Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
stosowane przez producentów wydajności wentylatorów są astronomiczne do 200m3 na godz. Dla kotła 20kW to zapotrzebowanie wynosi ok.32 m3/h ..... zachodzi konieczność zredukowania ilości powietrza wdmuchiwanego do komory spalania. Stąd sami producenci zaczęli stosować różne metody. obniżanie obrotów, również zmienne w zależności od różnicy temperatur zadanej i rzeczywistej, przesłony itp.

Dlaczego producenci dmuchaw stosowanych w kotłach domowych nie dobierają ich wydajności do mocy kotła?

W przybliżeniu: przy dmuchawie o wydajności 320 m3/h i minimalnych obrotach 10% to mamy dość powietrza dla kotła 20 kW pracującego z maksymalną mocą. W takim przypadku można zapomnieć o regulacji temperatury poprzez zmianę obrotów dmuchawy. Przy dmuchawach o dużej wydajności (dla 20 kW powyżej 32 m3/h czyli dla każdej dmuchawy) najlepszym rozwiązaniem jest częściowe zasłonięcie ssania. Jeżeli zasłonimy ssanie tak że przy 100% obrotach mamy wydajność 32 m3/h to przy minimalnych obrotach 10% mamy 3,2 m3/h czyli regulacja temperatury za pomocą zmiany obrotów dmuchawy ma sens.

 

Nigdy w kotłach domowych nie widziałem wentylatorów tylko dmuchawy. Wentylator ma spręż kilkanaście paskali, dmuchawa kilkaset paskali. Wentylator to nie to samo co dmuchawa - piec to nie to samo co kocioł. Gdzieś w internecie wyczytałem, że korzystniej byłoby aby w kotłach domowych były wykorzystywane wentylatory a nie dmuchawy ale nie podano dlaczego.

Co lepsze dla kotła domowego wentylator czy dmuchawa?

Opublikowano
(...)

Co lepsze dla kotła domowego wentylator czy dmuchawa?

 

To, że może wentylator lepszy, nie przesądza, że kotły z wentylatorem będą lepiej się sprzedawały. Tylko patrzeć, jak pojawią się ulotki reklamowe ze zdaniem : "Uwaga ! W tym kotle podwyższyliśmy moc dmuchawy !"...

Zgadnijcie, które kotły będą miały większe powodzenie ? O takich bez nadmuchu nawet szkoda gadać. To dla hobbystów...

 

Aaa... znalazłem ciekawe dane na temat pojemności cieplnej azotu zawartego w powietrzu, używanego przecież do spalania. Otóż gdyby hipotetycznie używać tlenu zamiast powietrza, zyskalibyśmy ok. 40 % więcej energii ze spalania. Tyle mniej więcej pochłania ogrzewanie azotu, który bezproduktywnie wyrzucany jest następnie kominem. Nawiązując do tematu, widać , jak ważne jest podawanie DOKŁADNEJ ilości powietrza, bez zbędnej nadwyżki. Oprócz ilości powietrze powinno być jak najlepiej zmieszane z gazami palnymi, ale to już trochę inny temat.

Opublikowano
Nigdy w kotłach domowych nie widziałem wentylatorów tylko dmuchawy.

Co lepsze dla kotła domowego wentylator czy dmuchawa?

 

IMHO zaszłość historyczna - w pierwszych konstrukcjach kotłów retortowych były to dmuchawy z "malucha" i taka konstrukcja się przyjęła. A co do drugiego pytania - oczywiście najlepszy jest ciąg naturalny (miarkownik).

Opublikowano

WENTYLATORY I DMUCHAWY

 

Wymuszenie ruchu powietrza odbywa się poprzez wykorzystanie wentylatorów lub dmuchaw. Różnica pomiędzy nimi polega na kierunku nawiewu powietrza. W przypadku wentylatorów generalnie przyjmuje się, że powietrze jest wydmuchiwane w tej samej płaszczyźnie, w jakiej ustawione są ramiona wirnika, podczas gdy dmuchawy pompują powietrze prostopadle do wirnika. W praktyce kierunek przepływu powietrza jest określony przez kształt obudowy wentylatora, więc powyższy podział nie jest ścisły. Można się spotkać także z podziałem, według którego wentylatory to urządzenia, które zasysają powietrze z urządzenia i wydmuchują je na zewnątrz, a dmuchawy pompują zimne powietrze z otoczenia do wnętrza obudowy.

