Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka pieca z dmuchawy na miarkownik ciągu


bomba1982

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest to możliwe - Sam w tym sezonie jadę na takim patencie - w kotle defro 12kw - zamontowałem miarkownik"wiadomo gdzie" a powietrze wtórne zrobiłem w prost sposób - na dolnej płycie otworu zasypowego przyspawałem blachę 1.5 mm tak że powstała mi szczelina ok 4 mm a z drzwiczek zasypowych wyciąłem szczeliwo z dolnego ich rantu - Teraz czystość spalania, czystość kociołka jest nie współmierna z tym jak jechałem na wentylatorze! Teraz w kotle siwiusieńko i czyszczenie raz na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem o czym piszesz.Mozesz mi to przedstawić na podstawie zdjęć które wrzuciłem? I gdzie zamontować ten miarkownik?w miejsce termometru?

 

Dodam iz moj piec posiada powietrze wtorne w postaci uchylnej klapki jak na zdjeciu

Edytowane przez Ryszard
Posty zostały połączone - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234
11 godzin temu, zi1bi napisał:

Tak jest to możliwe - Sam w tym sezonie jadę na takim patencie - w kotle defro 12kw - zamontowałem miarkownik"wiadomo gdzie" a powietrze wtórne zrobiłem w prost sposób - na dolnej płycie otworu zasypowego przyspawałem blachę 1.5 mm tak że powstała mi szczelina ok 4 mm a z drzwiczek zasypowych wyciąłem szczeliwo z dolnego ich rantu - Teraz czystość spalania, czystość kociołka jest nie współmierna z tym jak jechałem na wentylatorze! Teraz w kotle siwiusieńko i czyszczenie raz na 2 tygodnie.

Czystość kotła się poprawiła nie dlatego że usunąłes wentylator i używasz mechanicznego, tylko dlatego że doprowadziłes PW nad zasyp. Na dmuchawie miałbyś taki sam efekt. Ale parametry nadmuchu potrzeba odpowiednio dobrać.

Bomba1982, miarkownik wkręć w tą zaślepiona mufke po lewej. Po odkreceniu korka poleje się woda. Chyba że to tylko taka pochwa na termometr. Musisz sprawdzić bo producent mógł nie przewidzieć używania mechanicznego i nie ma specjalnie przygotowanego miejsca. To jedyne miejsce które można wykorzystać. Sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Fakt, nie ma czego otwierać. Oczywiście można taką klapke dorobić i mufe wspawac pod miarkownik ale to nie każdy zdoła wykonać. Może zostaw tą dmuchawe ale poustawiaj ją dobrze. Jak lubisz czytać, przeczytaj temat "Pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła". Tam jest wszystko o ustawieniach nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, witek1234 napisał:

Czystość kotła się poprawiła nie dlatego że usunąłes wentylator i używasz mechanicznego, tylko dlatego że doprowadziłes PW nad zasyp. Na dmuchawie miałbyś taki sam efekt. Ale parametry nadmuchu potrzeba odpowiednio dobrać.

Bomba1982, miarkownik wkręć w tą zaślepiona mufke po lewej. Po odkreceniu korka poleje się woda. Chyba że to tylko taka pochwa na termometr. Musisz sprawdzić bo producent mógł nie przewidzieć używania mechanicznego i nie ma specjalnie przygotowanego miejsca. To jedyne miejsce które można wykorzystać. Sprawdź.

Niestety Witku - jak bym w tym akurat defraku uchylił pw podczas pracy wentylatora to bym prawie całe spaliny miał w kotłowni i nie ma znaczenia czy wentylator idzie na 10%  mocy - może jak by szedł na 5 % to by było ok ale po co w takim razie naturalne zaciąganie powietrza pierwotnego w dolnych drzwiczkach - nie ma sensu puszczać wentylatora i marnować prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

U mnie działa bez problemu. Zarówno z PID jak i w dwustanie. Z tym że w dwustanie moc nadmuchu mam na 47%. 

Może moje Camino nie stwarza problemu a może komin ma dobry ciąg.:) W każdym razie działa.

Budowa kotła jest wyłącznie pod nadmuch i Bomba 1982 musi się liczyć z przeróbkami. Dla mnie taka przeróbka to pikuś ale nie każdy ma na to ochotę. Dlatego sugestia by pozostawił jak jest. Zresztą to jego wybór.

Zobaczymy co zdecyduje autor. 

 

 

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Bomba1982 ma w kotle klapke PW.

