane jakieś 160m2. Próbowałem różne ustawienia - teraz mam 8/40 i dmuchawa max 60%. Zawsze zużycie jest podobne - czyli jak mawiają doświadczeni palacze - budynek i tak weźmie tyle ciepła ile potrzebuje.

Czyli wniosek - dobre ocieplenie na pewno da mniejsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sporo. Może zmień opał?

Co do spalania to u każdego jest inne. Zależy to od budynku, ocieplenia, okien, wentylacji, miejsca zamieszkania.

Nie przejmuj się innymi i pomyśł, że gazem było by drożej.

Co do ocieplania chałpy, to mamy zbliżone podejście. Wole spalić tonę więcej rocznie za 600 zeta, niż wywalać 30tysi na raz.

 

Wczoraj zasypałem 100kg bartexu silver zobaczymy jakie bedzie spalanie tylko teraz maja byc temp pow. 0 

ustawilem tak

 

zadana 60

 

podawanie 13

 

przerwa 58

 

wiatr 27

 

podtrzymanie 15

 

praca 25

 

wiatr 16min/20sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co zauważyłem troche mi nie dopala i pracuje ok. 18 min w tym czasie temperatura spada do 52 (hister. 2) wpada w podtrzymanie max 16 min

 

a dlaczego mam strasznie gorącą rure wychodzącą z komina mimo częściowego zamknięcia komina (nie wiem jak to się nazywa do redukowania cugu....;P

 

da się coś z tym zrobić jest to logiczne ze rura jest goraca podczas pracy ale jak czytałem wczesniej to niektorzy maja lekko cieplo tak ze moga sie dotkjnac i sie nie poparza u mnie jajak mozna smazyc :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka ciekawostka z moich obserwacji. Skończył mi się ruski groszek zwany u nas syberyjskim. Dość kaloryczny , pali się krótkim płomieniem, przy spalaniu lecą iskry. No i popiół - w popielniku spieki - od malutkich typu popcorn do całkiem pokaźnych kalafiorów. Czasem tworzył się taki "most" od końca rynny do popielnika.

No i wczoraj zasypałem pieklorzem - bez żadnych zamian nastaw - popiół jak z papierosa.No i bardziej kaloryczny bo na wykresie na mojej cobrze widać jak kocioł szybciej dochodzi w 2-stanie do zadanej. Czyli zupełnie inny węgiel o niskiej spiekalności i wyższej kaloryczności. Choćbym się zes..ł to na ruskim zmiany nadmuchu proporcje podawania na niewiele by się na moim palniku zdały...Próbowałem częściej i krócej podawać, mniej dmuchać, więcej dmuchać a spieki jak były tak były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sadpalem to uważaj z wsypywaniem do zasobnika. Sadpal to substancja chemiczna która w szybki tempie zje ci zbiornik i ślimak. Ponadto opadająca sadza zje ci blachę na dachu. Ja gdzieś czytałem że podobne właściwoci do Sadpalu ma zwykłą mąka ziemniaczana która zawiera skrobię a jest bardziej przyjazna dla metalowych części kotła. 

 

PP

Mądrość ludowa niesie, że najlepsze do czyszczenia kotła są wrzucone na żar wysłuszone łupiny z ziemniaków więc coś z tą skrobią musi być na rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ktoś próbował palić Retopalem w Defro Duo Uni 25 kw z Pid? Ja po kilku tygodniach zmiany ustawień tylko za momocą mocy kotła, mocy wiatraka i temperatury palenia cały czas mam niedopalony węgiel i co 3 dni opróżniam popielnik nie mówiac o tym że pożera mi po około 40 kg na dobę niezależnie od temperatury na zewnątrz.

 

Temperaturę ustawiłem na 65 st. moc kotła - 15, a znadmuchem schodziłem coraz niżej do -12 ostatnio. Kończąc wyłączyłem pid i stosuje wasze ustawienia z kilku postów powyżej, czekając na wyniki.

