Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka pieca z dmuchawy na miarkownik ciągu


bomba1982

Rekomendowane odpowiedzi

Już mi coś nie pasuje w nastawach serwisowych, jaką masz dmuchawę, bo takich ustawień 35/40 w tabeli nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale drewnem w większości liściastym z domieszką iglastego.Nie potrafię uzyskać stałocieplności tzn. równego płomienia.Mam także smołę w piecu. Nie wiem jak ustawić ten sterownik.Ile przedmuchy jak długo jaka prędkość dmuchawy co z powietrzem wtórnym itp.Nieraz nawet spoko się pali.Moze to wina opału bo różne gatunki drewna różne wielkość itd.Dlatego myślałem o miarkowniku.Mam także przewymiarowany piec ale włożyłem szamotu na ściankę.Przekroj komina 160x160.Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień nastawy w memu serwisowym na 70 dla biegu 49 i 20 dla biegu 1, te parametry mają na celu określenie sterownikowi z jaką dmuchawą pracuje, a dokładnie w jakim zakresie ma regulować parametry dmuchawy by niej nie spalić silnika. Do tego przy następnym paleniu zmniejsz moc dmuchawy do 30 i zdaj relację z palenia, przede wszystkim chodzi o to by dmuchawa pracowała cały czas i sterownik nie wchodził w przedmuchy, choć i tak się zastanawiam, czy drewnem da się palić w tym kotle, bo to jednak kocioł projektowany do miału, ale kto wie.

Jeszcze jedno, organizacyjnie, w ciągu godziny każdy post możesz edytować i coś dopisać lub zmienić, piszę o tym, bo takich rzeczy pilnuje moderator i pewnie twoje posty połącz.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może źle spałam paliwo dlatego smoła w piecu. Proszę o pomoc krok po kroku jak rozpalić w piecu z dmuchawa drewnem no i z ustalonymi ustawieniami. Wiem ze ciezko na odległość pomoc w dobraniu odpowiednich ustawien ale jestem pilnym uczniem i poslucham wskazówek kolegow. Zapomniałem dodać że dmuchawa posiada śrubę regulujące otwieranie się klapki

Edytowane przez bomba1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck Z liściastym jest szansa, że się uda, gorzej z iglastym, bo może brakować temp do dopalenia żywicy, bo jednak PW będzie wychładzać zasyp od góry.

@bomba1982 powoli to jest proces, na początek ustaw porządnie sterownik, potem zajmiemy się paliwem, powietrzem itd., do tego dojdzie pewnie jeszcze wiele pytań o warunki w jakich kocioł pracuje.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni niestety nigdy nie spalałem drewna, przy węglu  palę na wysokich temp., do spalania drewna potrzeba chyba dużo powietrza i ostrego palenia, ale może jakiś palący tym paliwem coś podpowie,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck Tak wszystko się zgadza i potrzebna jest jeszcze warstwa żaru, drewno ma jeszcze tą wadę, że spala się szybko i w konsekwencji pomimo niskiej kaloryczności generuje więcej mocy niż węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie leniwe palenie, bo piec jak @bomba1982określił przewymiarowany, może powodować problemy z pojawianiem się smoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno, drewnem trzeba ostro hajcować, żeby je czysto spalić, a jak tu hajcować jak niema odbioru ciepła? Ale jednak jest szansa, że da się i drewnem, bo w kominkach się to udaje. Jak pozbieramy razem naszą wiedzę i może jeszcze witka1234 jeśli dołączy, to jest duża szansa na pozytywny finał.

@bomba1982 Jeszce jedno, przy okazji drób zdjęcie komory zasypowej, interesują mnie szczególnie oryginalne kanały napowietrzające, czy są drożne i gdzie producent je zamontował.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, carinus napisał:

Mam odmienne zdanie na ten temat.Nie widzę żadnego sensu w montażu dmuchawy,jeżeli siły natury mogą zastąpić ten wynalazek szatana.Nie sądzisz że to w prostocie jest piękno i siła?

W tę mufę o której mówiłeś,na bank da się wkręcić miarkownik,potem reszta roboty z poprowadzeniem cięgna do klapki.Zrobienie uchylanej klapki w miejscu dmuchawy chyba nie jest jakimś kosmicznym wyzwaniem.

Wszystko fajnie jeśli miarkownik dobrze działa i kocioł jest przystosowany do jego montażu. Mój nie działa tak jakbym tego oczekiwał. Lubi przysypiac i od połowy palenia mam spadek temperatury. Ale OK, może mój wyjątkowo się taki trafił. Niby działa, jednak inne możliwości w sterowaniu sprawdzają mi się lepiej. 

Bomba1982, skoro palisz drewnem to ja nic Ci nie pomogę. Nie używam tego paliwa i jedynie kiedyś miałem jeden sezon z drewnem. Doświadczenia więc nie mam. Jedynie intuicja mi podpowiada że piwinno się to palić ciągłym ogniem a tego przy tym sterowniku nie spełnisz.Miarkownik byłby lepszy albo nadmuch z lepszą funkcją PID. 