I jeszcze jedna definicja

W zależności od wielkości przyrostu ciśnienia gazu sprężonego Δp = pt–ps sprężarki dzielimy na:

- wentylatory Δp <= 0,1 [kG/cm2]

- dmuchawy 0,1 < Δp <= 2 [kG/cm2]

- sprężarki Δp > 2 [kG/cm2]

 

To chyba najwłaściwszy podział.

Opublikowano

a czy takie przysłanianie ssania dmuchawy jak napisał emus to nie zajeżdża silnika tej dmuchawy może lepiej z drugiej strony tzn na tłoczeniu? tylko nie wiem czy byłoby lepiej może ma ktoś z was jakieś doświadczenie w tej kwestji

Opublikowano

Minimalnie ale naprawdę bardzo minimalnie spadnie trwałość łożysk dmuchawy gdyż obroty wirnika wzrosną .

 

Korzystnym jest to iż spadnie zużycie energii elektrycznej przez dmuchawę.

 

Jeżeli zdławimy dmuchawę na wylocie trwałość bez zmian, za to na prąd wydamy więcej.

Opublikowano

Obciążeniem dmuchawy jest masa przepływającego przez nią powietrza spręż też . Przytykając wlot dmuchawa rozrzedza powietrze w swoim wnętrzu.

 

Ma lżej bo goni rozrzedzone powietrze w dodatku musi mniej sprężać. Silnik ma Lżej dlatego bardziej się rozpędza.

 

 

Tutaj nie ma żadnych cudów.

 

pozdrawiam

Opublikowano

to weź zasłoń całkiem i posłuchaj . bo jak czytam to co piszesz to dochodzę do wniosku że jak zatkam nos to będzie lżej oddychać.skoro piszesz że się rozrzedza we wnętrzu dmuchawy powietrze więc zaczyna ssać a to ciężka praca nawet dla odkurzacza

  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Kolega gugus ma racje :huh:

Dmuchwa ma inną konstrukcje niż odkurzacz czy płuca. Po przysłąnieciu wlotu nie ma aż tak dużego podciśnienia żeby utrudniało to prace silnika, wręcz przeciwnie poprzez mniejsza ilość przetaczanego powietrza ma lżej.

Opublikowano

Sprawdzmy zatem pobieraną moc w obu przypadkach.

 

 

Do celu naszego eksperymentu wykorzystamy jeden z wzorów na Moc.

 

P = U*I

 

P= Moc

 

U= Napięcie

 

I= Prąd płynący w obwodzie.

 

 

Badana dmuchawa zasilana jest stabilizowanym napięciem 17V, natężenie

płynącego prądu do dmuchawy zmierzymy, pobieraną moc wyliczymy ze wzoru.

 

 

 

 

Przypadek 1

 

Dmuchawa odkryta

 

17V * 0,0880A= 1,496 Wat poboru mocy

 

Przypadek Drugi dmuchawa zakryta :

 

17V * 0,0794A= 1,349 Wat poboru mocy

 

 

Jak widać na zdjęciach. Pomimo wzrostu obrotów dmuchawy, zakrycia jej wlotu. Nastąpił spadek pobieranej mocy.

post-3851-1263234221_thumb.jpg

post-3851-1263234273_thumb.jpg

Opublikowano

dzięki Gugus za obrazowe wytłumaczenie tematu mam tylko takie pytanie czy masz może wiedzę na temat wentylatora w kotle heitz bo akurat z takim znajomy walczy i właśnie jak przysłoni go do połowy to słychać że ciężej pracuje.a może to jakieś złudzenie .wdzięczny będę za wszelkie sugestie -sprzętu do mierzenia poboru prądu nie posiadam

Opublikowano

Dmuchawa w kotle Heitz jest podobna jeśli chodzi o zasadę działania :)

 

Przysłonić tyle ile potrzeba i będzie dobrze. Masę producentów stosuje przesłony na wlocie dmuchaw i przez lata nic absolutnie nic się nie dzieje.

