Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To jest mój pierwszy post tutaj i chciałbym wszystkich przywitać. Ale jako bierny uczestnik jestem tutaj od dłuższego czasu.

 

Wiem że ten temat był wiele razy powielany. Jednak chciałbym jeszcze raz prosić o wszelkie komentarze w wyborze kotła. Chcę wszystko poskładać do kupy i mieć jasność żeby nie kupić bubla.

Proszę mnie nie besztać jeżeli się pomylę lub nie będę znał fachowego nazewnictwa, jestem laikiem w tych sprawach. Jest to kocioł moim rodzicom, którzy mieszkają w gierkowskim klocku o pow. do ogrzania lekko ponad 120 mkw, więc potrzebnna jest moc około 17-20 kw o ile się nie mylę. Dom jest ocieplony styropianem 10 cm, strych 10 cm wełną mineralną. Instalacja stara z rur stalowych, grzejniki żeliwne i aluminiowe. Głównym paliwem będzie węgiel i drewno. W tej chwili jest kocioł-samoróbka. Parę dni temu pociekł i był spawany. Ale w każdej chwili może pójść na złom, bo jest w opłakanym stanie.

Po przeczytaniu za i przeciw chciałbym żeby kocioł:

 

  1. Był dolnego spalania
  2. Łatwy dostęp do czyszczenia
  3. Większa komora, odpowiednia do spalania także drewnem
  4. Posiadał miarkownik ciągu powietrza
  5. Blacha kotłowa atestowana 6 mm, chyba że będzie cieńsza ale o nadzwyczajnych właściwościach
  6. Nie wiem jeszcze co do kanałów, pionowe czy poziome. Ale o ile udało mi się dowiedzieć, to aż tak dużego znaczenia nie ma. Głównie chodzi tutaj chyba o dobre dojście do nich żeby wyczyścić
  7. Ruszt raczej żeliwny, ale rzadziej teraz spotykany. Mniej problemów, prostszy w budowie i raczej wymienialny. I koszty wymiany są mniejsze. Ale mogę się mylić.
  8. Cena najlepiej do 3 tys. chyba że ktoś zaproponuje mi jakiś cud techniki wtedy może być lekko przekroczona.

 

Kocioł będzie obsługiwany przez starszą osobę, więc musi być prosty ale nie prostacki. Zależy mi na solidności wykonania i dobrych materiałach. Otwarty jestem na nowinki techniczne ale nie do przesady. Z doświadczenia wiem, że jeżeli nie ma przełomu w konstrukcji, materiałach itp. to po co przepłacać. A zbędne wydawanie kasy na coś skomplikowanego to często mija się z celem a stwarza kolejne problemy.

 

Są tutaj marki które już zadomowiły się na na dobre. Znalazłem parę propozycji. Kolejność przypadkowa:

 

- http://www.krzaczek.eu/index.php?p31,kotly...usztem-zeliwnym

 

Krzaczek jest mniej spotykany i mało opinii jest na jego temat. Wydaje się wyglądać solidnie, ale jak to ma się naprawdę to nie wiem. Jest w nim wersja z rusztem żeliwnym. Ale nie wiem czy ma przegarniacz popiołu i miarkownik ciągu. W wodnym napisane że ma przegarniacz. Na pierwszy rzut oka spełnia moje wymagania.

Forumowicz rafallle ma krzaczka, i coś narzekał że kocioł ma problemy z paleniem drewna. Więc pytanie, czy w podobnych konstrukcjach nie jest to samo?

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=3565

 

- http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

Sas jest także odpowiedni, ale jego ruszt jest wodno- żeliwny. A po za tym wszystko pasuje do moich wymagań.

 

- http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwg.html

Podobnie jak wyżej ale inna konstrukcja. Tylko nie jestem pewien czy on jest prawdziwym kotłem dolnego spalania. Na stronie producenta jest napisane że jest.

 

 

- http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grz...l/ultima_ii.php

O ile wiem jest w nim stały ruszt żeliwny, no i blacha 5 mm. Nie ma o nim opinii, więc nie wiem. Forumowicze polecają ale nie piszą dlaczego. Chyba że chodzi tylko o markę "cichewicz"

 

- http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grz...egiel/vespa.php

Chyba podobnie jak ultima II. Klasa energetyczna 2, więc chyba nie jest najlepsza.

