Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły MPM i instalacja c.o.


robert82320

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo czeka mnie modernizacja kotłowni, cały czas jade na kotle Zębiec 14 kw  z 87 roku na instalacji grawitacyjnej, tak więc czeka mnie wymiana wszystkiego, powieszchnia mojego domu to ok. 85 m2  parter z piwnicą, sciany jeszcze niecieplone 45 cm przeglądając różne kotły zaciekawiły mnie kotły MPM Ecoenergy ecoTouch 860 i ecoMax 920, nigdzie nie mogę znaleść opini na temat tych kotłów, czy miał ktoś z nimi do czynienia ?.

Druga sprawa to sama instalacja, przeglądałem forum i znalazłem schemat instalacji  czyli kocioł sprzęgło i rodzielacz na 6 pomieszczeń z grzejnikami + CWU czy będzie to dobry wybór ? 

qqqq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam podepne sie pod temat . Instalacja fajna ja mam taką dokladnie  jak na schemacie tylko nie działa pomóżcie.! Piec  20 KW Krzaczek skp bio na pellet ogólnie rozgrzewa się szybko 20 minut do 70 stopni różnica  temp na powrocie 4 stopnie .  Wszystko fajnie ale gdy zawór 3 drogowy sie otworzy to temp leci do 58 i po godz jest 60 stopni na kotle a na powrocie  i tak się utrzymuje do wygaśnięcia .na powrocie jest zawór ATV 55 stopni tak jak na rysunku u kolegi wyżej  pytanie czy pompa kotłowa która mam jest za słaba? Na zewnątrz temp koło zera boję się że jak będą mrozy to będzie miał jeszcze ciężej  Pompa omnigena omega 2  25/60  a na zasilaniu instalacji wilo pico 25/1 -6 CZY TO DOBRA KONFIGURACJA ? NAWET JESLI KOTLOWA DAM NA 3 NIC TO NIE DAJE JESLI DAM NA JEDYNKE TO ZNOWU SPADA TEMP U GÓRY NA SPRZEGLE I ZA ZAWOTEM TEMP TEZ SPADA  opcjonalnie jest na 2 biegu ale jak bym nie ust pompy na grzejniki to nic nie zmienia.  

Edytowane przez Tomasini321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompę wilo masz ustawioną na grzejniki czy na podłogówkę? Chodzi o nastawy na pompie?

Ja mam ten sam model Willo.  600l wody pompuje bez problemu. Stare grzejniki żeliwne dużo wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zasila grzejniki i podłogówke . Grzejniki są nowe aluminiowe z głowicami  termostatycznymi podłogówki są w trzech pomieszczeniach w sumie jakieś 25 m2  podłogówki.  Jeśli pompę na wyjściu zmniejszę poniżej 1 biegu to podłogówki są nie dogrzane   cały czas dążyłem do tego żeby Pompa kotłowa mocniej pracowała ale jak by jej nie ustawił to nic to nie zmienia . Wydaje mi się że podciąga z powrotu instalacji zamiast  zaciągać z góry z sprzęgła. Ręce rokładam bo już nie wiem co z tym zrobić   sprzęgło się szybko wygrzewa a jak zawór 3 drogowy  się otworzy bajka się kończy piec nie jest w stanie się podnieść  z tych 60 stopni 

 

20240131_154701.jpg

Edytowane przez Tomasini321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem teraz zdjęcie ale nie patrzcie na temp bo bawiłem siw zaworem 3.drogowym w.trybie ręcznym.

Piec ma zadana 70 stopni w momencie otwarcia zaworu 3 drogowego  spada do tych 58 i koniec nie radzi sobie z zimna woda . Kiedyś stwierdziłem że piec Kondesacyjny w tej instalacji byłby idealny 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zawór na powrocie CO jest przykręcony? Ten nad zbiornikiem ciśnieniowym.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręcony był na chwilę żeby sprawdzić czy jesli zdlawie powrót czy temp na dole sprzęgła się podniesie ,ale jest już odkręcony tak jak mówiłem wyżej  papadam w paranoje i próbuje wszystkiego 

Czy jest może jakieś lepsze  rozwiązanie zamiast tego zaworu 3 drogowego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tych piecach ale wygląda że to wina pieca skoro nie może podnieść temp.

Mnie wystarcza temp 42 st na grzejnikach  przy -10 st więc masz za małe grzejniki skoro ptrzebujesz takiej wysokiej temp.  

Pewno dom nie ocieplony lub słabo ocieplony.

