Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry, Mam problem z zaworem mieszającym arv afriso 12 ksv. Opis instalacji. Kominek z płaszczem wodnym układzie otwartym, pompa obiegowa do wymiennika płaszczowego za wymiennikiem płaszczowym pompa ładująca ciepło z wymiennika do bufora 140 l. Z bufora zawór art mieszający afriso 12 ksv. I dalej pompy obiegowe podłogówki jedna na rozdzielacz na parterze druga na rozdzielacz na piętrze obie ibo 25/60. Problem polega na przepływie na rotometrach w zależności od ustawienia zaworu mieszającego. Gdy zawór jest na 0 czyli zamknięty jest dopływ wody z bufora a cały przepływ idzie z powrotu wszystkie rotametry pokazują przepływ ok. 2 l/min. Gdy zacznę pokrętłem zaworu dopuszczać ciepłą wodę z bufora a tym samym zmniejszać mieszanie z powrotu przepływy spadają. Gdy zawór ustawie na grzanie tylko z bufora (pozycja 10 na zaworze) przepływy wynoszą na rotometrach ok 0,5 l/min. 

Wszystkie filtry wyczyszczone. Zawór czysty (wcześniej był termostatyczny z kvs 4,2 i to samo się działo dlatego zmieniłem na zwykły ręczny większy kvs). Wyłączałem pompę zasilająca bufor od strony kominka żeby wyeliminować ewentualnych jej wpływ ale nic to nie dało. Czy to kwestia zaworu, czy instalacja ma lżej bez bufora, czy zmienia się punkt pracy pomp obiegowych z buforem i bez. Czy byłby ktoś w stanie mi pomóc? Prostu ręce opadają. Dodam że wykonawca instalacji trochę spartolił robotę bo do rozdzielacza na piętrze dał pex 33 ale łączył zagięcia na kształtki. Naliczyłem 4 kształtki na zasilaniu i 4 na powrocie. Dlatego dałem dwie pompy obiegowe bo jedna na dwa rozdzielacze nie dawała rady z przepływani.

Czy ktoś byłby mi w stanie pomóc?

Opublikowano

Pompy obiegowe od komi ka do bufora nie mają znaczenia. Wyłączyłem jest i odciąłem bufor fizycznie zaworami tak aby część zasilająca bufor nie wpływała na pracę dalszej instalacji. Nic to nie dało.

Kvs nie może być za mały. Wcześniej wszystko pracowało na zaworze mieszającym termostatycznym z ksv 4,2. Było to samo. Słabe przepływy w momencie dopuszczania wody z bufora. Myślałem że to ten zawór jest za mały i wstawiłem większy. Za duży zawór nie przeszkadza. Gożej byłoby gdyby był za mały.

Pompa OP jest potrzebna bo na jednej rozdzielacz na piętrze miał za małe przepływy

Opublikowano

Dobrze ten 3-D założyłeś?

Najprawdopodobniej są pętle albo sporo po ponad 100, albo są zapowietrzone.

Za duży 3-D to może nie problem przy przepływie, ale problem przy mieszaniu do zadanej temp wody.

Opublikowano

Zawór dobrze zamontowany. Sprawdzałem. Pętle przelewane wodą tyle wiader poszło że szkoda gadać. Pętle mają ok. 80 metrów. Parę metrów w jedną lub drugą stronę. Jak rozwiąże problem to zmienię na odpowiedni zawór taki żeby można było dokładnie sterować temperaturą. Kupiony celowo dużo za duży bo myślałem że wcześniej zamontowany termostatyczny z kvs 4,2 był za mały.

Znajomy hydraulik mówił mi że może to być związane ze zmianą punktu pracy pomp obiegowych. Otwarcie zasilania z bufora tak jakby zwiększa opory na całej instalacji. Pompy obiegowe muszą dodatkowo wyssać wodę z bufora. A przy zakręconym zasilaniu z bufora układ ma lżej. Nie za bardzo to przyjmuje bo pomimo przewężeń na pexie zasilającym rozdzielacz na piętrze mam 2 pompy obiegowe o dość dużej mocy, pewnie mogących zasilić dwie takie instalacje.

Zapomniałem dorysować zawory zwrotne. Zamontowane są za zaworem 3d i za każdą pompą obiegową. 

Opublikowano

Nie. Jak jeden rozdzielacz zakręce to drugi działa i na odwrót. Poza tym na zaworze 3d przy zamkniętym zasilaniu z bufora wszystko też działa

Poza tym widać to na kamerze termowizyjnej. Tam gdzie jest zasilanie to grzeje wolniej a tam gdzie powrót jest chłodniej

Opublikowano

Wszystko dn 25. Na wyjściu z bufora zamontowany jest filtr skośny co jakiś czas pojawia się w nim pakuła . Poza tym gdy jest uruchomiony jeden rozdzielacz to on działa prawidłowo. Gdyby było zatkane to on też by nie działał (rotometry by stały a wskazują maksymalny przepływ). 