 

http://www.defro.pl/index.php?option=com_c...130&lang=pl

Wszystko byłoby ok, tylko po raz kolejny ruszta wodne.

 

- http://www.kotly-taurus.pl/oferty/23,kotly...owe/41,tur.html

Z tego co wyczytałem ma ruszta wodne stałe i nie wiadomo czy ma otwory wtórne i niezbyt pojemny jest jak na drewno. Także nie jest napisane jakie ma blachy.

 

- http://www.sklepco.pl/kociol-hef-18-kw-o_4610.html

Ogólnie ma pochlebne opinie, ale zdarzały się też narzekania co do trwałości.

 

- http://www.stalmark.pl/pl/nasza-oferta

- http://www.kotlyco.pl/oferta,,Oferta,5e467...d924173d2e.html

Te firmy oferują kotły raczej górno-dolne spalanie. No i np. stalmark szczyci się grubością blach.

 

Zestaw pytań:



  1. Wybrałem ruszt żeliwny. Jest prosty, jeżeli się przepali to zawsze można wymienić. O ile jest wymienialny. Ktoś tutaj napisał że wodny to jest zbędny bajer. Więcej może być kłopotów niż pożytku z niego. Też mi się tak wydaje, chyba że się mylę. Problemem będzie jeżeli zacznie przeciekać. Większe koszty i dodatkowy stres. Ale obecnie większość rusztów jest wodnych, a kotły z żeliwnymi trudniej dostać. Więc może ktoś mnie oświeci, wyższość jednego nad drugim? Bo z żeliwnym to zakres poszukiwania bardzo się zawęża :D
  2. Czy ruszt ruchomy to dobra sprawa? Czy jednak jest bardziej narażony na uszkodzenia niż stały. Przydaje się, czy jest to zbędny komfort i można doskonale bez niego się obejść?
  3. Czy wszystkie wymienione przeze mnie kotły posiadają otwory na powietrze wtórne? Bo o ile wiem to jest warunkiem na dobre spalanie w typowych kotłach z dolnym spalaniem
  4. Która konstrukcją jest bardziej narażona na korozję i szybsze zużycie od nieprawidłowego spalania, z pionowymi kanałami czy poprzecznymi? Wiem że najważniejsze jest dobrej jakości paliwo, ale mój staruszek różnie z tym ma. Oczywiście kwestia kotłów żeliwnych to już inny temat

 

Proszę nie sugerować się ze ma hopla na punkcie rusztów żeliwnych. Gdzieś coś przeczytałem i dlatego tak. Chyba za dużo czytałem o tych kotłach i dlatego teraz "wiem, że nic nie wiem".

Bardzo proszę o pomoc, może przybliży mi to w wyborze, bo już głowa mi pęka. Za wszelkie komentarze WIELKIE DZIĘKI.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Opublikowano

Popatrz jeszcze na kotły Arcisz. Ja mam już zainstalowany, ale brak czasu na opis i zdjęcia. Mam dosyć duże wymagania odnośnie braku dymienia, więc na razie testuję różne przeróbki. Arcisz ma ruszt szamotowy (niestety tylko ruszt, a nie całe palenisko), komorę dopalania (niestety dosyć krótką), regulowane doloty powietrza wtórnego, blacha 6mm, NIE MA przegarniacza. Ogólnie wydaje mi się, że to solidny wyrób i dobrze pomyślany w porównaniu do aktualnej konkurencji (chociaż można by parę rzeczy poprawić, ale o tym napiszę za jakiś czas).

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Właśnie wyczytałem że w SAS-ie NWG są ruszta żeliwne ruchome i wodne zarazem. Wynika to ze schematu ze strony producenta? Więc są połączone ze sobą?

 

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html

 

No i nie jest to typowy kocioł z dolnym spalaniem podobnie jak Defro Optima i wiele innych. Pozostaje taka szczelina na górze. W muratorze wyczytałem że szczelina ta pomaga w odprowadzaniu dymu, a gazy spokojnie idą dołem. Może ktoś potwierdzić te informacje? Więc jakie kotły są z typowo dolnym spalaniem odpowiadające moim wymaganiom?

 

Pozdrawiam

Opublikowano

"szczelina ta pomaga w odprowadzaniu dymu, a gazy spokojnie idą dołem."

Po pierwsze:

Dym to właśnie gazy. Dobrze spalone są niewidoczne (nie ma dymu).