Na str 4 masz tabelę z doborem pieca do powieżchni domu w zależności od stopnia ocieplenia. Beznazwy-8 (krzaczek.eu)

Wynika z niej że musisz mieć dom dobrze docieplony.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest dobrze ocieplony okna nowe na instalacje ust mam 49 stopni dom sie nagrzewa piec obecnie pracuje jakieś 1.5 godz  do zadanej 21 stopni na zewnątrz plus 4 stopnie 

 Grzejniki mają po 20 żeberek na 18 m2 pokoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zakręcisz połowę grzejników w domu to też spada temp.

 

Tak sobie myślę że to bedzie coś od strony pieca nie  instalacji CO. Może mokry pelet lub złej jakości Może mało tlenu w kotłowni lub coś z kominem. Może trzeba piec wyrególować. Niestety akurat z tym to nic nie pomogę.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie problem w tym że to oczym piszesz  wszystko jest  w piwnicy 2 wentylację nawiewno wywiewne. Na kominie regulator ciągu kominowego pellet jest dobrej jakości ale żeby nie było sprawdzałem też inne   być może sprzęgło jest do d... nie wiem  z ciekawości spróbuję jutro jeszcze po odkręcać wszystkie grzejniki na max zobaczę czy to będzie miało jakoś wpływ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też nad sprzęgłem czy ja go czasem nie założyłem odwrotnie nigdzie nie mogę znaleźć  instrukcji montażu 

Po ciężkich poszukiwaniach mam zdjęcie poglądowe  montazu sprzęgła Astibi i widzę że ja mam odwrotnie tym szerszym rozstawem idzie na instalacje.  Tylko czy jest to sens przerabiać?  Czy to ma aż takie znaczenie 

20240201_033714.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to znaczenia żadnego. Jeżeli spada temp na piecu to znaczy że na instalacji jest dobry odbiór ciepła a piec nie daje rady. Sprawdzi sobie zapotrzebowanie budynku na cieplo.app Wyjdzie też ile kw kocioł powinieneś zainstalować. Może być tak że tylko wydaje Ci się że masz dom dobrze docieplony.  Może być też tak że na papierze ma kocioł 20kw a w rzeczywistości  mniej.

Ktoś regulował ten kocioł czy sam to robiłeś? Może trzeba zadzwonić do producenta powinien coś doradzić z ustawieniem kotła.

Chyba nie możliwe żeby kocioł był zapowietrzony widzę że masz odpowietrznik na sprzęgle.

Może przez zawór temperaturowy jest za mały przepływ. Możesz spróbować podłączyć bez niego i zobaczyć czy coś to da. Ogólnie instalacja jest podłączona prawidłowo. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie widzial to tak strasznie,po prostu poki kociol startuje po signalu termostatu i z calej instalacji zaraz leci zimna woda,to potrzebuje kilka godzin by podgrzal ta wode i podlogi...Zastanawial bym sie ponad zasilanem nizszej temp. dlužej z nizsza temperatura,tež bedzie stabilniej w domu.Wszystkie skoki temperaturowe w domu ida na minus ekonomii.Czy zamist wylaczania pompki obiegow termostatom tylko obnižyc temp.zasilania i poniechac w pracy.Može bedziesz zaskoczony jak niska temp.zasilania zamiast 50 wystarcza do utrzymania stalej temp.w domu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ocieplony styropianem 12 cm o dobrych parametrach  sciany 50 cm poddasze ocieplone wełna 30 cm na przekładkę plus folia odbijać ciepło wszystko robiłem sam żeby zrobione było porządnie taka moja natura . Piec jest z dotacji z gminy a z serwisem to ciężki temat jak gmina go podpięła według swojego schematu to wogole nie chciał grzać dopiero po wielu telefonach  serwis Krzaczka przyznał racjęze w tym układzie nie ma prawa pracować  i przyjechali przerobili już tak jak chciałem za darmo ale o ust ciężko dopiero po konsultacjach z producentem palników  doszedłem ładu .Palnik mam Z Micro Energi PRR -AC  ogólnie ładnie pracuje nie ma z nim problemów . Zmniejszę ta temp na grzejniki na 45 stopni I zobaczymy , może on faktycznie za krótko się pali i nie jest w stanie się ustabilizować  w sumie te 0.8 stopnia na bija w 1.5 godz. Robiąc ta instalacje miałem nadzieję że będzie się nagrzewal bez  problemu  Temp w domu zadana 21 stopni  temp załączenia 20 .2 stopnia . Dam znać jak trochę po obserwuje na razie Dzięki za Pomoc Pozdrawiam 

A jeszcze jedna sprawa  ten odpowietrznik na sprzęgle powinien być zakręcony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania są podzielone. Jedni uważają że zakręcony bo możę nim zasysać powietrze przy zmianie ciśnienia w instalacji lub może zalać się pomieszczenie (z niektórych odpowietrznikówh może zacząć lać się woda) Czyli odpowietrzą instalację i go zakręcają.