Wszystkich z którymi rozmawiałem rozkładają ręce.

A wyjscie z bufora jest 5/4. 

Opublikowano

To może pompy sobie wodę podbierają - daj je na jak najniższy bieg.

Sprzęgło czy bufor są traktowane w hydraulice jak zwarcie w elektryce, jak coś co praktycznie nie stawia oporów przepływu.

Opory mogą stawiać rury i armatura na nich.

Opublikowano

Wtedy wszystko stoi. Obecnie pompa na rozdzielacz na piętrze pracuje na 45 w (3 stopień) a druga na parterze na 33W. Tak jest to ustawione gdy otwieram zasilanie z bufora. Przy zamkniętym zasilaniu z bufora pompy pracują na niższych obrotach. 

Oczywiście nie wykluczam że pompy mogą sobie podbierać (na górny rozdzielacz jest zasilanie z pex 33 z kolankami zaprasowanymi, a dolny rozdzielacz zasilany jest bezpośrednio rurą stalową 1 cal) ale nie zmienia to faktu że podbierałyby również przy odcięciu zasilania z bufora, a wtedy wszystko działa. Rotametry pokazują przepływy ok 1,5 - 2,0. 

Tak na marginesie, jak zrobić żeby pompy nie podbierały sobie wody)

Na górze trochę mniej bo są większe opory ale przy wyregulowaniu rotametry na dole( zdławieniu ich na górze też fajnie działa)

Opublikowano

Tak na oko to będą sobie podbierać jeśli nie ma wystarczającego przepływu na zasilaniu. A tam nie ma przepływu gdy go coś dławi. Myślę że Sambor słusznie podejrzewa ten zawór 3d, bufor to tylko baniak z wodą i tam nie ma żadnego dławienia. 

Opublikowano

Zawór 3d jest nowy. Sam go sprawdzałem. Sprawdzał kolega hydraulik jak montował. Pięć razy go oglądaliśmy zanim zamontowaliśmy. Ma ksv 12. Wcześniej był termostatyczny ksv 4,2 i dawał identyczne objawy. Jak dobierał wodę z bufora to spadały przepływy. Jak nie dobierał a cały powrót szedł przez zawór to działało. Nie może być tak że w jednej pozycji zawór 3d ma przepływ a w innej go nie ma. Przepływ przez zawór 3d jest zawsze taki sam. Zmieniają się tylko kierunki z których napływa woda

Opublikowano

Instalacja jest nowa. Zmontowana tydzień temu.

Czy mogę zrobić tak, że wymontuje zawór 3d i puszcze wodę pod ciśnieniem z bufora? Wcześniej wyciągnę siatkę z filtra

3 minuty temu, sambor napisał(a):

A na drugim biegu ?

Zawór zwrotny za zaw 3-D jest na zasilaniu czy na powrocie?

Co oznacza na drugim biegu?

Zawór zwrotny jest na zasilaniu

Opublikowano

Faktycznie puszczenie wprost z bufora pozwoli określić gdzie jest błąd, ponadto ten ZZ za zaw 3-D do wywalenia, on powinien być na powrocie między buforem a 3-D.

Sprawdzaj po kolei pracę na każdym biegu pompy.

I odpowietrznik to usunięcia - powinien być za pompą, a nie przed nią.

Opublikowano

Zaraz pojadę na budowę i sprawdzę odcinek od bufora do zaworu na zasilaniu i od zaworu do bufora na powrocie. 

 

Mam też ZZ na powrocie pomiędzy zaworem 3d i buforem.

ZZ za mieszaczem nie powinien być przyczyną. Jak byłoby z nim coś nie tak to problem istniałby również gdy puszczam wszystko przez powrót (odcinam zasilanie przez bufor)

Opublikowano
2 minuty temu, rosiu-1986 napisał(a):

ZZ za mieszaczem nie powinien być przyczyną.

Ale on tam nie jest potrzebny, ponadto między zaw 3-D a ZZ może się zbierać powietrze zaciąganie przez odpowietrznik.

Sprawdź kierunki pracy na ZZ, a może się któryś ZZ przyciął

Opublikowano

Porozkręcałem instalacje. Sprawdziłem drożna jest. Wypłykałem zasilanie do 3d. Nic to nie dało dalej przy zamknięciu zasilania z bufora na dole I górze rotametry wskazują 1,5 do 2. Jak tylko dopuszczę bufor na 20-30% to przepływy spadają. Nie wiem co dalej. Nawet pompy odkręciłem posparawdzałem ZZ. Wszystko działa

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.