Nadmuch przy jakim takim ciągu komina jest bezpieczny. Palilem 8 lat w mialowcu i chyba teraz 5 sezon na węglu. Nigdy nie wydymialo na kotłownię z klapki PW czy gdzie indziej:) Problem z wędzarnia w kotlowni to miałem przy MPM-ie.

Ostatecznie czujnik czadu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to konieczność. Odpuściłem temat pw bo nie było sensu. Teraz sens niestety wraca. Nie mam dostatecznej wiedzy by taka decyzję podejmować. Szczególnie że dużo mądrzejsi i o niebo bardziej doświadczeni mówią że nie wolno. Ja też tutaj mam ostre wiatry

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Decyzja indywidualna.

Jak dzisiaj z lodem na drogach. Jadę albo nie. 

Ryzyko trzeba solidnie przemyśleć. 

U mnie nadmuch 47% to odpowiednik uchylonej klapki PP na 1 cm. Wiem to po temperaturze spalin . Po rozpaleniu mniej więcej oscyluje w granicach 120- 160 st. czy palę na Unisterze czy ST 81. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo interesują przyczyny takiej decyzji, o przeróbce na miarkownik, bo @witek1234 i @Duck już udowodnili, że z dmuchawą da się czysto i ekonomicznie spalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Wg obecnych trendów miarkownik jest de best.. I ni ma czego inszego lepsiejszego. Ino mieć onego. Taki mus. Ale niech będzie . Tylko kłopot się zaczyna gdy kocioł jest dedykowany jedynie do nadmuchu l nie ma PW w górnych drzwiach oraz mufy pod miarkownik. Taka mała pułapka dla kupującego takie cudo a nie znającego jeszcze konsekwencji takiego wyboru. Nawet paląc od góry na dmuchawie ale bez PW i tak nie będzie zadowalających efektów bo po prostu to dopiero pół drogi . Można przerobić. Trzeba wiedzieć jak, mieć smykalke, sprzęt no i nie bać się modernizacji. 

Ryni, a kto tam czyta co my z Duckiem usiłujemy udowodnić ? Obchodzi to kogoś? My piszemy że się da,nawet bardzo dobrze, jednak myślę że pewnie nikt nie wierzy. No trudno.

Sterownik potrzeba dobrze ustawić. Cała filozofia. 

Że coś tam niebezpiecznie? A ile razy rozpalamy kocioł a spaliny mają po 400 i więcej stopni? To bezpieczne? 

A ile razy się nam śpieszy , nie czekamy aż się żar dopali i wygrzebujemy gorący żar ...iskry tylko fruwaja w wymiennik, prosto na sadzę. To jest bezpieczne?  Wystarczy parę iskier , zaniedbanie w czyszczeniu i mamy pozamiatane. Często ludzie czyszcza kominy? Mniejsze ryzyko dla dolniakow z rozbudowanym wymiennikiem. Gorzej w gs gdzie wymiennik to coś symbolicznego i wszystkie iskry zapitalaja prosto w komin.Chyba że pali się od dołu to zagrożenie malutkie bo komin i tak mokry więc co tam się ma niby zapalić?

Ryzyko jest zawsze , wszędzie i z wszystkim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 mnie to akurat obchodzi, bo udowodniliście to co robiłem, prze ostatnie 4 lata z lepszym, czy gorszym skutkiem, jednak teraz to już po ptakach, bo musiałem wymienić kocioł, by nie być skazanym na podajnik.

A z bezpieczeństwem się z tobą zgadzam, ba nawet przepisy się ma wzajem wykluczają, bo z jednej strony kotły z dmuchawą muszą być szczelne, a z drugiej muszą być wyposażone w klapę anty wybuchową w drzwiczkach zasypowych.

Zwróciłem uwagę jeszcze na jedno, na zdjęciach kotła widać zawór bezpieczeństwa, a na tabliczce znamionowej jest napisane "montaż w układzie otwartym". mam nadzieje, że ten kocioł pracuje w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, witek1234 napisał:

Wg obecnych trendów miarkownik jest de best.. I ni ma czego inszego lepsiejszego. Ino mieć onego. Taki mus. Ale niech będzie . Tylko kłopot się zaczyna gdy kocioł jest dedykowany jedynie do nadmuchu l nie ma PW w górnych drzwiach oraz mufy pod miarkownik.

Mam odmienne zdanie na ten temat.Nie widzę żadnego sensu w montażu dmuchawy,jeżeli siły natury mogą zastąpić ten wynalazek szatana.Nie sądzisz że to w prostocie jest piękno i siła?