Po drugie:

Ta szczelina powoduje, że ruch gazów w poczatkowej fazie (dopóki węgla jest dużo) jest jak w dolnym spalaniu - płyną za przegrodę. Ale po zmiejszeniu warstwy opału gazom łatwiej pójsć do góry i następuje zapalenie całego zasypu. A w dolnym spalaniu nie o to chodzi.

Ja wszystkie kotły z górną szczeliną eliminowałbym od razu (tam powinna być klapka zamykająca; niektóre kotły dolne wogóle nie maja ujścia górnego).

Opublikowano

Witam!!

 

Kilka miesięcy temu przerabiałem dokładnie to, co ty teraz, ale miałem już doświadczenie z piecami "nowej generacji". Byłem już bliski zakupu Warmeta Ceramika Kostrzewy, ale wpadł mi w oko Ultima II Cichewicza. Inne warianty o których wspominasz odpadały w przedbiegach, ze względu na wielkość otworu załadowczego (nastawiałem się głównie na drzewo, a do tego potrzebny jest "duży otwór").

Wracając do tematu: Warmet ma duże możliwości regulacji obiegu spalin, ale jak już wspominałem mam już doświadczenie z piecem z wydłużonym obiegiem spalin i wiem jedno: wszystko działa jak na schemacie jak jest nowe. Po pewnym czasie wszystkie kanały, kanaliki, klapki i inne "udogodnienia" przestają funkcjonować, bo wszystko pokrywa smoła. I bynajmniej nie jest ona wynikiem braku czyszczenia kotła, tylko tym, że projektanci kotłów, starają się jak najwięcej ciepła wykorzystać, co skutkuje zbyt niską temperaturą przy wylocie spalin i tzw. "roszeniem"

A więc ja zdecydowałem się na Ultime II bo: ma dolne spalanie, ma duży otwór załadowczy, duże łatwe w czyszczeniu kanały dymne i jest jednym z tańszych dolniaków (2000zł/21kw).

Używam go pierwszy sezon, ale jak na razie jest idealnie. Palę drzewem sezonowanym (grab, dąb, buk) i przy pełnym załadunku "wytrzymuje" 6-7 godzin ( -10 na zewnątrz).

Gdybyś miał jakieś pytania chętnie odpowiem, bo sam szukałem takich kontaktów przed zakupem kotła. Życzę udanego polowania:)

Opublikowano

Defro nie jest kotłem dolnego spalania.

Krzaczek nie jest kotłem dolnego spalania.

*** trudno coś napisać, nie ma przekroju kotła.

Ultima nie jest kotłem dolnego spalania.

Vespa trudno coś napisać, nie ma przekroju kotła.

Stalmark KZ nie jest kotłem dolnego spalania.

Stalmark Gajowy trudno coś napisać, trzeba zobaczyć "na własne oczy".

Stalmark PID nie jest kotłem dolnego spalania.

SAS UWG nie jest kotłem dolnego spalania.

SAS NWG nie jest kotłem dolnego spalania.

Kotlyco nie wczytuje się strona internetowa.

 

Pozostaje HEF i Taurus.

Ja bym wybrał HEF-a

Opublikowano

Więc wychodzi na to, że większość producentów nie posiada kotłów z dolnym spalaniem. Są to głównie górno-dolne. I dlatego nie rozumiem tego. Przecież nie chodzi tutaj o oszczędność materiałów. Przecież można zakryć do końca i tego otworu nie będzie na górze. A może właśnie o to chodzi? Może ten otwór jest potrzebny i sprawdza się doskonale? Nie wydaje mi się żeby większość dużych producentów robiła buble robiąc kotły górno-dolne tzn. nijakie, nie sprawdzające się. A właśnie spalanie dolne jest szeroko propagowane na forach i różnych artykułach. Chyba że chodzi tutaj jak pisze producent żywca o czas rozpalenia (wtedy otwieramy klapkę u góry jak jest oczywiście), a później jak się rozpali, zamykamy ją i przechodzimy do spalania dolnego. Wtedy to ma sens.

Więc z które powyższe "uniwersalne" kotły mają taką przesłonę?

