Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła równolegle z buforem 1000l / rozważam modyfikacje.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Dzień dobry,

ogólnie jestem zadowlony z tego podłączenia mimo że nie jest idealne, ALE jestem typem człowieka który lubi działać jeżeli jest możliwość poprawy działania danej rzeczy.

Obecnie instacja wygląda następująco:

- Kaisai 8kw monoblock podłączony miedzią 35mm do bufora 1000l ( bez wężownicy )

- Wyjście z bufora na podłogówki miedź 28mm które rozdziela się na dwie tanie pompy obiegowe ibo 25-60/180 z której wychodzi pex 25mm ( szkoda że nie 32 )  do rozdzielaczy: dół 8 sekcji oraz góra aż 10 sekcji ( max długość 76m )

 

Moim głównym problem jest zrównoważnie przepływu pompa ciepła -> bufor z pompki -> bufor, Jeżeli pompa ciepła ma przypływ mniejszy niż pompy od podłogówki tracę temperaturę.

Górna pompka na 2/3 mocy oraz dolna na 1/3. Średni przepływ na podłogówkę wychodzi 1.3l na pętlę czyli ok 1.4 m3 na h.

Ostatnio zainstalowałem czujniki na wejściu / wyjściu z pompy ciepła oraz wejściu / wyjściu z podłogi. I chciałbym przedstawić dwie sytuacje:

1. Gdy pompa ciepła pracuje z przepływem 1.4 albo większym to różnica temperatury wyjście pompa ciepła / wyjście podłoga wynosi zaledwie 0,4 - 0,7 stopnia i tutaj jestem bardzo zadowlony.

2. Gdy pompa ciepła mocno moduluje i pracuje z przepływem 0,7 m3 to różnica temperatury potrafi wynieść nawet 2c ( dość logiczne ponieważ więcej wody ciepłej zabieram niż dostarczam do bufora i występuje jej podmieszanie ) 

Rozważam parę rozwiązań z moimi obawami:

1. Wywalenie bufora i podłączenie pompy bezpośredio pod rozdzielacze od podłogówki, obawiam się żę pompa wbudowana w kaisai nie zapewni odpowiednich przepływów przy podłogówce, szczególnie przy modulacji 0,6 m3 to wyjdzie ledwie 0.65l na pętlę.

2. Wywalenie bufora i podłączenie pompy ciepła pod rozdzielacz z pompkami obiegowymi do podłogówki ( i zachowanie tych pompek by mieć duży przepływ ), tutaj obawiam się że pompa ciepła zgłupieje gdy dostanie stały duży przepływ.

3. Zmniejszenie mocy pompek obiegowych ( 1 bieg ), w tym przypadku uzyskam bliższą temperaturę ale za to mniejszy przepływ ( więc mimo większej temperatury oddam mniej ciepła w podłogę).

4. Zostawienie bufora ale podłączenie go szeregowo ( trochę bez sensu bo ten zład wody nic mi raczej nie da ) 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

pozdrawiam

 

Edytowane przez syko1992
Opublikowano

Nie znam tej pompy ale w panasonicu da się ustawić pompę obiegową w PC na stały przepływ. Czyli przepływ mam zawsze taki sam dopasowany do instalacji CO a PC moduluje tylko mocą sprężarki. Poszukaj w instrukcji lub w menu konfiguracji pompy. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

W panasonicu przestawia się to przez strownik czy jakieś zworki na płycie głównej? Widzę w instrukcji opcję stałego za pomocą przestawień zworek DIP, ciekawe jaką prędkość to osiągnie. pozdrawiam

Opublikowano

W menu imstalatora jest przestawienie z delty na stały przepływ. A w inym miejscu ustawja sie jaki ma być ten przepływ. Można też ustawić na maksymakny przepływ. 

Powinneś mieć regulację przepływu w menum. Każda instalacja CO ma inne opory to się przepływ powinno regulować przy instalacji PC.