W tę mufę o której mówiłeś,na bank da się wkręcić miarkownik,potem reszta roboty z poprowadzeniem cięgna do klapki.Zrobienie uchylanej klapki w miejscu dmuchawy chyba nie jest jakimś kosmicznym wyzwaniem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek a czy mam jakiś patyczek włożyć czy cokolwiek żeby się lepiej paliło czy jak? Uchylałem już kiedyś PW ale za szybko mi się wypalało i temperatura wyższa od zadanej.Moze bardzo delikatnie uchylić bądź ustawienia zmienić? Pomógł byś mi z ustawieniami jakbym podał więcej szczegółów?

Edytowane przez bomba1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przecież naturalny ciąg jest przez cały czas jeśli się ma miarkownik ciągu a dmuchawa działa na zasadzie start-stop.Jak dmucha to jest ok a jak ma przerwę to drewno się kisi.Wiec jak mam ustawić dmuchawe?Nie wiem czy dobrze rozumiem ale miarkownik przez cały czas dostarcza powietrze od spodu a dmuchawa dostarcza jak działa i odcina jak staje

Edytowane przez bomba1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, carinus napisał:

Mam odmienne zdanie na ten temat.Nie widzę żadnego sensu w montażu dmuchawy,jeżeli siły natury mogą zastąpić ten wynalazek szatana.Nie sądzisz że to w prostocie jest piękno i siła?

W tę mufę o której mówiłeś,na bank da się wkręcić miarkownik,potem reszta roboty z poprowadzeniem cięgna do klapki.Zrobienie uchylanej klapki w miejscu dmuchawy chyba nie jest jakimś kosmicznym wyzwaniem.

Niema dobrej odpowiedzi, jeżeli prawie wszyscy musimy opierać się wyłącznie na wrażeniach. Między innymi dlatego w pewnym momencie poprosiłem witka o opis jak ocenia pracę tych trzech głównych urządzeń w sterowaniu kotłem zasypowym, z aktualnych uczestników forum chyba jako jedyny ma możliwości bo posiada te trzy najpopularniejsze urządzenia, wiedzę i chęci żeby spróbować odczarować trochę obiegowe opinie. Dużo by pisać, ale celem było wyłącznie wywołanie refleksji, żeby podobnie jak autor wątku zbyt szybko nie rezygnować z posiadanego sprzętu tylko dociec co powoduje złą współpracę. Może się okazać, że zestaw jest niedopasowany i nic nie poradzi, ale do takiego wniosku trzeba mieć silne argumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie może być bitwy na argumenty.Trzeba koledze pomóc w problemie ale wmawianie że coś jest lepsze lub gorsze nie ma tutaj racji bytu.On sam musi sprawdzić czy po odłączeniu dmuchawy,jest w stanie stosując na początku nawet stałą szczelinę,doprowadzić do stabilnej pracy kotła na ciągu naturalnym.Jeżeli takie coś osiągnie to nie widzę przeszkód żeby przejść na sterowanie miarkownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak trzeba się trochę precyzyjnie wypowiadać, mea culpa, myślałem o tym o czym piszesz, czyli żeby póki co nie odpuszczał tylko próbował, a jak dojdzie do wniosku że nie da rady z tym co ma niech przerabia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bomba1982 napisał:

Bo przecież naturalny ciąg jest przez cały czas jeśli się ma miarkownik ciągu a dmuchawa działa na zasadzie start-stop.Jak dmucha to jest ok a jak ma przerwę to drewno się kisi.Wiec jak mam ustawić dmuchawe?Nie wiem czy dobrze rozumiem ale miarkownik przez cały czas dostarcza powietrze od spodu a dmuchawa dostarcza jak działa i odcina jak staje

Miarkownik też odetnie powietrze po osiągnięciu zadanej temperatury. Opisz dlaczego chcesz przerobić sterowanie, nie uzyskujesz temp., zbyt krótko spala, brudzi, za dużo pali co cię wnerwiło.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce napisz czym palisz bo zauważyłem wpis "drewno", jakie iglaste, liściaste, czy jednak węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje ustawienia na sterowniku:

Wydajność dmuchawy 49

Czas przedmuchu 20 sekund

Czas przerwy 15 minut

Temperatura załączenia 42

Resztę ustawień z trybu serwisowego:

Ustawienie  charakterystyki dmuchawy 40

Obroty minimalne dmuchawy 35

Minimalna temperatura nastawiana 30

Temperatura wyłączenia  regulatora 35

Przedłużenie pracy dmuchawy PID 03

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.