 

http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/17

Czy żywiec posiada taką klapę i może ktoś wie jakie ma ruszta? Dowiedziałem się też że od początku tego roku używają blachy 6mm (wcześniej była 5 mm)

 

Właśnie taką przesłonę widać na przekroju seko eko II

http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kotly_spalanief.html

Czy ktoś ma ten kocioł albo oglądał go z bliska? Na stronie producenta jak i u większości nie ma pełnych informacji.

 

 

Też uważam że jednak optima nie jest kotłem do końca spalania dolnego.

Do PIWO

Czy optima posiada tą klapkę? Jakie ma ruszta, z jakiego materiału, wodne, żeliwne i z jakiej blachy jest zrobiona. Chodzi mi o grubość. No i dlaczego wszystkie wymienione odpadły w przedbiegach?

 

Wydaje mi się że żywiec KDO PLUS jest dolnego spalania a nie KDO-U chyba że zasłoni się zasłonę jak już wcześniej wspominałem.

 

http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/16/66

 

"Arcisz" także ciekawie wyglądają. Blacha ma jednak 5 mm a nie 6. Niestety nie ma zbyt dużo informacji na jego temat więc Bubble czekam na szczegóły.

Czy Arcisz i Dakon Dor mają otwory do wkładania paliwa od góry?

 

Czy ktoś posiada Hef albo zna szczegóły?

 

A myślałem że tylko będę miał problem jakiego producenta wybrać. Okazuje się teraz, że przeważnie kotły mają duże braki. Albo tego nie ma, albo tamtego. Wydaje mi się że aż takich dużych wymagań nie mam ;)

Opublikowano

Witam

Niestety tak to jest np. Warmet Kostrzewa ma klapke do uchylania w czasie rozpalania (nawet dwie)niestety nie ma miarkownika tylko dmuchawe i nie ustawi jej na mniejsza temperature niz 60 st. ma tez drzwi od gory.Zebiec ma miarkowniki ,klapke ale ma drzwi z boku zawsze coś :;))

Opublikowano
Czy ktoś posiada Hef albo zna szczegóły?

Szukaj na forum. Jest zadowolony użytkownik takiego kotła i dołączył zdjęcia do swoich postów.

Opublikowano

Jeżeli palisz głównie drewnem to ja bym Ci właśnie polecił dolno-górny. Widziałem już piece dolne opalane drewnem-wszystko zaklejone smołą. Ja mam typowo góry, palę drewnem a jak kiedyś będę wymieniał to tylko na dolno-górny.

Opublikowano

Właśnie wróciłem od znajomego. Ma kocioł samoróbkę o dolnym spalaniu, tylko jeszcze dodatkowo z płomiennikami; już 15 rok. Nie ma elektroniki. Wstawiony tylko wskaźnik temperatury do pompki. Uruchamia ją kiedy temperatura się zmniejsza żeby nie chodzić i ręcznie nie wyłączać. Ogólnie żadnych problemów, żadnego kopcenia. Kiedyś miał komin 15x15 pełno było smoły. Po zrobieniu na 25x25 działa idealnie. Pali głównie drewnem, czasami węglem, więc powyższe stwierdzenie że lepiej górno-dolny też nie do końca się sprawdza. Bo jak kocioł jest dobrze wykonany to z dolnym spalaniem jest wystarczający. Oczywiście teraz to ma racje bytu bo z dzisiejszych ofert jednak trudno wybrać. Znajomy ma 200m do ogrzania, u rodziców 130m. Ma drewna tyle samo co u nich ale oni jeszcze mają dodatkowo 3 tony węgla. Mówił że nigdy się nie zdarzyło żeby to wszystko w sezonie zimowym wykorzystał. No i u niego jest temperatura stabilna u rodziców jest różnie. Niestety tego małego zakładu już nie ma, bo bym nawet się nie zastanawiał a poszedł i kupił. ;)

 

Pozdrawiam

Opublikowano

http://piece.bazarek.pl/opis/1537636/kds-2...rkownikiem.html

 

http://allegro.pl/kociol-c-o-weglowy-kds-1...1364471625.html

 

Drugi widziałem na żywo.9-kę.Bebechy dokładnie takie same jak na rysunku.Z 5-ki środek.Z zew. 4.Ruszt wodny.Porządnie zrobiony.Jeden minus-brak powietrza wtórnego przez drzwiczki zasypowe.Tylko miarkownikowo-popielnikowe powietrze.

 

Udanego polowania.

