Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dmuchawy mają zwykle silnik indukcyjny - bezszczotkowy, a ściemniacz pracuje na wzniesieniu sinusoidy napięciowej: w miarę zwiększania mocy na wyjściu 'coraz większa część sinusoidy' jest przekazywana do silnika. Takie traktowanie silnika indukcyjnego asynchronicznego powoduje głównie buczenie, grzanie i wreszcie uszkodzenie - raczej regulatora, bo powstają przepięcia w stojanie B)!

Tutaj potrzebne jest raczej sterowanie grupowe: puszczanie kilku okresów pełnych a potem przerwa itd...

A najlepszy jest falownik - sterownik o zmiennej częstotliwości na wyjściu, sporo kasy do wydania niestety :(

PozdrA.

Opublikowano

Falownik to najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi koszt, to nie jest tak strasznie. Do silnika 3F 550W wystarczy mały falowniczek za 400PLN zasilany napięciem jednofazowym. Jestem elektronikiem z zawodu i naprawiam elementy automatyki przemysłowej. Proponuje falowniki które z powodzeniem nadadzą się do zagadnienia: Telemecanique Altivar 11, lub ABB ACS50-01E-04A3-2.

Opublikowano
Falownik to najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi koszt, to nie jest tak strasznie. Do silnika 3F 550W wystarczy mały falowniczek za 400PLN zasilany napięciem jednofazowym.

 

Dla jednego strasznie dla drugiego nie :/

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Najlepszy będzie regulator obrotów silnika zbudowany na układzie U-2008,U-2009,U-2010 firmy ATMEL.Jest to specjalizowana seria układów do regulacji prędkości obrotowej silników różnej mocy.Dostępne są kity(zmontowana płytka z elementami i sprawdzona) wystarczy wejść na strony np ELEKTONIKI PRAKTYCZNEJ,z całą pewnością są tańsze niż przetwornice napięcia(falowniki) i zajmują mniej miejsca.Obroty reguluje się gałką potencjometru-jak głośność w radiu.

Opublikowano

Znam się trochę na tym, zajmuje się tym amatorsko dla swoich potrzeb, porad nie udzielam. Dzięki znajomości automatyki (w domu i w pracy), elektronice (zbudowałem sporo układów), elektryce ( w domu i pracy), bez problemu udaje mi się stworzyć konfiguracje sterowania dla kotła. Oczywiście mogę pomóc. Na innym forum obecnie się nie udzielam. Kiedyś jeszcze udzielałem się na forum muzycznym (trochę jeździłem po kraju z koncertami, poezja, ballada, muzyka gitarowa (gitara flamenco i klasyczna).

Opublikowano
Ale tylko dla silników komutatorowych.

 

Spróbuj gotowy układ AVT 1007 oparty na U2008B. Sam go wykorzystałem do sterowania dmuchawą. Oczywiście układ oparty na falowniku byłby lepszy, ale i ten całkiem dobrze się spisuje. Jedynym minusem takiego sterownia jest to, że silnik w miarę redukowania obrotów traci moment obrotowy . Oprócz tego, taki sposób sterowania nie ma liniowej charakterystyki, ale do takich celów zda egzamin. Trzeba jeszcze uwzględnić to, że nie wszystkie silniki indukcyjne zwartobiegunowe równie dobrze spisują się w tego typu sterowaniu. Np. silnik w dmuchawie RV 14 miał bardzo stromą charakterystykę obrotów, ale już w DP- 02 ( obecnie ) "chodzi" całkiem dobrze.

Opublikowano
Spróbuj gotowy układ AVT 1007 oparty na U2008B. ...

Ja także zlutowałem sobie ten układzik z gotowego zestawu (dostępne też zlutowane) - funkcjonuje a kosztuje kilkanaście złotych.

Opublikowano

Znalezione u jednego z dostawców. Do wentylatorów indukcyjnych najlepiej nadają się przetwornice częstotliwości (falowniki). Podaję tą informację aby przestrzec a nie odwieść od zakupu, chodzi o rozwagę przy zakupie oraz konsekwencji. Sam podpiąłem pod wentylator ścienny w łazience ściemniacz ale to nie do końca to. Reguluje w bardzo wąskim przedziale mocy a obroty zależą od obciążenia (iloci tłoczonego powietrza).

 

Przed zastosowaniem oferowanego regulatora UNI proszę sprawdzić czy wentylator jaki Państwo posiadają jest przystosowany do napięciowej regulacji wydajności. Część silników może być regulowana tylko w zakresie do 30% od wartości nominalnej prędkości obrotowej. Regulacja w szerszym zakresie może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

 

Regulatory tego typu nadają się głównie do regulacji wydajności w silnikach indukcyjnych 1-fazowych przeznaczonych do napędu odbiorników o wentylatorowej charakterystyce obciążenia, gdzie wzrost obciążenia silnika następuje wraz z kwadratem wzrostu obrotów silnika. Do odbiorników takich należą m. in. wentylatory promieniowe, wentylatory osiowe

Opublikowano
Co proponowalibyście do regulacji obrotów takiej dmuchawy

http://www.pol-fans.pl/DMUCHAWA_DO_PIECA_RMS_120_A-1.html

 

takie coś nadało by się:

 

http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentyl...1327864205.html

 

Witam

Najlepiej spytać się producenta lub dostawcę tego wentylatora.

Masz do niego link. Powinien ci odpowiedzieć co i jak. :lol: :lol:

Pozdrawiam

Opublikowano

w swoim kotle z ecomax800 przy zmianie mocy nadmuchu słychać taki sam przydźwięk sieci i na minimalnych obrotach i w miarę ich zwiększania, stąd wnioskuję, że sterownik nie moduluje napięcia i częstotliwości tak jak jest to w falowniku, tylko zachowuje się tak samo jak by był sterowany ściemniaczem oświetleniowym czy powyższym regulatorem obrotów wentylatora bo to te same elementy. Wiec skoro producent w ten sposób steruje to nie rozumiem dlaczego użytkownik raptem miał by wydać sporą kasę na falownik.

Opublikowano

Witam

Zgadza się.

Tylko nie każdy silnik indukcyjny będzie skutecznie sterowany regulacją fazową lub amplitudową (napięciową) bo taką można otrzymać przez sterowanie ściemniaczem ( tyrystory lub triak),

na co zwracali uwagę moi przedmówcy. Dodatkowa konsultacja z dostawcą pozwoli uniknąć tego błędu.

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.