Opublikowano (edytowane)

Nie znam sterowania tego PC 

Jak inwerterowy PC to sprężarka powinna modulować

Edytowane przez cezario1
Opublikowano (edytowane)

Hej, ja już po raz kolejny polecę podłączenie 3T, ogólnie w mojej ocenie tak wielki bufor bez dodatkowego źródła ciepła to trochę pomyłka w przypadku pompy ciepła gdyż jedną z jej największych zalet jest wyrzucanie z siebie energii w punkt by jak najbardziej zoptymalizować jej stratę a nie nabijanie bufora, zobacz mój wątek, sambor jak zwykle pomógł 😉 może coś z niego wyniesiesz i Ty.

 

Edytowane przez Tedisan
Opublikowano

Dałem taki bufor właśnie ze względu na to że chcę podłączyć zwykły piec by grzać w zimne dni ( -10> ) gdzie pompa ciepła dość mocno traci sprawność, ale to zamierzam zrobić dopiero latem. Dzięki i poczytam o tym podłączeniu

Opublikowano
  W dniu 23.02.2024 o 11:58, Tedisan napisał(a):

Hej, ja już po raz kolejny polecę podłączenie 3T

Rozwiń  

Doreguluje precyzyjnie  przepływy w tym podłączeniu jak ma zmienny przepływ w PC ?

Jaki masz PC?

Opublikowano

PC mam mono Samsung EHS 8kW, z pompą po mojej stronie z sygnałem PWM więc pompa sama reguluje sobie przepływ, ta pompa pcha wodę do wymiennika. Po stronie odbioru mam dwie pompy i ustawiony stały na nich przepływ, jedna pcha w podłogę, druga w grzejniki na piętrze.

Opublikowano (edytowane)

Ja mam podłączenie szeregowe. Wszystko działa na pomie z PC tylko musi być ustawiona na stały przepływ bo inaczej piętro niedogrzane.

Wszysto zależy od instalacji CO które podłączenie jest najlepsze.

  W dniu 23.02.2024 o 12:00, syko1992 napisał(a):

Dałem taki bufor właśnie ze względu na to że chcę podłączyć zwykły piec by grzać w zimne dni

Rozwiń  

Tylko czy PC bedzie działać w układzie otwartym CO? (niektórym działa}

Przy takim dużym buforze będą problemy z ciśnieniem w CO przy pracy kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

Jak zamieżasz rozwiązać kwestię nie zamarznięcia PC przy grzaniu kotłem ? Bo albo musi być włączone PC albo spuścić z niej wodę. Ewentualnie dodatkowa pompa CO żeby był przepływ zapewniony przez PC. 

Może jakieś inne pomysły.

Edytowane przez cezario1
Opublikowano (edytowane)

Bo u mnie np.  PC nie działa na otwartej a raczej coś tam grzeje tylko słabo i nierówno. O dziwo na PC błedu nie wywala. Tylko w połączeniu równoległy coś grzeje czyli ładuje bufor a jak przełącze na szeregowo to wcale.

Edytowane przez cezario1
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

Witam, moja instalacja grzewcza jest podłączona poprzez bufor 100l na 4 rury, chcę to podłączyć na 3 rury, jak najlepiej to zrobić, w załączeniu zdjęcie aktualnej instalacji

20240407_105700.jpg

20240407_105739.jpg

Edytowane przez Djuro
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)
Opublikowano (edytowane)

Witamy serdecznie kolegę @Djuro z "gorącej" Serbii, na forum Info-Ogrzewanie. 

Moim zdaniem przerobienie Twojej instalacji hydraulicznej zasilanej pompą ciepła z buforem wpiętym równolegle tzw. "4T", na podłączenie bufora  tzw. "3T", zmieni nieco sprawność układu grzewczego na "+".

Ja bym zaproponował przy tym  Twoim prostym układzie hydraulicznym, podłączenie bufora szeregowo tzw. "2T".    

Czyli łączysz powrót obiegu grzewczego z górnym wejściem bufora, a przeciwległe dolne wyjście bufora łączysz poprzez magnetyczny separator zanieczyszczeń z powrotem pompy ciepła. 

Dodatkowo musisz zamontować zawór upustowo-różnicowy, ale pozbywasz się za to pompy obiegowej CO i jej dodatkowego zużycia energii elektrycznej. 


Poniżej schemat poglądowy instalacji hydraulicznej, proponowanej przez firmę Panasonic (zawór H8).

 
Schemat hydrauliczny pompy ciepła.pdf     

Edytowane przez Andrzej_M_
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.