 

Dodam że piec kupiłem we wrześniu 2014.

 

Jeśliby się znalazł jakiś inny użytkownik takiego sterownika to poproszę o podpowiedź jak ustaliwić ten automat który zszargał mi nerwy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie składa ze od tygodnia testuje inny ekogroszek, jakiś rosyjski coś taki ala Retopal, ale od jutra wsypuje znów retopal. 

 

Ale ostatnie ustawienia na Retopalu to:

 

Podawanie 7s

Przerwa 63s

Nadmuch 18% przesłona otwarta na ok 2-3 cm. 

 

podtrzymanie 

praca 20s

przerwa 45min.

nadmuch 20s co 28 min. 

 

Po wprowadzeniu tych ustawień około 24 o 8 rano przywitał mnie widok niedopalonego węgla pozlepianego wraz z czarnymi węglami które spadły z rynny, rynna była aż biała górą z temperatury chyba, żar wypełniał całą rynnę, a w kotle unosił się czarny dym, przestawiłem przerwę podawania na 120 s nie wiem czy dobrze

post-60884-0-55750600-1418211622_thumb.jpg

post-60884-0-52639700-1418211638_thumb.jpg

post-60884-0-46863700-1418211666_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak u was pracuje kociolek w podtrzymaniu? nie wiem czy nie zrobic tak, zeby w podtrzymaniu kociolek podawal wegiel przez 5 sek co 7 min i dmuchal co 5min przez 15 sek.

 

Wydaje mi sie ze trzeba zrobic tak zeby nie doprowadzac do zadymiania kotla, mowiac krotko czesciej i mniej podawac i czesciej i normalnie dmuchac.

 

Bo inaczej to juz nie wiem. Nawet jak jest wysoka temp kotla to i tak w nim jest zadyma.

 

Jeszcze pytanko. Jak czesto czyscicie rynne od kanalu doprowadzajacego powietrze taka specjalna lopatka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MBurza.

Tez jestem z okolic Rzeszowa i dwa ostatnie sezony paliłem Retopalem z Węglomatu rzeszowskiego, moje utawienia najbardziej sprawdzały się: 7 podawanie, 35 przerwa, nadmuch 21, przesłona otwarta na ok 1,5 - 2cm.(oczywiście nie mam PID)  Lecz wiadomo ze to wszystko zależy od instalacji, jak kociołek będzie dochodził do temp zadanej. Poza tym mój kociołek jest z 2011 roku, i możliwe że się delikatnie różni palnik od twojego. Jezeli kupiłeś kociołek w tym roku to pytanie jest takie czy dobrze został uszczelniony palnik, czy Ci nie dmucha lewego powietrza?

Napisz też czy dom jest nowy, czy stary,  coś więcej o swojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czyszczę palnik raz na miesiąc, lecz u mnie trzeba wygasić bo dostęp od dołu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MBurza.

Tez jestem z okolic Rzeszowa i dwa ostatnie sezony paliłem Retopalem z Węglomatu rzeszowskiego, moje utawienia najbardziej sprawdzały się: 7 podawanie, 35 przerwa, nadmuch 21, przesłona otwarta na ok 1,5 - 2cm.(oczywiście nie mam PID)  Lecz wiadomo ze to wszystko zależy od instalacji, jak kociołek będzie dochodził do temp zadanej. Poza tym mój kociołek jest z 2011 roku, i możliwe że się delikatnie różni palnik od twojego. Jezeli kupiłeś kociołek w tym roku to pytanie jest takie czy dobrze został uszczelniony palnik, czy Ci nie dmucha lewego powietrza?

Napisz też czy dom jest nowy, czy stary,  coś więcej o swojej instalacji.

Witam

Ja mam retopal z węglomatu w Trzcianie, był wilgotny pakowany w workach przed paleniem poleżał koło gorącego pieca przez ponad 2 tygodnie i przy wsypywaniu wydawał się suchy.