 

Kotły ŻYWIEC o mocy 8 i 12kW są robione bez zmian z 5ki.

6mm zaczyna sie od 17kW.Naklejka czyni cuda.Zwłaszcza w Casto.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Witam!!!!

 

Nie będę się sprzeczał z "fachowcami", ale jeżeli używana przezemnie Ultima nie jest dolniakiem, to dlaczego drzewo poukładane w komorze załadowczej nie jest nawet osmalone (np. po godzinie palenia). W/g mnie to najlepszy dowód na to że spala się tylko dół. Ten otwór na górze, którego wszyscy się czepiają, służy do odwentylowania komory spalania. Otwierając drzwiczki załadowcze właśnie tamtędy wciągany jest dym.

Niedowiarków zapraszam na wizję lokalną ;)

Opublikowano

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

Co do Haf'a znalazłem użytkownika tego kotła.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...c=6376&st=0

 

Opinie jego są pozytywne. Ciekawe jak sprawuje się ten kociołek po jakimś czasie i w sezonie zimowym? Co a to Nitryl ?

Wtedy był odpalany latem.

Na innych forach jest różnie. Mówią że teraz z trwałością i serwisem jest różnie. Po kupieniu zapominają o kliencie. Ktoś nawet założył sprawę w sądzie. Ale jak jest naprawdę tego nie wiem.

Nie ma napisanego jakiej grubości jest blacha. I nigdzie nie mogę znaleźć.

 

Najgorzej Stoker że nie mogę zobaczyć w realu tych kotłów :) Mieszkam w Białymstoku. Ten osiek z allegro, to chyba jest strona producenta:

http://www.kotlobudosiek.pl/kmw-s.html

 

 

A co do Kalvisa powiem jedno. Żeby jego cena oscylowała wokół 3 tys. kupiłbym nie zastanawiając się długo.

 

http://www.szalonymax.pl/product-pol-15386...alvis-2-20.html

 

Znalazłem jeszcze coś takiego. Może ktoś słyszał o nich i może coś więcej powiedzieć jak się sprawują?

 

http://www.budmet-czeladz.pl/index.php?opt...7&Itemid=27

http://www.rakoczy.pl/?id=kotly_weglowe

http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.ph...p;id_men_szuk=0

http://www.kotly.irleh.com.pl/index.php?op...&Itemid=132

http://www.enka-ogrzewanie.pl/

http://narmet.com.pl/www/content/blogcategory/19/41/

 

Pozdrawiam

M.

Opublikowano

Z podanych przez Ciebie producentów byłem osobiście w Narmecie.Myślę,żę jak już tam dojedziesz to podjedź do Hanówki na stację kolejki wąskotorowej.Tam jest firma robiące klasyczne kotly typu Hajnówka ale sposób w jaki to robili(dokładność,sposób montowania blach) jest ok.NESKOP.mają swoją stronę.Minusem jest to , że to górniaki.W obydwu firmach nikt za mną nie łazil i nie mędził--można było oglądać i dotykać do woli.Porządne kociołki.Myślę,że jak poczytasz o "Ekonomcznym spalaniu węgla kamiennego" to zapomnisz o dolniaku.

Powodzenia.

Opublikowano

Ten irleh plus wygląda bardzo ciekawie, niestety podobnie jak klavis 2 cena z kosmosu, chyba zwariowali! Nie ma też ruchomego rusztu, przegarniacza, co też może być problemem, za to ładnie pochylony w stronę palnika. Czy jest jakiś podobny piec innego producenta w normalnej cenie?

Opublikowano
to zapomnisz o dolniaku.

Przypomnisz sobie jak 2-4 razy na dobę będziesz musiał rozpalać na nowo górniaka.

Co się stanie jak górniak zgaśnie o godzinie 3 jak śpisz, albo o 13 jak jesteś w pracy?

 

Mój dolniak po 13 latach pracy zaczął cieknąć.

Będąc w sytuacji przymusowej kupiłem tak kocioł

http://www.metalfachtg.com.pl/pl/oferta/kotly-co/nowe.html

Na tej stronie internetowej wygląd czopucha kotła jest inny niż w rzeczywistości.

Ma być dostarczony w poniedziałek, montaż chyba jeszcze przed świętami. Pracę tego kotła opiszę w nowym temacie.

Niestety rynek dobrych kotłów w obecnej chwili jest wyprzedany.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.