Ja mam pożądnej firmu Caleffi  w buforze zostawiłem odkręcony bo znich się nie leje. Raczej bym u ciebie zakręcił jak się wszystko dobrze odpowietrzy tym brdziej że masz go na sprzęgle .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie też stosuje calefi ten był akurat w zestawie więc go zostawiłem.  Jeśli zmiany temp nie pomogą  przekręcę to sprzęgło o 180 stopni bo mi to spokoju nie da jeśli dalej nie będzie piec w stanie przekroczyć te 60 stopni  . Zobaczę jeszcze na sitka może przytkane instalacją była robiona w tamtym roku więc duże prawdobodoniestwo że może coś tam się uzbierało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie obrócenie sprzęgła nic nie da  i tak przecież pociągnie z niego pompa CO. Jedynie może być walnięty zawór temperaturowy i w całości sie nie otwiera dla tego bym go wywalił na próbę.  Sitka trzeba sprawdzić koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny piec i inną instalację ale problem miałem podobny. Po zamontowaniu (też na dotację) piec grzał, ale jak się załączyły pompy to temperatura spadała i nie dawał rady podciągnąć do zadanej. Okazało się że miałem ustawione w sterowniku zbyt małe podawanie pelletu (ustawiali instalatorzy przy montażu). Po przeważeniu wydajności podajnika i ustawieniu właściwego podawania (większego) problem znikł. Piec grzeje jak trzeba. Może u Ciebie jest podobny problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet był przewazony według tego dawka powinna być 36 procent ja ust na 40 procent ewentualnie jeszcze spróbuję zwiększyć chociaż już chlonie cały podajnik na 5 dni przy tych temp to za dużo  a  wchodzi 150 kg   . Co do  przekrecenia sprzęgła też mi się wydaje że  wiele to nic nie zmieni ale jak nic nie pomoże to pewnie się pokuszę . Szkoda ze wkładka jest taka droga do zaworu bo kupił by inna na probe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie dzisiaj sprawdziłem wszystkie filtry były niestety czyste i stwierdziłem że wyciągnę wkladke i spróbuję bez  niej  . Zwiększyłem  tez dawkę jak kolega doradzał i temp na wyjsciu instalacji ust na 46 stopni wyczyściłem piec  aż się świeci:D i  piec dobił do tych 67 stopni róznica na powrocie była 7 stopni   ale jak otworzył się zawór na max to zjechał powrotem do 33 stopni a na piecu spadło do 48 stopni  I się znowu wkurzyłem że takie duże wahania  bo piec nie mógł się podnieść i nie wiem czy wymiana wkładki na 60 stopni będzie dobrym rozwiązaniem  czy będzie dalej to samo . W sumie przy zakupie tego ATV źle zrozumiałem chyba sprzedawcę bo myślałem  że on się zaczyna otwierać przy 55 a on się otwiera 10 stopni wcześniej  co sądzicie jest sens dać te 60 stopni ? Poobserwuje jeszcze jutro instalacje bo zmniejszyłem bieg na wyjściu na jedynkę i zmniejszyłem przepływ na niektórych grzejnikach tak żeby dalej grzały ale żeby wymusić obieg na podłogówki  i zobaczymy bo po tym zabiegu piec ładnie zaczął zbierać  wszedł w modulację ale nie ma.sie co za wcześnie cieszyć bo piec chodził ponad 2 godziny także może instalacje wygrzał i tyle radości.  Doradźcie co sądzicie o tej wkładce na 60 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smiech na sali tak.sie chwali Afriso że wkladka wymienna a.nigdzie nie idzie jej dostać  chyba że Nacie jakąś tajna stronę której ja nie znalazlem szukam wkładki 60 stopni 6.4.cala 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to się dzieje że po ust pompy kotłowej na 2 bieg temp na instalacje zaczyna rosnąć a na piecu momentalnie temp leci w dół  zawór temp jest teoretycznie zamknięty a praktycznie trochę przepuszcza wcześniej.  Gdy zmienię na 1 bieg temp wyjściowa na instalacje maleje a na piecu rośnie . Przecież jeżeli kotłowa ciągnie mocniej w stronę pieca to jakim cudem rośnie u góry sprzęgła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.