 

co do instalacji i danych domu

  • 220 m2 dom mieszkalna + ok. 100 m2 pozostała,dom wykończony w tym roku 9mieszkam od października) parterowy z poddaszem mieszkalnym jednorodzinny ocieplony, ściana zew. pustak max 30cm + styropian 15 cm 0,032 ; okna trzyszybowe, dach: dachchówka ocieplony 20 cm wełna 0,035
  • Instalacja
    Podłogówka ok. 80 m2, 2 obiegi po cztery grzejniki panelowe + 1 łazienkowy z termostatami oventrop vindo th ( w tej chwili 2 obieg na poddaszu nie jest włączony), zawór 4d Afriso bez siłownika, brak sterownika pokojowego, zasobnik cuw 300 l,
Kilka zdięć instalacji i nie tylko w załączeniu
 
 
U mnie w kotle jak widać na zdięciach rynna jest krótka dochodzi tylko do połowy pieca.
 
Napisz mi jeszcze o jakiej przesłonie piszesz bo nie wiem o jaka chodzi. Wentylator mam otwarty tak jak w instrukcji piszą na max. Zawór 4d ustawiłem na 4 w skali do 10.
 
Jest jakiś sposób na sprawdzenie tego lewego powietrza
 
Jeszcze jedno jak włącze PID to pokazuje mi temperaturę w czopuchu 80-90 stopni nie wiem czy nie za nisko, przy ręcznym sterowaniu nie wyświetla temteratury spalin.

post-60884-0-40044700-1418219782_thumb.jpg

post-60884-0-72493700-1418219797_thumb.jpg

post-60884-0-73967300-1418219815_thumb.jpg

post-60884-0-48613100-1418219832_thumb.jpg

post-60884-0-35635200-1418219880_thumb.jpg

post-60884-0-99756400-1418219891_thumb.jpg

post-60884-0-08249200-1418219908_thumb.jpg

post-60884-0-28526300-1418219923_thumb.jpg

post-60884-0-27837400-1418219935_thumb.jpg

post-60884-0-86698300-1418219948_thumb.jpg

post-60884-0-61624700-1418219969_thumb.jpg

post-60884-0-84183800-1418220130_thumb.jpg

post-60884-0-43355400-1418220145_thumb.jpg

post-60884-0-82809700-1418220160_thumb.jpg

post-60884-0-83087600-1418220173_thumb.jpg

post-60884-0-36847700-1418220211_thumb.jpg

post-60884-0-31464000-1418220234_thumb.jpg

post-60884-0-75281300-1418220250_thumb.jpg

post-60884-0-48342500-1418220532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie czyściłem od nowości czyli przez ponad miesiąca palenia groszkiem, skomplikowana jest taka operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakim lewym powietrzu mowicie?

 

mi jak firma przywiozla kociolek to byl poskrecany a slimak byl luzem w zasobniku. Zebym go mogl piec umiescic w kotlowni zmuszony bylem do odkrecenia zasobnika razem z rura. Pozniej poskladalem razem i tyle. Nic mi nie wspomniano przez ekipe ktora przywiozla piecyk o jakim tam jego dodatkowemu uszczelnieniu, mysle tu o polaczeniu rury w ktorej jest slimak razem ze scianka kolta. Ktos juz kiedys wspominal o jakims tam silikonie wysokotemperaturowym.

 

Ale jak sprawdzic szczelnosc??  Wydaje mi sie gdyby na tym polaczeniu nie bylo szczelnosci to wtedy bardzo by sie grzala rura podajnika, a temp rury u mnie wynosi od 38-41st

 

Jak to jest w koncu?

 

 

 

Ja pale retopalem

 

podawanie 8sek

przerwa 36 sek

went 40%

podtrzym praca 20 sek

przerwa 25min

 

went w podtrzym praca 25 sek

przerwa 12 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.