 

 

Pozdrawiam

 

Serdecznie

Opublikowano

Do tej pory nikt nie napisał i uzasadnił czy lepiej mieć dmuchawę czy wentylator.

Opublikowano

Wszystko zależy od sprężu w celu pokonania oporów tłoczenia, wyliczonej jej wartości. W kotłach stosuje się wentylatory nadmuchowe głównie chyba jako spuściznę po kotłach miałowych gdzie opory były duże. W w chwili obecnej zaczyna dominować tendencja do sztucznego ograniczenia wydajności i sprężu, poprzez zastosowanie elektroniki obniżających obroty, przysłon na wlocie wentylatorów. generalnie parametr wydajności i sprężu powinien być podobny do naturalnego ciągu tj. niewielkie nadciśnienie w komorze spalania, przy naturalnym ciągu jest niewielkie podciśnienie. Więc mógłby to być wentylator a nie dmuchawa, a generalnie to wszystko to należy do rodziny sprężarek.

Odniosę się tu jeszcze do obciążenia wentylatora. Najmniejsze opory są przy zerowym przepływie. Można to porównać do ciężarówki, z ładunkiem i bez. Z ładunkiem potrzeba znacznie więcej mocy do poruszania się niż pusta, a przy braku przepływu powietrza do ciężarówki na biegu jałowym, energia jest potrzebna tylko do podtrzymania pracy wentylatora. Tak więc jak już pisał Gugus obciążeniem dla wentylatora jest masa powietrza. I płuca i odkurzacz w jego przykładzie niczym nie różni się od wentylatora. Jest to stan gdzie w komorze sprężania jest już powietrze i więcej już nie wejdzie, czyli jest stan ustalony. Przy zasłonięciu zaś wlotu wytwarza się stan zbliżony do próżni i brak jest przepływu, czyli brak jest masy powietrza obciążającej łopatki wirnika. Sytuację można odwrócić i porówna do pracy wiatraka im większy wiatr (większa masa powietrza przepływająca przez łopatki) tym moc wiatraka większa.

Opublikowano

widzę szereg dobrych informacji i jeśli pozwolicie chciałbym was zapytać czy w trakcie spoczynku wentylatora klapka powinna go przysłaniać na max czy powinien być jakiś ciąg przez niego .

Opublikowano
chciałbym was zapytać czy w trakcie spoczynku wentylatora klapka powinna go przysłaniać na max czy powinien być jakiś ciąg przez niego .

Podczas spoczynku dmuchawy klapka powinna być zamknięta ze 100-u % szczelnością.

Klapka w mojej dmuchawie nie ma szczelności 100 %. Niewielka ilość powietrza które przechodzi przez nieszczelność klapki nie podnosi temperatury w moim kotle.

 

P.s. Ty masz wentylator czy dmuchawę?

Opublikowano

dzięki emus za odpowiedź.ja spalam na naturalnym ciągu pytam się o ten wentylator bo znajomy ma taki kocioł heitz 16 i przez ten wentylator to jednak nieźle ciągnie i podbija temperaturę na kotle ,tylko że on kiedyś rozmawiał z przedstawicielem tej firmy który twierdził że klapka nie może być szczelna bo w razie braku prądu nie będzie spalania i kocioł będzie się dusił .Dodam jeszcze że kocioł jest wstawiony w inst. która pracowała grawitacyjnie więc ma duży zład wody co pewnie też przyczynia się do większego rozbujania .co o tym sądzicie?

Opublikowano
bo w razie braku prądu nie będzie spalania i kocioł będzie się dusił .?

Jak braknie prądu to wszystko staje pompki sterowniki, podajniki, dmuchawy czasami stoi także itp. W kotłach zasypowych należy uchylić drzwiczki do popielnika i palić naturalnym ciągiem.

Jak stoi itp to warto "porozmawiać" z żoną. :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.