Ja bym próbował ustawić moc nadmuchu tak na 1/3 zakresu. Przerwy w przedmuchach masz za długie, celowal bym na 3- 5 minut . Ogólnie paląc drewnem dwustan się nie sprawdzi . 

Nie są to pocieszające wieści niestety. Jak pisze Ryni , to musi się ostro spalac.W kominkach super się spala ale tam dopływ powietrza jest stały. A tu jeszcze za duży kocioł. Gdybyś palił węglem mógłbym coś doradzać ale nie w przypadku drewna. Pozdro.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno : gdzieś tu napisałeś że chciałbyś palić oszczednie . Otóż paląc drewnem musisz mieć świadomość że drewno nie może się tlic i kisic bo będzie od razu smoła. Tu priorytet jest taki że najpierw starasz się palić z ciągłym ogniem bez kiszenia a ewentualne korzyści ekonomiczne same wyjdą tzn. opłaca się palić tym drewnem czy nie. Nigdy na odwrót . Masz klapke PW ,  jeśli ją troszkę uchylisz by wsad dostał więcej powietrza , jakoś optymalnie ustawisz nadmuch i oczywiście będziesz to spalal od góry to poprawa powinna być widoczna.

Musisz poprawić ustawienia, dawać powietrze PW przez klapke palić cyklicznie od góry. 

Wtedy oszacujesz czy gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS typowa konstrukcja do miału z Pleszewa i okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utylizator drewna,nie wróżę dobrych efektów spalania drewna.Jedynie jak radził Witek,zapalić od góry i nie tłumić dopływu powietrza,musi mieć nadmiar żeby spalić bez robienia destylacji drewna.Nie wiem czy wtedy instalacja zdąży odebrać to ciepło.Ciężki temat,trzeba robić próby ale zachować stały ciąg bez przerw,niezależnie czy będzie to dmuchawa czy naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być stały ciąg jak wszystko mam pozamykane tylko dmuchawa chodzi do zadanej ale jak dobije ponad zadane to staje więc nie bedzie stalego ciagu.musialbym ustawić na 80 stopni i liczyc ze zdazy sie wypalic zanim dojdzie do tej temperatury wtedy by tylko chodzil non.stop.chyba ze przedmuchy co minute.Nie mam pojecia.Szkoda ze sprzedawca wtedy niepoinformowal mnie se to piec na mial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stały ciąg jest do osiągnięcia i na dmuchawie to wszystko kwestia ustawień sterownika i doboru kotła. Ja mając taki sterownik i ostro przewymiarowany kocioł w końcu się z tym uporałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz stłumić dmuchawę lub podać powietrze uchylając klapę popielnika.Próbuj wszystkich sposobów,któryś może się okazać skuteczny.Dla drewna nie bedzie w tym kotle rewelacyjnych warunków spalania,chyba że pokusisz się o przeróbkę na DS,ale to też droga przez mękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kocioł do miału to pal w nim węglem a nie drewnem. Szkoda Twojego czasu. Palenie w takim kotle drewnem nigdy nie będzie efektywne. ale za to bardzo pracochłonne.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ryni napisał:

Stały ciąg jest do osiągnięcia i na dmuchawie to wszystko kwestia ustawień sterownika i doboru kotła. Ja mając taki sterownik i ostro przewymiarowany kocioł w końcu się z tym uporałem. 

To wytłumacz mi proszę jak.Zrobilem tak jak prosiłeś z tymi ustawieniami ale nie wiem jak dokładnie zacząć?Przygotowałem piec do rozpalenia od góry ale co dalej?Rozpalić na dmuchawie czy na otwartym popielniku i uchylone klapce PW? Jaka temperaturę u stawić?Proszę mi to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpal na dmuchawie, ale na mniejszej mocy dmuchawy i obserwuj co się dzieje z temperaturą, ustaw dmuchawę na połowę zakresu lub trochę więcej (25-30), temp. ustaw tak jak miałeś wcześniej, nie wiem na ile miałeś i odpal od góry. Potem napisz co z tego wyszło.

Jeszcze jedno jeśli masz możliwość drewno iglaste układaj na spodzie i przykryj to liściastym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ustawił nadmuch na możliwie najmniejszy a kapke PW na ok. 5 mm tak wstępnie. Przedmuchy jak pisałem wcześniej. Jak się tak nie uda, przedmuchy częściej ale bardzo krótkie. Temperatura się nie przejmuj, niech sobie dochodzi i do 80 . Byle nie kisic.

Moi drodzy, chciałbym brać czynny udział w dyskusji ale z uwagi na śmierć bardzo bliskiej mi osoby przez kilka dni nie znajdę okazji,czasu i nastroju. Mam nadzieję że za waszą pomocą  autor rozwiąże problemy. Narka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.